اصول چیدمان مبل با توجه به اندازه و شکل خانه

مبل بزرگترین قطعه در هر اتاق نشیمن است، بنابراین اولین چیزی است که باید در فضا قرار گیرد. گاهی اوقات ممکن است وارد یک اتاق شوید و به شکلی واضح مشخص باشد که مبل کجا باید برود، اما در اتاق های دیگر، این کار چندان آسان نیست. به عنوان یک قاعده کلی مبل باید رو به نقطه کانونی باشد، اما اگر نقطه کانونی طبیعی وجود نداشته باشد چه کار می کنید؟ در اینجا چند نکته برای چیدمان مبلمان منزل وجود دارد که به شما در تشخیص آن کمک می کند.

چیدمان مبلمان منزل

تعادل را در نظر بگیرید.

هر زمان که در حال چیدمان مبلمان منزل هستید، باید به تعادل فکر کنید. هنگامی که بسیاری از چیزهای بصری سنگین و بزرگ در یک طرف اتاق قرار دارند، کل فضا نامتعادل به نظر می رسد. از آنجایی که مبل‌ها معمولاً در مقیاس بزرگ هستند، فضای بصری زیادی را اشغال می‌کنند و برای متعادل کردن اتاق به چیزی با وزن مساوی در مقابل آنها نیاز دارند. به همین دلیل است که اغلب دو صندلی را می بینید که مستقیماً روبروی یک مبل قرار گرفته اند. صندلی ها با هم وزن مبل را متعادل می کنند.

در نیمه شب بخوانید:ایده های چیدمان کوسن متناسب با مدل و رنگ مبلمان

الگوهای ترافیک را در نظر بگیرید.

مبل‌ها بزرگ هستند، بنابراین مکانی که قرار می‌گیرند می‌تواند تأثیر زیادی بر جریان ترافیک در اتاق داشته باشد. افراد برای عبور از یک اتاق هرگز نباید مجبور شوند به سختی از مجاورت وسایل دور بزنند. مهم است که مطمئن شوید بین میز قهوه‌خوری و مبل، و بین مبل و هر صندلی، چند فوت فاصله باشد. یک مسیر روشن ایجاد کنید تا افراد بتوانند بدون مشکل از یک سر اتاق به انتهای دیگر راه بروند.

اتاق تنفس

یکی از کارهای رایج این است که مبل ها را به دیوار تیکه دهید. در برخی اتاق‌ها به دلیل محدودیت‌های اندازه، این امر ضروری است، با این حال، در اکثر موارد، فضایی برای دور کردن مبل از دیوار وجود دارد. اگر این مورد در خانه شما وجود دارد، آن را امتحان کنید. تفاوتی کخ می تواند ایجاد کند شگفت انگیز است.

چیدمان مبل منزل

جلوی یک پنجره

اگرچه شما هرگز نمی خواهید پنجره ای را مسدود کنید، یک مبل که در جلوی آن قرار می گیرد می تواند تا زمانی که پشتی مبل نسبتاً پایین و کوتاه باشد باشد، عالی به نظر برسد. فقط مطمئن شوید که فاصله ای بین 10 تا 12 اینچ بگذارید تا به قطعه کمی فضای  بدهد و امکان باز و بسته شدن پنجره را فراهم کند.

در سراسر یک پنجره

اگر یک پنجره بزرگ خوب در جلو یا پشت اتاق دارید، سعی کنید مبل خود را روبروی آن قرار دهید تا از منظره عالی و عنصر معماری طبیعی استفاده کنید.

چیدمان مبلمان منزل

در مقابل مبل دیگری

از آنجایی که تعادل بصری بسیار مهم است، جایی بهتر از روبرو شدن با مبل دیگری، ترجیحاً همسان، برای قرار دادن مبل وجود ندارد. در اتاق‌های کوچک، این معمولاً امکان‌پذیر نیست، اما در اتاق‌های بزرگ‌تر که فضا می‌تواند جای بگیرد، چیدمانی است که ارزش بررسی دارد.

جلوی یک در

این چیدمان مبلمان منزل برای مبتدیان طراحی مناسل نیست. به عنوان یک قانون کلی، شما نمی خواهید مبل را جلوی در قرار دهید زیرا نمی خواهید آن را مسدود کنید، و نمی خواهید مردم پشت مبل راه بروند. با این حال، اگر فضای کافی وجود داشته باشد و پشت مبل روکش زیبایی داشته باشد، این ظاهر می تواند بسیار خوب عمل کند. اما ضروری است که فضای کافی برای داشتن یک مسیر رفت و آمد راحت وجود داشته باشد.

یک نقطه کانونی را انتخاب کنید.

هرگز قدرت یک نقطه کانونی در یک اتاق را دست کم نگیرید. گاهی اوقات آنها به طور طبیعی ظاهر می شوند، مثلا اگر شما یک پنجره برجسته یا یک شومینه داخلی دارید، در حالی که ممکن است لازم باشد خودتان آنها را بسازید، مانند میز تلویزیون و تلویزیون. نقطه کانونی انتخابی شما هر چه باشد، تصمیم بگیرید و به آن پایبند باشید. شما می خواهید تا آنجا که ممکن است مبلمان را در اطراف آن بچینید.

از فرش های با اندازه مناسب استفاده کنید.

فرش‌های سطحی زیر مبلمان هستند، اما هنگام استفاده از یک فرش، مطمئن شوید که به اندازه کافی بزرگ است که تمام مبلمان موجود در چیدمان بتوانند روی آن قرار گیرند. حداقل شما می خواهید که پایه های جلوی قطعات بزرگ روی فرش بنشینند.

در نیمه شب بخوانید:نکات کلیدی برای انتخاب اندازه فرش مناسب در دکوراسیون

یک میز جلو مبلی بزرگ بگیرید.

وقتی صحبت از میزهای قهوه خوری یا جلو مبلی به میان می آید، در بیشتر مواقع بزرگتر بهتر است. یک میز قهوه خوری بزرگ در وسط یک قسمت نشیمن هم از نظر زیبایی و هم از نظر عملکرد عالی است و فضای زیادی را برای مردم برای گذاشتن نوشیدنی ها یا قراردادن لوازم جانبی مورد علاقه شما باقی می گذارد. یک میز بزرگ نیز دسترسی راحت تری را از صندلی های اطراف آن فراهم می کند. با این حال، مطمئن شوید که فضای کافی بین صندلی و میز قهوه برای عبور افراد (حدود 18 اینچ) بگذارید. و اگر نمی‌توانید یک میز قهوه‌خوری بزرگ مناسب پیدا کنید، دو میز کوچکتر یا جایگزین دیگری برای میز قهوه‌خوری می‌تواند جایگزین خوبی باشد.

چیدن مبل

میزها را در امتداد بازو قرار دهید.

هر صندلی باید به راحتی به میز کناری یا میز قهوه دسترسی داشته باشد. از طرح‌بندی‌هایی که افراد را مجبور می‌کند از صندلی‌های خود برای نشستن یا ریختن مجدد نوشیدنی‌ها حرکت کنند، خودداری کنید. وقتی صحبت از ارتفاع میز می شود:

میزهای کناری یا انتهایی باید تقریباً به همان ارتفاع بازوهای صندلی نزدیک باشند. (اگر این امکان وجود ندارد، بهتر است پایین تر).
برای میزهای قهوه خوری، ارتفاع باید به اندازه ارتفاع صندلی/صندلی مبل یا کمتر باشد.

بگذارید نور وجود داشته باشد.

نور یکی از مهمترین عناصر هر اتاق است و اغلب اوقات از آن غفلت می شود. همیشه از ترکیبی از نورهای سقفی، چراغ های کف، و چراغ های رومیزی (و در صورت امکان، دیوارکوب ها) استفاده کنید. یک لامپ کف در انتهای مبل یا پشت یک صندلی عالی به نظر می رسد. چراغ‌های رومیزی روی میزهای کناری، قفسه‌ها و مکان های مختلف هم زیبا بنظر میرسند.

 

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی پریا زندی

پریا زندی هستم دانشجوی رشته مهندسی برق و علاقمند به زبان انگلیسی. مدتیست که در تیم نیمه شب کار تولید محتوا میکنم و به لطف تیم نیمه شب موفق شدم مطالبی رو که ترجمه می کنم بتونم با شما به اشتراک بذارم. ممنون میشم اگر نظراتتون رو راجب مقاله هایی که قرار میدم بدونم!

همچنین ببینید

آموزش ساده و مرحله به مرحله ساخت قاب آیینه کاری

آیا تا به حال مطلبی را خوانده‌اید که در چند مرحله ساده، آموزش ساخت قاب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.