کرونای دلتا یا هندی چیست و چه علائمی دارد؟

امروز در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که کرونای دلتا یا هندی چیست و چه علائمی دارد و کرونا دلتا را چه چیزی به یک نوع نگرانی تبدیل می کند؟

سازمان بهداشت عمومی انگلستان (PHE) در آخرین ارزیابی میزان خطر انواع ویروس کرونا گفته است که آنچه بسیار اخیرا متعجب کننده بوده است این است که 61٪ از نمونه های گرفته شده از کرونا این بوده است که همگی از نوع دلتا بوده اند.

و خطر تاسف آور اینکه نوع دلتا ، بر خلاف اینکه برای اولین بار در هند کشف شد ، در انگلیس و سراسر دنیا غالب تر از نوع آلفا است.

کرونا دلتا Covid-19 چیست؟
چندین نوع از انواع کرونا دلتا SARS-CoV-2 در سطح جهان در حال شیوع هستند.

یکی از انواع آن نوع B.1.617 است که در اوایل سال جاری در هند کشف شد. شواهد اولیه نشان می دهد که این نوع کرونا زیرشاخه B.1.617.2 است که از آن به عنوان نوع دلتا یاد می شود و بیشتر از تبار معاصر قابل انتقال است.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، که به این نوع از کرونا برچسب دلتا داده است ، آن را به عنوان نوع نگران کننده ای (VOC) از انواع کرونا طبقه بندی کرده است.

کرونای دلتا یا هندی چیست و چه علائمی دارد؟

این سازمان گفته است که همچنان که این ویروس “به میزان قابل توجهی افزایش یافته” است “آمار کشورهایی که شیوع مرتبط با این نوع کرونا را گزارش می دهند” به طور فزاینده ای افزایش یافته است.

WHO یک نوع آن را به عنوان VOC طبقه بندی می کند که با افزایش انتقال یا تغییر مضر در اپیدمیولوژی Covid-19 همراه است. افزایش حدت یا کاهش اثربخشی اقدامات بهداشت عمومی یا تشخیص های موجود ، واکسن ها ، داروها. جهش هایی را در نوع ایجاد نموده است.

علائم کرونا دلتا یا هندی چیست ؟

این نوع از کرونا علائمی شبیه سرماخوردگی دارد از جمله :

تب و لرز

سرفه

عطسه

گلو درد

آبریزش بینی

برنامه واکسیناسیون و انواع واکسن کرونا در ایران

تمامی این علائم در 24 ساعت اولیه ظهور می کند و پس از گذشت 72 ساعت به درگیری ریه منتهی می شود.

از آنجا که ویروس کرونا به طور مداوم جهش می یابد افرادی که در گذشته واکسینه شده اند نباید خود را از این ویروس ایمن بدانند .

توصیه : اگر فردی این علائم را در خود مشاهده نمود باید از خروج از منزل جلوگیری نماید تا هم از انتقال ویروس جلوگیری شود و هم زودتر به دوره بهبود نزدیک تر شود.

جهش ویروس کرونا چگونه اتفاق می افتد؟

انواع مختلف کرونا هستند که جهت یافته اند و این جهش با تغییر در مواد ژنتیکی ویروس مشخص می شود.

یک ویروس RNA ، مانند SARS-CoV-2 ، از حدود 30000 جفت باز اسید آمینه ساخته شده است که مانند آجر در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

تغییر در هر یک از این بازها باعث جهش می شود و به طور موثر شکل و رفتار ویروس را تغییر می دهد.

انواع جهش های کرونا دلتا یا هندی

نوع دلتا شامل جهش های متعددی در پروتئین سنبله است که به معرفی حداقل چهار جهش مهم آن می پردازیم.

یکی از اینها L452R نام دارد که اولین بار در مارس سال گذشته در دانمارک گزارش شد.

این جهش نسبت به سویه های نوع وحشی ، قابل انتقال یافت شده که با کاهش اثر آنتی بادی و کاهش خنثی سازی توسط سرم های واکسن همراه است.

PHE می گوید جهش P681R با فرآیندهای شیمیایی همراه است که ممکن است قابلیت انتقال را افزایش دهد.

جهش D614G اولین بار و در اوایل شیوع در ایالات متحده ثبت و در اروپا منتشر شد.

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری (CDC) می گوید: “شواهدی وجود دارد که نشان می دهد انواع این جهش با سرعت بیشتری گسترش می یابد.”

جهش دیگر در دلتا T478K است که در حدود 65٪ از موارد در نوع B.1.1.222 وجود دارد و این جهش اولین بار در مکزیک سال گذشته کشف شد و با عفونت بالاتری همراه بود.

 میزان انتقال کرونا دلتا یا هندی 
سازمان بهداشت عمومی انگلستان گفته است که کرونا دلتا در مقایسه با آلفا از طریق تجزیه و تحلیل های متعدد ،به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

همچنین آخرین تحقیقات تجزیه و تحلیل PHE از داده های تعیین توالی ژنوم در انگلیس نشان داد که 61٪ موارد کروناهای گزارش شده از نوع دلتا هستند.

طبق مراجعات افراد درگیر ویروس کرونا ، نشان داده شد که در حالی که موارد آلفا در حال کاهش است موارد دلتا بطور چشمگیری در حال افزایش است.

و طبق گزارش PHE نرخ حملات ثانویه برای کرونا دلتا بیشتر از کرونا آلفا است.

کرونای دلتا یا هندی چیست و چه علائمی دارد؟

چه شواهدی در مورد شدت کرونا دلتا یا هندی وجود دارد ؟

طبق آمار جهانی میزان مراجعه و اختصاص تخت های بیمارستانی به بیماران کرونا دلتا یا هندی نسبت به کرونا آلفا افزایش یافته است.

همچنین تست های اولیه این بیماری به طور قابل توجهی مثبت گزارش شده است که به تبع آن میزان پذیرش در بیمارستان ها نیز بالاتر رفته است.

آنچه که این ویروس را به یک نگرانی تبدیل کرده است شیوع گسترده آن و درگیر کردن ریه و مرگ و میر ناشی از آن است. اما برای آن آیا واکسنی کشف گردیده است .

پاسخ به این سوال را در ادامه ی مطلب می توانید مشاهده کنید.

واکسن ها چقدر موثر هستند؟

از آنجایی که کرونا دلتا یا هندی ویروسی جهش یافته است بنابرین ممکن است آنتی بادی های تولید شده توسط واکسن های قبلی را سرکوب کند اما به تازگی کشور هند دو واکسن کوواکسین و کووی‌شیلد را تولید نموده است که دارای قابلیت مقابله با این ویروس است.

ارتباط کرونا هندی یا دلتا با عفونت 
آخرین تجزیه و تحلیل از 874 مورد عفونت در بیماران کرونایی انگلیس نشان می دهد که 556 مورد از آن به دلیل نوع آلفا بوده و فقط 96 مورد از آن از نوع دلتا گزارش شده است.

PHE گفت: “در طی دوره ای که کرونا دلتا شیوع پیدا کرده است ، به طور کلی عفونت های مجدد در افراد بسیار پایین بوده  است در حالی که در انواع گذشته آن این میزان بسیار فراتر بوده است.

بروز ویروس کرونا یا دلتا به دو عامل اساسی بستگی دارد:

عوامل ویروسی 

  که شامل مواردی مانند سرعت تکثیر ، روش های انتقال و غیره است.

نکته : عوامل ویروسی با تکامل ویروس تغییر می کنند.

عوامل میزبان مختص فرد

که شامل سن ، جنس ، داروها ، رژیم غذایی ، ورزش ، سلامتی و استرس است که می تواند بر میزان احتمال دریافت میزبان اثر بگذارد.

سخن پایانی

همه ما متفاوت هستیم
انسان ها پویا هستند و دارای اختلافاتی در سیستم ایمنی . این بدان معنی است که ویروس مشابه می تواند علائم و نشانه های مختلفی را در افراد مختلف ایجاد کند.

به عنوان مثال ، افراد مسن ممکن است علائم متفاوتی نسبت به افراد جوان داشته باشند و یا میزان ابتلا و درمان افراد با یکدیگر متفاوت باشد.

در برخی افراد درمان می تواند اثر بگذارد و به بهبود بیانجامد در حالی که در برخی از افراد هیچ روش درمانی اثربخش نباشد و به مرگ منتهی شود.

بنابرین همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و سعی کنیم که با رعایت پروتکل های بهداشتی ، استفاده از ماسک و مواد ضد عفونی کننده و همچنین در حد ممکن با خانه ماندن ، سلامت را به خود و جامعه تقدیم کنیم.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

از کجا دکتر خوب در شیراز پیدا کنیم؟

از کجا دکتر خوب در شیراز پیدا کنیم؟ شهر شیراز علاوه بر داشتن جاذبه‌های گردشگری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *