معرفی پارک های مشاغل کودکان در تهران

در سال‌های اخیر روش‌های آموزشی کودکان دست خوش تغییرات فراوانی شده‌اند. بسیاری از روش‌های سنتی در آموزش کودکان برچیده شده و آموزش همراه با بازی به یکی از روش‌های آموزشی موثر و کارآمد تبدیل شده است. از طرفی زندگی ماشینی و آپارتمان‌نشینی سبب شده کودکان نتوانند مانند گذشته در فضای بیرون از خانه به جست و خیز و بازی بپردازند و همین امر ضرورت وجود مکان‌هایی مانند شهر بازیها و خانه های بازی را افزایش می‌دهد. یکی از مکان‌های بازی که بسیار برای کودکان مفید و جذاب است شهر مشاغل است که در اصطلاح پارک مشاغل هم گفته می‌شود. اما شهر مشاغل کودکان چیست و در تهران چه پارک های مشاغلی وجود دارد؟ در این مطلب ضمن توضیح درباره شهر مشاغل کودکان به معرفی چند پارک مشاغل جذاب و مفید در تهران پرداخته‌ایم؛ با ما در سایت نیمه شب همراه باشید.

شهر مشاغل کودکان چیست؟

امروزه به دلیل ماشینی شدن زندگی ها سبک زندگی و رفتار عده زیادی از جامعه نسبت به دهه‌های گذشته تغییر محسوسی داشته است، این تغییر بدون شک موجب بروز پیامدهایی بخصوص برای کودکان خواهد شد. وقتی کودک امروزی در فضای آپارتمانی یا کم رفت و آمد و بسته و نه مانند سابق در کوچه یا خیابان رشد می‌کند، به واقع از بزرگترین درس و آموزه زندگی که همان تجربه و لمس کردن است و به گفته اهالی اهل فن بزرگترین سرمایه هر انسان می‌تواند باشد، محروم می‌شود.

افراد زیادی بوده اند که یک مسیر و رشته را در پیش گرفتند و ادامه دادند و حتی به مقصود خود یعنی شاغل شدن رسیدند اما هرگز موفق نشدند یا اگر موفق هم شدند از راه خود خوشحال نبودند. همه چیز از شناخت انسان از خود است که نمی‌داند چه چیزی را دوست دارد و چه چیزی خوشحالش می‌کند.

در سال‌های گذشته در کشورهای غربی با هدف میل به توانایی و خواسته‌های ذاتی کودکان، مکان هایی طراحی و ساخته شد تا بتواند مشاغل و بایدها و نبایدهای آنان را به کودکان معرفی کند.

به واقع یک کودک در دنیایی کاملا قابل لمس و واقعی و نه مجازی می‌تواند ببیند هر مهندس، کارمند، حسابدار، دکتر، وکیل و …چه می‌کند. با هرکدام به طور جداگانه‌ای آشنا شود و بتواند لحظاتی به شغل آنها مشغول شود و تجربه را فرا بگیرد. اگر کودک شما علاقه خاصی به بعضی از شغل‌ها دارد، شهر مشاغل بهترین فرصت برای آشناسازی او با شغل‌های مختلف و کشف استعدادهای ذاتی اوست.

وقتی یک کودک با لباس فرم آتش‌نشان و در فضایی کاملا شبیه سازی شده و پر از ابزار و وسایل آتش‌نشان‌ها قرار بگیرد، وقتی کودک با یک مکانیک، با ابزار آلات مکانیکی و ماشین و آچار و تمامی شغل‌های دیگر به صورت کاملا واقعی آشنا شود، هم کودک و هم والدین او می‌توانند در این بین علایق، سلایق و میل کودک را بشناسند و برای آینده برنامه‌ریزی کنند.

یکی از بهترین نمونه‌های شهر مشاغل کودکان در دنیا، شهربازی‌های کمپانی کیدزانیا در شهرهای دبی، لندن،توکیو و بسیاری از شهرهای بزرگ و پیشرفته در جهان می‌باشد.

شهر مشاغل در کنار آموزش به کودکان و استعدادیابی، مکانی کاملا امن و جذ‌اب برای تفریح و سرگرمی کودکان است و می‌تواند یک روز شاد و پرهیجان را برای کودکان و والدین آن‌ها فراهم سازد. والدین با حضور در کنار کودکان در این مکان‌ها می‌توانند آن‌ها را همراهی کرده و از تماشای یاد گرفتنِ مهارت‌های زندگی توسط کودکان خود لذت ببرند.

همچنین بخوانید: آیا سریال عروسکی نارگیل برای کودکان مناسب است؟

سرزمین رویایی لی لی پوت ؛ اولین پارک مشاغل کودکان

این پارک، اولین شهر مشاغل ایران است که با هدف آموزش به کودکان ساخته شده است. کودکان در این پارک با انواع شغل‌ها آشنا می‌شوند و آن‌ها را تجربه می‌کنند. این شهربازی دوطبقه از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود. بعضی از بخش‌ها در فضای روباز و بعضی‌ها هم در فضای سربسته هستند؛ البته بخش‌های مختلف این پارک فقط به سرگرمی ختم نمی‌شود. امکانات خوب دیگری برای بخش‌های سلامت کودکان هم فراهم است. خانه‌های عروسکی، دیوارهای نقاشی‌شده و انواع مختلفی از وسایل بازی در این شهر دیدن دارد. شاید به همین خاطر است که اسم شهر را سرزمین رویایی گذاشته‌اند.

کودکانتان می‌توانند در این شهر رنگارنگ چند ساعت را با شادی بگذرانند و لذت ببرند. تمام بخش‌ها، رده سنی ویژه‌ای دارد و بازی‌مناسب با سن آن‌‌ها را طراحی کرده‌اند. این مرکز از بهترین مجموعه‌های سرگرمی برای تفریح در تهران است.

از جمله فعالیت ها و مشاغلی که کودکان میتوانند در این پارک مشاغل تجربه کنند عبارتند از : آتش نشانی، پزشکی و دندان پزشکی، مهندسی، رانندگی، نجاری، آشپزی و شیرینی پزی، روپ ادونچر، صخره نوردی و فروشگاه و خرید.

پارک مشاغل لی لی پوت

در بخش آتش نشانی نمایی از خانه‌های آتش‌گرفته ساخته شده و کودکان سعی می‌کنند با تجهیزات آتش‌نشانی این آتش را مهار کنند. آن‌ها یاد می‌گیرند تا در این شرایط آرامش خودشان را حفظ کنند و حس نوع‌دوستی و کمک به دیگران را تجربه می‌کنند. همچنین مفهومی از همکاری و کار گروهی در ذهنشان شکل می‌گیرد.

در بخش پزشکی کودکان، اهمیت سلامتی را درک می‌کنند و اصول بهداشتی را یاد می‌گیرند. تجربه کار با وسایل پزشک هم برای آن‌ها دلنشین است. آن‌ها مثل پزشکی مهربان برای مداوای مریضشان تلاش می‌کنند. بعد از این تجربه شیرین، ترس کودکان از مراجعه به دکتر یا دندان‌پزشکی کمتر می‌شود.

پارک مشاغل لی لی پوت

در بخش رانندگی با شبیه سازی نمای معابر شهری کودکان با با تابلوهای مهم راهنمایی‌و‌رانندگی آشنا می‌شوند. چراغ راهنمایی را یاد می‌گیرند و به رفت‌وآمد عابر پیاده توجه می‌کنند. یکی از بچه‌ها هم در نقش پلیس راهنمایی‌ورانندگی تلاش می‌کند تا قانون و نظم شهر را حفظ کند.

آشپزی و شیرینی‌پزی در سن کودکی تجربه‌ای دوست‌داشتنی برای بچه‌ها است. بیشتر بچه‌ها به خوردن شیرین علاقه دارند. به همین خاطر پروسه درست‌کردن شیرینی به اندازه خوردنش حس خوبی را به آن‌ها می‌دهد. آن‌ها در بخش شیرینی‌پذیری به‌شکل گروهی با هم فعالیت می‌کنند. کارهای گروهی روی روابط اجتماعی آن‌ها تأثیرگذار است و حس مسئولیت‌پذیری را درکودکان افزایش می‌دهد. مربی هم در کنارشان هست و در درست‌کردن شیرینی‌ها به بچه‌ها کمک می‌کند.

ورزش از سن کودکی روی رشد بچه‌ها مؤثر است. در شهر لی لی پوت بخشی برای ورزش صخره‌نوردی مهیا کرده‌اند تا کودکان این بازی هیجان‌انگیز را تجربه کنند؛ البته خیالتان راحت باشد. تجهیزات و کلاه مناسب صخره‌نوردی هم هست. این ورزش روی قدرت بدنی بچه‌ها تأثیر مفیدی می‌گذارد. بیشتر کودکان هم عاشق صعود هستند و موفقیت در این ورزش به آن‌ها شورونشاط می‌بخشد؛ البته این بازی مخصوص بچه‌های بزرگ‌تر از ۴سال است.

علاوه بر فعالیت ها و مشاغل در شهر رویایی لی لی پوت میتوانید از آتیله کودک، خدمات گریم، پارتی روم و کلاس های آموزشی هم استفاده کنید. برای رفتن به پارک مشاغل لی لی پوت لازم است که از قبل با این مرکز تماس بگیرید و هماهنگ کنید چرا که ظرفیت آن محدود است.

آدرس: آدرس سرزمین لی لی پوت: تهران، تهرانپارس، اتوبان شهید باقری، خروجی ۱۹۶ غربی خ اردیبهشت جنوبی جنب شهرداری ناحیه ۴

همچنین بخوانید: استعدادیابی کودکان؛چگونه استعداد کودک‌مان را کشف کنیم؟

کاربازیا؛ شهر مشاغل کودکان

کاربازیا

شهر مشاغل کودکان کاربازیا در نوروز ۹۷ در طبقه منفی یک برج میلاد تهران آغاز به کار کرد. این مجموعه با الگوگیری از تجربیات موفق جهانی در این زمینه و با توجه به شرایط فرهنگی، ملی و مذهبی کشور ایران طراحی و بهره برداری شده است.

کاربازیا

محیط شهر مشاغل کاربازیا برای کودکان 2 تا 13 سال تدارک دیده شده و تجربه کار در قالب مشاغل مختلف و شبیه سازی شده با هدف آشنایی با فرهنگ کار و تلاش و همچنین رشد و پرورش توانایی های فردی و جمعی کودک، محور اصلی آن است.

کاربازیا

فعالیت های موجود در کاربازیا شامل صنایع دستی،خانه آشپزی، آزمایشگاه، اداره پست، بیمارستان، هواپیما،آکادمی موسیقی، فروشگاه، آتش نشانی، استودیو خبر، پلیس، مکانیکی، شهرک آزمایش (رانندگی)، تماشاخانه، شن بازی و روباتیک است. علاوه بر این در شهر مشاغل کاربازیا رصد هوش چندگانه كودک و ارائه خدمات مشاوره ای به صورت تلفيقی با بازی و سرگرمي در اين مجموعه ارائه می شود.

ساعات کار شهر مشاغل کاربازیا همه روزه از ساعت ۱۳ الی ۱۹ است و پنج شنبه و جمعه و روزهای تعطیل از ۱۰ الی ۱۹ میتوانید به همراه کودکتان از این مجموعه جذاب باز دید کنید.

آدرس: برج میلاد، طبقه 1 – شماره تماس:02188620312

شهر بازی بیلینو اولین تم پارک ماشین آلات عمرانی ایران و تجربه ی ساخت و ساز برای کودکان

شهربازی بیلینو نخستین پارک عمرانی برای کودکان در ایران است. اگر دوست دارید کودکانتان فعالیت های عمرانی را تجربه کنند آنها را به شهربازی بیلینو ببرید تا بتوانند در فضایی جذاب و شاد و هیجان انگیز فعالیت های مربوط به مشاغل عمرانی را تجربه کنند و چیزهای تازه تری یاد بگیرند.

در این شهربازی امکان استفاده واقعی از ابزار واقعی اما با سایزهای کوچکتر برای کودکان فراهم شده است. امکان استفاده از وسایلی مانند بیل مکانیکی، جرثقیل و … در کنار وسایل بازی متنوع و سرگرم‌کننده، مکانی بسیار شاد و آموزنده برای کودکان ماجراجو فراهم کرده است. بچه‌ها در این شهربازی با بیل‌های مکانیکی کوچک و ایمن اما واقعی، به جابه‌جایی بارها می‌پردازند، خاک‌ها را بار می‌زنند و الوار را با وسایل واقعی و خودشان به تنهایی جابجا می‌کنند.

پارک مشاغل بلینو

کودکان همیشه دوست دارند تا با وسایل واقعی بازی کنند، در شهربازی بیلینو این آرزوی کودکان به واقعیت تبدیل شده است.

بیل مکانیکی قرار گرفته در این مجموعه کاملا مشابه نمونه واقعی بوده و کودکان می توانند  با آن حفاری کنند و خاک های حفاری شده را جا به جا کنند. دستگاه جرثقیل چنگکی هم از قرار گرفتن یک چنگگ بر روی یک اهرم به وجود آمده است. و کودکان به راحتی می‌ توانند با یک چنگگ چهار بازو وسایل مختلف را بردارند و جابه جا کنند.

پارک مشاغل بلینو

یکی دیگر از تجهیزات قابل استفاده برای کودکان در این پارک مشاغل عمرانی جرثقیل و نوار نقاله است. کودکان برای جا به جایی سنگ‌ها و … باید با جرقیل که دو اهرم چهار جهته است وسایل ساختمانی را بردارد و بر روی نوار نقاله قرار دهند تا سنگ ها و مصالح ساختمانی به بالا ی ساختمان انتقال یابد.

پارک مشاغل بلینو

در بخش ماسه بازی هم کودکان علاوه بر اینکه تفریح جذابی انجام می‌دهند قدرت ابتکار، اختراع و تمرکز آنها تقویت می‌شود. در حین ماسه بازی کودک تلاش به شکل دادن احجام خاصی می کند که  این بازی باعث رشد و پرورش خلاقیت، رشد و کنترل اعصاب و عضلات، پرورش قدرت تجسم فضایی و هندسی، پرورش حس لامسه، تقویت و هماهنگی چشم و دست می شود.

پارک مشاغل بلینو

شبیه ساز رانندگی، تاب زنجیری، ایر هاکی و تشک بادی هم از دیگر امکانات این پارک مشاغل دوست داشتنی و مهیج هستند. جالب است بدانید که پارک مشاغل برای بزرگسالان هم محدودیتی ندارد و تنها کودکان زیر 4 سال مجاز به استفاده از برخی بازی‌ها نیستند.

آدرس: اتوبان یادگار امام، فاز 1 بوستان نهج البلاغه، امتداد مسیر دوچرخه‌سواری، شهربازی بیلینو

همچنین بخوانید: معرفی 8 برنامه بازی برای کودکان که جنبه ی آموزشی دارند

دکتر لند؛ بیمارستان پزشکان کوچک

دکترلند

دکتر لند در کنار هیومن پارک مجموعه دارآباد واقع شده و یک بیمارستان کامل و تمام عیار است؛ کودکان در فضای شاد و هیجان انگیز و آموزنده ی این تم پارک میتوانند دکتر ، پرستار و یا جراح شوند و تجربه ای بسیار شاد و لذت بخش داشته باشند.

دکترلند

همه جور امکانات پزشکی در یک مجموعه فراهم شده تا بچه‌ها با مشاغل حوزه بهداشت و درمان آشنا شوند. دستگاه‌های سونوگرافی، آمپول و انبر و قیچی، سی تی اسکن، سرم و نوار قلب، گوشی پزشکی و خلاصه همه جور تجهیزاتی که در یک بیمارستان وجود دارد را در دکتر لند خواهید دید. کودک شما می‌تواند لباس پزشک و پرستار به تن کند، دکتر شود و بالای سر بیماران برود. او باید معاینه‌‌شان کند و بیماری آن‌ها را تشخیص بدهد.

دکترلند

گاهی هم لازم است دکتر کوچک شما، بیمار روی تخت را به صورت اورژانسی احیای قلبی کند. عروسک هایی که روی تخت هستند نقش بیمار را برای خانم دکتر وآقا دکتر کوچک بازی خواهند کرد. به علاوه اگر مثلا فرزند شما آمپول اشتباهی به او تزریق کند، هیچ اتفاقی نمی‌افتد . نگران هیچ چیز نباشید. بچه ها در این بیمارستان می توانند آپاندیس، عمل لایزیک روی چشم، پیوند کلیه و… را  برای بیماران عروسکی انجام دهند و با موفقیت از اتاق عمل بیرون بیایند.

هر هفت روز هفته از ۱۰ صبح تا ۱۰ شب می‌توانید از مجموعه دکترلند بازدید کنید.

آدرس: ابتدای خیابان دارآباد و بعد از آجودانیه و انتهای خیابان موزه. مجموعه دکتر لند.

خانه بازی هانی لند

هانی لند

خانه بازی هانی لند هم یک شهر مشاغل کوچک برای کودکان است که در شرق تهران واقع شده و برای کودکان در گروه های سنی، هشت ماه تا 12 سال امکانات مختلفی را برای تجربه مشاغل و فعالیت های مختلف ارائه میکند.

در خانه بازی هانی لند کودکان دلبندتان میتوانند در فضاهایی همچون آشپزخانه، بیمارستان،  موسیقی، ترامپولینگ، نانوایی، سوپر مارکت ، ماشین پایی و … مشاغل مختلف را تجربه کند. با تجربه مشاغل و فعالیت های در فضاهای مختلف این پارک مشاغل شما میتوانید ببینید فرزندتان در کدام زمینه استعداد وعلاقه بیشتری دارد تا در آن زمینه از او حمایت کنید و آن استعداد را بارور کنید تا در آینده شغلی مناسب و مورد علاقه‌ خود داشته باشد.

هر روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب میتوانید از خانه بازی هانی لند به همراه کودکتان بازدید کنید.

آدرس: خیابان پیروزی، خیابان شکوفه خیابان کاظمی، داخل بوستان گلزار، سرای محله، خانه بازی هانی لند

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

تله آبگیر کمپرسور

کمپرسورهای هوا از جمله تجهیزات بسیار کاربردی هستند که امروزه می‌توان از آن‌ها استفاده‌های صنعتی، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *