از کجا بفهمیم اسپرم به تخمک رسیده؟

اولین سوالی که بعد از اقدام برای بارداری در ذهن زوجین ایجاد می‌شود، این است که آیا اسپرم به تخمک رسیده است یا نه؟ یا اینکه چگونه می‌توان متوجه رسیدن اسپرم به تخمک شد؟ خب مسلما نمی‌توان یک جواب قطعی برای رسیدن به این سوال در نظر گرفت. اما یک سری عوامل در رسیدن اسپرم به تخمک موثر هستند و از روی برخی از نشانه‌ها و علائم، می‌توان متوجه رسیدن اسپرم به تخمک شد. پس اگر شما هم در اقدام برای بارداری به سر می‌بردید و به دنبال پیدا کردن جواب این سوال هستید، در ادامه مطالب همراه ما باشید.

علائم بارداری و لقاح

چه عواملی در رسیدن اسپرم به تخمک موثر هستند؟

یک سری از عوامل در باردار شدن و لقاح موثر هستند و می‌توانند در رسیدن اسپرم به تخمک، نقش موثری را ایفا کنند. در ادامه این عوامل را با هم مرور خواهیم کرد.

• سن
• وزن (چاقی بیش از حد یا لاغری مفرط)
• تعداد دفعات رابطه
• استرس و اضطراب
• قدرت باروری اسپرم
• ورود به موقع اسپرم داخل واژن
• تخمک گذاری موفق
• نظم سیکل قاعدگی
• سابقه پزشکی و سابقه استفاده از روش‌های جلوگیری از بارداری

از کجا بفهمیم اسپرم به تخمک رسیده؟

قبل از هر چیزی، باید یک نکته مهم را به شما یادآور شویم. وجود علائم زیر، لزوما بارداری شما را ثابت نمی‌کنند و از طرفی دیگر، ممکن است که خانمی هیچ یک از علائم زیر را نداشته باشد، اما باردار شده باشد.

قطع قاعدگی و به تعویق افتادن پریود

پریود نشدن و به تعویق افتادن زمان قاعدگی، اصلی‌ترین و ملموس‌ترین علامتی است که می‌تواند از رسیدن اسپرم به تخمک و بارداری خبر بدهد.

بیشتر بخوانید: علائم لانه گزینی چیست و دقیقا چه زمانی اتفاق می‌اُفتد؟

خونریزی یا لکه بینی که در اثر لانه گزینی اتفاق می‌اُفتد

علائم رسیدن اسپرم به تخمک

زمانی که سلول‌های حاصل از لقاح تخمک و اسپرم به دیواره رحم بچسبند یا کاشته شوند، لانه گزینی رخ می‌دهد. طبق اطلاعات برخی منابع، گفته شده که تنها یک سوم از خانم‌های باردار این نوع خونریزی را تجربه می‌کنند. نکته مهمی که باید بدانید، این است که خونریزی لانه گزینی از خونریزی پریودی بسیار سبک‌تر است. تفاوت دیگر این خون با خون پریودی، در رنگ و غلظت آن است. خونریزی ناشی از لانه گزینی بر خلاف خون قرمز یا تیره پریود، رنگ صورتی روشن یا قهوه‌‌ای داشته و بیشتر به لکه بینی شباهت دارد. معمولا ۲۵٪ بانوان در سه ماه اول بارداری دچار لکه بینی و خونریزی می‌شوند که ممکن است این خونریزی به علت همین لانه گزینی باشد و برای یکی دو روز ادامه داشته باشد. همچنین احتمال اینکه این نوع لکه بینی فقط برای یک بار رخ دهد یا حتی برای چند ساعت یا سه روز هم باشد وجود دارد.

حساس شدن و تغییرات در سینه‌ها

بسیاری از خانم‌ها قبل از پریود درد، تورم و حساس شدن در ناحیه سینه را تجربه می‌کنند. اما این نشانه‌ها در اوایل بارداری (حدود ۳ هفته بعد از لقاح) قابل توجه‌تر هستند. چرا که بعد از لقاح، سطح hcg پروژسترون و استروژن به سرعت بالا رفته و همین اتفاق، می‌تواند باعث ایجاد درد در سینه‌ها شود. بزرگ شدن سینه و تغییر رنگ در هاله‌های سینه هم تغییراتی هستند که ممکن است خبر از باردار شدن بدهند.

بیشتر بخوانید: بهترین مواد غذایی برای افزایش باروری مردان

نفخ

بالا رفتن سطح پروژسترون باعث کند شدن سیستم هضم و ایجاد نفخ هم خواهد شد. اما از آنجایی که سطح پروژسترون در نزدیک قاعدگی هم بالا می‌رود، ممکن است که این اتفاق در نزدیکی پریودی هم اتفاق بیوفتد.

نوسانات خلقی

یکی دیگر از اتفاقاتی که ممکن است بخاطر بالا رفتن سطح استروژن و پروژسترون اتفاق بیوفتد، نوسانات خلقی است. همانطور که خلق و خوی بسیاری از خانم‌ها قبل پریود شدن برهم می‌ریزد و ممکن است که در یک دقیقه شاد و در دقیقه بعدی غمگین باشد، ممکن است که این اتفاق بعد از لقاح هم رخ دهد. احساس خستگی یکی دیگر از حالاتیست که ممکن است بعد لقاح و در اثر نوسانات خلقی ایجاد شود.

سردرد

بالا رفتن شدید و زیاد هورمون‌ها به خصوص استروژن بعد از لقاح، می‌تواند احتمال ایجاد سردرد را هم به وجود بیاورد.

حالت تهوع صبحگاهی و دلدرد شدید

حالت تهوع صبحگاهی و دلدرد شدید

یکی از رایج‌ترین علائم بارداری و رسیدن اسپرم به تخمک، همین حالت تهوع صبحگاهی است که بسیاری از خانم‌های باردار آن را تجربه می‌کنند. این اتفاق هم به دلیل کند شدن سیستم هضم، افزایش سطح hcg و افزایش سطح پروژسترون اتفاق افتاده و علاوه بر اول صبح، ممکن است که در طول روز هم اتفاق بیوفتد. این اتفاق بیشتر در ۴ یا ۵ هفته اول بارداری، یعنی همان زمانی که یک خانم باردار متوجه پریودن نشدن خود می‌شود اتفاق افتاده و می‌تواند باعث حساس‌تر شدن حس بویایی نیز بشود.

بیشتر بخوانید: آیا رژیم غذایی قبل از بارداری در جنسیت جنین موثر است؟

تغییرات مخاط دهانه رحم

اگر قبل از اقدام برای بارداری به علائم و مشخصات مخاط رحم خود توجه داشتید که یک هیچ جلو هستید. چرا که ممکن است بعد از لقاح تغییراتی در مخاط دهانه رحم هم ایجاد شود. مثلا در طی زمان تخمک گذاری، مخاط دهانه رحم به سفیده تخم مرغ شباهت زیادی داشته و حالتی لغزنده، شفاف و کش‌دار خواهد داشت. اما بعد از لانه گزینی و زمانی که سطح استروژن و پروژسترون بالاتر برود، احتمال غلیظ و ضخیم‌تر شدن، زرد و سفید شدن یا بیشتر شدن این مخاط‌ها به وجود خواهد آمد. البته این نکته را هم به خاطر داشته باشید که بروز تغییرات در مخاط دهانه رحم، می‌تواند از عوامل دیگری مثل قاعدگی، مقاربت، استرس، هورمون‌ها و… هم آب بخورد.

گرفتگی عضلات

نکته مهمی که باید بدانید، این است که این مورد توسط تحقیقات نشان داده نشده و به نوعی یک نشانه تجربی است. یعنی بعضی از خانم‌ها بعد از لقاح و در زمان کاشت، دچار حساسیت در شکم، کمردرد یا گرفتگی می‌شوند. این گرفتگی هم به دلیل تغییرات سریع هورمون‌ها رخ داده و می‌تواند باعث گرفتگی عضلات شود.

ویار

ویار کردن یکی از علائم رایج حاملگی است و ۸۵٪ خانم‌ها، تنفر غذایی را در سه ماه اول بارداری تجربه می‌کنند. ویار همان حساس شدن به بعضی چیزهای اطراف است که ممکن است یک خانم باردار در این حالت، از بعضی غذاها یا بوها متنفر شده یا بر عکس، به خوردن یا بوییدن برخی بوها تمایل زیادی پیدا کند. ممکن است که این حالات تا اخر بارداری ادامه پیدا کرده و یا در سه ماهه اول یا سه ماه دوم بارداری به حالت سابق خود بازگردند.

بیشتر بخوانید: علائم عجیب بارداری در ماه‌های اول

سایر علائمی که از لقاح و بارور شدن تخمک خبر می‌دهند

سایر علائم لقاح و رسیدن اسپرم به تخمک

 

• درد زیر شکم
• بالا رفتن دمای بدن
• تکرر ادرار که به دلیل بزرگتر شدن رحم، فشار بر مثانه و افزایش میزان گردش خون اتفاق می‌اُفتد.
• خواب آلودگی
• نداشتن اشتها که به دلیل حالت تهوع ایجاد می‌شود.
• افزایش ترشح بزاق
• ایجاد طعم فلزی در دهان
• کوتاه شدن نفس‌ها که به دلیل افزایش جریان خون و نیاز بیشتر به اکسیژن اتفاق می‌اُفتد.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

دستور پخت غذای کمکی برای کودکان 1 تا 3 سال(12 تا 36 ماهگی)

همه ی کودکان بعد از گذشت 7 ماه از زندگیشان می توانند از غذاهای کمکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *