اقدامات سفر خارجی | اقدامات لازم قبل از سفر خارجی چیست؟

همه ما می‌دانیم که پیش از هر سفر خارجی لازم است که هر فرد اقدامات خاصی را انجام دهد. این اقدامات اهمیت زیادی دارند و عدم توجه به آن‌ها ممکن است باعث شود که شما امکان رفتن به این سفر را پیدا نکنید. مخصوصا در این دوران که با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می‌کنیم اقدامات جدیدی به موارد قبلی برای انجام سفر خارجی اضافه شده است. در یکی از مقالات پیشین به موضوع مسافرت در کرونا پرداختیم. در این مقاله از وب سایت نیمه شب به موضوع معرفی اقدامات سفر خارجی می‌پردازیم.

اقدامات سفر خارجی

بهتر است شما پیش لز انجام هر کاری برای سفر خارجی خود از اقدامات لازم پیش از سفر خارجی اطلاع داشته باشید. سعی کنید درباره همه این اقدامات به شکل کامل تحقیق کنید تا برای رفتن به سفر با مشکلی مواجه نشوید. در ادامه این مقاله شما را با برخی از اقدامات بسیار مهمی که باید پیش از سفر خارجی انجام دهید آشنا خواهید شد.

اقدامات سفر خارجی

گذرنامه

بدون شک اولین کاری که برای رفتن به یک سفر خارجی باید انجام دهید این است که اعتبار گذرنامه خود را بررسی کنید. پاسپورت یکی از ضروری‌ترین مدارکی است که شما برای انجام یک سفر خارجی به آن احتیاج دارید. همانطور که می‌دانید پاسپورت دارای مدت زمان اعتبار است. یعنی شما با اتمام این زمان باید به تمدید دوباره گذرنامه اقدام نمایید. پاسپورت‌ها اغلب ۵ سال اعتبار دارند. یعنی شما باید هر ۵ سال یکبار پاسپورت خود را تمدید کنید. البته به یاد داشته باشید که حداقل اعتبار مورد نیاز پاسپورت برای سفر به بیشتر کشورهای جهان بیش از 6 ماه است. یعنی اگر شما بخواهید به کشوری مانند ترکیه را داشته باشید پاسپورت شما حداقل باید ۶ ماه اعتبار داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است از سوی کشور ترکیه نتوانید وارد خاک این کشور شوید و یا این که مشمول پرداخت جریمه شوید.

البته علاوه بر مدت اعتبار شما برای انجام یک سفر خارجی لازم است که حداقل بهازای هر سفر دو صفحه خالی و بدون مهر در پاسپورت خود داشته باشید. اما شما برای تمدید گذرنامه باید تمامی مدارک مورد نیاز برای این کار را تهیه کرده و به یکی از دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه کنید.

ویزا

یکی دیگر از مراحل بسیار مهم برای اجام سفرهای خارجی دریافت ویزا از کشور مقصد است. باید بدانید که برخی کشورها ویزا را در کشور مقصد صادر می‌کند و یا در فرودگاه مقصد به مسافرین می‌دهد. در هنگام دریافت ویزا توجه داشته باشید که حتما نام و طول مدت اقامت‌تان در ویزا به درستی قید شده باشد.

بلیط سفر

به یاد داشته باشید که کنسولگری‌های کشورها برای دادن ویزا به هر فرد باید بلیط رفت و برگشت آن فرد را داشته باشند. این بلیط به عنوان یکی از مدارک شما برای دریافت ویزا می‌باشد. اما اگر کشور مقصد به شما ویزا نداد هم جای نگرانی در رابطه با هرینه وجود ندارد. چون اگر به شما ویزا ندادند شما باید حداقل ۵ روز پیش از موعد پرواز با همراه داشتن داشتن رسید ریجکت کنسولگری به ایرلاین مربوطه مراجعه کنید. با این کار ایرلاین‌ موظف است که تمامی هزینه شما را به شما بازگرداند. البته برخی درصدی از قیمت بلیط را کم می‌کنند. همچنین شما می‌توانید برای دریافت ویزا از رزرو معتبر بلیط استفاده کنید. چون کنسولگری‌ها رزرو معتبر را به جای بلیط می‌پذیرند.

تست کرونا برای سفر خارجی

با شیوع ویروس کرونا یکی از اقداماتی که هر فرد پیش از خروج کشور در جهت حفظ سلامتی مسافران باید انجام دهد تست کرونا است. این تست برای پروازهای خارجی به تصویب سازمان بهداشت جهانی و انجمن بین المللی شرکت‌های هواپیمایی و سازمان جهانی هواپیمایی رسیده است و الزامی می‌باشد. در واقع هر مسافر پس از دریافت جواب منفی تست کرونا می‌تواند سفر کند و باید این نتیجه را تا پایان سفر با خود همراه داشته باشد. هر یک از شرکت‌های هواپیمایی، انجام آزمایش PCR را در چند آزمایشگاه‌های خاص قبول می‌کنند.

اقدامات سفر خارجی

به یاد داشته باشید که شما می‌توانید ۷۲ ساعت تا حداکثر ۹۶ ساعت قبل از تاریخ پرواز خود تست کرونا بدهید. این میزان نباید از این اندازه بیشتر شود. ترجیحا بهتر است که این فاصله را به ۲۴ ساعت کاهش دهید و یک روز قبل از تاریخ پرواز خود تست بدهید. در روز پرواز هم در ساعت مقرر همراه با جواب منفی تست در فرودگاه حاضر شوید. توجه داشته باشید که جواب آزمایش کرونا معتبر باید به زبان انگلیسی با سربرگ و مهر رسمی آزمایشگاه باشد. همچنین نتیجه آزمایش حتما باید چاپی باشد و جواب آنلاین مورد قبول نخواهد بود.

عوارض خروج از کشور

از دیگر اقدامات مهم پیش از انجام یک سفر خارجی پرداخت عوارض خروج از کشور است. امکان پرداخت عوارض خروج از کشور حتی تا پیش از پرواز و در فرودگاه نیز وجود دارد. اما توصیه می‌شود که این عوارض را در روزهای پیش از پرواز پرداخت کنید و به دقایق آخر موکول نکنید. چون پرداخت عوارض خروج از کشور در فرودگاه زمان شما را می‌گیرد و شما مجبورید در صف‌های طولانی زمان خود را تلف کنید. همچنین شما باید نهایتا تا ۳۰ دقیقه پیش از سفر عوارض خروج از کشور را پرداخت کرده باشید. به صورت کلی شما می‌توانید از روش‌هایی مانند شعب بانک ملی ایران‚ از طریق ATM‚ به صورت آنلاین از طریق سامانه پرداخت الکترونیکی سداد‚ اپلیکیشن ایوا و پیام رسان بله برای پرداخت عوارض خروج از کشور اقدام کنید.

باید بدانید که رسید پرداخت عوارض خروج از کشور تا پایان همان سال اعتبار دارد. پس اگر شما به هر دلیلی در زمان واریز وجه عوارض خروج از کشور نتوانستید به سفر بروید می‌توانید با داشتن این رسید پرداختی و شماره پیگیری پرداخت عوارض نزد خود، در سفرهای بعدی ( تا زمان معتبر بودن رسید پرداختی) از آن استفاده نمایید.

بار مسافران برای سفر خارجی

جالب است بدانید که یکی از مشکلاتی که بسیاری از مسافران در فرودگاه با آن کواجه می‌شوند اضافه بار است. توصیه می‌شود که قبل از سفر درباره وزن و اندازه‌ی بارهای‌تان کسب اطلاع کنید. برای مثال میزان بار مجاز هواپیمایی هما برای پروازهای بین المللی بر اساس کلاس پروازی بین ۳۰ تا ۵۰ کیلوگرم می‌باشد. همچنین ابعاد بسته‌بندی بار نباید از ۵۶، ۴۵ و ۲۵ سانتی‌متر (به ترتیب طول، عرض و ارتفاع) بیشتر باشد. اما یرای مسافران به مقصد امریکا و کانادا که بخشی از سفر خود را با ایرلاین‌های خارجی ادامه می‌دهند، وزن بار نهایتا می‌تواند ۲۳ کیلوگرم باشد.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا در سال 2022 چقدر است؟

کانادا یکی از کشورهای پیشرفته و توسعه یافته است که توانسته بستر مناسبی را برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *