بهترین راهکارهای خانگی برای درمان اسهال

در قدیم که داروهای کنونی برای درمان بیماری ها و همینطور درمان اسهال وجود نداشت، اغلب بیماریها با راهکارهای خانگی بهبود می یافت.

باید توجه داشت که بدن دارای سیستم ایمنی است که در مواجه با بیماریها فعال شده و در اکثر اوقات در مبارزه با آن بر بیماری غلبه میکند و بعد از دوره بیماری فرد بهبود می یابد.

درمان اسهال

گاهی اوقات یک اسهال ساده می تواند با مصرف خوراکی هایی مثل الو و یا سبزیجاتی مثل اسفناج ایجاد شود که در این صورت با دفع شدن آن ماده اسهال بهبود میابد.

اما گاهی اوقات بدن در برابر بیماری ضعیف میشود و ممکن است بیماری شدت پیدا کند که در این صورت حتما باید به پزشک مراجعه کرد چون گاهی اوقات بیماری اسهال بخصوص برای کودکان میتواند مهلک باشد.

اما ما می توانیم با درمان های خانگی و تقویت سیستم ایمنی از شدت گرفتن بیماری جلو گیری کرده و به کو تاه شدن دوره آن کمک کنیم. در ضمن نباید در هیچ موردی زیاده روی کرد، زیرا تجمع مواد در بدن هم می تواند باعث مسمومیت شود و هر چیز باید با اعتدال مصرف شود.

اما این بیماری اسهال زمانی حاد می شود که یا یک غذای مانده و فاسد مصرف شود و یا با رعایت نکردن بهداشت میکروبی وارد دستگاه گوارش شود. و گاهی می تواند عوارض یک بیماری باشد.

اما ما چگونه میتوانیم به فرد بیمار کمک کنیم:

  • اولا باید توجه داشت در بیماری اسهال بدن فرد بشدت آب و مواد حیاتی خود مثل ویتامینها و مواد معدنی وهمچنین نمک وقند خود را از دست میدهد، پس در این صورت باید به بیمار کمک کرد تا مواد از دست رفته بدن را جبران کند در قدم اول او آر اس(ORS) دارویی برای از دست رفتن مواد الکترولیت است و در دارو خانه ها بفروش میرسد تهیه کرد. این ماده بصورت پودر است و باید در آب حل شود و مرتب در دوره بیماری به فرد بیمار خورانده شود. اگر به داروخانه دسترسی ندارید میتوانید در خانه مشابه آن را تهیه کنید که در ادامه طرز تهیه آن را خواهم گفت.
  • توصیه میشود در بیماری های عفونی بخصوص همراه با تب قبل از آنکه بیماری حاد شود حتما به پزشک متخصص بیمارستانی مراجعه کنید.

بهترین غذاها برای درمان اسهال:

کته با ماست،  سوپ هویج که قبلا در سایت نیمه شب گذاشته شده، آب ماهیچه گوسفند، آب سیب و آناناس، نوشابه سون اپ، میوه موز و دانه بارهنگ که میتوانید دو قاشق از آن را در یک لیوان آب ولرم ریخته و بعد از چند ساعت که دانه ها لعابدار شد و خنک شد به بیمار بدهید.

در ضمن یکی دیگر از غذاهای مناسب در موقع تب و اسهال آش برنج با ماهیچه است .

دستور پخت پوره سیب زمینی که مناسب بیماران اسهال است: ابتدا سیب زمینی را پوست کنده به اندازه های کوچک خورد میکنیم وبعد شسته و در یک قابلمه استیلی میریزیم فقط یک قاشق آب و یک قاشق روغن و کمی نمک روی ان میریزیم و در آنرا گذاشته و روی حرارت خیلی کم قرار میدهیم که در آن بخار بگیرد و نسوزد بعد از ده دقیقه الی یک ربع که پخته شد آن را از روی حرارت برداشته و با وسیله مناسب آن را می کوبیم و له میکنیم و اگر دوست داشتیم برای طعم آن کمی کره اضافه میکنیم و باید متوجه بود که کره ممکن است روده را لیز کند و نباید زیاد از آن برای این بیماری استفاده کرد

یکی دیگر از خوراکی ها پوره سیب درختی است که ما میتوانیم از هر سیبی سفید یا قرمز ویا سیب سبز استفاده کنیم و آن را به این صورت تهیه کنیم: دوتا سیب را پوست کنده و خورد میکنیم و در یک ظرف مناسب قرار میدهیم نصف قاشق چای شکر و یک چهارم لیوان آب به آن اضافه میکنیم و روی حرارت کم قرار میدهیم تا آرام آرام بجوشد و نرم شود وبعد آن را از روی حرارت برداشته و با یک وسیله مناسب آن را له میکنیم و اگر دوست داشتیم دوسه قطره گلاب به آن اضافه میکنیم و در یخچال قرار میدهیم و وقتی سرد شد سرو میکنیم

درمان اسهال

طرز تهیه مایع او آر اس خانگی:

یک قاشق چایخوری نمک و یک قاشق چایخوری شکر را در یک لیوان آب معدنی حل کرده و به بیمار بدهید. این کار را چندین بار در روز تکرار کنید.  این مایع طعم خوبی ندارد اما میتواند درمان موثری برا اسهال باشد و جان بیمار را نجات دهد.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

داروی درمان دیابت متفورمین

داروی درمان دیابت متفورمین

دیابت به عنوان یک بیماری مزمن، زمانی رخ می‌دهد که لوزالمعده دیگر قادر به ساخت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *