علائم لانه گزینی جنین چیست و دقیقا چه زمانی اتفاق می افتد؟

در این مقاله از وبسایت نیمه شب به بررسی این موضوع که علائم لانه گزینی جنین چیست و دقیقا چه زمانی اتفاق می افتد؟ خواهیم پرداخت. لانه گزینی، نقطه آغاز بارداری است که پس از لقاح تخمک و اسپرم صورت می گیرد و در واقع ، پس از این فرایند ، نطفه شکل می گیرد و  نطفه شکل گرفته برای تکمیل رشد، خود را به سمت دیواره داخلی رحم می رساند.

علائم لانه گزینی جنین چیست و دقیقا چه زمانی اتفاق می افتد؟

علائم لانه گزینی جنین چیست؟

اولین مرحله بارداری و لانه گزینی جنین، زمانی است که یک سلول اسپرم، سلول تخمک را بارور می کند. پس از آن، سلولها شروع به تقسیم و افزایش تعداد می کنند و پس از تقریباً پنج روز، جنین به مرحله بلاستوسیست می رسد. سپس بلاستوسیست خود را به دیواره رحم می رساند و زمانی که کاشت موفقیت آمیز باشد لانه گزینی اتفاق می افتد، برخی از زنان، علائم زیر را تجربه می کنند:

گرفتگی عضلات

هنگامی که لانه گزینی جنین صورت می پذیرد، ممکن است فرد در بدن خود کمی احساس ناراحتی کند، البته بدن هر زنی با دیگری متفاوت است، بنابراین همه احساس گرفتگی عضلانی نمی کنند. برخلاف گرفتگی های قبل از قاعدگی، این احساس، معمولاً خفیف است و فقط یک یا دو روز طول می کشد.

لکه بینی

لکه بینی به خونریزی لانه گزینی نیز معروف است. برخی از خانم ها بین 10 تا 14 روز پس از لقاح ، دچار لکه بینی می شوند ، یعنی تقریباً در همان زمانی که شما انتظار قاعدگی خود را دارید.

چند روز پس از انتقال، جنین لانه گزینی می کند؟

حدود دو هفته بعد از عملیات انتقال، جنین شروع به لانه گزینی می کند و پس از یک ماه از طریق آزمایش خون و پس از یک و نیم ماه از طریق آزمایش سونوگرافی می توان از قطعیت بارداری خود مطمئن شد.

علائم لانه گزینی از چه زمانی شروع می شود؟

کاشت، معمولاً 7-12 روز پس از لقاح رخ می دهد. سلولها در جنین شروع به تقسیم می کنند و تبدیل به یک زیگوت می شوند. زیگوت خود را به دیواره های رحم کاشته است. به محض اتمام کاشت ، زیگوت هورمونی به نام hcG ترشح می کند که توسط آزمایش های بارداری برای تعیین بارداری استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: علائم عجیب بارداری در ماه های اول

علائم لانه گزینی جنین چیست و دقیقا چه زمانی اتفاق می افتد؟

چگونه تفاوت بین خونریزی لانه گزینی و دوره خود را تشخیص دهیم؟

از آنجا که خونریزی لانه گزینی بسیار نزدیک به زمان پریود شما اتفاق می افتد، بسیاری از زنان تصور می کنند که عادت ماهانه طبیعی دارند. با این حال، برخی تفاوت های اساسی بین خونریزی قاعدگی و لکه بینی لانه گزینی وجود دارد که این تفاوت ها عبارتند از:

رنگ خون

رنگ خون قاعدگی معمولاً قرمز تیره است ، در حالی که لکه بینی یا صورتی کم رنگ یا به رنگ قهوه ای رنگ است.

لخته شدن

برخلاف خون قاعدگی، خونریزی لانه گزینی لخته و متراکم نمی شود.

طول لکه بینی

طول لکه بینی بسیار کوتاه تر از قاعدگی معمولی است و قاعدگی تقریباً 3 الی 7 روز طول می کشد در حالی که ، لکه بینی می تواند از چند ساعت تا سه روز به طول بیانجامد.

حجم

میزان لکه بینی به اندازه قاعدگی سنگین نیست. به عنوان مثال، هنگام لکه بینی بعید است که نیاز به استفاده از تامپون یا پد داشته باشید در حالی که در هنگام قاعدگی ، بدون استفاده از پد یا تامپون حتما با مشکل روبرو خواهید شد.

سایر علائم لانه گزینی موفقیت آمیز

لانه گزینی نشان می دهد که درمان باروری شما موفقیت آمیز بوده و ممکن است باردار شوید. با این حال ، سیستم بدن همه با یکدیگر متفاوت است بنابراین برخی علائم دیگر وجود دارد که ممکن است در برخی زنان بروز پیدا کند این علائم عبارتند از:

سینه های حساس بعد از کاشت یا لانه گزینی جنین

در طول پروسه لانه گزینی جنین، ممکن است عده ای از بانوان احساس کنند که سینه های آنها متورم شده یا احساس درد برای آنها ایجاد شود که این عامل به دلیل تغییر در سطح هورمون هاست.

نوسانات خلقی

عده ای از بانوان ممکن است در مقایسه با روزهای عادی خود ، عواطف مختلفی را تجربه کنند که این نیز ناشی از تغییر در سطح هورمون هاست.

نفخ

اگرچه احساس نفخ معمولاً قبل از قاعدگی اتفاق می افتد، اما می تواند نشانه ای از بارداری نیز باشد.

تغییر سلیقه ها

بارداری می تواند طعم یا بوی خاصی را که قبلا از آن لذت می بردید را برای شما نامطلوب کند.

بینی مسدود شده

تنظیم سطح هورمون ها، می تواند باعث تورم غشاهای مخاطی شود. برخی از زنان نیز دچار خونریزی بینی می شوند.

یبوست

تغییرات هورمونی همچنین می تواند سیستم گوارشی شما را تغییر داده و باعث یبوست یا سوء هاضمه در شما شود.

علائم لانه گزینی جنین چیست و دقیقا چه زمانی اتفاق می افتد؟

جدول زمانی کاشت یا لانه گزینی

سیر زمان بندی لانه گزینی و آغاز بارداری شامل موارد زیر است که بر اساس چرخه قاعدگی 28 روزه انجام می شود:

روز اول: اولین روز پریود
روز 14: تخمک گذاری
روز 15: لقاح – تخمک را می توان تا 24 ساعت پس از تخمک گذاری بارور کرد
روز 20 تا 24: کاشت منبع بلاستوسیست در رحم

3 کاری که پس از انتقال، باید انجام دهید:

پس از عملیات انتقال به منظور تکمیل فرایند لانه گزینه جنین ، باید موارد زیر را رعایت نمایید:

1- به خودتان استراحت دهید.

پس از انتقال، امید است که جنین کاشته شود و این فرایند کاشت، چند روز طول می کشد، بنابراین چند روز به خودتان استراحت دهید. برخی از متخصصان پیشنهاد می کنند که پس از کاشت، تمرینات شدید را باید کنار گذاشت و حتی نیازی نیست که پاها را بالا بگیرید زیرا در صورت بالا نگرفتن هم، جنین نمی افتد. 

2- به مصرف داروهای خود ادامه دهید.

بسیاری از زنان باید در هفته های اولیه پس از انتقال، به مصرف داروها و پروژسترون خود، ادامه دهند تا بیشترین شانس را برای ادامه بارداری خود داشته باشند. پروژسترون هورمون مهمی است که برای حفظ حاملگی حیاتی است، به همین دلیل است که معمولاً در کمک به باروری هایی مانند IVF استفاده می شود. این امر به کاشت جنین در رحم کمک شایان می کند.

3. رژیم غذایی سالم داشته باشید و مصرف مکمل اسید فولیک روزانه را شروع کنید.

دوران بارداری، زمان بسیار خوبی است برای پذیرش عادات غذایی سالم که متخصصان، همواره آن را به زنان باردار توصیه می کنند. در حالت ایده آل، شما باید انواع میوه ها و سبزیجات و همچنین غذاهای غنی از کلسیم، پروتئین، ویتامین B و آهن را مصرف کنید. حتی اگر غذاهای سالم می خورید، باید یک ویتامین و مکمل اسید فولیک را زیر نظر متخصص خود به برنامه خود اضافه کنید.

بیشتر بخوانید: آیا رژیم غذایی قبل از بارداری در جنسیت جنین موثر است؟

3 کاری که پس از انتقال ، نباید انجام دهید

پس از عملیات انتقال به منظور تکمیل فرایند لانه گزینه جنین، باید از فعالیت های زیر اجتناب کنید:

1- از رابطه جنسی اجتناب کنید

تحقیقات نشان می دهد که بهتر است بعد از انتقال جنین کمی استراحت لگنی داشته باشید زیرا رابطه جنسی می تواند باعث انقباضات رحمی شود و بافت جنینی را که به تازگی به بدن شما منتقل شده است را مختل کند و حتی در بدترین حالت منجر به سقط آن شود بنابرین بهتر است به طور موقت در هفته های اول بارداری از برقراری رابطه جنسی اجتناب کنید.

2- از آزمایش بارداری فوری اجتناب کنید

پس از انتقال، تا چند هفته طول می کشد تا سلول های جفت به اندازه کافی هورمون معروف به گنادوتروپین کوریونی انسانی (hCG) تولید کنند و با آزمایش خون تشخیص داده شوند بنابرین برای تشخیص قطعی بارداری، بهتر است که از انجام آزمایش فوری خودداری کنید.

3- علائم نگران کننده را نادیده بگیرید

ممکن است علائم خاصی را در روزهای اولیه پس از انتقال تجربه کنید این علائم عبارتند از:

درد شکم
نفخ شکم
حالت تهوع
استفراغ
اسهال

بنابرین بهتر است که از اهمیت دادن به آنها جلوگیری نمایید زیرا علائمی موقتی هستند و به سرعت ناپدید می شوند.

سخن پایانی

در گذشته ناباروری درمانی نداشت، اما امروزه برای این عارضه، درمان های بسیاری مطرح گردیده است که یکی از این درمان ها کاشت یا لانه گزینی جنین است. در عملیات لانه گزینی، باید مراقبت های لازم را که پیشتر ذکر گردید را به عمل آورد و به منظور حفظ جنین از فعالیت هایی مانند برقراری رابطه جنسی و یا احساس اضطراب و استرس جلوگیری نمود.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

بارداری در پریود

آیا امکان بارداری در زمان پریود هست؟

ممکن است شنیده باشید که بارداری در پریود امکان‌پذیر نیست، اما این کاملاً درست نیست. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.