معرفی خلاقانه ترین مکان های تهران

تهران به عنوان پایتخت بزرگ ایران مملو از جاذبه های خاص و دیدنی است. در این کلانشهر پهناور پارک ها، موزه ها، و بناهایی وجود دارند که ایده ی ساخت و یا معماری آنها بسیار خلاقانه و نو‌آورانه بوده است؛ مکان هایی که جذابیتشان را مدیون خلاقیت و نوآوری طراحان ، مهندسان و ایده پردازان هستند. در این مطلب قصد داریم 10 مورد از خلاقانه ترین مکان های تهران را برایتان معرفی کنیم؛ با ما در سایت نیمه شب همراه باشید.

پل طبیعت خلاقانه ترین پل تهران

پل طبیعت

بی شک پل طبیعت را میتوانیم یکی از خلاقانه ترین مکان هایی معرفی کنیم که در تهران وجود دارد؛پلی زیبا و باشکوه که پارک‌های آب و آتش و طالقانی را به یکدیگر وصل می‌کند و معماری بسیار خاص و جذابی دارد.

طراحی این پل دیدنی و با شکوه بسیار خلاقانه و قابل توجه است. پل به‌ صورت قوسی کشیده شده است تا عابران و رهگذران تصوری از انتهای مسیر نداشته باشند و آن را نبینند. علاوه بر این وجود پیچ و خم ها از سرعت هم می‌کاهد.  درست برخلاف تمام پل‌ها که برای بهینه سازی به صورت صاف طراحی می‌شوند، پل طبیعت نوعی پرسپکتیو یک نقطه‌ای ایجاد می‌کند که کنجکاوی عبورکنندگان را بر می‌انگیزد.

طراحی ارگانیک سازه‌ی پل شبیه به درخت بوده و به‌طور کامل با محیط زیست سازگار است. با توجه به این که پل طبیعت دو پارک آب و اتش و طالقانی را به هم وصل می‌کند، شکل درختی ستون‌ها به نوعی ادامه دهنده پیوستگی فضای سبز این دو بوستان است. همچنین در این پروژه سعی شده مکان‌هایی با کمترین درخت را برای ستون‌ها و نقاط ابتدایی و انتهایی پل در نظر بگیرند تا به این ترتیب، کمترین صدمه به درختان و محیط زیست وارد شود.

تمامی این خصوصیات پل طبیعت را به یکی از دیدنی ترین و خلاقانه ترین مکان های پایتخت تبدیل میکند.

درباره ی پل طبیعت بیشتر بخوانید: هر آنچه که باید درباره پل طبیعت بدانید

آدرس: پل طبیعت در منطقه‌ی منطقه عباس آباد تهران در محل تلاقی بزرگراه‌های اصلی شهر تهران از جمله بزرگراه حقانی، همت، رسالت و مدرس واقع شده و پارک آب و آتش را به پارک طالقانی وصل می‌کند.

ایران مال؛ خلاقانه ترین مال شهر تهران

ایران مال

ایران مال بزرگترین مرکز خرید خاورمیانه است و به عنوان یک مجتمع نمایشگاهی دائمی امکانات فوق العاده دارد. این مجموعه یکی از خلاقانه ترین مکانهای تهران محصوب میشود و از نظر معماری داخلی، دکوراسیون داخلی و فضای سبز سرشار از جذابیت است. باغ ایرانی ایران مال که از باغ های شازده ماهان الهام گرفته شده محوطه ای بسیار زیبا و خلاقانه است که با فلاورباکس های بلندی که به شکل سرو ساخته شده اند برای بازدید کنندگان جذابیت فوق العاده ای دارد.

ایران مال

از دیگر جذابیت های این مجموعه با شکوه کتابخانه ی ایران مال یا کتابخانه ی جندی شاپور است که فضایی بسیار با دوست داشتنی و جذاب دارد. تالار آینه هم یکی از جذاب ترین و خلاقانه ترین بخش های ایران مال است که با شکوهی خیره کننده شما را مسحور میکند. مسجد جامع ایران مال، باغ دیدار ایران مال، بازار سنتی و ایوان اشراق ایران مال از دیگر فضاهای دیدنی و خلاقانه این مجتمع با شکوه هستند.

آدرس: تهران، اتوبان شهید خرازی غرب به شرق، نرسیده به خروجی دریاچه چیتگر (شهدای خلیج فارس)

برج میلاد؛ نماد پایتخت

برج میلاد تهران از مکان های خلاقانه و دیدنی تهران و با ارتفاع ۴۳۵ متر ششمین برج مرتفع مخابراتی در جهان است. امروزه برج میلاد را با عنوان نماد شهر تهران و قطب گردشگری پایتخت می‌شناسند. مجموعه برج میلاد تهران بخش‌های مختلف اداری، تجاری و گردشگری را شامل می‌شود؛ اما در حال حاضر، این مجموعه به‌دلیل ارائه خدمات و امکانات گسترده تفریحی، بین ساکنان شهر بسیار محبوب است. گرچه استفاده از قسمت‌های اصلی در نقاط مرتفع برج هزینه دارد، استفاده از بخش‌های پایین برج و محوطه مجموعه برج میلاد برای عموم مردم رایگان ست.

برج میلاد

در مجموعه برج میلاد تهران بخش های تفریحی و گردشگری متفاوتی تعبیه کرده‌اند که تعدادی از آن‌ها در قسمت ساختمان بالای برج و بخشی دیگر در محوطه اطراف برج قرار گرفته‌اند. در طبقه سوم ساختمان بالای برج «سکوی دید بسته» قرار دارد و چشم‌اندازی زیبا از مناظر مختلف شهر را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌دهد و یکی از جذاب ترین بخش های مجموعه برج میلاد است.

برج میلاد

«گنبد آسمان برج میلاد»  که یکی از خلاقانه ترین مکان های این برج است در آخرین طبقه ساختمان رأس برج میلاد، یعنی طبقه دوازدهم و در ارتفاع ۳۰۲ متری  قرار گرفته است. این گنبد ۱۳ متر ارتفاع دارد و معماری خاص و زیبای آن با نمای بیرونی تمام شیشه، جلب توجه می‌کند. موزه مشاهیر، موزه سکه،  موزه هدایا و دست‌نوشته‌های شهرداری تهران، لیزریوم و اتاق فرار انیگما از دیگر امکانات این مجموعه ی جذاب و دیدنی هستند.

گنبد آسمان

آدرس: تهران، بزرگراه همت غرب به شرق، خروجی شیخ فضل الله جنوب، مسیر اختصاصی برج میلاد تهران

موزه هنرهای معاصر؛ موزه ای پر از خلاقیت و شگفتی

موزه هنرهای معاصر

اگر میخواهید موزه ای سرشار از خلاقیت را ببنید به موزه هنرهای معاصر تهران بروید. موزه هنرهای معاصر تهران دارای جامع‌ترین و مهم‌ترین گنجینه‌های هنر مدرن پس از جنگ جهانی دوم تا پیش از دهه ۱۹۸۰ میلادی در خارج از اروپا و آمریکای شمالی است که شامل کارهای مهمی از جنبش‌های هیجان‌نمایی انتزاعی، پاپ آرت، مینیمالیسم، مفهومی و فوتورئالیسم می‌شود.

فارغ از گالری های دائمی و دوره ای که در موزه هنرهای معاصر برگزار میشود این موزه دیدنی حتی در نما و معماری هم بسیار خلاقانه و جذاب است و از نمونه‌های معماری نوین در ایران به شمار می‌رود. در این سازه، از معماری سنتی ایران و مفاهیم فلسفی همراه عناصر مدرن بهره گرفته شده است. طراحی و معماری این سازه به دست کامران دیبای معمار انجام گرفت که عناصر معماری سنتی ایران، همچون هشتی، چهارسو و گذرگاه را در طراحی آن قرار داد.

حتی مجسمه هایی که در محوطه خارجی این مجموعه قرار گرفته اند هم هر یک شاهکاری هنری و ارزش مند محسوب میشوند.

آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، حد فاصل بلوار کشاورز تا خیابان فاطمی، جنب پارک لاله

هتل گل یخ شمشک؛ خانه برفی اسکی‌روهای تهران

هتل شمشک

این هتل زیبا بی شک یکی از خلاقانه ترین و جذاب ترین هتل های تهران است که در شمشک ساخته شده است. این هتل که با نام هتل بارین شمشک هم شناخته می‌شود از ایگلوها یا کلبه‌های یخی اسکیموها که توسط ساکنان قطب شمال ساخته می‌شود، الهام گرفته شده است.

طراحی این محصول، تلاش شده بنایی  ساخته شود که در هماهنگی با طبیعت پیرامونش است. با توجه به سردسیر بودن منطقه و اغلب برفی بودن فضای اطراف، این بنا منطبق با طبیعت اطرافش طراحی شده است. چیزی که از طراحی این بنا به بیش از هر چیزی به چشم می آید، خلاقیت و جسارت طراحان آن است.

هتل بارین

جالب است بدانید که علاوه بر معماری خارجی، معماری داخلی این مجموعه هم خانه های اسکیموها را تداعی میکند و بسیار جذاب و خلاقانه است.

آدرس: تهران – شمشک – جیرود – هتل گل یخ شمشک

رویا پارک تهران؛ یکی از خلاقانه ترین مکان های تهران

رویا پارک

این پارک هیجان انگیز و جذاب یکی از خلاقانه ترین مکانهای تهران است که میتوانید در آن فضاهای بسیار منحصر به فرد و خاصی را تجربه کنید. این مجموعه مشتمل بر 100 اثر است که حواس پنجگانه انسان، بخصوص بینایی را به چالش می‌کشد!

سوار شدن بر روی قالیچه پرنده، ملاقات با آرش کمانگیر، قرار گرفتن در دستان یک گوریل بزرگ، اتاق بی‌نهایت، اتاق وارونه، اتاق آیینه‌ها، رفتن به دل کهکشان و …از جمله اتفاقات رویایی هستند که در این سرزمین شگفت انگیز رخ می‌دهد. ضمن اینکه شما می‌توانید در این پارک رویایی‌، عکس‌های رویایی بگیرید! که قابلیت چاپ آن بر روی لیوان، تیشرت، و پیکسل وجود دارد.

مجموعه رویا پارک تهران جدیدترین نوع از مجموعه خطای دید و اولین در نوع خود در کشور و بزرگترین موزه خطای دید خاورمیانه است که در آن تلاش شده است پدیده ها و آثار خطای دید متناسب با ذائقه مخاطب ایرانی به بازدیدکنندگان عرضه شود .

آدرس: میدان نیاوران، خیابان دارآباد، بعد از آجودانیه، انتهای خیابان موزه، ورودی موزه حیات وحش داراباد

پارک وارونه چیتگر، خلاقیت و شگفتی

پارک وارونه

یکی دیگر از مکان های خلاقانه تهران پارک وارونه چیتگر است که در واقع شعبه ای دیگر از رویا پارک محسوب میشود؛ با این تفاوت در این پارک خلاقانه و عجیب همه چیز وارونه است! در پارک وارونه چیتگر میتوانید برخلاف جاذبه زمین عمل کنید؛ روی سقف راه بروید یا بنشینید و عکس هایی بسیار مسحور کننده و منحصر به فرد از خودتان بگیرید. ضمن این که تجربه ی دیدن اتاق ها و فضاهای وارونه هم میتواند بسیار جذاب و خاص باشد.

پارک وارونه

آدرس:  تهران، منطقه 22، اتوبان همت غرب، خروجی دریاچه چیتگر، ضلع شمال شرقی دریاچه

باغ کتاب؛ یکی از خلاقانه ترین مکان های تهران

باغ کتاب

باغ کتاب تهران بزرگترین مجموعه کتاب و سرگرمی‌های علمی کشور یا به‌عبارتی بزرگترین کتابفروشی ایران محسوب می‌شود که در فضایی در دوطبقه با زیربنای ۶۵ هزار متر مربع و وسعت ۱۱۰ هزار متر مربع در اراضی عباس آباد احداث شده است. این مجموعه ی پر طرفدار هم یکی از خلاقانه ترین مکان های تهران محسوب میشود که هم به لحاظ ایده و هم از نظر معماری داخلی و خارجی بسیار خلاقانه و نوآورانه است.

باغ کتاب

بخشهای مختلف این مجموعه ی دیدنی هم برای کودکان هم برای بزرگسالان دارای جذابیت های فراوانی است؛ در بخش کودکان فروشگاه های مختلف کتابها و محصولات فرهنگی کودک و نوجوان، مجسمه‌های بیش از ۳۰ شخصیت کارتونی خاطره‌انگیز، کافه کودک، باشگاه رباتیک، دیوار صخره ‌نوردی کودک و … وجود دارد.

سروستان (کتابفروشی و فروشگاه محصولات فرهنگی بزرگسالان)،  نگارستان (مرکز هنری باغ کتاب) ، لمکده باغ کتاب، باشگاه رباتیک، شبیه‌ساز پرواز سسنا ۱۷۲ و مرکز آموزش از دیگر امکانات باغ کتاب تهران محسوب می‌شوند.

آدرس: میدان ونک، بزرگراه حقانی، مسیر غرب به شرق، بعد از تقاطع بزرگراه شهید مدرس، خروجی کتابخانه ملی، باغ کتاب ‏تهران

بوستان بازیافت تهران؛ خلاقیت با زباله های بازیافتی

پارک بازیافت

بوستان بازیافت هم یکی از خلاقانه ترین مکان های تهران محسوب می‌شود که در محله ی علی آباد قرار گرفته است. در این مجموعه مجسمه هایی خلاقانه و دیدنی با استفاده از پسماندهای خشک و زباله‌های دورریختنی ساخته شده است.

طرح پارک بازیافت با استفاده از تجربه‌های جهانی در مورد بازیافت شکل گرفته؛ اما این پارک نمونه نخستین آن‌‌ها با این فرم منحصر‌به‌فرد در ایران است. بسیاری از مواد قابل بازیافت در زباله‌های تهران بدون هیچ‌گونه بازیافتی دور ریخته می‌شوند؛ در حالی که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

پارک بازیافت

هدف از ساخت بوستان بازیافت نشان دادن چگونگی تجهیز یک پارک با استفاده از پسماندهای خشک است و بازدید از آن می‌تواند به یادگیری مفهوم بازیافت نیز کمک می‌کند.

آدرس: منطقه‌ی ۱۶ شهرداری تهران، بالاتر از بزرگراه آزادگان غرب، بلوار دستواره، خیابان باستانی پور

باغ موزه مینیاتور تهران؛ یکی از خلاقانه ترین مکان های تهران

باغ مینیاتور

باغ موزه مینیاتور تهران اولین موزه مینیاتوری کشور است که در سال ۱۳۹۲ افتتاح شده است و محیطی بسیار دلنشین دارد. فضای این باغ‌موزه تلفیقی از معماری مدرن و باغ‌سازی سنتی پارسی است.

باغ مینیاتور

در محیط  موزه ماکت‌هایی بسیار زیبا از این آثار باستانی که با جزییات بسیار خوبی ساخته شده‌اند وجود دارد. ماکت‌های به نمایش درآمده شامل تخت جمشید، چغازنبیل، میدان نقش‌جهان اصفهان، پاسارگاد، تخت سلیمان، گنبد سلطانیه، ارگ بم، کلیساهای ارامنه، کوه و کتیبه بیستون، مجموعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، بازار تبریز، آبشارهای شوشتر و گنبد قابوس در مقیاس یک بیست و پنجم هستند.

آدرس: خیابان جانبازان غربی، نبش بزرگراه امام علی (ع)، جنب بوستان تمدن(گلبرگ)

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

بهترین اپلیکیشن رزرو هتل در ایران و خارج کشور

رزرو هتل، سوئیت، ویلا یا هر مکان اقامتی دیگر، یکی از مهمترین اقداماتی است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *