فنگ شویی چیست؟ چه قوانین و کاربردهایی در دکوراسیون خانه دارد؟

فنگ شویی، علم برقرای ارتباط موثر بین اشیا و انسان است. از فنگ شویی می‌توان در منزل، محل کار و هر محل دیگری برای افزایش انرژی استفاده کرد. مسلما تا به حال اسم فنگ شویی خانه یا فنگ شویی دکوراسیون خانه به گوشتان خورده است. در این مقاله از مجله نیمه شب، به معرفی فنگ شویی و تاثیر آن در دکوراسیون خانه می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

فنگ شویی چیست؟

فنگ شویی (feng shui) یک فلسفه باستانی چینی، و در لغت به معنای باد و آب است. این فلسفه، قوانین چیدمان درست عناصر مختلف در محیط‌های مختلف را بیان می‌کند. به طوریکه آن محل بیشترین انرژی و تاثیرات مثبت را داشته باشد. هر محیطی انرژی خاص خود را دارد. در واقع فنگ شویی علم زندگی متعادل بین انسان و محیط اطرافش است. و هدف آن بالا بردن انرژی مثبت و رسیدن به سلامتی، شادی و موفقیت در محیط‌های مختلف است.

فنگ شویی

این فلسفه باستانی، اصول یکسان و معینی ندارد. بلکه در هر محیطی متفاوت است. به طور کلی، فنگ شویی به وسیله 5 عنصر آتش، زمین، چوب، فلز و آب، انرژی فوق‌العاده‌ای به محیط می‌بخشد.

مهم‌ترین اصول فنگ شویی

 • رفع انباشتگی: مهم‌ترین اصل فنگ شویی در همه محیط‌ها از جمله در محیط خانه، نظم و رفع انباشتگی است. محیط خانه، داخل کمدها، کابینت‌ها و حتی زیر تخت باید کاملا منظم و مرتب باشد. انباشتگی، انرژی و تاثیر منفی در خانه دارد. برای مثال، انباشگی و به هم ریختگی لباس‌ها در کمد باعث محبوس شدن انرژی و سنگینی فضا خواهد شد.
 • اصل یین و یانگ: یکی دیگر از اصول مهم فنگ شویی، اصل یین (نماد زنانگی) و یانگ (نماد مردانگی) است. بنا بر این اصل، باید بین یین و یانگ تعادل و هماهنگی وجود داشته باشد. زیرا با وجود تضاد بین یین و یانگ، تعادل آن‌ها موجب به وجود آمدن تمام اصول زندگی (خوبی و بدی، رفاه، موفقیت و…) خواهند شد.

کاربرد فنگ شویی در خانه

از مهم‌ترین کاربردهای فنگ شویی، چیدمان دکوراسیون خانه بر اساس قوانین این فلسفه است. شما می‌توانید برای اهداف مختلفی مثل بالا بردن صلح و دوستی، سلامتی، رفاه و… در خانه، از فنگ شویی خانه استفاده کنید. با کمی جابه‌جایی در وسایل منزل و استفاده از آن‌ها در جهت و مکان درست، و همچنین رعایت برخی نکات که در ادامه آموزش می‌دهیم، تعادل انرژی در خانه برقرار خواهد شد.

در ادامه مهم‌ترین قوانین و کاربردهای فنگ شویی خانه را توضیح می‌دهیم.

15 قانون مهم فنگ شویی در خانه

1- اهمیت جهات جغرافیایی در فنگ شویی خانه

در فنگ شویی باید دقت کنید که هر عنصر و وسیله، در جهت درست خود قرار گیرد (عکس بالا). برای مثال استفاده از شومینه در جهت شمال باعث مشاجره خواهد شد. زیرا شمال نماد آب است. و عنصر آتش با آب هماهنگی ندارد. اگر عناصر در جهت اشتباه قرار گیرند، نتیجه منفی خواهند داشت. همچنین، در استفاده از هیچ کدام از اصول فنگ شویی خانه، افراط به خرج ندهید.

 

2- استفاده از عناصر طبیعت در فنگ شویی خانه

در فنگ شویی دکوراسیون خانه، استفاده از عناصر طبیعت مثل، سنگ، گیاه، چوب، صدف و… باعث بالارفتن سطح انرژی و روحیه اعضای خانواده خواهد شد. استفاده از یک ظرف میوه روی میز ناهارخوری یا گلدان گل طبیعی، در فنگ شویی خانه بسیار توصیه شده است. برای این منظور، از نکات نگهداری و استفاده از گیاهان آپارتمانی که در زیر آمده است استفاده کنید:

 • گیاهان پهن برگ بسیار انرژی بالایی دارند.
 • از گیاهان دارای برگ پاره و آسیب دیده در خانه استفاده نکنید.
 • گیاه درخت پرتقال، نماد خوشبختی است. از آن در کنار درب ورودی استفاده کنید.
 • به هیچ عنوان از گیاهان مصنوعی استفاده نکنید. تنها کاربرد مفید گیاهان مصنوعی استفاده از آن‌ها در مکان‌های منفی خانه است. مثل پوشاندن ستون.

برای نظم در چیدمان گلدان‌ها، که آن هم اهمیت زیادی در فنگ شویی دارید، می‌توانید از آموزش بافت گلدان آویز مکرومه استفاده کنید.

فنگ-شویی-خانه-و-استفاده-از-عناصر

3- اهیمت رنگ وسایل در فنگ شویی خانه

در فنگشویی، هر رنگی مفهوم خاصی دارد. و باید در محل درست خود استفاده شود. با توجه به اینکه هر بخش از خانه انرژی خاص خود را دارد، باید از رنگ مناسب در آن بخش استفاده شود؛ تا انرژی آن بالاتر رود. همچنین دقت کنید که رنگ‌های استفاده شده در خانه با یکدیگر هماهنگی و تعادل داشته باشند. برای مثال:

 • رنگ قرمز نماد خوش‌شانسی است. بهترین کاربرد رنگ قرمز در فنگ شویی خانه، درب ورودی است.
 • رنگ زرد و بنفش، در فنگ شویی نماد روحیه و انرژی انسان هستند. از زرد و بنفش در اتاق خواب و اتاق نشیمن استفاده کنید.

4- حرکت انرژی با فنگ شویی خانه

همانطور که گفتیم؛ انرژی نباید در خانه محبوس شود. مقدار سرعت جریان انرژی در خانه باید متعادل باشد. انرژی نباید در یک مکان گیر بیفتد. از طرفی هم، چیدمان وسایل خانه باید به گونه‌ای باشد، که سرعت انرژی به صورت زیبا، متعادل و موج‌دار در خانه به جریان بیفتد.

 فنگ-شویی-خانه

موارد زیر باعث جریان یافتن انرژی در خانه خواهند شد.

 • جریان هوا: از جمله عواملی که باعث به حرکت درآوردن انرژی و پویا شدن خانه می‌شود، جریان هواست. مرتب پنجره‌های خانه را باز بگذارید تا هوا جریان پیدا کند.
 • پرهیز از شلوغی: شلوغی خانه و استفاده از وسایل بسیار، باعث محبوس شدن انرژی در گوشه و کنار خانه خواهد شد. پس همین امروز وسایل بلااستفاده و غیر ضروری را جمع کنید و آن‌ها ببخشید. این‌کار علاوه بر افزایش حرکت انرژی در خانه، انرژی بخشش را نیز به خانه می‌آورد. محیط خانه را دلبازتر کنید. شلوغی فقط باعث خستگی چشم و ناراحتی انرژی خواهد شد. علاوه بر این شلوغی شفافیت و تمرکز فکر را از بین برده و محبت را هم کم می‌کند.
 • انباشته نکردن لباس: از انباشتگی لباس‌ها در کمد، روی چوب لباسی یا پشت درب اتاق جدا خودداری کنید. انباشتگی هر چیزی در خانه، مخصوصا انباشتگی لباس باعث حبس شدن انرژی می‌شود و جریان آن را متوقف می‌کند. لباس‌ها را تا کرده و منظم داخل کمد قرار دهید. اگر نیاز به آویزان کردن لباس روی چوب لباسی یا پشت درب اتاق دارید؛ اینکار را با نظم و تعداد کمی لباس انجام دهید.

5- اهمیت آینه در فنگ شویی خانه

همانطور که در بالا اشاره کردیم؛ فنگ شویی خانه می‌گوید انرژی نباید در یک قسمت خانه محبوس شود. بلکه انرژی باید بتواند آزادانه در خانه حرکت کند. استفاده از آینه به این امر کمک می‌کند. آینه در خانه، باعث جذب انرژی مثبت و به حرکت درآوردن انرژی در خانه می‌شود. در استفاده از آینه حتما به موارد زیر توجه کنید:

 • از آینه‌های جدا از هم که اشیا را تکه تکه نشان می‌دهند استفاده نکنید. آینه باید کامل و یکدست باشد.
 • از آینه در مقابل تخت خواب استفاده نکنید.
 • از آینه روی سقف و در مقابل سنگ توالت، اجاق گاز و آشپزخانه استفاده نکنید.
 • آینه بالای میز ناهار خوری باعث افزایش برکت و نعمت خواهد شد.

آیینه

6- اهیمت نور در فنگ شویی خانه

از پرده‌های کلفت و تیره که مانع ورود نور به خانه می‌شوند، استفاده نکنید. تابیده شدن نور طبیعی به داخل خانه، باعث ایجاد انرژی شادی در خانه خواهد شد. سعی کنید از پرده‌هایی استفاده کنید که حداکثر نور طبیعی را در طول روز داشته باشید. در قسمت‌هایی از خانه که نور طبیعی ندارد، حتما از نور مصنوعی استفاده کنید.

7- انتخاب مکان دنج در فنگ شویی خانه

یک قسمت از خانه را به عنوان مکان دنج خود در نظر بگیرید. این مکان می‌تواند هر جایی؛ آشپزخانه، بالکن، گوشه پذیرایی یا حتی روی یک پله باشد. مهم این است که شما در آن مکان احساس امنیت و آرامش کنید. در طول روز هر زمان نیاز به تمرکز، تزکیه روح، آرامش یا استراحت دارید؛ به گوشه دنج خود پناه ببرید.

8- اهمیت 5 عنصر اصلی در فنگ شویی خانه

استفاده از همه 5 عنصر اساسی (چوب ( گیاه)، آتش، خاک، فلز، آب) در فنگ شویی خانه ضروریست. اما مقدار آن در هر خانه متفاوت است. شما باید از 5 عنصر با توجه به خلق‌ و خو اعظای خانواده استفاده کنید. برای مثال اگر اعظای خانواده مشکل پرخاش دارند، استفاده از عنصر آتش باید کم باشد.

همچنین استفاده از عنصر آب در خانه، باعث برآورده شدن آرزوهایتان خواهد شد. دقت کنید که آب را در نزدیکی عنصر خاک و آتش قرار ندهید. همچنین استفاده از تنگ ماهی باعث خوش شانسی خواهد شد.

9- از بین بردن نمادهای منفی با فنگ شویی خانه

به طور کلی هر وسیله‌ای ممکن است نماد یک چالش و ذهنیت خاصی برای هر فردی باشد. نمادهایی که انرژی منفی برایتان دارند را از محیط خانه حذف کنید. وسایلی که تداعی کننده ترس، اضطراب یا هر گونه انرژی منفی برای شما هستند را از خانه خارج کنید.

تصاویر و هرگونه وسیله غم‌انگیز، مثل تصویر جنگ، افراد ستم دیده و افراد مرده، اسلحه و… باعث جریان انرژی منفی در خانه می‌شود. همچنین استفاده از نماد‌ها و وسایل منفی باعث مشاجره و حس سنگینی در خانه خواهد شد.

10- درب ورودی در فنگ شویی خانه

از مهم‌ترین مکان‌های خانه برای فنگ شویی، درب ورودی است. زیرا درب ورودی محل ورود انرژی به داخل خانه است. از این رو این مکان باید واضح و مرتب باشد. همچنین، کاناپه یا صندلی اتاق نشیمن نباید مستقیما جلوی درب ورودی باشد.

11- استفاده از تابلو نقاشی در فنگ شویی خانه

استفاده از تابلوهای نقاشی، انرژی عشق، دانش و سلامتی را در خانه افزایش می‌دهد. برای افزایش سلامتی در خانه، تابلو‌هایی از مناظر طبیعت یا تصاویر زیبا را در دیوار سمت راست خانه آویزان کنید.

فنگ-شویی-خانه-و-تابلو-نقاشی

12- استفاده از قاب عکس در فنگ شویی خانه

استفاده از قاب عکس اعظای خانواده باعث افزایش محبت و بهبود روابط خانواده خواهد شد. اما به صورت متعادل. در اینکار افراط نکنید. عکس اعظای خانواده را در شرق خانه، و عکس افراد حامی را در شمال غرب خانه قرار دهید. در اتاق نشیمن از عکس دسته جمعی شاد استفاده کنید. دقت کنید که عکس زوج‌ها نباید جدا جدا باشد.

13- اتاق خواب و فنگ شویی خانه

بهتر است اتاق خواب در بخش شمالی خانه قرار داشته باشد. در فنگ شویی اتاق خواب، موارد زیر را رعایت کنید:

 • بهتر است تخت خواب کنار دیواری از جنس خاک باشد. در این صورت خوابی راحت دارید . با انرژی بیدار می‌شوید.
 • از آینه در اتاق خواب استفاده نکنید.
 • همچنین تلویزیون انرژی اتاق خواب را از تعادل خارج می‌کند. اتاق خواب جای تماشای تلویزیون نیست.
 • استفاده از پاراوان برای تقسیم کردن فضای اتاق خواب، اتاق نشیمن یا اتاق کار توصیه می‌شود. با این کار فضای اتاق منظم‌تر خواهد شد.
 • اتاق را از اشیا فلزی، کاغذ دیواری، اشیا چوبی و رنگ یکنواخت پر نکنید. تعادل را رعایت کنید.

فنگ شویی اتاق خواب

14- چیدمان آشپزخانه در فنگ شویی خانه

در فنگ شویی آشپزخانه موارد زیر مهم هستند:

 • بهتر است از یک وسیله چوبی بین ظرفشویی و اجاق گاز استفاده کنید. زیرا دو عنصر آب و آتش دو نیروی مخالف یکدیگر هستند؛ و استفاده از عنصر چوب بین این دو باعث کاهش این نیروی مخالف می‌شود.
 • همچنین شیرآلات و وسایل فلزی آشپزخانه نباید کهنه و زنگ زده باشند.
 • نظافت ظرفشویی و اجاق گاز در فنگ شویی آشپزخانه بسیار مهم است. رعایت نکردن این نکته باعث آشفتگی محیط خانه خواهد شد.

فنگ شویی

15- نکات بهداشتی در فنگ شویی خانه

در فنگ شویی خانه، رعایت نکات بهداشتی بسیار ضروریست. انرژی به صورت مداوم در خانه در حال حرکت است؛ واگر در خانه آلودگی و بوی نامطبوعی باشد، انرژی را منفی کرده و باعث بیماری خواهد شد. از نظر علم پزشکی هم این مسئله تایید شده است. در ادامه چند مثال از فنگ شویی موارد بهداشتی خانه آورده‌ایم:

 • کفش‌ها را در جاکفشی قرار دهید. درب ورودی خانه محل ورود انرژی به داخل است. کفش‌های پخش شده جلوی در ورودی، باعث ورود آلودگی، انرژی منفی و بی‌نظمی به داخل خانه می‌شود. فنگ شویی جاکفشی می‌گوید که قرار دادن ظرف آبی مثل گلدان یا تنگ ماهی در ورودی خانه باعث افزایش انرژی ورودی به خانه خواهد شد.
 • وسایل شخصی مثل مسواک، حوله و… را در محیط حمام و سرویس بهداشتی قرار ندهید. زیرا محیط حمام و سرویس بهداشتی به دلیل وجود باکتری و میکروب، انرژی منفی دارد. وسایل شخصی در این محیط‌ها آلوده شده و باعث بیماری خواهد شد.
 • درب حمام و سرویس بهداشتی را باز نگذارید.

کلام آخر

رعایت اصول فنگ شویی تاثیرات مثبت بسزایی روی روح و جسم اعضای خانواده خواهد داشت. فنگ شویی خانه، سلیقه افراد در چیدمان را زیر سوال نمی‌برد. در هر سبکی از دکوراسیون، می‌توان از فنگ شویی استفاده کرد، بدون آنکه در اصل آن سبک تغییری ایجاد شود. در نتیجه شاهد افزایش چشمگیر شادی، عشق، رفاه، محبت، سلامتی و خوشبختی در خانه خواهید بود.

درباره‌ی زهرا علیون

همچنین ببینید

چرا زنان در ایران به حقوق و دستمزد کم قانع می شوند؟

مشاهدات نشان می دهد که بخش خصوصی تمایل بیشتری برای استخدام زنان دارد و تعداد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *