۷ شرایطی که باعث ارگاسم بد می‌شود

تقریباً ۲۵٪ از زنان در رسیدن به ارگاسم مشکل دارند و دارای ارگاسم بد هستند یا هرگز آن را تجربه نکرده‌اند. محققان دریافتند که عوامل زیادی از جمله عوامل فیزیولوژیکی، رفتاری، حسی و … می‌تواند میل جنسی و توانایی برای رسیدن به ارگاسم را مهار کند. درک و شناخت آنها برای کمک و دستیابی به زندگی جنسی غنی‌تر و رضایت‌بخش‌تر مفید است.

آیا چیزی به نام ارگاسم بد وجود دارد؟

فیلمنامه‌های جنسی ما را وادار می‌کند که باور کنیم همه ارگاسم‌های توافقی فوق‌العاده هستند و تأثیر مثبتی بر سلامت و رفاه جنسی ما دارند. در واقعیت، همان فیلمنامه‌های جنسی می‌تواند تأثیر منفی بر تجربه جنسی برای برخی افراد بگذارد. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که حتی در چارچوب تجربیات جنسی توافقی هم ارگاسم می‌تواند بد باشد.

ارگاسم بد

ارگاسم بد چیست؟

ارگاسم غیرمثبت، ناخوشایند یا منفی، ارگاسم بد نامیده می‌شود. روابط، تمایلات جنسی و سلامت روان همگی می‌توانند تحت تأثیر آن قرار گیرند. طبق مطالعه ای که در Archives of Sexual Behavior منتشر شده است، می‌تواند تأثیر شدیدی بر روابط، تمایلات جنسی و سلامت روانی فرد داشته باشد.

همچنین باعث می‌شود انواع احساسات نامطلوب را تجربه کنید و دقیقاً برعکس چیزی است که افراد قصد دارند در رابطه‌ی جنسی خود آن را تجربه کنند. دلایل و سناریوهای مختلفی وجود دارد که چرا و چه زمانی تجربه ارگاسم در طول رابطه جنسی رضایت‌بخش می‌تواند بد باشد.

۷ عاملی که منجر به ارگاسم بد می‌شود

در ادامه‌ی مقاله ۷ عامل که باعث می‌شود افراد حتی در روابط جنسی موافق آن را تجربه کنند را مطالعه می‌کنیم.

در نیمه شب بخوانید:بایدها و نبایدهای رابطه جنسی در دوران نامزدی

۱-سطح بالای استرس

استرس متأسفانه، تأثیر نامطلوبی بر سلامت جسمی و روحی شما دارد. طبق مطالعات انجام شده استرس زیاد می‌تواند اثرات منفی بر میل جنسی شما داشته باشد و رسیدن به اوج رابطه جنسی را برای شما دشوار کند.

در صورت ابتلا به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) که ممکن است با هر چیزی از تهدید به آسیب یا مرگ گرفته تا تجاوز، سوء‌استفاده جنسی یا هر شکل دیگری از آزار جسمی ایجاد شود، اثرات منفی بر روی میل جنسی شما ظاهر می‌شود.

۲-رابطه جنسی بد

طبق مطالعه‌ای که در Archives of Sexual Behavior منتشر شده است، داشتن ارگاسم بد در طول یک تعامل جنسی توافقی قطعاً امکان‌پذیر است.

با مطالعه روی شرکت‌کنندگان دریافتند که آنها در طول یک رابطه جنسی توافقی، زمانی که واقعاً خسته بودند، اما به رابطه‌ی جنسی بله گفتند و در آن به اجبار سعی کرده‌اند که رضایت جنسی داشته باشند، ارگاسم ناخوشایند را تجربه کرده‌اند.

۳-احساس گناه و شرمندگی

در طول فعالیت جنسی، یک زن می‌تواند چندین ارگاسم را با ادامه تحریک جنسی داشته باشد. به دلیل هنجارهای اجتماعی و باورهای مذهبی، شرم زیادی با تجربه لذت همراه است. در نتیجه، ارگاسم ممکن است باعث احساس گناه و شرمندگی شود.

بنابراین، ارگاسمی که در حین انجام فعالیت جنسی با شریک زندگی خود تجربه می‌کنید و باعث می‌شود شما احساس شرمندگی یا انزجار کنید، ارگاسم بد تلقی می‌شود.

۴-اضطراب به ارگاسم رسیدن

توجه بیش از حد برای رسیدن به اوج و تمرکز بیش از حد بر ارگاسم، به طور معمول در طول فعالیت جنسی مشترک وجود دارد. اضطراب ارگاسم یک احساس معمولی و واقعی است که بسیاری از افراد آن را تحمل می‌کنند. اگرچه این یک علامت اختلالات اضطرابی نیست ولی اگر آن را کنترل کنید، می‌توانید ارگاسم لذت بخش‌تری داشته باشید.

همچنین فشار از طرف شریک زندگی برای رسیدن به ارگاسم باعث ایجاد استرس می‌شود که در برخی موارد باعث می‌شود افراد علاقه کمتری به رابطه جنسی داشته باشند. ارگاسم با فشار و اضطراب، ارگاسم بد محسوب می‌شود. سعی کنید تا حد امکان آرام باشید.

در نیمه شب بخوانید:رابطه جنسی و باورهای نادرست رایج درباره آن

۵-وقتی از شریک زندگی خود عصبانی هستید

به رابطه‌ی جنسی بعد از دعوا یا مشاجره شدید “سکس آرایشی” می‌گویند. در واقع، داشتن رابطه جنسی زمانی که عصبانی هستید می‌تواند بعضی اوقات جایگزین بحث در مورد مسائل مربوط به رابطه شود، اما در موارد دیگر می‌تواند دقیقاً اثر معکوس داشته باشد.

به دلیل احساسات شدید، ممکن است کمی احساس ضعف کنید و با وجود مشکلاتی که بین شما و شریک زندگیتان وجود دارد، موافقت کنید که فعالیت جنسی داشته باشید. اما انجام این کار ممکن است باعث ایجاد احساس انزجار در شما شود و ارگاسم بد را برای شما به ارمغان بیاورد.

۶-عوامل جسمی یا روانی

عامل جسمی یا روانی باعث به وجود آمدن مشکلات ارگاسم در خانم‌ها هستند. مشکلات ارگاسم زنان اغلب ناشی از نداشتن تحرک، تجربه رابطه‌ی جنسی آسیب‌زا در گذشته، مشکلات در رابطه، تغییرات هورمونی، مشکلات مربوط به یائسگی، مصرف برخی از انواع داروها مانند داروهای ضدافسردگی یا مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (ssris)، انجام جراحی قبلی زنان مانند هیسترکتومی، اختلالات خلقی، مشکلات سلامتی، افسردگی فیزیکی و درد طولانی مدت مانند آرتریت می‌باشد.

۷-افکار انتقادی نسبت به بدن خود

بسیاری از زنان افکار مزاحم یا ندای درونی انتقادی را در مورد بدن خود تجربه می‌کنند که روند آرام هیجانات جنسی را مختل می‌کند. آنها می‌توانند افکار خودآگاهانه در مورد سینه‌های خود داشته باشند مانند سینه‌هایت کوچک است و مانند سینه‌های زنان دیگر نیست. سینه‌هایت بد شکل است یا ممکن است افکار منفی در مورد اندام تناسلی خود داشته باشند.

حتی بسیاری از زنان نگرش منفی نسبت به عملکرد بدن خود دارند و تصاویری از بدن و تمایلات جنسی خود به عنوان منطقه کثیف در ذهن ایجاد می‌کنند. احساسات شرم‌آور برخی زنان در مورد این ناحیه به هر چیزی از جمله قاعدگی کشیده می‌شود و در نهایت احساس کثیفی یا آلودگی می‌کنند به گونه‌ای که می‌تواند در تحریک یا رسیدن به ارگاسم آنها اختلال ایجاد کند.

هنگامی که زنان افکار منفی در مورد قسمت های مختلف بدن خود دارند، برای آنها سخت است که از لمس شدن در آن قسمت‌های خاص لذت ببرند و ارگاسم بد را تجربه می‌کنند.

در نیمه شب بخوانید:۱٠ ویژگی بدن شما که اصلا خجالت آور نیستند!

برای مردان و زنان ارزشمند است که درک دلسوزانه‌ای از خود و نحوه عملکردشان در یک رابطه صمیمانه ایجاد کنند. همچنین مهم است که آنها متوجه شوند مشکلاتشان در رابطه جنسی و نزدیک بودن از نظر عاطفی غیرعادی نیست. بسیاری از افراد توانسته‌اند با آشنایی با ۷ عامل ذکر شده در این مقاله بر ترس‌های جنسی خود غلبه کنند.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

تله آبگیر کمپرسور

کمپرسورهای هوا از جمله تجهیزات بسیار کاربردی هستند که امروزه می‌توان از آن‌ها استفاده‌های صنعتی، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *