پارسیان یا گاوبندی کجاست ؟

اگر قصد سفر به جنوب کشور را داشته باشید بهتر است استان هرمزگان را هم پس ذهن خود داشته باشید. استان هرمزگان یکی از استان های جنوبی ایران است که  در شمال تنگه هرمز قرار دارد و سواحل و بنادر زیبا و دیدنی ای دارد. یکی از شهرستان های دیدنی و زیبای این استان، پارسیان یا گاو بندی است. اگر قصد سفر به استان هرمزگان را دارید حتما سری هم به این شهرستان بزنید. این شهرستان در سال های گذشته یکی از بخش های شهرستان بندر لنگه بوده و بعد ها خود به یک شهرستان مستقل تبدیل شده است. فاصله این شهرستان تا بندر لنگه 220 کیلومتر است. اگرچه جزیره قشم آب و هوای گرم و مرطوبی دارد، ولی پارسیان یا گاو بندی از سایر نقاط استان هوا معتدل تری دارد. این منطقه ابتدا گاو بندی نام داشت اما از سال 1386 نام آن به پارسیان تغییر کرد.

عکس پارسیان

پارسیان کجاست؟

همانطور که گفته شد پارسیان در استان هرمزگان قرار دارد. محدوده شهرستان پارسیان از سمت شمال به شهرستان لامرد و از سمت جنوب به خلیج فارس مرتبط می شود. اگر بخواهیم محدوده پارسیان را از سمت مشرق و مغرب هم بررسی کنیم  از سمت  مغرب به بندر عسلویه و از سمت مشرق نیز به بخش شیب کوه محدود می شود.

چگونه می توان به پارسیان یا گاوبندی رفت ؟

برای رفتن به پارسیان سه راه دارید :

  • راه اول ( شیراز- پارسیان):  شما در مسیر اول از شهر شیراز به سمت جنوب می روید و از شهرستان جنوبی استان فارس را می گذرید . 400 کیلومتر بعد به شهرستان پارسیان می رسید .
  •  راه دوم ( بوشهر-عسلویه – پارسیان ):  در مسیر دوم شما از استان بوشهر به سمت هرمزگان می روید . شهر عسلویه از شمال با شهرستان پارسیان همسایه است و تا شهرستان پارسیان حدود 60 کیلومتر فاصله دارد .
  • راه سوم ( بندرعباس- بندر خمیر – بندرلنگه –پارسیان):   این مسیر برای مسافرانی است که می خواهند برای رفتن به هرمزگان از سمت شمال یا شرق وارد استان شوند. در این مسیر شما از بندر عباس به سمت غرب می روید. از بندر خمیر و بندر لنگه می گذرید و از شرق شهرستان وارد آنجا می شوید. این مسیر 400 کیلومتر به طول می انجامد. شما می توانید از جاذبه های زیبای اطراف بندر خمیر و بندر لنگه لذت ببرید. بعد از رسیدن به بندر لنگه شما مسیر 220 کیلومتری تا رسیدن به شهرستان پارسیان طی می کنید.

شرایط اسکان در پارسیان چگونه است ؟

عکس پارسیان یا گاوبندی

در روستاهای اطراف این شهرستان اقامتگاه های محلی بومگردی برای گردشگران با امکانات کامل سنتی جنوبی وجود دارد. اقامتگاه بومگردی گودکناران در روستای زیبا و خوش آب و هوای گودکناران که در حوالی روستای بهده و 30 کیلومتری شهرستان پارسیان قرار دارد. لازم به ذکر است که این اقامتگاه قدمتی بیش از 50 سال دارد. شما می توانید برای اقامت در هر روستایی که تمایل دارید بمانید. علاوه بر اقامتگاه و روستا های اطراف این شهرستان،شما می توانید به دلیل معتدل بودن آب و هوای این منطقه اوقات خود در فضای باز آن هم سپری کنید.

چه زمانی برای سفر به پارسیان بهتر است ؟

بهترین زمان برای سفر به شهرستان پارسیان یا گاوبندی نیمه دوم سال است. آب و هوای گرم و شرجی این استان در فصل های تابستان برای کسانی که در این شهرستان سکونت ندارند بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد بود. گرچه هوای این شهرستان نسبت به سایر نقاط هرمزگان معتدل تر است، اما بهتر است در فصل های سرد سال یا اوایل بهار به این شهرستان سفر کنید.

جاهای دیدنی پارسیان یا گاوبندی

همه شهر ها و دهستان های شهرستان پارسیان پر از جاذبه های طبیعی و تاریخی است. اگر بخواهید همه جاذبه های طبیعی این شهرستان را ببینید، باید بارها  و بارها به آن سفر کنید.

شهر کوشکنار  

شهر کوشکنار پارسیان یا گاوبندی

کوشکنار در غربی ترین نقطه پارسیان یعنی در همسایگی پارس جنوبی و مرز بوشهر که پر از درختان چنار و دریا و دست ها و طبیعتی زیبا است قرار دارد. همچنین بندر تبن، پارک شهروند  و مجموعه های دیدنی و تفریحی سرسبز ساحلی که در روستا های سورباش و فارسی قرار دارد در تمامی فصل های سال و به خصوص  زمان پایانی سال و اوایل بهار بسیار  دیدنی و پر طرفدار می باشد.

شهر دشتی 

شهر دشتی  پارسیان یا گاوبندی

وقتی از کوشکنار می گذرید به دشتی می رسید. در کوه های دشتی یک قله که بلندترین قلعه به ارتفاع 40 متر می رسد قرار دارد. محل کلاغ سرخ  از قلعه های جنگی پیش از اسلام در گذشته بوده است.

جاده ساحلی بستانو

جاده ساحلی بستانو گاوبندی

عمر این جاده 20 ساله است و در ابتدای این جاده روستای زیارت قرار دارد. نام محلی این روستا پیر زیارت است. همانطور که از نامش پیداست مردم برای دعا و زیارت به این روستا می روند. روستای بعدی روستای مغدان است که این روستا بخاطر تپه های شنی اش معروف است. در این مسیر شما می توانید از مسیر سواحل صخره ای و زیبای نیرم لذت ببرید. بعد از گذر کردن از روستای زیارت و مغدان و ساحل نیرم به صخره ای عظیم به نامه گردنه عشاق می رسید.

 تنگه شوتاریکو و چشمه اودبه

 تنگه شوتاریکو و چشمه اودبه پارسیان

قبل از روستای بهده در شمال روستای چکچک، کوه های مشرف بر تنگه شو تاریکو که ظاهری متفاوت دارد قرار دارد. رنگ این کوه ها  روشن است و دارای  فرو رفتگی های فراوان به علت فرسایش مداوم است. اودبه به آبشار های کوچک و درختان نخل معروف است و شوتاریکو  صخره های عجیب و پیچ در پیچ دارد. برای پیمودن مسیر صخره ای و بر پیچ و خم شو تاریکو حتما به راهنمایی مردم این محل احتیاج دارید.

 صنایع دستی پارسیان یا گاو بندی چیست؟

صنایع دستی گاوبندی

برگ درختان نخل در صنایع دستی پارسیان حرف اول را می‌زند. بانوان هنرمند و زحمت‌کش پارسیانی، از این برگ‌ها صنایع دستی هنرمندانه‌ای مثل سبد، خورجین، بادبزن و یا هر وسیله دیگری که بتوان با برگ‌های نخل آن را بافت را می‌بافند و آن‌ها را به عنوان صنایع دستی محل خود به فروش می‌رسانند. خوب است که اگر به این منطقه سفر کردید، با خرید این وسایل هم به اقتصاد منطقه و هم به ذوق هنری ساکنین پارسیان کمک کنید.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

تور طبیعت گردی گیلار

پرطرفدارترین تورهای پاییزی در بین ایرانیان کدام است؟

سفر به دریا، ساحل، جنگل، کوهستان، کویر، آبشار، چشمه‌های آب معدنی و هرجایی که بخشی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *