چطور حوله‌ای نرم و لطیف و خوشبو داشته‌ باشیم؟

لذت‌ بخش‌ترین احساس بعد از یک دوش آرام پوشیدن یک حوله نرم و کرکی است. بعضی اوقات چندین چیز از جمله آب سخت، اصطکاک، و قرار گرفتن منظم در معرض روغن و خاک، می‌تواندحوله شما را به مرور زمان زبر کند. برگرداندن آن به حالت نرمی اولیه اگر ندانید که چجوری از حوله‌های خود نگه داری کنید کمی مشکل است. با استفاده از این نکات آسان برای شستشو آن می توانید اطمینان حاصل کنید که حوله‌های شما بعد از هر بار شستن نرم، پف‌دار و خوشبو خواهند شد.

چطور حوله‌ای نرم و لطیف و خوشبو داشته‌ باشیم؟

نحوه شستن صحیح حوله‌ها و همچنین نکاتی برای خشک کردن و تا کردن آن را مانند یک حرفه‌ای یاد بگیرید. این نکات ساده به نرم‌تر نگه داشتن و ماندگاری طولانی‌تر آن کمک می‌کند.

حوله نرم

حوله های جدید را قبل از استفاده بشویید.

قبل از اینکه نحوه شستن حوله‌ها را یاد بگیرید، توجه داشته باشید که قبل از اولین بار استفاده به چند دلیل باید آنها را حتما بشویید.اول اینکه چون بیشتر آن‌ها با سیلیکون یا سایر روکش‌هایی پوشانده شده‌اند که مانع از جذب آب می‌شوند، این پوشش ظاهری حجیم و پفی به آن می‌دهد. شستن آن باعث از بین رفتن این پوشش‌ها می‌شود و اجازه ‌می‌دهد تا جذب صورت گیرد. دوم برخی از آن‌ها رنگ اضافی دارند که موجب ایجاد حساسیت می‌شود که باید قبل از استفاده شسته و پاک شوند. و سومین دلیل ممکن است در انبار یا کارخانه در تماس با حشرات یا گردو غبار آلوده شده باشد.

حوله نرم

در نیمه شب بخوانید:آیا می‌دانید کثیف‌ترین مکان‌ها در خانه و آلوده‌ترین وسایل خانه کدامند؟

شستن حوله با سرکه

باقی‌مانده مواد شوینده بر روی حوله باعث می‌شود که رنگ پریده به نظر برسد، در طول چرخه آبکشی افزودن فقط یک دوم پیمانه سرکه سفید به آب باعث شفاف‌تر شدن و  تثبیت رنگ آن می‌شود. همچنین گاهی اوقات باقی ماندن حوله در سبد لباس باعث رشد کپک و ایجاد بوی بد می‌شود سرکه بوی بد رو از بین می‌برد و حوله نیز بوی سرکه نخواهد گرفت. اگر پوست حساسی دارید مواد شوینده موجب تحریک پوست شما می‌شود. شستن آن با سرکه به جای شوینده راه بسیار خوبی است و موجب از بین بردن لکه های قوی روی حوله نیز می‌شود.

حوله نرم

هر چند وقت یکبار حوله را بشوییم؟

حوله‌های حمام باید بعد از هر ۳،۴ بار استفاده شسته شوند. و باید پس از استفاده باید در معرض هوا خشک قرار داده شود زیرا مرطوب بودن آن باعث رشد و تکثیر باکتری و میکروب‌ها را فراهم می‌سازد، این باکتری‌ها به راحتی می‌تواند سلامت عمومی بدن شما را به خطر بیاندازد. در واقع حوله فضای مناسبی برای برای میکروب‌ها است و اگر به طور کامل خشک نشود، نمی‌توان از آن بیشتر از سه بار استفاده کرد و باید حتما شسته شود.

حتما حوله‌هایی که در دستشویی آویزان کرده‌اید هر روز بشویید چون محیط دستشویی بسیار آلوده است و حوله خیس به راحتی این آلودگی را جذب می‌کند. از یک طرف، شستن مرتب آن‌ها از انتشار میکروب‌ها و ایجاد بوی کپک زدگی که همه ما دوست نداریم جلوگیری می‌کند. از سوی دیگر شستن مکرر می تواند الیاف آن را از بین ببرد، به همین دلیل بهتر است چند حوله را همزمان استفاده کنید تا الیاف بین دو بار شستشو استراحت کنند.

حوله نرم

در نیمه شب بخوانید:رنگرزی لباس در خانه برای جین و لباس های رنگی

آیا می‌توانید حوله‌ها را با لباس بشویید؟

به دلیل اینکه دمای شستشوی حوله با اکثر لباس ها متفاوت است و همچنین شستن آن با لباس می تواند میکروب‌ها و باکتری‌ها را بین وسایل شستشو منتقل کند، به همین دلیل توصیه می‌شود به دلایل بهداشتی، همیشه حوله های حمام را جدا از وسایل لباس بشویید.

حوله نرم

استفاده از نرم کننده برای نرمی و خوشبو کردن حوله

نرم کننده حوله و لباس فاقد خواص شویندگی بوده و فقط برای ایجاد نرمی و لطافت و خوشبو کردن آن بکار می‌رود. بنابراین باید در آخرین مرحله شستشو مورد استفاده قرار گیرند. طبق دستورالعمل از نرم کننده پارچه استفاده کنید، اما آن را فقط هر سه یا چهار بار شستشو اضافه کنید زیرا ممکن است جذب آب توسط حوله را کاهش دهد. همچنین نرم کننده‌ها می توانند الیاف آن را به مرور زمان خراب کند. هیچ کس حوله‌ای را نمی‌خواهد که کرکی نباشد،اکثر نرم کننده‌ها با اسانس و رایحه قوی تولید می‌شوند که هم باعث می‌شود اتوکشی آسان شود هم رایحه خوبی را  به جای می‌گذارد.

در نیمه شب بخوانید:چگونه پرده های حریر و توری را در خانه بشوییم؟

نحوه خشک کردن حوله

وقتی حوله‌ها را از خشک کن بیرون می‌آورید از خشک بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید، به خاطر داشته باشید که لباس‌ها زودتر از حوله ها خشک می‌شوند. حتی حوله‌های کمی مرطوب می‌توانند به سرعت کپک بزنند. هنگام بیرون آوردن از لباسشویی آن را خوب بتکانید تا پرزهای آن به حالت عادی برگردند.از دور کند خشک کن استفاده کنید تا هم خیلی مچاله نشود هم باعث خرابی ماشین لباسشویی نشود. از خشک شدن بیش از حد خودداری کنید زیرا می‌تواتد یکپارچگی الیاف پنبه را از بین ببرد.

حوله های خود را با حرارت متوسط بشویید

اگرچه شستن حوله‌ها در دمای بالا مطمئن‌ترین راه برای خلاص شدن از شر تمام میکروب‌های موجود در پارچه آن است، اما می تواند برای خود الیاف نیز بسیار مضر باشد. حوله‌ها از مواد گوناگونی ساخته شده‌اند اکثرا از الیاف مصنوعی درست می‌شوند در ماشین لباسشویی برای الیاف مصنوعی سه درجه وجود دارد دمای مناسب را با توجه به جنس آن باید انتخاب کنید. اگر جنس آن از پنبه باشد باید دمای متوسط بین ۳۰و۴۰ درجه را انتخاب کنید چون پنبه پارچه‌ای بسیار نرم و سلولزی است که به حرارت زیاد واکنش نشان می‌دهد.

حرارت متوسط نه تنها الیاف حوله شما را حفظ می‌کند بلکه بسیاری از باکتری‌های مزاحم را نیز از بین می‌برد. گاهی اوقات، می‌توانید آن را با دمای 60 درجه سانتی‌گراد شستشو دهید تا از شر باکتری‌های نهفته و کپک‌های احتمالی خلاص شوید، اما به طور کلی، بهتر است هنگام شستن پارچه‌های پنبه‌ای خود به دمای پایین‌تر اکتفا کنید. آب داغ باعث می‌شود که مواد شوینده زیاد کف کند و حجم حوله زیاد شود و شستشوی حوله سنگین دشوارتر شود.

کلام آخر

اگر می‌خواهید ازحوله نرم خود برای مدت طولانی لذت ببرید، حوله‌های باکیفیت از پنبه خالص بخرید. در طول شستشو از مواد شوینده زیاد استفاده نکنید. حتما در مکان خشک به طور مرتب در کنار هم تا کنید، به این ترتیب از له شدن حوله‌های پایینی توسط بالایی جلوگیری می‌کنید. اگر آن را از قفسه آویزان می‌کنید، از آویزان کردن حوله‌ها روی هم خودداری کنید. اگر می‌خواهید برای مدت طولانی حوله‌تان نرم باقی بماند از روش‌های گفته شده در مقاله استفاده کنید.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی کوثر اسماعیل زاده

همچنین ببینید

سندرم رمسی هانت چیست و عوارض آن

سندرم رمسی هانت یک اختلال عصبی نادر است که با فلج عصب صورت در گوش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.