بنر تبلیغاتی بالای مقاله

ویژن برد چیست؟ چگونه ویژن برد درست کنم و چه کاربردی دارد؟

«تبدیل رویاهای خود به واقعیت کاملاً ممکن است»؛ این جمله‌ای است که برخی از تأثیرگذارترین رهبران فکری جهان همچون دیپاک چوپرا، گابریل برنشتاین و اپرا، با آن کاملا موافقند و یک جمله جادویی نیست که یک شبه اتفاق بیافتد، بلکه برای موفقیت، در ابتدا باید نیت خود را مشخص کنید و در کنارش باور داشته باشید که به واقعیت تبدیل خواهد شد، سپس گام‌های فعالی در جهت تحقق آن ایده بردارید.

مهم نیست که چه اهدافی دارید، اهداف و آرزوهای شما منحصر به فرد هستند، فقط باید یاد بگیرید، جهت دستیابی به آن‌ها آرام‌تر و صبورترباشید و ایمان داشته باشید که تلاش شما برای رسیدن به آن‌ها بدون نتیجه نخواهد بود، در این راستا یک ویژن برد عالی بهترین کمک را به شما خواهد کرد. ویژن بردها کمک می‌کنند تا اهداف، ارزش‌ها و مقاصد خود را تعیین و اولویت‌بندی کنید.

در ادامه با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با ویژن برد آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید:سابلیمینال چیست ؟ انواع مختلف سابلیمینال و کاردبردهایشان

ویژن برد چیست؟

به زبان ساده نمایش تصویری از اهداف است. این تصاویر که معمولاً به اندازه پوستر هستند، حاوی انواع تصاویر و کلماتی هستند که نشان دهنده‌ی اهدافی است که شما تلاش می‌کنید که آن‌ها را انجام دهید و بدست آورید. باتوجه به روانشناسی امروز، تمرینات ذهنی (مانند تجسم) می‌تواند انگیزه، اعتماد به نفس و حتی عملکرد حرکتی را افزایش دهد. در واقع، در یک مطالعه، محققان دریافتند که در ورزشکاران، تجسم تقریباً به اندازه تمرین فیزیکی مؤثر است. قرار دادن اهداف خود بر روی برد و ساخت ویژن برد در قالب بصری در واقع می‌تواند جهت دستیابی به اهداف کمک کند. ساخت ویژن برد سرگرم‌ کننده است و می‌تواند کاملا هنری و خلاقانه باشد. فرآیند ساخت ویژن برد به کاشتن اهداف در ذهن کمک می‌کند و انرژی آن هدف را به جهان می‌فرستد.

نحوه کار با ویژن برد به چه شکلی است؟

ویژن برد از قوانین جذب پیروی می‌کند و درواقع به شما نیرویی خارق‌العاده می‌دهد تا شما با استفاده از آن نیرو به اهداف و آرزوهای خود دست یابید. این قانون بیان کننده این موضوع است که اگر شما موردی را مدام در ذهن خود مرور و به آن فکر کنید، آن اتفاق حتما در زندگی شما برایتان رخ خواهد داد. درست است دیر یا زود دارد ولی سوخت و سوز ندارد، ممکن است آن اتفاق دیر یا زود برای شما رخ دهد.

ویژن برد از قوانین جذب پیروی می‌کند و درواقع به شما نیرویی خارق‌العاده می‌دهد تا شما با استفاده از آن نیرو به اهداف و آرزوهای خود دست یابید. این قانون بیان کننده این موضوع است که اگر شما موردی را مدام در ذهن خود مرور و به آن فکر کنید، آن اتفاق حتما در زندگی شما برایتان رخ خواهد داد. درست است دیر یا زود دارد ولی سوخت و سوز ندارد، ممکن است آن اتفاق دیر یا زود برای شما رخ دهد.

کاربرد ویژن برد

علاوه بر این واقعیت که یک ویژن برد به تبدیل یک رویا به واقعیت کمک می کند، در سطوح دیگر نیز کاربرد دارد، عمل ساخت ویژن برد به شناسایی و شفاف‌سازی اهداف و رویاها کمک می کند. به ما کمک می‌کند تا بر ارزش‌ها و انتخاب‌های سبک زندگی تمرکز کنیم و ابزاری مؤثر برای همسویی و تغییر در راستای اهدافمان است.

ویژن بردها رویاها و اهداف را در تصورات و دنیای ما فعال و قابل باور نگه می‌دارند. ویژن بردها به عنوان نقشه ای برای رسیدن به رویاها و اهداف ما عمل می‌کنند و به ما کمک می‌کنند تا بر روی آنها تمرکز کنیم، در راستای رسیدن به آنها برنامه ریزی کنیم و وظایف لازم را در مسیر دستیابی به آنها انجام دهیم.

نحوه ساخت ویژن برد

ویژن بردها بخش مهمی از فرآیند هدف گذاری سالانه هستند، که به ما در دستیابی به رویاها و اهدافمان کمک می‌کنند. در ادامه به یک آموزش مرحله‌ای آسان و موثر می‌پردازیم.

 • وضعیت سال گذشته زندگی خود را از هر نظر بررسی کنید:

این گام اولیه است تا در نظر بگیرید الان در کجای زندگی قرار دارید، در سال گذشته چه اتفاقی برایتان افتاده است، به چه اهدافی دست یافته‌اید، چه درس‌هایی یاد گرفته‌اید و چه چیزهایی در حال حاضر می‌خواهید. این مرحله  زمینه را برای مرحله بعد فراهم می‌کند.

 

 • لیستی از اهداف مهم خود تهیه کنید:

این مرحله شامل همه چیز می‌شود، از اهداف و رویاهای بزرگ، تا لیست آرزوهای کوچک و مقاصد رفتاری و تغییر اخلاق و… را در بر می‌گیرد، همه‌ آن‌ها را یادداشت کنید. بعد از آن، افکار و یادداشت هایتان را مرور کنید و اولویت‌ها را مشخص کنید و ببینید چیزهایی که واقعاً می‌خواهید بیش از هرچیز دیگری اتفاق بیفتد چیست، تأمل کنید تا بفهمید چه چیزی برای شما مهم است.

در مورد بخش‌هایی از زندگی خود که واقعاً می‌خواهید تغییر دهید و روی کلماتی که آن بخش‌ها به ذهن شما می‌آورند فکر و تمرکز کنید. اگر فکر می‌کنید نوشتن تمامی آرزوها سردرگم‌تان می‌کند، سعی کنید اهداف و آرزوهای خود را به صورت دسته‌بندی شده بنویسید.

 • سلامتی
 • روابط
 • تناسب‌اندام
 • تفریح
 • شغل
 • و…

در صورت تمایل دسته‌های دیگری را که برای شما مهم هستند را هم وارد لیست مربوطه نمایید.

ویژن برد

 • برای اهداف و آرزوهای خود تصاویر مرتبط پیدا کنید:اکنون زمان آن رسیده است که تصاویر و کلماتی را که اهداف شما را تداعی می‌کنند، جستجو کنید. این تصاویر را می‌توان از مجلات و کتاب‌های قدیمی یا به صورت چاپ شده از اینترنت بدست آورد. لازم نیست عکس‌هایی که انتخاب می‌کنید دقیقاً شبیه همان چیزی باشند که در ذهن دارید، کافی است تصاویری را پیدا کنید که تداعی‌کننده آرزوهای شما باشند و در شما انگیزه ایجاد کنند.
 • ساخت ویژن برد را شروع کنید:حال تصاویر و کلمات خود را روی ویژن برد خود مرتب کنید و بچسبانید. تصاویر را مرور کنید و تصمیم بگیرید که کدام تصویر را در کجای ویژن برد قرار دهید و اگر لازم شد تصاویر را برش دهید یا تصاویر بیشتری اضافه کنید یا یکسری را حذف و اضافه کنید.

ویژن برد

 • هرچیزی که تابلو را زیباتر میکند جمع آوری کنید:

این یک مرحله‌ی اختیاری است اما راهی خلاقانه برای تکمیل ویژن برد شما است. می‌توانید روی ویژن برد از وسایلی مانند پولک‌های پر زرق و برق، تور، روبان چسب‌ها و روان‌نویس‌های رنگی یا هر چیز دیگری که می‌خواهید بچسبانید.

بیشتر بخوانید:روان شناسی رنگ ها | راهنمای کامل روانشناسی رنگ ها
 • محل خاصی را برای نصب ویژن برد انتخاب کنید:تماشای هرروز آن و فکر کردن به آرزوهایی که روی این تخته چسبانده شده‌اند، بیش‌ترین اهمیت را دارد، وقتی کارتان تمام شد، تابلوی دید خود را در مکانی قرار دهید که در محدوده دید شما باشد، اتاق خواب، دفترکار، یا حتی در کنار تلویزیون باشد، زیرا نکته کلیدی این است که تا آنجا که ممکن است به آن نگاه کنید. اگر با نصب آن روی دیوار راحت نیستید، پیشنهاد می‌شود یک نسخه کوچکتر ایجاد کنید و همراه خود داشته باشید، یا به‌عنوان پس‌زمینه لپ‌تاپ یا صفحه اصلی گوشی خود از آن استفاده کنید.

   

  ساخت ویژن برد فقط شروع است! اکنون زمان آن است که از آن به‌عنوان یک راهنما و نقشه راه برای آینده جدید خود استفاده کنید. ویژن بردها به ما این امکان را می‌دهند که به روشی منحصربه‌فرد، آنچه را که واقعاً در زندگی خود آرزو می‌کنیم، با صدای بلند بگوییم که آماده‌ایم آن را ایجاد یا دریافت کنیم و سپس با کائنات همکاری کنیم تا آن را وارد زندگی خود کنیم. دیدن منظم ویژن برد با تصاویر و کلماتی که اهداف، آرزوها و ارزش‌های ما را نشان می‌دهد، به ما کمک می‌کند تا آنچه را که می‌خواهیم انجام دهیم، یادآوری و کمک می‌کند که حرکت به سمت آن چیزها را هم آگاهانه و هم ناخودآگاه، ادامه دهیم.

آیا ساخت ویژن برد برای رسیدن به اهداف کافیست؟

جواب این سوال خیر می‌باشد. چرا که ساخت تابلوی آرزوها برای رسیدن به آن‌ها کافی نیست و شما باید برای رسیدن به آن‌ها نهایت سعی و تلاش خود را بکنید تا به اهداف خود برسید. البته نکته مهم این است که این تابلو هم درواقع مثل یک جادوگر عمل کرده و به شما انرژی زیادی را منتقل می‌کند. ولی درنظر داشته باشید بدون سعی و تلاش و تنها با این تابلو نمی‌توان به اهداف دست یافت.

سخن پایانی

می‌توان گفت نام دیگر ویژن برد، تابلو آرزوهاست. یعنی شما می‌توانید با رد کردن قدم به قدم مراحل در نهایت به آرزوهای خود دست پیدا کنید. همانطور که در مطالب بالا هم اشاره کردیم شما برای ساخت ویژن برد، در ابتدای کار باید لیستی از اهداف و آرزوهای خود را تهیه کنید. سپس سعی کنید تصاویری مرتبط با اهداف و آرزوهای خود پیدا کنید. البته به یاد داشته باشید که باید تصویری انتخاب کنید تا به اهداف شما اشاره کند. حالا وقت آن است که ویژن برد خود را درست کنید. سعی کنید ویژن برد یا تابلو آرزوهای خود را جوری درست کنید تا زمانیکه به آن نگاه می‌کنید انرژی کافی را برای دست‌یابی به آرزوهای خود بگیرید.

امیدواریم از مطالب بیان شده نهایت لذت را برده باشید.

FavoriteLoadingپسندیدم
بنر تبلیغاتی پایین مقاله

درباره‌ی نگار اسماعیل زاده

همچنین ببینید

دختری با اعتماد به نفس و جذاب دیده شوید!

چه چیزی در مورد برخی از دختران وجود دارد که آنها را با اعتماد به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.