مکان های تفریحی گرگان (گرگان کجا بریم؟)

مکان های تفریحی گرگان بسیار متنوع و مورد توجه گردشگران است. گرگان با جنگل‌های بکر و دست نخورده‌اش، هوای مطبوعش و مه‌ای که بلندی‌هایش را پوشانده، هر سال مسافران زیادی را راهی گرگان می‌کند. گرگان که هم به تهران، مشهد و زاهدان پرواز مستقیم دارد، جاهای دیدنی زیادی دارد، از جنگل نهارخوران که معروف ترین دیدنی گرگان است تا آبشارها و جنگل‌هایی در دل کوه‌ها که بکر مانده. در ادامه سراغ دیگر مکان های تفریحی و دیدنی‌های این منطقه می رویم.

مکان های تفریحی گرگان

لیست مکان های تفریحی گرگان :
ناهارخوران

یکی از معروف ترین مکان های تفریحی گرگان، جنگل ناهارخوران است. جنگل ناهارخوران با شهر گرگان ۴ کیلومتر فاصله دارد و به دلیل معروفیت زیادش، امکانات تفریحی، گردشگری و طبیعش در همه فصل‌های سال هواداران زیادی دارد. بیشتر غذاخوری های معروف گرگان هم در جاده ناهارخوران واقع شده‌اند و برای صرف غذا هم می‌توان به این منطقه خوش آب‌وهوا رفت. مسیر جاده ناهارخوران به سمت جنوب پس از حدود ۷ کیلومتر به روستای زیبا و دیدنی زیارت می‌رسد.

 گرگان کجا بریم

النگدره

اگر به ناهارخوران می‌روید می‌توانید با یک تیر دونشان بزنید و به دیدن النگ دره هم بروید. النگ دره در مسیر ناهارخوران واقع شده. در روزهایی که هوای گرم طاقت را از آدم می‌گیرد، النگدره ۱۰ درجه خنک‌تر از جاهای دیگر است. رودخانه قلاشی از قسمت جنوب پارک تا شمال آن امتداد دارد و از بینش می‌گذرد. در مجاورت این رودخانه سه چشمه هم قرار دارد. در النگدره به واسطه امکانات پیکنیک و رفاهی و پارک بازی کودکان به کسی بد نمی‌گذرد.

جنگل های گرگان

دریاچه توشن

از گرگان که ۵ کیلومتر به سمت جنوب بروید، به روستای توشن و دریاچه این روستا که هم‌نامش است می‌رسید. توشن به معنی کم شدن آب است و اهالی به آن آبندان هم می‌گویند.

در قسمت جنوبی روستای توشن جایی به اسم آب بندان است که جنگلی سرسبز با درختان تنومند در سه طرفش قرار گرفته. آب و هوای خوب اطراف دریاچه، امکان ماهیگیری و قدم زدن اطراف آن، دریاچه توشن را به جایی بسیار خواستنی تبدیل کرده. توشن در نزدیکی النگدره است.

مکان های تفریحی گرگان

روستای زیارت

جاذبه های گردشگری گرگان یکی دو تا نیست و اگر دلتان بخواهد گرگان را حسابی بگردید و بهتان خوش بگذرد باید برایش وقت هم بگذارید.
یکی از قشنگ‌ترین جاهای دیدنی گرگان که بعد از ناهارخوران می‌توانید بروید روستای زیارت است. چرا اسمش زیارت است؟ به خاطر وجود زیارتگاهی که آن را متعلق به بوداییان می‌دانند. شمال روستای زیارت جنگل ناهارخوران است و جنوبش آبشار زیارت و جنگل هایی با درختان سر به فلک کشیده.
به دلیل خوش آب و هوا بودن زیارت و وجود چشمه آب گرم روستا که خاصیت درمانی دارد، یکی از پر مسافرترین روستاهای شمال  نام گرفته، اگرچه این استقبال زیاد به ضرر زیارت تمام شده و در چند سال گذشته شاهد رفتن موج ویلاسازان به سمتش بوده‌ایم.
مکان های تفریحی گرگان

بازار نعلبندان

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری گرگان، بازار نعلبندان است.  قدیم‌ها در بازار نعلبندان که زمانی بزرگترین بازار شمال کشور بود، کالاها را عمده می‌فروختند، اما امروز همه احتیاجات روزمره را می‌توان از آن خرید.

راه رفتن در بین راسته‌های بازار نعلبندان که از سبزی و میوه و ماهی گرفته تا پارچه و ظرف‌های مسی دارد، بسیار لذت‌بخش است.

بازار نعلبندان در مرکز شهر و حد فاصل چهار راه میدان تا سه راه میرکریم و میدان قیصریه قرار دارد.

مکان های تفریحی گرگان

مسجد جامع گرگان

موقع گشت و گذار در بازار نعلبندان اگر دلتان خواست یکی از بناهای به جا مانده از سلجوقیان را از نزدیک ببینید، سری به مسجد جامع گرگان که همان داخل بازار است، بزنید.

ترکیب آجر و کاشی به کار فته در این مسجد، کاشی‌های هفت رنگ، مناره آجری آن و خطوط کوفی نوشته شده روی مناره‌ها، مسجد جامع گرگان را یکی از زیباتری مکان های تفریحی گرگان را پدید آورده است.

مکان های تفریحی گرگان

طبیعت سردانسر

گرگان، جنگل‌ها و دشت‌های بکر کم ندارد و یکی از آنها سردانسر است. سردانسر سرزمین دشت‌های فراخ و اسب‌هاست و جایی است که می‌توان قدری از هیاهوی شهر به دور بود. برای رسیدن به سردانسر باید از وسط روستای زیارت به سمت نخود چشمه و بعد از آن به سمت چکل پیرزن بروید.

طبیعت سردانسر

جنگل شصت کلا

در ۶ کیلومتری جنوب غربی گرگان، جنگل‌های بکر شصت کلا قرار گرفته. شصت کلا جنگلی است بکر با دو آبشار. یکی به اسم شصت کلاته که محلی‌ها به آن فیروز محل می‌گویند و در آخر جنگل است و آن یکی باران کوه. سر منشاءاین آبشارها، رودخانه شصت کلاست که ۴۳ کیلومتر جریان دارد و از کوه قل بلاغ سرچشمه گرفته.

جنگل شصت کلا

 

منیع: اسنپ تریپ

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

فستیوال تومارولند

فستیوال تومارولند دبی چیست و زمان برگزاری آن

فستیوال تومارولند در شروع کووید-19 لغو شد، اما تیم جشنواره راه امن جدیدی برای سرگرم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *