تاکسیدو چیست؟ | تاکسیدو چه تفاوتی با کت و شلوار دارد؟ + عکس

بدون شک برای ست کردن صحیح لباس‌ها لازم است که اطلاعات کافی از لباس‌های مختلف داشته باشیم. ست کردن لباس مردانه شاید کاری باشد که برای بسیاری از افراد سخت است. در یکی از مقالات قبلی به معرفی مراکز خرید لباس مردانه در تهران پرداختیم. اما برای آشنایی بیشتر با لباس‌های مردانه در این مقاله از وب سایت نیمه شب به معرفی تاکسیدو و تفاوت آن با کت و شلوار می‌پردازیم. آشنایی با تفاوت‌های این دو باعث می‌شود که بتوانید انتخاب مناسب‌تری برای مراسم‌ها و موقعیت‌های مختلف داشته باشید.

تاکسیدو چیست؟

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از افراد درباره لباس‌های مردانه پیش می‌آید تفاوت بین تاکسیدو و کت و شلوار است. از آنجایی که این دو در ظاهر شباهت زیادی با یکدیگر دارند باعث شده که بسیاری متوجه تفاوت‌های آن‌ها نشوند. تاکسیدو هم مانند کت و شلوار یک استایل رسمی مردانه است که می‌توان گفت نسبتا سبک کلاسیک دارد. این استایل معمولا نسبت به کت و شلوار حالت رسمی بیشتری دارد پس برای مراسم‌های رسمی‌تر و خاص‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این استایل معمولا به همراه اکسسوری‌های خاص می‌باشد. در ادامه به معرفی تفاوت‌های تاکسیدو و کت شلوار می‌پردازیم.

تاکسیدو چیست
تاکسیدو چیست

تفاوت های تاکسیدو و کت و شلوار

برای استفاده این استایل شیک و مجلسی لازم است که تفاوت‌های ظاهری آن با کت و شلوار را بدانید. در ادامه به مواردی اشاره می‌کنیم که شما بتوانید با مشاهده آن‌ها‚ این دو را بهتر بشناسید و از یکدیگر تشخیص دهید. در یکی از مقالات پیشین به معرفی چند مدل لباس مجلسی مردانه پرداختیم که مطالعه این مقاله نیز ممکن است برای شما کاربردی باشد.

تاکسیدو چیست
تاکسیدو چیست

استفاده از ساتن

یکی از تفاوت‌های ظاهری بسیار مهم در بین تاکسیدو و کت و شلوار استفاده از پارچه‌های براق مانند ساتن یا ابریشم در تاکسیدو است. این مورد همیشه در بین این دو دیده می‌شود. این پارچه در بخش‌هایی از لباس مانند لبه یقه‚ دکمه‌ها و نوار جیب‌ها استفاده می‌شود. همچنین در تاکسیدو یک نوار براق از لبه جیب شلوار تا پاچه آن وجود دارد. استفاده از پارچه‌ براق در این استایل باعث جذابیت آن شده است. اما در کت و شلوار معمولا تماما از پارچه معمولی استفاده می‌شود و پارچه‌های براق در آن کاربردی ندارند. دکمه‌ها نیز در کت و شلوار از جنس پلاستیک هستند. البته باید بدانید که قبلا از پارچه‌های براق استفاده بیشتری در تاکسیدو می‌شد. اما در حال حاضر در بخش‌های کمتری در آن از ساتن استفاده می‌شود.

تفاوت تاکسیدو کت و شلوار
تفاوت تاکسیدو کت و شلوار

البته باید بدانید که نوع دیگری از تاکسیدوها وجود دارند که در آن‌ها از ساتن و پارچه براق استفاده نمی‌شود. این تاکسیدوها به صورت ترکیب سفید و سیاه هستند. در این استایل از ترکیب پیراهن سفید یقه دار, کت سفید, اکسسوری و شلوار مشکی استفاده می‌شود. کتی که در این استایل استفاده می‌شود تک دکمه و با یقه آرشال است.

انواع کت و شلوار

اکسسوری خاص

یکی از مواردی که معمولا در استفاده از تاکسیدوها مد نظر گرفته می‌شود استفاده از اکسسوری مناسب همراه با آن است. این مورد نیز جذابیت و حالت رسمی این استایل را دو چندان می‌کند. اکسسوری‌هایی که در تاکسیدوها مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولا شامل کمربند براق ( مثلا از جنس ساتن)‚ پاپیون و جلیغه بلند می‌باشد. باید بدانید که همراه با تاکسیدو بر خلاف کت و شلوار معمولا از کراوات استفاده نمی‌شود. همچنین کفشی که همراه با تاکسیدو مورد استفاده قرار می‌گیرد معمولا کفش مشکی ورنی می‌باشد. البته در مواردی هم از کفشٰ‌هایی با رنگی غیر از مشکی با تاکسیدو استفاده می‌شود.

تفاوت تاکسیدو کت و شلوار
تفاوت تاکسیدو کت و شلوار

پیراهن

پیراهنی که همراه با تاکسیدو مورد استفاده قرار می‌گیرد معمولا پیراهن سفید با یقه برگردان مخصوص پاپیون است. یقه این دست از پیراهن‌ها معمولا به دو مدل وین دیپ و لی داون می‌باشند. شما برای انتخاب پیراهن تاکسید‌و گزینه‌های زیادی برای انتخاب ندارید. در حالی که برای انتخاب پیراهنی که همراه با کت و شلوار می‌پوشید می‌توانید موارد رنگی و طرح دار را نیز انتخاب نمایید.

انواع کت و شلوار
تفاوت تاکسیدو و کت و شلوار

تاکسیدو برای چه موقعیت‌هایی مناسب است؟

همانطور که گفته شد تاکسیدو پوششی به رسمی‌تر از کت و شلوار برای مردان است. یعنی این استایل در زمانی استفاده می‌شود که فرد در موقعیتی خاص قرار دارد. اگر به لباس سلبریتی‌ها در مراسم‌ها و فستیوال‌های رسمی و بزرگ دقت کرده باشید متوجه می‌شوید که اغلب آقایان یک تاکسیدو شیک را برای خود انتخاب کرده‌اند. از این مراسم‌ها می‌توان به اسکار و مت گالا اشاره کرد. یعنی در موقعیتی بسیار رسمی و مهم از این پوشش استفاده می‌کنند. شما هم برای انتقال این موضوع که در موقعیتی مهم و رسمی قرار دارید می‌توانید از این استایل خاص استفاده نمایید. مثلا در مراسم عروسی خودتان و یا نزدیکانتان. طبیعتا استفاده از تاکسید‌و برای روزمره اصلا انتخاب مناسبی نخواهد بود.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

ایده ست لباس شب یلدا

شب یلدا یکی از قدیمی ترین و زیباترین جشن های ایرانی است. که بیشتر خانواده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *