آینه ونیزی چیست؟ مدلهای مختلف آیینه ونیزی + عکس

در این مقاله از وبسایت نیمه شب به بررسی این موضوع که آیینه ونیزی چیست؟ مدلهای مختلف آیینه ونیزی + عکس آن خواهیم پرداخت.

آینه ونیزی یک نوع آینه قیمتی می باشد که سبک سلطنتی و لاکچری دارد و محیط را اشرافی می کند . در صنعت آینه کاری و آینه دکوراتیو استفاده از مدل های آینه ونیزی جلوه منحصر به فردی ایجاد کرده و سبب زیبایی دو چندان دکوراسیون می شود.
آینه ونیزی

آینه ونیزی آینه ای است گرانبها با طراحی خاص که دارای قابی از آینه های تراش خورده و نگین های قیمتی و حکاکی طرح و نقش های گل و برگ تولید می شود . تمام مراحل اجرایی آینه ونیزی از برش تا حکاکی و مونتاژ، توسط نیروی انسانی ماهر و با دست انجام می گیرد.

طراحی دکوراسیون

تاریخچه آیینه ونیزی

ساخت آینه ونیزی به اوایل قرن چهاردهم بر می گردد .
در گذشته برای تزیین آینه های ونیزی از سنگ های نیمه قیمتی و میناکاری استفاده می کردند .
طرح های مختلفی بر روی آینه ونیزی با حکاکی به دست آمده مثل طرح های گل و بته جقه که اکثراً یک تخته چوبی در پشت خود دارد .

آینه ها از هزار سال پیش وجود داشته اما تا قرن اول میلادی آینه ها از فلز و سنگهای آتشفشانی صیقل داده شده و ساخته می شدند . اما آینه ونیزی که با سنگ و فلز تشکیل می شد، بازتاب ضعیفی ایجاد می‌کردند و با گذشت زمان مستعد لکه دار شدن بودند .
در قرن یازدهم توسط دانشمندان امپراطوری مورانو کشف شد و این امر سبب شد تا صنعتگران آینه‌های ونیزی را با ساخت شیشه به اوج تجملات تبدیل کنند .

صنعتگران در قاب آینه های اولیه از مواد حکاکی شده مانند چوب یا عاج استفاده می گردید . این استعداد و فنون را هر کسی بلد نبود و به قشر متوسط جامعه این فن را یاد نمی دادند . تنها افراد خاصی ساخت آینه ونیزی را آموخته بودند .
جزیره مورانو نقطه اصلی آینه ونیزی بود .

 

بیشتر بخوانید: ساخت آینه‌ی دکوراتیو طرح خورشیدی

 

تا قرن شانزدهم تقریبا نیمی از ساکنان این جزیره در صنعت شیشه و آینه سازی مشارکت داشتند و امروزه نیز یک مرکز شیشه سازی است .
تکنیک های آنان آنچنان با ارزش بود که اصلاً دوست نداشتند این صنعت را با دیگر کشورها به اشتراک بگذارند . با گرفتن رشوه های عالی بود که عده‌ای کمی متقاعد شدند به کشورهای دیگر سفر کنند و اسرار خود را به بقیه آموزش دهند .

سازندگان شیشه مورانو آینه ونیزی را با شیشه تولید کردند و همین امر باعث ظهور آینه های ونیزی شد . سازندگان شیشه از دانش و تخصص لازم برای تولید شیشه های بلوری برخوردار بودند . آنها همچنین کسب کردند که چگونه شیشه های بزرگ با سطوح بازتابنده درست کنند و این باعث شهرت بیشتر آنها نسبت به سایر سازندگان شیشه شد .

به دلیل محبوبیت سازندگان شیشه ونیزی ، ونیز در اوایل قرن شانزدهم به مرکز تولید آینه تبدیل شد .
ونیزی ها از شیشه های باکیفیت و مشهور جهان برای ساخت آینه های ونیزی استفاده می‌ کردند .

بعد از چندین قرن یافتن آینه هایی با کیفیت دشوار شد . جنس های غیر از شیشه به دلیل مقرون به صرفه بودن و بیشتر رایج شد . این آینه ها کیفیت آینه ونیزی شیشه ای را نداشتند . از این‌ جهت صادرات آینه ونیزی به سراسر اروپا و شرق آغاز شد و کاخ هایی مانند لاهور آینه ونیزی را خریداری کردند و به عنوان قطعات تزئینی هنری در آن جا آویزان کرده اند .

آینه ونیزی چیست؟ مدلهای مختلف آیینه ونیزی + عکس

انواع مدل های آیینه ونیزی

آینه ونیزی با اشکال هندسی 

آینه های ونیزی در تمام اشکال هندسی تولید می شود اما در این بین آینه ونیزی گرد دارای محبوبیت بسیار زیادی بین مردم است.

آینه ونیزی طرح دار 

آینه های ونیزی به جز اشکال هندسی در طرح های مختلف و طبق سلیقه شما قابل اجرا می باشد که می توان توسط دستگاه سی ان سی آنها را برش داد . روش کار اینگونه است که ابتدا طرح مورد نظر را در نرم افزارهای کامپیوتر طراحی کرده سپس به کامپیوتردستگاه داده شده تا به صورت اتوماتیک آینه ها را برش خواهد داد.

آیینه ونیزی رنگی 

با توجه به تاثیر بسیار زیاد رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی بهتر است که از آینه های رنگی جهت تولید آینه های ونیزی استفاده کرد که این امر سبب زیبایی بیشتر دکوراسیون داخلی می شود.

آینه ونیزی قدی 

امروزه آینه های قدی در تمام منازل وجود دارد که جدیدترین طرح این نوع آینه ها به صورت ونیزی تولید می شود ، اصولا طول آینه قدی ونیزی معمولا ۱۸۰ سانتی متر و عرض آن ۵۰ سانتی متر در نظر گرفته می شود.

آینه ونیزی آنتیک

آینه آنتیک به دلیل اسید کاری و نمای متفاوت و ناهمگون به آینه های کثیف نیز شناخته شده است که با استفاده از آینه های آنتیک یا پتینه کاری شده نیز می توان آینه های ونیزی آنتیک را تولید کرد.

آیینه دکوراتیو ونیزی حکاکی

با استفاده از دستگاه هوشمند مستر طرح های مختلفی روی آینه های ونیزی حکاکی یا اینگریوینگ می شود به عبارتی در این روش طرح مورد نظر روی آینه تراشیده ( کنده کاری ) خواهد شد به طور مثال می توان تصاویر مختلفی را روی آینه حکاکی کرد .

آینه ونیزی چیست؟ مدلهای مختلف آیینه ونیزی + عکس

آینه ونیزی سه بعدی

برای تولید آینه های سه بعدی ابتدا یک آینه به عنوان آینه اصلی در ابعاد مورد نظر برش داده شده سپس تعدادی آینه ابزار خورده با طول آینه اصلی و عرض ۱۰ سانتی متر به صورت مورب به آینه اصیل چسبیده می شود به طور که آینه تصاویر به به صورت سه بعدی نمایش خواهد داد .

آینه ونیزی نور مخفی

در طرح های جدید آینه های ونیزی نور مخفی نیز پشت آینه ها ایجاد می شود ، برای تولید آینه ها ابتدا آینه ونیزی در ابعاد مورد نظر تولید شده سپس با استفاده از ورق های PVC و LED های رنگی پشت آینه نورپردازی صورت خواهد گرفت .

آیینه ونیزی لمسی

طرح جدیدی از آینه های ونیزی که با لمسی کردن قسمت تعیین شده روی آینه نور مخفی روشن شده سپس با لمس مجدد همان قسمت نور مخفی خاموش می شود ، نحوه ی عملکرد لمسی این نوع آینه ها دقیقا مشابه لمسی گوشی های هوشمند به صورت حرارتی است .

آینه ونیزی پایه دار 

در این طرح از آینه های ونیزی یک پایه فلزی یا چوبی پشت آینه قرار گرفته است به طوری که آینه را می توان وسط سالن نیز قرار داد این نوع آینه ها اغلب در پروژه های لاکچری استفاده شده و افراد تحت تاثیر قرار خواهند گرفت .

آینه ونیزی با قاب استیل 

در این طرح از آینه های دکوراتیو ونیزی جدید که یک قاب استیل طلایی یا نقره ای به عنوان فریم دور آینه قرار می گیرد به طور مثال برای دیوارهای مشکی و طوسی رنگ باید از قاب های طلایی و مسی بکار برد .

آیینه ونیزی دخترانه 

برای اتاق های دخترانه نوعی از آینه های بک لایت طراحی شده است که شخصیت های برجسته ی سینمایی و هنری روی آینه حکاکی می شود این نوع آینه ها در پروژه های خاصی مورد استفاده قرار خواهد گرفت .

آینه ونیزی دو طرفه 

در این طرح از آینه های دکوراتیو ونیزی دو طرفه استفاده می شود بدین شکل از هر دو طرف آینه می توان بکار برد این نوع آینه ها اغلب دارای فریم های استیل و هایگلاس رنگی می باشد.

دکوراسیون

دلیل قیمت بالای آینه ونیزی

آینه های ونیزی به دلیل پیچیدگی های بسیار زیاد در هنگام تولید و همچنین زمان بر بودن تولید آن معمولا قیمت بالاتری نسبت به دیگر آینه ها دارد.
توجه داشته باشید که طرح های آینه ونیزی به صورت آماده نیست بلکه باید با استفاده از قلم های مخصوصی تک تک قطعات آینه را حکاکی کرد و طبق الگو کنار هم قرار داد .

 

بیشتر بخوانید: معرفی معروف ترین سبک های دکوراسیون داخلی

 

اینکه چه طرحی برای آینه ونیزی انتخاب شود در محاسبه قیمت آن بسیار تاثیرگذار خواهد بود به عنوان مثال آینه های ونیزی که دارای اشکال هندسی نامتقارن هستند قیمت بسیار بیشتری نسبت به آینه های ونیزی مستطیلی دارند .

نکته مهم تری که باعث افزایش قیمت آینه ونیزی می شود این است که تمام مراحل ساخت با دست انجام می شود و آینه ونیزی یک اثر هنری دست می باشد.

آیینه کاری

چگونگی تولید آینه ونیزی
طرح مد نظر را به صورت دقیق روی کاغذ طراحی می کنیم .
با استفاده از چوب طرح کامل آینه را روی آن توسط نجار در می آوریم .
نقوش قدیمی گل و برگ های زیبا را روی آینه ونیزی حکاکی می کنیم .
نقره را در پشت شیشه با دقت و مهارت لازم می زنیم .
اگر یک آینه ونیزی انتخابی رنگی باشد ، رنگ در این مرحله به آینه زده می شود .
قرار دادن آینه ونیزی در قاب
چسباندن و نصب تزئینات ،گل و برگ های برجسته شیشه ای را در مرحله آخر و آینه می چسبانیم و حتی بعضی اوقات با طلای ۲۴ عیار یا نقره این گلها کار می‌شود .

سخن پایانی

به دلیل خاص بودن و پر کار بودن ساخت آینه ونیزی در ایران تعداد محدودی از افراد در این حوزه فعالیت می کنند. این هنر در ایران قدمت طولانی ندارد، اما طرفداران بی شماری را به خود جذب کرده است. دست ساز بودن این سبک از آینه سبب بارز شدن آن ها در مقایسه با سایر محصولات شده است.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

پانسیون

تفاوت پانسیون، خوابگاه، اقامتگاه و خانه‌ی دانشجویی چیست؟

پانسیون، اقامتگاه، خوابگاه و خانه‌ی دانشجویی همه به معنی جایی است که افراد برای انجام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.