۹ روش برای جلوگیری و درمان خونریزی لثه توسط دکتر چلابیانلو

اگر هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن دچار خونریزی لثه هستید، ممکن است آن را کنار بگذارید یا فکر کنید این طبیعی است. اما خونریزی از لثه نشان‌دهنده یک مشکل اساسی است. عواملی مانند مسواک زدن شدید، آسیب، بارداری و التهاب می‌توانند در خونریزی لثه نقش داشته باشند. التهاب لثه می‌تواند باعث قرمزی، تورم و حساسیت شود و می‌تواند نشانه بیماری پریودنتال و پریودنتیت باشد. چنین بیماری می‌تواند از حذف ناکافی پلاک ایجاد شود. شناسایی علت خونریزی لثه برای تعیین مناسب‌ترین درمان کلیدی است. پس از دانستن علت، می‌توانید از بین این ۹ روش، راه ممکن برای توقف خونریزی انتخاب کنید.

۱-بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید

خونریزی لثه ممکن است نشانه عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باشد. زمانی که پلاک در امتداد خط لثه ایجاد می‌شود، لثه‌ها ملتهب و خونریزی می‌کنند. پلاک یک لایه‌ی چسبنده حاوی باکتری است که دندان‌ها و لثه‌های شما را می‌پوشاند و اگر به اندازه کافی مسواک نزنید یا نخ دندان نکشید، باکتری می‌تواند گسترش یابد و باعث پوسیدگی دندان یا بیماری لثه شود. برای بهبود بهداشت دهان، دندان‌های خود را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. بهداشت دهان و دندان به ویژه برای زنان باردار مهم است. نوسانات هورمونی در دوران بارداری نیز می‌تواند باعث بیماری لثه و خونریزی لثه شود.

خونریزی لثه

۲-دهان خود را با پراکسید هیدروژن بشویید

ممکن است پراکسید هیدروژن را برای استفاده به عنوان ضدعفونی کننده در دسترس داشته باشید. معلوم شد که می‌تواند پلاک‌ها را از بین ببرد، سلامت لثه را بهبود بخشد و خونریزی لثه را متوقف کند. اگر لثه‌های شما خونریزی می‌کند، پس از مسواک زدن دهان خود را با پراکسید هیدروژن بشویید، اما محلول را قورت ندهید. ژنژیویت التهاب لثه است و این بیماری می‌تواند باعث خونریزی، تورم و عقب‌نشینی لثه‌ها شود. در مطالعه‌ای که بر روی ۹۹ نفر انجام شد، به برخی از آنها دهانشویه پراکسید هیدروژن داده شد تا اثربخشی محلول بر کاهش التهاب لثه و سفید کردن دندان‌ها بررسی شود. این مطالعه نشان داد که گروهی که با پراکسید هیدروژن شستشو داده بودند نسبت به گروه کنترل، التهاب لثه کمتری داشتند.

در نیمه شب بخوانید:هر آنچه که باید در مورد دندان عقل و کشیدن آن بدانید

۳-سیگار را ترک کنید

سیگار علاوه بر افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه، بیماری قلبی و سکته مغزی، با بیماری لثه مرتبط است. سیگار کشیدن می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را کاهش دهد و مبارزه با باکتری‌های پلاک را برای بدن سخت‌تر کند و می‌تواند منجر به بیماری لثه و خونریزی لثه شود. ترک سیگار می‌تواند به بهبود لثه‌ها و توقف خونریزی کمک کند. با پزشک خود در مورد بهترین روش برای کمک به ترک سیگار صحبت کنید.

خونریزی لثه

۴-سطح استرس را کاهش دهید

یک مطالعه منبع معتبر ارتباط بین بیماری پریودنتال و استرس عاطفی را نشان می‌دهد. به گفته محققان، استرس عاطفی تأثیر منفی بر سیستم ایمنی بدن دارد و ممکن است منجر به تضعیف سیستم دفاعی بدن شود تا جایی که نتواند با عفونت لثه مبارزه کند. با این حال، برای تعیین میزان استرسی که می‌تواند باعث شروع این بیماری شود، تحقیقات بیشتری لازم است. اعتقاد بر این است که استرس عاطفی همچنین ممکن است باعث شود برخی از افراد از سلامت دهان خود غافل شوند، که می‌تواند به تجمع پلاک کمک کند. برخی از کارهایی که می‌توانید برای کاهش استرس و در نهایت جلوگیری از خونریزی لثه انجام دهید را بیابید.

در نیمه شب بخوانید:سفید کردن دندان | روش های خانگی موثر سفید کردن دندان

۵-مصرف ویتامین C خود را افزایش دهید

خوردن غذاهای غنی از ویتامین C می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و به مبارزه با عفونت‌های لثه که باعث خونریزی لثه می‌شود کمک کند. برعکس، در صورت ابتلا به بیماری لثه، دریافت نکردن ویتامین C کافی در رژیم غذایی ممکن است خونریزی را بدتر کند. در واقع، کمبود ویتامین C نیز می‌تواند منجر به خونریزی لثه شود، حتی اگر عادات دهانی خوب را انجام دهید. غذاهای غنی از ویتامین C عبارتند از: پرتقال‌، سیب زمینی‌های شیرین، فلفل قرمز، هویج، همچنین می‌توانید از پزشک خود در مورد مصرف مکمل ویتامین C سوال کنید. ویتامین C به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی، بافت همبند را تقویت می‌کند و از پوشش لثه‌های شما محافظت می‌کند، بنابراین باید مطمئن باشید که هر روز به اندازه‌ی کافی دریافت می‌کنید. مقدار توصیه شده روزانه ویتامین C برای بزرگسالان بین ۶۵ تا ۹۰ میلی‌گرم در روز است.

۶-مصرف ویتامین K خود را افزایش دهید

مصرف مکمل ویتامین K نیز ممکن است خونریزی لثه را کاهش دهد. ویتامین K یک ماده مغذی مهم است زیرا به لخته شدن خون شما کمک می‌کند. کمبود می‌تواند باعث خونریزی آسان شود و یک منبع معتبر مطالعه نشان داد که ممکن است منجر به خونریزی لثه شود. غذاهای غنی از ویتامین K عبارتند از: اسفناج، سبزی، کلم پیچ، خردل. منبع معتبر توصیه می‌کند که مردان بالغ روزانه ۱۲۰ میکروگرم و زنان ۹۰ میکروگرم ویتامین K دریافت کنند.

در نیمه شب بخوانید:علت طعم تلخ و بد دهان چیست و آیا نشانه بیماری های خطرناک است؟

۷-کمپرس سرد بزنید

خونریزی لثه همیشه ناشی از بیماری لثه نیست. لثه شما همچنین ممکن است در اثر ضربه یا آسیب به بافت لثه خونریزی کند. استفاده از کمپرس سرد روی خط لثه می‌تواند تورم را کاهش داده و جریان خون را برای توقف خونریزی محدود کند. یک کیسه یخ یا یک پارچه سرد را چند بار در روز، ۲۰ دقیقه و ۲۰ دقیقه استراحت، روی لثه‌های خود قرار دهید.

۸-کربوهیدرات کمتری بخورید

منبع معتبر تحقیقاتی نشان داده است که کاهش مصرف کربوهیدرات ممکن است سلامت لثه را بهبود بخشد و از بیماری لثه جلوگیری کند. کربوهیدرات‌ها و غذاهای شیرین باعث افزایش پلاک و رشد باکتری‌ها می‌شوند. هر چه پلاک‌های بیشتری روی لثه‌های شما جمع شود، احتمال خونریزی لثه‌ها بیشتر می‌شود. اگرچه مسواک زدن و استفاده منظم از نخ دندان می‌تواند این تجمع را کاهش دهد، اما کاهش کربوهیدرات‌ها به جلوگیری از تشکیل پلاک کمک می‌کند.

در نیمه شب بخوانید:درمان قطعی آفت دهان

۹-دهان خود را با آب نمک شستشو دهید

از آنجایی که باکتری و التهاب در دهان باعث بیماری لثه می‌شود، شستشوی منظم دهان با مخلوطی از آب نمک گرم نیز ممکن است باکتری‌ها را کاهش داده و خونریزی لثه را متوقف کند. نصف قاشق چایخوری نمک را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و سه تا چهار بار در روز به مدت چند ثانیه دهان خود را بشویید. اگر خونریزی ناشی از جراحت یا ضربه باشد، شستشو با مخلوط آب نمک نیز دهان شما را تمیز نگه می‌دارد و باکتری‌هایی که می‌توانند باعث عفونت زخم شوند را از بین می‌برد.

اگر خونریزی لثه طی ۷ تا ۱۰ روز بهبود نیافت به دندانپزشک مراجعه کنید. ممکن است برای از بین بردن پلاک و جرم دندان و بهبود لثه به تمیز کردن عمیق دندان نیاز داشته باشید. همچنین ممکن است پزشک برای بررسی کمبود ویتامین‌ها که می‌تواند باعث خونریزی لثه شود، آزمایش‌های آزمایشگاهی را تجویز کند.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

از کجا دکتر خوب در شیراز پیدا کنیم؟

از کجا دکتر خوب در شیراز پیدا کنیم؟ شهر شیراز علاوه بر داشتن جاذبه‌های گردشگری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *