چطور اسپیکر گوشی آیفون و اندروید را تمیز کنیم؟

تمیز کردن اسپیکر گوشی هرچند وقت یکبار لازم است. با گذشت زمان، بلندگوهای تلفن هوشمند شما پرز، گرد و غبار و انواع کثیفی را که احتمالاً نمی‌بینید جمع می‌کنند و هنگامی که آنها را برای مدت کافی تمیز نگذارید، صدای اسپیکر کم می‌شود. اما قبل از رفتن به تعمیرگاه، چند تکنیک عالی برای تمیز کردن اسپیکر از بیرون و داخل گوشی وجود دارد.

تمیز کردن اسپیکر گوشی با وسایل خانگی

۱- اسپیکر گوشی خود را پیدا کنید. اسپیکر آیفون معمولاً در پایین به سمت چپ و راست درگاه شارژر قرار دارند. اسپیکر سامسونگ نیز معمولاً در پایین قرار دارند، اما معمولاً به سمت چپ یا راست درگاه شارژر محدود می‌شوند.

تمیز کردن اسپیکر گوشی

۲-از سواب پنبه‌ای برای تمیز کردن اسپیکر گوشی استفاده کنید. یک سواب پنبه‌ای را به آرامی با حرکات دایره‌ای روی سوراخ‌های اسپیکر حرکت دهید و در عین حال کمی فشار وارد کنید. این روند را تا زمانی که تمام کثیفی ها از بین بروند ادامه دهید. اگر سوراخ‌های اسپیکر به اندازه‌ی کافی بزرگ هستند، سواب را در سوراخ‌ها فشار دهید. اما خیلی محکم فشار ندهید، فقط به اندازه‌ای که پنبه در نوک آن وارد شکاف شود. هنگامی که داخل آن قرار گرفت، سواب را به چپ و راست مالش دهید و در عین حال کمی فشار وارد کنید. سواب‌های پنبه‌ای را وقتی کثیف شدند عوض کنید. برای نتایج بهتر، مقدار کمی الکل را روی سواب پنبه‌ای خود بمالید.

تمیز کردن اسپیکر گوشی

در نیمه شب بخوانید:اصول تمیز کردن ایرپادز

۳-از خمیر چسبنده برای تمیز کردن اسپیکر گوشی استفاده کنید. خمیر چسبنده را به شکل یک توپ کوچک فشرده کنید و آن را روی سوراخ‌های بلندگو فشار دهید. یک تکه ۲/۵ سانتی‌متری از خمیر چسبنده را جدا کرده و شروع به فشار دادن آن به شکل توپ کنید. سپس آن را روی سوراخ‌های بلندگو فشار دهید. آن را به مدت ۲ تا ۳ ثانیه نگه دارید و آن را بردارید، می‌بینید کثیفی به خمیر چسبیده است. این روند را تا جایی ادامه دهید که دیگر آلودگی از بلندگوها خارج نشود. خمیر چسبناک را به اطراف حرکت دهید تا همیشه از سطح تمیز آن استفاده کنید. خمیر چسبنده را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم اداری یا آنلاین خریداری کنید.

تمیز کردن اسپیکر گوشی

۴-از مسواک برای تمیز کردن اسپیکر گوشی خود استفاده کنید. برس را به سمت بالا یا پایین گوشی خود خم کنید. آن را موازی با بالای گوشی خود نگه دارید و به سمت بالا و پایین حرکت دهید. پس از آن، مسواک خود را به صورت عمودی (موازی با کناره تلفن خود) بچرخانید و با حرکت دادن آن در به سمت چپ و راست، آن را تمیز کنید. همیشه از یک برس با موهای متوسط استفاده کنید، موهای نرم به اندازه کافی برای از بین بردن کثیفی خوب نیستند، در حالی که موهای ضخیم‌تر آنقدر ضخیم هستند که نمی‌توانند به سوراخ‌های کوچک بلندگو برسند.

تمیز کردن اسپیکر گوشی

در نیمه شب بخوانید:۵ راه برای حفظ سلامت گوشی آیفون

تمیز کردن اسپیکر گوشی با هوای فشرده

۱-یک قوطی هوای فشرده بخرید. قوطی‌های هوای فشرده را می‌توانید در فروشگاه‌های لوازم اداری، فروشگاه‌های لوازم الکترونیکی و آنلاین پیدا کنید. آن را با نشانه‌گیری به سمت پایین و فشار دادن نازل به سمت پایین تست کنید. مقدار هوا را با هر اسپری احساس کنید. برای دقت بیشتر آن را با سر مخصوص خریداری کنید.

تمیز کردن اسپیکر گوشی

۲-برای افزایش دقت، سر مخصوص را به نازل قوطی وصل کنید و آن را روی نازل قوطی هوای فشرده خود پیچ کنید. با نشانه‌گیری به سمت پایین و فشار دادن نازل به سمت پایین آن را آزمایش کنید. اگر در حین اسپری کردن احساس کردید هوا از کناره‌های نازل خارج می‌شود، سر مخصوص را سفت کنید. اگر راحت هستید که هوای فشرده را بدون سر مخصوص استفاده کنید از آن صرف نظر کنید.

در نیمه شب بخوانید:گوشی نو یا کارکرده بخریم؟ انتخاب شما برای خرید کدام است؟

۳-نازل را حداقل ۱/۳ سانتی‌متر از دهانه‌ی بلندگو نگه دارید. این کار آلودگی اضافی را که به بلندگو فشار داده شده است را پاک می‌کند. به اسپیکر نزدیک نشوید وگرنه ممکن است به قطعات الکتریکی داخلی گوشی آسیب برسانید. اگر از سر مخصوص استفاده می‌کنید، آن را با دست خود نگه دارید تا در هنگام دمیدن هوا ثابت بماند.

تمیز کردن اسپیکر گوشی از داخل

۱-درب پشتی گوشی خود را با مکنده و اسپاگر بردارید. گوشی خود را با استفاده از سشوار روی حرارت کم حدود ۱۵ ثانیه گرم کنید. سپس یک ساکشن کاپ را به پشت بمالید. در حالی که صفحه نمایش رو به پایین است، دسته مکش را به آرامی به سمت خود بکشید. در همان زمان، انتهای صاف یک اسپاجر (ابزاری با انتهای پیچ گوشتی سر صاف که به عنوان گوه استفاده می‌شود) را در بین دهانه محیطی قرار دهید و آن را به سمت خود حرکت دهید.

به اهرم زدن تکه پشتی ادامه دهید، در حالی که هنوز ساکشن کاپ را می‌کشید تا زمانی که بیرون بیاید. اگر مشکل دارید، حرارت بیشتری به محیط وارد کنید تا چسب نگهدارنده دو تکه گوشی در جای خود شل شود. در مدل‌های قدیمی‌تر گوشی، می‌توانید پشت گوشی را با دستان خود باز کنید. برای گوشی‌های جدیدتر با پشت شیشه‌ای، این روش امکان پذیر نیست.

در نیمه شب بخوانید:معرفی 5 برنامه منحصر به فرد تست سلامت گوشی اندروید

۲-در مرحله‌ی بعد قاب‌های فلزی و بلندگوهایی که از آنها محافظت می‌کنند را باز کنید. اسپیکر گوشی معمولاً توسط روکش‌های فلزی در جای خود ثابت می‌شوند. پیچ‌های نگهدارنده روکش‌ها را با استفاده از پیچ گوشتی بردارید. از اینجا به آرامی بلندگوها را بیرون بکشید. اگر مشکل دارید به آرامی بلندگوها را با استفاده از اسپاجر بیرون بکشید.

۳-برای تمیز کردن اسپیکر گوشی از یک پارچه میکروفیبر آغشته به الکل استفاده کنید. مقدار کمی الکل را روی یک پارچه‌ی میکروفیبر بمالید. قطعات اسپیکر را به آرامی بشویید تا تمیز شوند. برای منافذ، از بیرون به آرامی داخل آن‌ها را باد بزنید. پس از آن، یک سواب پنبه را در الکل آغشته کنید و به آرامی آن را از طریق دهانه‌های بلندگو تمیز کنید. همچنین می‌توانید از پارچه‌ی نرم یا دستمال کاغذی بدون پرز استفاده کنید. با این حال، آنها در جمع‌آوری کثیفی مؤثر نیستند. قبل از قرار دادن بلندگو در کنار هم، اجازه دهید بلندگوها و دهانه‌ها خشک شوند.

در نیمه شب بخوانید:حل مشکل تاری دوربین گوشی های سامسونگ

۴-اگر هنوز نمی‌توانید به بلندگوهای خود دسترسی پیدا کنید، قطعه دوم پشتی را بردارید. در برخی از گوشی‌ها معمولاً برندهای سامسونگ، برای دسترسی به دهانه‌های بلندگو، باید قطعه‌ی دوم پشتی را جدا کنید. این گوشی‌ها ۱۰ تا ۱۳ پیچ دیگر برای جدا کردن خواهند داشت، البته تعداد دقیق آن‌ها بسته به مدل  متفاوت است. از یک پیچ گوشتی ۱۰ سانتی‌متری استفاده کنید تا هر پیچ را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا زمانی که شل شوند.

پس از آن، قطعه دوم پشت را بکشید. اگر گوشی شما دارای یک لایه‌ی پلاستیکی است که پیچ‌ها را می‌پوشاند. هنگامی که قطعه پشتی دوم جدا شد، می توانید به دهانه‌های بلندگو و بلندگوها دسترسی داشته باشید و آنها را تمیز کنید. با این حال، در برخی موارد فقط می‌توانید منافذ را تمیز کنید. پس از اتمام تمیز کردن اسپیکر گوشی، قطعه‌ی پشتی را دوباره به آن بچسبانید و پیچ‌ها را دوباره وصل کنید. پس از آن، می‌توانید پوشش های فلزی را دوباره به بلندگوها وصل کنید و درب پشتی را دوباره ببندید.

صرف نظر از اینکه گوشی پرچمدار اندروید باشد یا آیفون، گرد و غبار و کثیفی راه خود را به تمام گوشه‌های گوشی شما پیدا می‌کنند، بنابراین تمیز کردن اسپیکر گوشی ضروری است. اگر بلندگوی تلفن شما کمی خفه به نظر می‌رسد، یا در اطراف لبه‌ها کمی زبر به نظر می‌رسد، احتمالاً زمان آن رسیده است که آن را تمیز کنید.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

تله آبگیر کمپرسور

کمپرسورهای هوا از جمله تجهیزات بسیار کاربردی هستند که امروزه می‌توان از آن‌ها استفاده‌های صنعتی، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *