20 مزیت باورنکردنی بغل کردن برای سلامتی

بغل کردن و در آغوش گرفتن عاشقانه فواید بسیار زیادی دارد ، با بغل کردن عزیزان تان می توانید بسیاری از بیماری ها را از خود دور کنید که در این مقاله به ارائه 20 مزیت باورنکردنی بغل کردن برای سلامتی خواهیم پرداخت که در ادامه مطلب ، به مرور آنها خواهیم پرداخت.

بعد از اینکه عزیزان را به آغوش کشیدیم چه اتفاقی در بدن می افتد؟

هنگامی که شما کسی را در آغوش می گیرید، هوزمون اوکسی توسین یا هورمون شادی آزاد می شود که دارای مزایای زیادی است مثلا می تواند فشار خون شما را کاهش دهد، سطح استرس شما را کم کند و باعث شود که شما احساس خوشبختی کنید. برای موثر بودن این تماس فیزیکی صادقانه باشد و چندین ثانیه طول بکشد. هیچ چیزی زیباتر از داشتن یک پناهگاه یا آغوش کسی نیست که شما او را دوست دارید. شاید به شما یاد داده باشند که در آغوش کشیدن فقط برای نشان دادن صمیمیت است ولی حتی اگر یک فرد غریبه را در آغوش بکشید، این کار می تواند رنگ خاکستری روز شما را تبدیل به روشنی کند.

20 مزیت باورنکردنی بغل کردن برای سلامتی

فواید باورنکردنی بغل کردن

1. افزایش میزان اکسیژن در بدن

هنگامی که شما در آغوش گرفته می شوید، سطح هموگلوبین خون شما تحریک می شود، که به انتقال اکسیژن بیشتر در جریان خون و ارگان های حیاتی بدن شما کمک می کند این کار مانند اکسیر جوانی برای شماست.

2. آرام شدن دستگاه عصبی بدن

فشاری که در هنگام بغل کردن به بدن وارد می شود به مغز این پیام را می دهد که اضطراب را کم کند. با تحریک پوست، گیرنده های فشار که در زیر پوست قرار دارند تحریک می شوند و این تحریک باعث افزایش فعالیت عصب واگ می شود. واگ یک عصب جمجمه ای است که به بخش های مختلف بدن منشعب می شود. این فعالیت عصب واگ منجر به آرام شدن دستگاه عصبی می شود.

3. تقویت دستگاه ایمنی بدن

با آرام شدن دستگاه عصبی ضربان قلب پایین می آید و امواج مغزی آرام می گیرند و این مسأله ممکن است به کاهش آثار سرماخوردگی کمک کند. در تحقیقی در سال ۲۰۱۴ مشاهده شد حمایت اجتماعی به شکل در آغوش گرفتن منجر به کاهش عوارض سرماخوردگی شدید در افرادی شده بود که ابتدا به دلیل کشمکش های میان فردی دچار اضطراب شده بودند. از قرار معلوم در آغوش گرفتن از تأثیر اضطراب ناشی از کشمکش که فرد را مستعد ابتلا به سرما خوردگی می کرد، کاسته بود. در هنگام بغل کردن، سطح هورمون های اضطراب از جمله کورتیزول کاهش پیدا می کند و در عوض میزان مسکن های طبیعی در بدن افزایش می یابد. به این ترتیب، ویروس ها و حتی سلول های سرطانی می توانند از بین می روند.

4. کاهش فشار خون بالا

این مزیت نه تنها برای به آغوش کشیدن و بلکه در مورد گرفتن دست کسی که دوستش دارید نیز صدق میکند درهرحال، این کار ضربان قلب شما را کاهش داده و فشار خون را پایین می آورد، که احساسات شما را آرامش بخشیده و خطر ابتلا به مشکلات قلبی را کاهش می دهد

5. کمک به رشد کودک 

هنگامی که یک نوزاد تازه متولد شده را درآغوش می کشید، مادران، اعضای خانواده، پزشکان و پرستاران نیز با این کار به بهبود فرآیند رشدکودک، با افزایش انرژی و ارتقاء سیستم ایمنی بدن نوزاد کمک می کنند همچنین این کار برای نوزادان، باعث می شود اطرافیان خود را به خاطر بیاورند.

20 مزیت باورنکردنی بغل کردن برای سلامتی

6. کمک به بهبود وضعیت روانی افراد 

بسیاری از مطالعات نشان می دهد آغوش می تواند به حداقل رساندن احساسات منفی کمک کرده و از باعث شود که فرد از وضعیت روانی مثبت تری برخوردار باشد.

یک مطالعه در سال 2015 نشان داد افرادی که دچار پریشانی می شوند و از طرف همسر خود در آغوش کشیده می شوند احساس حمایت و استحکام روانی بیشتری می کنند.

7. تحریک غده تیموس

فشار ملایم به جناغ سینه و همچنین هیجان بغل کردن، باعث فعال شدن چاکرای خورشیدی شده و موجب تحریک غده تیموس می‌شود. غده تیموس تولید گلبول‌های سفید خون را تنظیم می‌نماید. گلبول‌های سفید خون با تقویت سیستم ایمنی بدن، سلامتی را برای ما به همراه دارد.

8. انتقال احساسات

هرگز قدرت ارتباط غیر کلامی را دست کم نگیرید. افراد می توانند اطلاعات زیادی را فقط از طریق لمس فیزیکی، خصوصاً لمس محبت آمیز مانند در آغوش کشیدن منتقل کنند.

یک مطالعه در مجله Emotion نشان داد که حتی غریبه ها می توانند احساساتی مانند خوشبختی، غم، عصبانیت، ترس، انزجار، قدردانی و همدردی را فقط از طریق تماس ساده دستها انتقال دهند.

9. کاهش استرس

کاهش استرس ، یکی دیگر از فواید بغل کردن است. هنگامی که پس از یک روز استرس زا به خانه می آیید، هیچ چیزی بهتر از به آغوش کشیدن فرزندان تان، شریک زندگیتان و یا حتی حیوان خانگی خود نیست. این به این دلیل است که تماس مستقیم با کسی که دوست دارید، نگرانی های شما را کاهش می دهد، باعث فراموش کردن مسائل مربوط به کار یا مشکلات مالی می شود و به طور خودکار لبخند را به صورت شما می آورد آغوش می تواند بهتر از یک دوش داغ یا چای گیاهی، به شما کمک کند تا از استرس رهایی بیابید.

10. کاهش اختلاف بین زن و شوهرها

اگر درگیری با همسرتان تمرکز شما را کاهش داده است و روحیه خود را از دست داده اید بهتر است نتیجه این تحقیق را مورد توجه قرار دهید. یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که در آغوش گرفتن می تواند سبب کاهش دعوای بین زوجین شود.

محققان بیش از 400 فرد بزرگسال را مورد بررسی قرار دادند و در مورد اینکه چند بار همسر خود را در آغوش می کشند، چند بار با هم دعوا می کنند و هر روز وضعیت احساسی آنها چگونه است تحت نظر قرار گرفتند.

محققان دریافتند که برای زوج هایی که در همان روز دعوا کردن، یکدیگر را در آغوش می گرفتند، دعوا تأثیر منفی کمتری بر روحیه آنها در آن روز و روز بعد داشت و به زوجین اجازه می داد که در مقابل دعوا و اختلاف نظر مثبت بمانند.

20 مزیت باورنکردنی بغل کردن برای سلامتی

11. بهبود خواب

بهبود خواب یکی دیگر از فواید بغل کردن است و تنها ۱۰ دقیقه تماس بدنی قبل از خواب می تواند کمک کند خواب آسوده تری داشته باشید. اندکی تماس فیزیکی در طول روز هم می تواند خواب و تجربیات حسی را بهبود ببخشد.

بیشتر افراد به دلیل دردهای بدنی به ماساژ و یوگا روی می آورند. دانشمندان پی برده اند فعالیت هایی که با تحریک پوست همراه هستند باعث برخورداری از یک خواب عمیق و انرژی بخش می شوند که همین مسأله منجر به کاهش درد می شود، چون در این حالت ماده ی P کمتری در بدن تولید می شود، انتقال دهنده ای عصبی که در احساس درد نقش دارد.

12. ترشح هورمون های شادی در سرتاسر بدن

تماس فیزیکی باعث افزایش تولید سروتونین و اکسی توسین در بدن می شود. سروتونین که یک انتقال دهنده ی عصبی است، یک ضد افسردگی و ضد درد طبیعی محسوب می شود. اکسی توسین هم به هورمون عشق معروف است.

13. تقویت روحیه

فواید در آغوش گرفتن برای کسی که آغوش را می دهد می تواند حتی از کسی که آغوش را دریافت می کند هم بیشتر باشد. اما به این شرط که دو طرف یکدیگر را دوست داشته باشند.

بدن ما برای لمس شدن طراحی شده اما از لمس شدن توسط کسانی که از آن ها خوشمان نمی آید یا می ترسیم، لذتی نمی برد.

14. افزایش ترشح دوپامین

بغل کردن مغز را تحریک می‌کند تا هورمون دوپامین را که هورمون لذت است ترشح کند. دوپامین حس خوب به انسان القا نموده و باعث افزایش انگیزه می‌شود. سطوح پایین دوپامین درابتلا به بیماری‌های پارکینسون و اختلالات خلقی مانند افسردگی مؤثر است.

15. بهبود زندگی جنسی

شاید تصور کنید احساس پیوند فقط در حین برقراری رابطه ی جنسی به اوج می رسد و با پایان رابطه این احساس هم به اتمام می رسد. اما بعد از پایان رابطه ی جنسی هم ضربان قلب شدت می گیرد و هم تولید هورمون ها در بدن افزایش می یابد، بنابراین هنوز برای به اوج رساندن حس پیوند فرصت باقی است. دانشمندان متوجه وجود ارتباطی میان مدت زمانی که زوج ها بعد از رابطه ی جنسی در آغوش یکدیگر سپری می کنند و رضایت آن ها از رابطه ی جنسی و همینطور رابطه ی عاطفی شان شدند، در واقع هر چه این مدت زمان بیشتر بود، زوج ها از رضایت بیشتری برخوردار بودند. این مسأله در مورد هر دو جنس صدق می کند، اما به ویژه تأثیر بسیار زیادی بر زنان دارد.

20 مزیت باورنکردنی بغل کردن برای سلامتی

16. ضد افسردگی طبیعی

از فواید بغل کردن ، می توان به ضد افسردگی طبیعی بودن آن اشاره کرد. اگر احساس ناراحتی می کنید، خوشحال نیستید، یا نمی توانید معنای خود را در زندگی پیدا کنید، فردی را که در زندگیتان به شما نزدیک است را به آغوش بکشید. این تماس فیزیکی شما را به زندگی باز می گرداند و باعث میشود کمتر احساس تنهایی کنید.

17. افزایش احساس امنیت و اعتماد به نفس

در آغوش گرفتن باعث می شود احساس خوشایند، حمایت و آرامش کنید شما می توانید بیرون بیایید و در مقابل یک جمعیت، سخنرانی داشته باشید؛ با امتحان مواجه شوید و به خوبی کار کنید، یا در نهایت با چیزی که مدت هاست از آن فرار می کرده اید، رودرو شوید. اگر نیاز به یک مقدار کمی از اعتماد به نفس در هر شرایطی که باعث عصبانیت شما می شود، دارید، فقط یک آغوش خوب بخواهید شما آرام می شوید و احساس می کنید که می توانید هر کاری را انجام دهید.

18. باعث کاهش تحریک پذیری 

به آغوش گرفتن، می تواند با تحریک گردش خون، زمانی که شما احساس خشم می کنید، کمک خوبی برایتان باشد چرا؟ از آنجا که این کار به شما اجازه می دهد تا تمام این تنش ها را از خود دور ساخته و آرامش پیدا کنید. اگر بی هیچ دلیل خاصی در خلق و خوی مناسبی نیستید، از کسی بخواهید که او را در آغوش بگیرید یا بالعکس حتی یک همکار نیز می تواند در این مواقع کمک خوبی باشد.

19. کاهش احساس درد در بیماریهای مزمن

در آغوش کشیدن نه تنها می تواند به شما کمک کند تا از بیماری هایی نظیر خارش گلو یا آبریزش بینی جلوگیری کنید، بلکه برخی مطالعات نشان می دهد که این کا ر از نظر جسمی برای افرادی که دارای برخی بیماری های مزمن هستند نیز مفید است.

تحقیقات نشان داده است که بهبود عمل در آغوش کشیدن علاوه بر کاهش فشار خون و خستگی، به بیماران سرطانی کمک می کند تا درد کمتری را احساس کنند.

در مطالعه دیگر مزایای مشابهی را در افراد مبتلا به سندرم فیبرومیالژیا یافت که پس از درمان های لمسی مانند در آغوش کشیدن، کاهش درد و افزایش کیفیت زندگی را تجربه کردند.

20. مفید برای سلامت قلب و عروق 

یکی دیگر از فواید بغل کردن این است که می تواند برای قلب شما مفید باشد ، به ویژه هنگامی که می خواهید فشار خون خود را در شرایط استرس زا کنترل کنید.

در یک مطالعه در ژورنال Behavioral Medicine از گروهی از افراد خواسته شد که قبل از انجام یک سخنرانی در مقابل جمع که برای اکثر افراد استرس آور است همسر خود را به مدت 20 ثانیه در آغوش بگیرند و در مقابل گروه دیگری قرار داشتند که تنها قبل از انجام سخنرانی به استراحت پرداختند و هیچ ارتباط فیریکی نداشتند.

نتیجه آزمایش بدین شرح بود که افرادی که قبل از سخنرانی تماس جسمی برقرار کرده بودند نسبت به افرادی که هیچ تماسی نداشته اند فشار خون پایین و ضربان قلب کمتری داشتند.

20 مزیت باورنکردنی بغل کردن برای سلامتی

چقدر به در آغوش گرفتن نیاز داریم؟

با توجه به ویژگی های پر از فواید بغل کردن، هرچه شما بیشتر همدیگر را در آغوش بگیرید، انرژی بیشتری هم دریافت خواهید کرد.

متاسفانه اکثر مردم در دنیای امروز از نعمت در آغوش کشیدن هم محروم هستند. بسیاری از مردم ، زندگی انفرادی را ترجیح داده و تعاملات اجتماعی آنها کاهش پیدا کرده است.

بنابراین، اگر قصد دارید احساس بهتری را تجربه کنید، استرس خود را کاهش دهید، ارتباط برقرار کنید و سالمتر و سالمتر باشید، بهتر است که محبت خود را با در آغوش گرفتن هم بروز دهید.

سخن پایانی

بغل کردن می تواند تغییر شگرفی درون فرد ایجاد کند؛ بغل کردن باعث می شود سطح بالایی از هورمون های عصبی در بدن ترشح شود که تغییر در میزان این هورمون های عصبی می تواند باعث حس آرامش در فرد شود ، در نهایت این هورمون های عصبی باعث ایجاد شادی و لذت در ما می شود و ناراحتی ها، تنش ها و اضطراب ها رو از ما دور می کند.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

بارداری ناخواسته

با بارداری ناخواسته چه کنیم؟

اگر دچار بارداری ناخواسته‌ای شدید، بدانید که تنها نیستید. بسیاری از زنان در مقطعی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.