بنر تبلیغاتی بالای مقاله

آیا امکان بارداری در زمان پریود هست؟

ممکن است شنیده باشید که بارداری در پریود امکان‌پذیر نیست، اما این کاملاً درست نیست. اگرچه بعید است که در حوالی یا در طول پریود باردار شوید، اما هنوز شانس کمی برای باردار شدن در این زمان از ماه وجود دارد. زنان در دوران پریود قادر به باردار شدن نیستند، اما اسپرم در دستگاه تناسلی زنان تا پنج روز زنده می‌ماند. این بدان معناست که بخش کوچکی از زنان شانس کمی برای باردار شدن از رابطه جنسی محافظت نشده در طول دوره خود دارند.

شانس بارداری در پریود چقدر است؟

احتمال بارداری در صورت داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی بسیار کم است. با این حال، اگر رابطه جنسی محافظت نشده داشته‌اید، هنوز امکان بارداری در پریود وجود دارد. برای درک اینکه چگونه این اتفاق می‌افتد، باید بدانید چرخه‌ی قاعدگی شما چگونه کار می‌کند. سیکل شما از اولین روز پریود شروع می‌شود و تا اولین روز پریود بعدی ادامه دارد. حدود 10 تا 16 روز قبل از شروع پریود بعدی، تخمک‌گذاری خواهید داشت، یعنی زمانی که یکی از تخمدان‌های شما تخمک آزاد می‌کند. هنگامی که تخمک‌گذاری کردید، وارد فاز لوتئال می‌شوید، زمانی که فولیکول خالی، جسم زرد را ایجاد می‌کند که هورمون پروژسترون را تولید می‌کند. پوشش روی رحم شما، برای آماده‌سازی برای کاشت تخمک بارور شده ضخیم می‌شود. اگر باردار نشده‌اید، تخمک وارد رحم می‌شود، سطح هورمون‌ها کاهش می‌یابد و با شروع پریود بعدی، غشای رحم ریزش می‌کند.
در زمانی که تخمک‌گذاری می‌کنید، در بیشترین حالت باروری هستید. اگرچه تخمک تنها 12 تا 24 ساعت پس از آزاد شدن زنده می‌ماند، اما حتی اگر چند روز قبل از تخمک‌گذاری رابطه جنسی داشته باشید، می‌توانید باردار شوید زیرا اسپرم می‌تواند تا 5 روز در بدن شما زنده بماند.

بارداری در پریود

چقدر احتمال دارد که در طول دوره پریود باردار شوید؟

این به ۳ عامل بستگی دارد:
۱-آیا از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کرده‌اید یا خیر
۲-طول چرخه پریود
۳-طول دوره پریود شما وقتی رابطه جنسی داشته‌اید.
به طور معمول طول چرخه پریود بین 28 تا 30 روز است، بنابراین شما معمولاً بین روزهای 11 تا 21 بارور هستید، اگرچه این می‌تواند بین سیکل‌ها و از یک زن به زن دیگر متفاوت باشد. اگر قاعدگی شما 5 تا 7 روز طول بکشد و در پایان رابطه جنسی داشته باشید، ممکن است بتوانید در روز 11 باردار شوید، زیرا اسپرم می‌تواند تا 5 روز پس از مقاربت زنده بماند. همچنین اگر دوره‌های قاعدگی کوتاهی دارید، می‌توانید بعد از رابطه جنسی در دوران قاعدگی باردار شوید، زیرا این به این معنی است که چند روز زودتر تخمک‌گذاری می‌کنید و به پایان پریود نزدیک می‌شوید. احتمال بارداری در پریود بسیار کم است. با این حال، احتمال کمی وجود دارد که بتوانید این بار در طول چرخه خود باردار شوید.

در نیمه شب بخوانید:پریود نامنظم | نامنظم بودن پریود می تواند نشانه چه بیماری هایی باشد؟

آیا می‌توانید در پریود تخمک‌گذاری کنید؟

شما نمی‌توانید در پریود تخمک گذاری کنید. اگر می‌خواهید برای بارداری برنامه‌ریزی کنید، بهترین زمان برای باردار شدن در روز تخمک‌گذاری و 24 ساعت قبل از آن است، بنابراین شانس بارداری در پریود شما بسیار کم است. همچنین شایان ذکر است که برخی از زنان ممکن است در حوالی تخمک‌گذاری لکه بینی را تجربه کنند، این مقدار خون بسیار کمتر از خونی است که با خونریزی پریود دریافت می‌کنید. اگر لکه‌بینی دارید، ممکن است بارور باشید. احتمال بارداری در پریود خیلی بعید است اما شاید در روزهای قبل از پریود باردار شوید. با این حال، همه ما منحصربه‌فرد هستیم و چرخه‌های ما یکسان نیست و بنابراین اوج باروری ما متفاوت است. این بدان معناست که برای برخی از زنان روزهای قبل از قاعدگی ممکن بارور شوند، بارداری 5 روز قبل از قاعدگی برای برخی از زنان امکان‌پذیر است، اگر نزدیک به پایان چرخه قاعدگی خود تخمک‌گذاری کنند، اما به طور معمول اوج باروری زودتر در چرخه قاعدگی اتفاق می‌افتد.

آیا می‌توانید با پیشگیری از بارداری در پریود باردار شد؟

متأسفانه هیچ روشی برای پیشگیری از بارداری 100 درصد مؤثر نیست. به عنوان مثال اگر از کاندوم در دوره پریود خود استفاده می‌کنید، ممکن است کاندوم پاره شود و شما مستقیماً بعد از پریود بارور شوید، بنابراین همچنان خطر بارداری وجود دارد. اگر از روش‌های کنترل بارداری هورمونی استفاده می‌کنید، خونریزی ماهانه‌ای که ممکن است تجربه کنید در واقع یک پریود نیست، به آن خونریزی ترک گفته می‌شود. از آنجایی که کنترل بارداری هورمونی با توقف تخمک‌گذاری عمل می‌کند، مانند روش کنترل بارداری غیر هورمونی امکان بارداری در پریود را نخواهید داشت.

نکات مهم رابطه جنسی در دوران پریود:

بنابراین اکنون می‌دانیم که امکان بارداری در پریود وجود دارد، مهم است که اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهید.
در صورت استفاده صحیح، روش‌های بازدارنده مانند کاندوم در پیشگیری از بارداری بسیار موثر هستند و همچنین محافظت در برابر بیماری‌های مقاربتی را ارائه می‌دهند. در حالی که بسیاری ممکن است فکر کنند که این کار ناخوشایند است، اما داشتن رابطه جنسی در زمان قاعدگی کاملاً سالم است. به دلیل کاهش پروژسترون، ممکن است متوجه شوید که میل جنسی شما در حوالی پریود افزایش می‌یابد. علاوه بر این، ارگاسم می‌تواند گرفتگی‌های قاعدگی را کاهش دهد و باعث انقباض بیشتر رحم شود که در نهایت می‌تواند به معنای دوره های کوتاه‌تر نیز باشد.
قبل از اینکه وارد رابطه شوید، مطمئن شوید که قبل از رابطه جنسی، تامپون یا فنجان قاعدگی را بردارید. اینها راه عبور واژن را مسدود می‌کنند و در صورت استفاده نادرست یا ماندن بیش از حد در داخل واژن می‌تواند خطرناک باشد.

در نیمه شب بخوانید:۸ ورزش مناسب دوران پریود

ردیابی پریود:

زنانی که از چرخه‌های طبیعی استفاده می‌کنند هر روز صبح دمای بدن خود را اندازه گیری کرده و در برنامه ثبت می‌کنند. این روش با شناسایی افزایش دمای بدن درست قبل از تخمک گذاری کار می‌کند. این به این معنی است که چرخه طبیعی می‌تواند به شما بگوید چه زمانی می‌توانید باردار شوید و چه زمانی نمی‌توانید باردار شوید، بنابراین شما از بارداری در پریود یا هر روز از چرخه اطلاع پیدا می‌کنید. علاوه بر این، شما همچنین می‌دانید که در چه مرحله‌ای قرار دارید، به این معنی که می‌توانید برای قاعدگی، PMS یا زمان انجام معاینه پستان خود برنامه‌ریزی کنید.

 

در هر صورت اگر نمی‌خواهید باردار شوید، زمان امنی برای داشتن رابطه جنسی بدون پیشگیری از بارداری وجود ندارد و امکان بارداری در پریود وجود دارد. با پزشک خود در مورد گزینه‌های خود برای پیشگیری از بارداری صحبت کنید تا راه حل مناسب برای شما را پیدا کند.

FavoriteLoadingپسندیدم
خرید تابلو برای پذیرایی

درباره‌ی نگار اسماعیل زاده

همچنین ببینید

آرام کردن ذهن آشفته با چند تکنیک سریع

مقاله امروز وب سایت نیمه شب در مورد آرام کردن ذهن آشفته است. در ادامه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.