آیا زنان بعد از یائسگی ارضا می شوند؟

یکی از بحران هایی که زنان در طول زندگی با آن مواجه می شوند بحران یائسگی است که امروز در این مقاله از بخش زناشویی وبسایت نیمه شب، به بررسی این موضوع و پاسخ به این پرسش که آیا زنان بعد از یائسگی ارضا می شوند؟ خواهیم پرداخت. جهت کسب اطلاعات در این زمینه، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

بحران یائسگی چیست؟

بحران یائسگی حالتی است که یک خانم 12 ماه متوالی پریود نشود و دیگر نتواند به صورت طبیعی باردار شود که این اتفاق معمولا بین سنین 45 و55 است اما ممکن است قبل یا بعد از این طیف سنی نیز اتفاق بیافتد که در این فرایند زندگی جنسی و ارضا زنان یائسه را دچار مشکلاتی خواهد نمود.

آیا زنان بعد از یائسگی ارضا می شوند؟

علائم 

شایع ترین علائم یائسگی عبارتند از:

احساس گرگرفتگی

احساس گرگرفتگی در ۶۰ الی ۸۰ درصد افراد پس از یائسگی دیده می شود و لذا شایع ترین علامت یائسگی می باشد. معمولا به صورت دفعات متعدد گرگرفتگی ابتدا در سر و صورت و قفسه سینه می باشد و سپس مابقی نواحی بدن را نیز درگیر می کند، و طی دو الی چهار دقیقه نیز برطرف می شود. در بسیاری از موارد همراه با لرز و تعریق فراوان و احساس طپش قلب و اضطراب نیز می باشد. تعداد این حملات از یک الی دو بار در روز تا هرساعت یک مرتبه متغیر می باشد.

تعریق شبانه

برخی افراد حین خواب با احساس گرما یا سرمای شدید و با تعریق فراوان در حالی که لباس هایشان خیس از عرق می باشد، بیدار می شوند. این اتفاق ممکن است چندین مرتبه طی شب رخ داده و مانع خواب کافی و موثر باشد، و لذا با احساس خستگی و افسردگی در طول روز نیز همراه باشد.
اختلال خواب: حتی بدون وجود تعریق های شبانه، یکی از علائم شایع یائسگی می باشد که در بسیاری از زنان در طی یائسگی دیده می شود.
خشکی واژن: یکی دیگر از علائم شایع یائسگی، خشکی واژن می باشد که می تواند با خارش، درد و احساس ناراحتی در واژن و حین نزدیکی همراه باشد.

افسردگی

اختلال حافظه، اختلال تمرکز، احساس افسردگی، بی حوصلگی، زیاد شدن ساعات خواب در شبانه روز نیز می تواند در شماری از افراد در دوران یائسگی دیده شود.

آیا زنان بعد از یائسگی ارضا می شوند؟
آیا زنان بعد از یائسگی ارضا می شوند؟

کاهش سطح استروژن در پی یائسگی می تواند با تغییراتی در بدن و میل جنسی خانم ها همراه باشد. ارضا زنان یائسه در دوران یائسگی و قبل از آن، با مشکل روبروست و در واقع از میل جنسی آنها کاسته می شود. پایین آمدن سطح استروژن هم چنین باعث می شود خونرسانی به واژن کمتر شود. که نتیجه آن کاهش رطوبت واژن و خشکی این ناحیه می باشد.

برخی دیگر عواملی که در طول دوران یائسگی و یا بعد از آن، بر روی میل جنسی تاثیر می گذارند، عبارتند از:
– مشکلات کنترل مثانه
– اختلالات خواب
– افسردگی و اضطراب
– استرس
– مصرف دارو
– مشکلات سلامتی
ابتلا به برخی بیماری ها و مشکلات مزمن می تواند انرژی را از فرد بگیرد و منجر به بروز دردهای فیزیکی، کم شدن انرژی و پایین آمدن سطح اعتماد به نفس فرد و در نهایت کاهش میل جنسی شود.

آیا تمامی خانم ها در دوران یائسگی با کاهش میل جنسی روبرو می شوند؟

خیر. این حالت در برخی خانم ها مشاهده می شود. که این حالت می تواند به دلیل کاهش ترس از بارداری باشد.

بیشتر بخوانید: آیا یائسگی در مردان هم اتفاق می افتد؟

آیا امکان بهبود میل جنسی در دوران یائسگی و بعد از آن وجود دارد؟

بله و برای این منظور، استروژن درمانی می تواند موثر باشد. چرا که با درمان خشکی، از درد حین رابطه جنسی کاسته خواهد شد. با این که بحث در خصوص مشکلات جنسی و کاهش میل جنسی کمی سخت است اما با وقوع این اتفاق، سعی کنید که خجالت را کنار بگذارید و به پزشک مراجعه کنید.
دانستن این نکته ضروری است که حتی در دوران یائسگی نیز می توانید رابطه زناشویی خود را بهبود ببخشید، می توانید از روش هایی برای کمتر شدن اضطراب تان کمک بگیرید، از ماساژ کمک بگیرید، از پوزیشن های محتلف برای کمتر شدن درد در طول رابطه جنسی استفاده کنید و حتما با شریک زندگی تان در این خصوص صحبت کنید.
موردی که باید در نظر داشته باشید این است که کاملا طبیعی است که از تعداد دفعات رابطه جنسی در دوران یائسگی و یا بعد از آن کاسته شود، اما هم چنان شما می توانید از رابط تان لذت ببرید، حتی در صورت استفاده از روغن ها، مرطوب کننده های واژنی و یا مصرف دارو.
بسیاری از خانم ها در این دوران، از لحاظ جنسی فعال می مانند اما ممکن است احساس خوبی که قبل تر داشتند تغییر کند و یا سخت تر به ارگاسم برسند. اما آن چه که می تواند به آن ها کمک کند درگیری ذهنی و تحریک فیزیکی می باشد.
آن چه که اهمیت دارد این است که باید با شریک زندگی تان در این خصوص صحبت کنید و نکته بعدی این است که داشتن خواب کافی، فعالیت بدنی و رژیم غذایی سالم به خانم ها کمک می کند تا در دوران یائسگی و بعد از آن نیز میل جنسی خوبی داشته باشند.

آیا زنان بعد از یائسگی ارضا می شوند؟

توصیه هایی برای حفظ روابط زناشویی پس از یائسگی

اگر برایتان جای سوال دارد که آیا زنان بعد از یائسگی ارضا می شوند یا خیر؟ باید گفت بله. حتی بسیاری از زنان پس از یائسگی میل جنسی بیشتری دارند. نکات زیر برای حفظ روابط زناشویی پس از یائسگی به شما کمک زیادی خواهد کرد:

سعی کنید رابطه جنسی منظم داشته باشید

یکی از راهکارها برای حفظ رابطه زناشویی در دوران یائسگی این است که سعی کنید رابطه جنسی منظم داشته باشید. در فرصت‌های مناسب، با انجام فعالیت هایی مانند بوسیدن، ماساژ و نوازش، شریک زندگی خود را به برقراری رابطه تشویق کنید.

• از روان کننده و مرطوب کننده های واژن استفاده کنید

یکی از مشکلات رایج زنان پس از یائسگی که رابطه جنسی و ارضا زنان یائسه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، خشکی واژن است. مرطوب بودن واژن در زمان نزدیکی برای لذت بردن از رابطه جنسی، ضروری است. در هنگام برقراری رابطه جنسی، جریان خون در دستگاه تناسلی افزایش پیدا می‌کند و این امر باعث افزایش ترشحات و لغزندگی بیشتر واژن می‌شود. استفاده از مرطوب کننده‌ها و روان کننده‌های واژن مانند ژل لوبریکانت باعث افزایش لذت میل جنسی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: ۷ شرایطی که باعث ارگاسم بد می‌شود

• استرس خود را کنترل کنید

همان طور که گفته شد، استرس یکی از عواملی است که در کاهش میل جنسی و کاهش ارضا زنان یائسه تاثیر گذار است. برخی از عوامل کاری، خانوادگی و یا حتی زناشویی می‌توانند عامل استرس باشند. برای کنترل استرس می‌توانید برخی از اقدامات زیر را انجام دهید:

• پیاده روی یا نشستن در فضای آزاد
• انجام فعالیت های ورزشی سبک حداقل 30 دقیقه در روز
• داشتن رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی
• خواب کافی

سعی کنید در مورد مشکلات زناشویی پس از یائسگی با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما ممکن است شما و شریک زندگی‌تان را به یک فرد متخصص در زمینه عملکرد جنسی، ارجاع دهد. مراجعه به یک متخصص در این زمینه، می‌تواند بسیار موفق باشد، حتی اگر به صورت کوتاه مدت انجام شود.

رابطه جنسی

• فعالیت جنسی جدید داشته باشید

ممکن است فعالیت‌هایی جنسی قبلی، دیگر برای شما جذابیت خاصی نداشته باشد. حتی برخی از پوزیشن‌های جنسی به دلیل خشکی واژن می‌توانند باعث شوند که زنان احساس ناخوشایندی در رابطه جنسی تجربه کنند. برای افزایش میل جنسی پس از یائسگی، بهتر است فعالیت‌های جنسی جدید را امتحان کنید.

• تمرین کگل را انجام دهید

برخی از تحقیقات نشان داده است که انجام تمرین کگل با اوج لذت جنسی و رضایت جنسی همراه است و به ارضا زنان یائسه منجر خواهد شد.با انجام این ورزش می‌توانید ماهیچه های کف لگن را تقویت کنید و بی اختیاری ادرار را کاهش دهید.

بیشتر بخوانید: برای افزایش میل جنسی چه چیزهایی بخوریم؟

• با همسر خود صمیمی باشید

معمولا زوج هایی که صمیمیت بیشتری داشته باشند، رابطه جنسی بهتری را تجربه خواهند کرد. برای بیشتر شدن حس صمیمیت و افزایش میل جنسی رعایت نکات زیر می‌تواند کمک کننده باشد:

• برای تقویت میل جنسی، خیال پردازی کنید. اگر به نوع خاصی از رابطه جنسی علاقمند هستید، در مورد آن فکر کنید و یا حتی خیال پردازی کنید.
• قبل از برقراری رابطه جنسی، ماساژ را امتحان کنید. حتی رابطه جنسی دهانی ممکن است احساس خوبی در شما ایجاد کند. این فعالیت‌ها می‌توانند باعث شود احساس راحتی بیشتری با همسر خود داشته باشید و صمیمیت بین شما بیشتر شود.
• در مورد علائق جنسی خود با شریک زندگیتان صحبت کنید. در مورد نوع خاصی از رابطه جنسی یا فعالیت‌هایی که در طول رابطه شما را آزار می‌دهد، حرف بزنید.
• در هنگام برقراری رابطه جنسی، باید نگرانی‌ها و فشارهای روانی را کنار بگذارید. معاقشه با همسر و تماشای فیلم‎‌های رمانتیک می‌تواند برای تقویت میل جنسی به شما کمک کند.

سخن پایانی

همان طور که اشاره شد، در یائسگی میل جنسی در همه زنان کم نمی‌شود. اگر میل جنسی خانمی پس از یائسگی کاهش پیدا کرد و هر کدام از راهکارهای گفته شده موثر نبودند، بهتر است برای درمان به پزشک مراجعه کند. پزشک همه دلائلی که ممکن است باعث کاهش میل جنسی در شما شود، بررسی می‌کند. همچنین با تغییر در عادت‌های سلامتی و یا حتی تجویز دارو، کم شدن میل جنسی را برطرف خواهد کرد.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

عوارض استفاده از کاندوم که تا بحال به شما نگفته اند!

عوارض استفاده از کاندوم که تا بحال به شما نگفته اند!

دز مقالات پیشین از وبسایت نیمه شب، به معرفی فواید کاندوم پرداختیم و حال امروز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *