جلوگیری از بارداری بدون کاندوم

یکی از راه های پیشگیری از بارداری، استفاده از کاندوم می باشد که علاوه بر این روش، روش های دیگری وجود دارد که جلوگیری از بارداری بدون کاندوم را انجام می دهند که در ادامه این مقاله از وبسایت نیمه شب، به معرفی انواع روش های طبیعی جلوگیری از بارداری خواهیم پرداخت.

جلوگیری طبیعی از بارداری چیست؟ 

جلوگیری طبیعی از بارداری مجموعه‌ای از روش‌های جلوگیری است که در آن از هیچ دارو، قرص و یا وسیله‌ی خاصی از جمله کاندوم مردانه یا زنانه، دیافراگم و آی یو دی استفاده نمی‌شود. به همین دلیل راه های طبیعی جلوگیری از بارداری کاملا بدون هزینه هستند. البته درباره‌ی میزان اثرگذاری این روش‌ها بحث‌های زیادی وجود دارد به طوری که بسیاری از متخصصان استفاده از روش‌های طبیعی را چندان موثر نمی‌دانند. به علاوه روش‌های جلوگیری طبیعی عموما پیش از برقراری رابطه یا در زمان برقراری رابطه کاربرد دارند و استفاده از این روش‌ها بعد از برقراری رابطه و ریختن اسپرم معمولا موفقیت‌آمیز نیست و توصیه نمی‌شود.

جلوگیری از بارداری بدون کاندوم

انواع روش ها

خروج آلت مرد از واژن قبل از انزال

در این نحوه جلوگیری طبیعی از بارداری، مرد تلاش می کند هیچ اسپرمی وارد بدن زن نشود. برای این کار، مردان قبل از انزال آلت را از رحم خارج می کنند تا مایع منی بیرون از واژن تخلیه شود. این روش زیاد مطمئن نیست و احتمال موفقیت این روش 75 تا 80 درصد است. چون ممکن است مقداری از آب منی که حاوی اسپرم است، قبل از انزال خارج و باعث بارداری شود. از مشکلات این روش این است که مردان به راحتی نمی توانند انزال خود را کنترل کنند.

زوجینی که رابطه های جنسی پشت سر هم دارند در استفاده از این روش، بهتر است آقایان قبل از نزدیکی، ادرار کنند. در این صورت اگر از انزال قبلی اسپرمی باقی مانده باشد، خارج می شود. اسپرم های باقی مانده از انزال قبلی می تواند باعث باروری تخمکها شود.

بررسی ترشحات واژینالی

در این روش جلوگیری طبیعی از بارداری، ترشحات رحم قبل از تخمک گذاری رقیق و شفاف  می شوند. این ترشحات بعد از تخمک گذاری و با افزایش سطح هرمون پروژسترون غلیظ و کدر خواهند شد. ترشحات واژن در محدوده زمان تخمک گذاری، بیشترین لغزندگی را دارد. در نتیجه وقتی ترشحات واژن را بررسی می کنید و متوجه لغزندگی زیاد آن می شوید، باید بدانید که این نشانه ی نزدیک بودن زمان تخمک گذاری است. تا چهار روز بعد از این احتمال بارداری شما بسیار زیاد است و نباید نزدیکی کنید. این روش طبیعی پیشگیری از حاملگی، چندان مطمئن نیست. زیرا بررسی میزان لغزندگی ترشحات واژن برای بسیاری از خانمها سخت است و نمی توان دوره قبل از تخمک گذاری را به دقت و درست محاسبه کرد.

بیشتر بخوانید: با بارداری ناخواسته چه کنیم؟

توجه به تغییرات دمای بدن

هورمون پروژسترون می تواند دمای بدن زنان را نیم درجه بالا ببرد. این افزایش دما، نشان دهنده تخمک گذاری است.  ایجاد تب در حدود نیم درجه است پس از این خصوصیت میتوان بعنوان نشانه تخمک گذاری استفاده نمود. برای استفاده از این روش، باید هرروز موقع بیدار شدن و قبل از ترک رختخواب، به روش مشابهی دمای بدن را اندازه گیری گنید. هر موقع که دمای بدنتان نیم درجه بیشتر شد یعنی تخمک گذاری انجام شده است. تا سه روز بعد بهتر است نزدیکی نداشته باشید چون احتمال بارداری در این روزها بسیار بالاست.

جلوگیری از بارداری بدون کاندوم

توجه به برخی علائم و نشانه ها

در این روش جلوگیری طبیعی از بارداری، علاوه بر به کار بردن همزمان روشهای تقویمی، دمای بدن و بررسی ترشحات واژینال، باید به علائمی مثل دل درد خفیف و حساس شدن سینه ها به لمس نیز توجه داشته باشید. این روش، بهترین روش پیدا کردن زمان تخمک گذاری تخمدانها است.

پیدا کردن دوره مطمئن برای نزدیکی

احتمال بارداری در روزهای مختلف چرخه پریودی متفاوت است . اسپرم بعد از ورود به واژن حداکثر ۷۲ ساعت می تواند زنده بماند. اگر اسپرم حداکثر ۳ روز قبل از تخمک گذاری وارد بدن زن شود، می تواند باعث بارور شدن تخمک شود. تخمکها بعد از رها سازی می توانند تا ۴۸ ساعت زنده بمانند. برای اطمینان باید زنده ماندن تخمک را نیز 72 ساعت در نظر گرفت. به دوره بین 3 روز قبل تا 3 روز بعد از تخمک گذاری، دوره حداکثر احتمال بارداری گفته می شود. به زمانهای دیگری که بیرون از این دوره قرار گرفته اند نیز دوره مطمئن گفته می شود. برای جلوگیری از حاملگی به روش طبیعی می توانید در دوره مطمئن نزدیکی داشته باشید. اگر در دوره حداکثر احتمال بارداری رابطه جنسی برقرار می کنید و قصد بارداری ندارید بهتر است از روشهای محافظت شده و مطمئن استفاده کنید.

روش تقویمی

در روش تقومی به کمک توالی روزهای سیکل قاعدگی می توانید دوره مطمئن و دوره حداکثر احتمال حاملگی را محاسبه کنید. البته چرخه قاعدگی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. اکثرا چرخه قاعدگی خانمها بین 20 تا بیش از 40 روز است. باید طول چرخه خود را حتما متوجه شوید. برای استفاده از اگر سیکل شما منظم باشد پیدا کردن این دوره ها راحتتر است. اما اگر سیکل پریودی نامنظم باشد، پیدا کردن این دوره ها با مشکلاتی مواجه خواهد بود. در نظر داشته باشید که اگر قاعدگی نامنظم دارید، طول دوره حداکثر احتمال بیشتر و طول دوره مطمئن کمتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید: آیا امکان بارداری در زمان پریود هست؟

برای جلوگیری طبیعی از بارداری ناخواسته به روش تقویمی باید 3 تا 6 ماه تاریخ قاعدگی تان را یادداشت کنید. برای این کار، اولین روز خونریزی پریود را هر ماه یادداشت کرده و تعداد روزهای خونریزی را هر بار بشمرید. ماه به ماه ممکن است به هر دلیلی تفاوتی در تعداد روزها یا شروع خونریزی وجود داشته باشد. اما بعد از 6 ماه می توانید میانگین این روزها را حساب کنید. با مشخص شدن چرخه قاعدگی می توانید روزهای شروع حداکثر احتمال بارداری را پیدا کنید.

جلوگیری از بارداری بدون کاندوم

رها سازی تخمکها معمولا وسط چرخه قاعدگی اتفاق می افتد. مثالا اگر چرخه قاعدگی شما اغلب 28 روزه است، تخمدان  در روز 14 این سیکل تخمک رها می کند. 3 روز قبل تا 3 روز بعد از روز چهاردم ( روز 11 تا 17 چرخه) احتمال بارداری شما بسیار زیاد است. بهتر است رابطه جنسی نداشته باشید یا رابطه تان کاملا محافظت شده باشد.

کیت تخمک گذاری

این روش برای کنترل طبیعی بارداری بسیار گران است. کیت تخمک گذاری، مقدار هورمون جسم زرد را در ادرار اندازه گیری می کند که هورمون جشم زرد 20 تا 48 ساعت قبل از تخمک گذاری افزایش می یابد و می توان به طور طبیعی، در این بازه زمانی از بارداری جلوگیری کرد.

کلام آخر

 کاربرد اصلی روشهای طبیعی پیشگیری از بارداری در مواردی است که زوج‌ها از داروهای هورمونی یا وسایل ضدبارداری استفاده نمی‌کنند و بعد از قطع روشهای جلوگیری، هیچ اطمینانی برای سریعا باردار شدن وجود ندارد. برخی خانمها تصور می کنند روشهای پیشگیری طبیعی باعث تنبلی تخمدان و نازایی آنها می شود اما این موضوع، تصوری اشتباه است زیرا تنبلی تخمدان و نازایی، به هیچ عنوان ربطی به پیشگیری طبیعی حاملگی ندارد.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

عوارض استفاده از کاندوم که تا بحال به شما نگفته اند!

عوارض استفاده از کاندوم که تا بحال به شما نگفته اند!

دز مقالات پیشین از وبسایت نیمه شب، به معرفی فواید کاندوم پرداختیم و حال امروز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *