سبک دکوراسیون روستیک چیست؟

طراحی منشا گرفته از طبیعت، ظرافت در عین بی دقتی و بافت زبر وسایل که بر گرفته از المان‌های طبیعی صفاتی است که طراحی به سبک دکوراسیون روستیک را معرفی می‌کند. این سبک طیف وسیعی از عناصر و جزییاتی است که همه یاد آور سبک و طراحی زندگی روستایی است. اما این سبک می تواند ویژگی‌های طراحی شهری را نیز در خود بگنجاند، مثال برخی از آجرکاری‌ها و سقف‌های چوبی طاق‌دار که نشان دهنده سبک اسکاندیناویایی یا رنگ‌های سفید و و پانل‌های چوبی منبت شده مبلمان شهری که شباهت به سبک طراحی انگلیسی دارد. با این حال این سبک چهره و اشکال مختلفی دارد اما چگونه آن را تشخیص دهیم؟ این چیزی است که ما در این مقاله در مورد آن صحبت می کنیم.

سبک دکوراسیون روستیک چیست؟

این سبک با ویژگی هایی مانند موارد زیر مشخص می شود:

 • استفاده از مواد طبیعی (چوب، سنگ، پارچه های که بافت آن‌ها مشخص است: بوم نقاشی، پارچه با طرح گونی).
 • ماهیت سبک روستیک سادگی، طبیعی بودن، استحکام، زبری و خشنی الیاف است.
 • طراحی ساده مبلمان و دکوراسیون؛
 • عدم استفاده از مواد مدرن: فلز، پلاستیک، پارچه های مصنوعی.
 • رنگ‌های طبیعی (سایه های قهوه ای، سبز، طلایی، خاکستری).
 • ایجاد حس دست‌ساز بودن آیتم‌ها و وسایل
 • فضایی هماهنگ با طبیعت.

سبک دکوراسیون روستیک

سبک دکوراسیون روستیک مناسب مکان‌ها و خانه‌های بزرگ است : کلبه، منازل شهری که کنار هم ساخته می‌شوند، ویلا، و غیره. در این سبک بیشتر از مواد چوبی و سنگی، مبلمان بزرگ و رنگ‌های خاکی استفاده می‌شود که یادآور خانه های قدیمی است. در عین حال سبک روستیک تایید بر راحتی و سادگی دارد. استفاده از این سبک می‌تواند منزلی دنج و ساده که در آن بتوانید از شلوغی به دور باشید را برای شما فراهم کند. طراحی داخلی خانه یا آپارتمان به سبک روستیک ترکیبی از خشونت طبیعت و راحتی و گرما، ثبات و سادگی، طبیعی بودن و سکوت است.

سبک دکوراسیون روستیک که در شهرهای بزرگ در سرتاسر جهان رواج بیشتری دارد، توسط افرادی با اعتماد به نفس که به دنبال راحتی هستند و همچنین مشتاق نشان دادن جسارت و شخصیت خود در ترکیبی خاص هستند، انتخاب می‌شود.

تاریخچه ظهور سبک دکوراسیون روستیک

نام سبک روستیک از کلمه فرانسوی «rustique» گرفته شده است که در انگلیسی نیز تقریباً تلفظ یکسانی دارد. روستیک ترکیبی از طراحی بوم و سبک روستایی است که تاثیر کمی روی محیط زیست دارد. این طرح در بین تمامی سبک‌های طراحی داخلی ذارای کمی خشونت است و این امر به این علت است که از مواد طبیعی درشت و خام (یا سازه های مصنوعی که به شکل المان‌های طبیعی توسط خود انسان ساخته می‌شود) در آن استفاده می‌شود. توجه و تمرکز اصلی این سبک به به بافت ها و رنگ های چوبی، سنگ و نوعی پارچه کتان خاص که رنگرزی نشده است.

در اصل، رواج سبک دکوراسیون روستیک در آپارتمان ها و خانه ها در اواخر قرن نوزدهم در آمریکا آغاز شد. علت ظهور این سبک این بود که استفاده از مبلمان چوبی سنگین و ظروف عمداً خشن و درشت و المان‌هایی که یاد آور طبیعت هستند انسان‌ را از زندگی شلوغ شهری به سمت آرامش زندگی روستایی و طبیعی می‌کشاند.

استفاده از سبک دکوراسیون روستیک در کجا مناسب است؟

سبک دکوراسیون روستیک  می‌تواند در یک خانه روستایی، کلبه یا ویلا استفاده شود. همچنین استفاده از آن در یک متل، هتل یا یک رستوران گران قیمت نیز میتواند جلوه‌ای خاص به آن ببخشد. هدف استفاده از این سبک در هر مکانی که مد نظر شماست باید ایجاد فضایی با حس ثبات، سادگی و ظرافت در عین استفاده از مواد خشن و زمخت طبیعی و دلپذیر بودن باشد. افراد در چنین فضایی می‌توانند با لذت استراحت کنند و احساس بودن در طبیعت به آن‌ها حس آرامش را القا می‌کند.

سبک دکوراسیون روستیک

ویژگی‌های سبک دکوراسیون روستیک عبارت است از:

 • فضای زیاد و راحتی
 • مبلمان ساخته شده از چوب درختان یا طرح چوب
 • استفاده از عناصر آنتیک و قدیمی
 • ترکیبی از رنگ ها و سایه های طبیعی گرم که احساس گرما را ایجاد می کند.
 • استفاده از منسوجات و پارچه‌های با بافت همانند پارچه‌های دست ساز
 • استفاده از سنگ به صورت خام و یا سنگ کار شده و تزیینی و دیوارهای آجری
 • مبلمان بزرگ، مواد و وسایل تزیینی

سبک دکوراسیون روستیک

دلایل استفاده از سبک دکوراسیون روستیک

روستیک مدرن همانند قدیم از وسایل با سایز بزرگ استفاده می‌کند و هنوز خشن و ساده است اما بهترین گزینه برای کسانی است که وقتی برای صرف کردن روی طراحی خانه ندارند. همچنین در دنیای مدرن امروز هنوز افرادی وجود دارند که از روشنایی و مصنوعی بودن مواد مدرن و روند مد خسته شده اند. طراحی داخلی آپارتمان ها به سبک روستیک فرصتی برای این افراد است تا خانه‌های خود را با طبیعت و زندگی روستایی هماهنگ کنند و آسایش و آرامش را به خانه خود بیاورند.

سبک دکوراسیون روستیک

در واقع سبک روستیک عبارت است از:

 • اعتراض به همه المان‌های غیر طبیعی، روشنایی مصنوعی و تجملی
 • دکوراسیون ساده
 • فضایی از یک خانه قدیمی دلنشین؛
 • ترکیب عاقلانه ای از راحتی و استفاده از المان‌های طبیعی است. گرچه از وسایل مدرن هم در این سبک استفاده می‌شود اما به قدری المان‌ها با یکدیگر و با فضای داخلی هماهنگ با فضای داخلی است که یکپارچگی این سبک را زیر سوال نمی‌برد.
 • روستیک یک سادگی مجلل، خشونت بر گرفته از طبیعت بی بدیل و یک سبک فکری است.

از این سبک در بسیاری از خانه‌های روستایی ثروتمند چه در آمریکا و چه در اروپا استفاده می‌شود. همچنین طراحان این سبک از نقوش و طرح‌ها در طراحی کلبه‌ها، ویلاها، هتل‌ها، متل‌ها و رستوران‌ها استفاده می‌کنند. انواع اشکال و بافت هایی که در مواد طبیعی وجود دارند، به شما امکان را می‌دهند که برای هر مشتری فضای داخلی منحصر به فردی به سبک روستیک ایجاد کنید.

سبک دکوراسیون روستیک

چگونه فضای خانه خود را به سبک دکوراسیون روستیک تبدیل کنیم

سبک طراحی داخلی روستیک یک سبک منحصر به فرد است، به همین دلیل است که امروزه بسیاری از افراد تصمیم می گیرند این سبک را در خانه خود پیاده و کپی کنند. اگر شما یکی از این افراده هستید، نکات زیر می‌تواند به شما کمک کند:

 • روی تیرهای چوبی سرمایه گذاری کنید

اگر به دنبال یک نشانه برجسته از سبک روستیک هستید، از تیرهای چوبی استفاده کنید. . این قطعات ظریف و جذاب هستند و فضای روستایی را در نگاه اول القا می‌کنند. این تخته‌های چوبی وقتی در فضاهایی با نور کافی در آشپزخانه و اتاق نشیمن قرار می گیرند، جلوه خود را نشان می‌دهند.

 •  خانه خود را با رنگ های گرم و خاکی رنگ کنید

برخی از افراد پول کافی برای بازسازی خانه‌های خود و تبدیل آن به دکوراسیون روستیک را دارند ولی برخی دیگر ترجیح می‌دهند از وسایل مقرون به صرفه و دست ساز برای این منظور استفاده کنند. اگر شما جز گروه دوم هستید رنگ آمیزی خانه خود با رنگ های گرم و خاکی یکی از بهترین راه هاست. سبک رکوراسیون روستیک از رنگ‌ها بهره زیادی می‌برد به خصوص رنگ‌های قهوه ای، نارنجی، طلایی و سبز تیره. با انتخاب یکی از این رنگ‌ها در رنگ آمیزی منزل خود می‌توانید به سادگی یک فضای روستیک در منزل خود به وجود آورید.

 • از عتیقه جات که تغییر کاربری داده‌اند استفاده کنید

اگر مبلمان شما قدیمی است هرگز آن‌ها را دور نیندازید بلکه برعکس، عتیقه جات می توانند بهترین گزینه برای تبدیل خانه شما به یک فضای روستیک باشند. به جای دور انداختن کمد قدیمی آنتیک، از آن به عنوان روشویی حمام، قفسه کتاب یا زیر تلویزیون استفاده کنید. استفاده از وسایل قدیمی و آنتیک نه تنها آسان ترین راه برای ایجاد فضای روستیک است بلکه به شما کمک می‌کنند تا مقدار زیادی در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.

اجرای دکوراسیون روستیک در منزل شما

حتما برای چیدمان منزلتان به سبک روستیک از پارچه‌های لینن ضخیم، قالیچه‌های دست باف و پارجه‌های با طرح گونی استفاده کنید. همچنین وسایل تزیینی همچون صندوقچه‌های قدیمی، کمد و بوفه قدیمی، جعبه ها، سبدهای حصیری برای چیدن انواع سبزیجات و میوه ها استفاده می‌شود.

دکوراسیون دیوارها به سبک روستیک

روکش دیوار با کمک سنگ و چوب از مرسوم ترین روش‌ها برای این سبک دکوراسیون است اما از رنگ‌های گفته شده در بالا هم می‌توان استفاده کرد. در استفاده از رنگ این نکته را به یاد داشته باشید که برای ایجاد سبک دکوراسیون روستیک طرح قلم و الگوی آن را هنگام رنگ آمیزی روی دیوار ها به جا بگذارید. در فضاهایی با رطوبت بالا همانند حمام از آهن و چوب برای پوشش دهی استفاده می‌شود.

سبک دکوراسیون روستیک

کف خانه

استفاده از تخته‌‌های چوبی در کف خانه یا همان پارکت از المان های به کار رفته در این سبک است. اما باید طراحی آن‌ها به گونه‌ای باشد که کاملا طرح چوب طبیعی باشد. استفاده از رنگ و یا فرش و موکت نیز مجاز است. همچنین استفاده از سرامیک‌های مدرن با طرح الهام گرفته از سبک روستیک نیز می‌تواند جذاب باشد.

سقف

تزئین سقف به سبک روستیک کار ساده‌ای نیست. طراحان با تجربه یا صاحبان با تجربه در امر دکوراسیون با استفاده از تیرهای چوبی در سقف این کار را انجام می‌دهند.  باید به یاد داشته باشید که برای نصب این تیرهای چوبی بزرگ با اشکال غیر همگون نیاز به فضای خالی زیادی است.

اما در ساختمان‌های استاندارد با ارتفاع سقف 3.5 متر از بلوک های کاذب استفاده می‌شود. به طور معمول این بلوک‌ها در 2 لایه نصب می‌شوند. اولین لاییه از گچ بژ، خاکستری یا سفید استفاده می‌شود و در لایه بعدی از تیرهایی با رنگ های متضاد استفاده می‌شود: رنگ سفالی یا گردویی.

وسائل تزیینی

امروزه در یک آپارتمان شهری تصور یک دکوراسیون آنتیک کامل دشوار است و وسائل به کار رفته در سبک روستیک مدرن نیز متفاوت با گذشته هستند. سبک روستیک امروزه به معنای استفاده از ترکیب از وسائل دکوری قدیمی و جدید است.

مبلمان به سبک روستیک

در طراحی مبلمان امروزه از رنگ چوب و یا سنگ به عنوان جایگزین آن‌ها استفاده می‌شود. در این صورت شما می‌توانید برای چیدمان از یک میز با پایه های کرومی جذاب به طوری که با چیدمان داخلی منزل هماهنگ باشد استفاده کنید. برای ایجاد یک دکوراسیون بهتر می‌توانید از یک المان آنتیک در کنار مبلمان روستیک خود استفاده کنید. به عنوان مثال یک میز ناهار خوری بزرگ گزینه خوبی است زیرا  یادآور یک محیط ساده در خانه یک کشاورز روستایی است.


در انتها در سبک دکوراسیون روستیک قوانین نوشته شده و ثابتی وجود ندارد. اگر قصد پیاده کردن این طرح را در منزل خود دارید بهتر است چندین چیدمان را امتحان کنید تا به بهترین چیدمان برسید. سبک دکوراسیون دیگر را در نیمه شب امتحان کنید.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی مهسا رسولی

همچنین ببینید

آباژور بوهویی

آباژور بوهویی | ساخت شید آباژور(کلاهک) با مکرومه

ساختن آباژور بوهویی با مکرومه راهی آسان و ارزان برای افزودن دکور بوهو به دکوراسیون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.