رابطه جنسی در دوران قاعدگی

به طور کلی رابطه جنسی تأثیر مثبت و مفیدی بر سلامت انسان می‌گذارد. اما امکان برقراری آن در دوران قاعدگی، مسئله‌ای است که ذهن برخی از افراد را درگیر می‌کند. درباره عوارض نزدیکی در زمان عادت ماهانه باید گفت که داشتن رابطه در این دوره به طرفین بستگی دارد.

از دیدگاه متخصصان، رابطه جنسی در پریود، می‌تواند برای هر دو طرف مشکل ساز باشد. علاوه بر آن، در دوران قاعدگی هنگام داشتن رابطه جنسی دهانی، مقعدی یا واژینال یا هر نوع تماس تناسلی پوست به پوست خطر عفونت نیز وجود دارد.

رابطه در پریودی ضرر دارد

بدیهی است که رابطه جنسی در سیکل پریود، می‌تواند غیر بهداشتی باشد. این واقعیت به خودی خود باعث کاهش علاقه هر دو طرف به رابطه جنسی در دوران قاعدگی می‌شود. در واقع باید گفت رابطه در پریودی ضرر دارد و ممکن است به دلیل فعالیت جنسی، هر دو طرف دچار بیماری شوند.

در حالی که عفونت‌های قارچی می‌توانند با انجام فعالیت جنسی نیز ایجاد شوند، افراد ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی در طول یک دوره پریود، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت قارچی باشند. همچنین خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی نیز وجود دارد.

آیا رابطه در پریودی ضرر دارد؟

بسیاری از زوج‌ها این سوال را مطرح می‌کنند که آیا داشتن رابطه در پریودی ضرر دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت افراد می‌توانند در طول قاعدگی به رابطه جنسی ادامه دهند، اما ثابت شده که ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها و حتی احتمال بارداری نیز وجود دارد.

به طور طبیعی در دوران قاعدگی، سیاهرگ‌های رحم خون زیادی در خود دارند و به راحتی مستعد پارگی هستند؛ همچنین دیواره‌های واژن نیز در این دوران متورم می‌شوند. این چرخه، درد مبهم در واژن در طول پریود را ایجاد می‌کند و کاملا طبیعی است.

داشتن رابطه جنسی در طول قاعدگی می‌تواند احتمال تحریک دیواره‌های متورم رحم را افزایش دهد و این امر عامل اصلی ایجاد عفونت‌های مختلف است. بنابراین بروز عفونت یکی از عوارض نزدیکی در زمان عادت ماهانه محسوب می‌شود.

همچنین دهانه رحم در دوران قاعدگی، برای خروج خون کمی باز می‌شود و این موضوع خطر ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد. نفوذ آلت تناسلی به داخل واژن در دوران قاعدگی، میکروب‌ها را به داخل بدن منتقل می‌کند. به عبارت ساده ایمنی رابطه در این دوران کاهش می‌یابد.

یکی از مضرات ارضا شدن در زمان قاعدگی این است که منجر به انقباض رحم می‌شود و در نتیجه خونریزی و درد را شدیدتر می‌کند. اما به طور کلی، ارضا شدن در سیکل پریود مشکلی را به وجود نمی‌آورد، اما در طول دوران قاعدگی داشتن رابطه واژینال بهداشتی نیست.

عوارض رابطه در پریود

عوارض رابطه در پریود

داشتن رابطه در پریود تصمیمی است که به زوجین بستگی دارد اما نمی‌توان از عوارض نزدیکی در زمان عادت ماهانه چشم‌پوشی کرد. به عنوان مثال، احتمال ابتلا به بیماری‌های مقاربتی‌، التهابی لگن و عفونت دستگاه ادراری را افزایش می‌دهد.

در نتیجه، آگاهی از عوارض جانبی احتمالی رابطه جنسی در طول قاعدگی بسیار مهم است. در ادامه برخی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

عوارض نزديكي در دوران قاعدگي برای مرد

خطر ابتلا به عفونت در طول دوره قاعدگی

اولین و مهمترین عارضه رابطه جنسی در دوران قاعدگی بیماری‌های مقاربتی هستند. انواع مختلفی از این بیماری‌ها مانند ایدز، هپاتیت، سیفلیس، سوزاک و عفونت کلامیدیا وجود دارد. رابطه جنسی در پریود راهی آسان برای انتشار این عفونت‌ها است.

در واقع هر مایع بدن می‌تواند ناقل HIV یا سایر بیماری‌های مقاربتی باشد و در طول قاعدگی، دهانه رحم کمی باز بوده که ممکن است به ویروس‌ها اجازه عبور دهد. بنابراین عوارض رابطه در پریود باید جدی گرفته شود.

علائم عفونت قارچی واژن یک هفته قبل از دوره قاعدگی بیشتر رخ می‌دهد و مقاربت در این زمان می‌تواند علائم را تشدید کند. همچنین رابطه در این دوره می‌تواند باعث ایجاد زگیل‌های تناسلی در دهانه رحم شود که بسیار آزاردهنده است.

خطر بارداری در طول دوره قاعدگی

یکی دیگر از عوارض رابطه در پریود، احتمال بارداری است. به ویژه اگر فرد سیکل قاعدگی کوتاه‌تری داشته و در اواخر دوره، رابطه جنسی برقرار کند. بنابراین در صورت داشتن رابطه جنسی در پریود بهتر است از کاندوم استفاده شود.

در زمان چرخه قاعدگی، تخمک در طول تخمک‌گذاری از تخمدان آزاد شده و به سمت لوله فالوپ حرکت می‌کند. اسپرم می‌تواند تا پنج روز در واژن زنده بماند و اگر هنوز در واژن مانده باشد، امکان باردار شدن در دوره پریودی وجود دارد.

افزایش جریان خون قاعدگی

اگر در طول دوره قاعدگی رابطه جنسی انجام شود،‌ ممکن است بعد از آن شاهد ایجاد جریان خون شدیدتری باشید. دلیل این امر پارگی وریدهای رحمی است که در این زمان از ماه، خون بیشتری درون خود دارند و بیشتر مستعد آسیب هستند.

به دلیل افزایش انقباضات ماهیچه‌های رحم که در اثر مقاربت تحریک می‌شود، خون بیشتری جریان می‌یابد. این موضوع می‌تواند برای برخی از خانم‌ها بسیار اذیت‌کننده باشد. همچنین بهتر است بدانید عوارض نزدیکی در دوران قاعدگی برای مرد هم وجود دارد.

خطر بیماری التهابی لگن در طول دوره قاعدگی

یکی دیگر از پیامدهای رابطه جنسی محافظت نشده در طول قاعدگی، بیماری التهابی لگن (PID) است. این بیماری یک عفونت دستگاه تناسلی زنان است که منجر به درد و التهاب در ناحیه لگن می‌شود و حتی ممکن است انجام کارهای روزمره آن‌ها را دشوار کند.

التهاب لگن یکی دیگر از عوارض مقاربت در طول قاعدگی است. با این حال، استفاده از کاندوم در افرادی که قبلاً هر گونه بیماری مقاربتی داشته‌اند، توصیه می‌شود. قیمت نوار بهداشتی تامپون یا انواع کاندوم در سایت‌های معتبر قابل مشاهده هستند.

عوارض نزدیکی در دوران قاعدگی برای مرد

شاید برای شما هم سوال باشد که آیا ممکن است آقایان هم در رابطه جنسی دوران پریودی دچار بیماری شوند؟ پاسخ به این سوال بله است، اگر چه احتمال و شدت چنین عفونت‌هایی به عوامل متعددی بستگی دارد.

به طور کلی خون قاعدگی مملو از باکتری است، به همین دلیل استفاده از محصولات بهداشتی و رعایت سایر اقدامات احتیاطی در طول دوره پریود برای خانم‌ها اهمیت زیادی دارد. بنابراین یکی از عوارض نزدیکی در دوران قاعدگی برای مرد تماس با خون و احتمال ابتلا به عفونت است.

در صورت ایجاد رابطه، بیشتر مردان به عفونت‌های خفیف مبتلا می‌شوند و غیربهداشتی بودن این رابطه ممکن است میل جنسی را کاهش دهد. با این حال، مهم است که از احتمال آن آگاه باشید و در صورت امکان اقدامات لازم را برای جلوگیری از تماس با خون قاعدگی انجام دهید.

درباره‌ی زهرا علیون

همچنین ببینید

10 راه افزایش هوش جنین در بارداری

10 راه افزایش هوش جنین در بارداری

بطور کلی وراثت عامل مهمی است که بر هوش جنین در دوران بارداری تأثیر می …

یک نظر

  1. حتی استفاده از کاندوم در دوران قاعدگی و رابطه جنسی هم خطرناکه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *