طرز تهیه کبه برنج عربی + فوت و فن های آن

کبه عربی یکی از انواع غذاهای خوشمزه و ساده بین المللی است که در جنوب کشورمان از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است و به دلیل محبوبیت این غذا ، امروز در این مقاله از بخش آشپزی وبسایت نیمه شب به طرز تهیه کبه برنج عربی + فوت و فن های آن پرداخته ایم که با هم در ادامه مطلب ، به مرور آن می پردازیم.

کبه چیست؟

کیبه «kibbe»، کبه یا کپه عربی یک غذای خاورمیانه‌ای و اصالتا لبنانی است که در اصل به شکل توپ گرد یا کمی کشیده‌تر و شبیه توپ بیسبال تهیه می شود.

طرز تهیه کبه برنج عربی + فوت و فن های آن

طرز تهیه کبه برنج عربی

مواد لازم برای ۴ نفر

برنج ⅔ لیوان
سیب زمینی کوچک ۲ عدد
تخم مرغ ۱ عدد
آرد ۲ ق غ

مواد میانی کبه

گوشت ۲۵۰ گرم
پیاز ۱ عدد
زرشک ۲ ق غ
خلال بادام یا گردو خرد شده ۴ ق غ
رب گوجه فرنگی ۲ ق غ
جعفری ( اختیاری) به مقدار کافی
پیاز داغ ۲ ق غ
نمک، فلفل سیاه، زردچوبه، زیره به مقدار کافی

طرز تهیه 

مرحله اول

برای تهیه کبه عربی خوشمزه ابتدا برای درست کردن مواد میانی کبه عربی، خلال بادام را درون یک کاسه می ریزیم، سپس روی خلال بادام آب می ریزیم تا روی آن را بگیرد و اجازه می دهیم به مدت ۱ ساعت خیس بخورد.

مرحله دوم از طرز تهیه کبه برنج عربی

در این مرحله گوشت را به تکه های کوچک تقسیم می کنیم، سپس درون چرخ گوشت می ریزیم و در یک کاسه چرخ می کنیم و کنار می گذاریم. در ادامه جعفری را می شوییم، سپس آبکش می کنیم و اجازه می دهیم آب اضافی شان خارج شود.

مرحله سوم

حالا جعفری را روی تخته گوشت به صورت ریز ساطوری می کنیم. در ادامه سیب زمینی را می شوییم و درون یک قابلمه مناسب قرار می دهیم، سپس تا جایی که روی سیب زمینی را بگیرد درون آن آب می ریزیم.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه سس شاورمای عربی

مرحله چهارم

در این مرحله قابلمه حاوی سیب زمینی را روی حرارت متوسط قرار می دهیم و اجازه می دهیم به مدت ۴۵ دقیقه سیب زمینی به طور کامل بپزد. در ادامه یک قابلمه جداگانه انتخاب می کنیم، سپس آن را تا نیمه پر از آب می کنیم.

مرحله پنجم از طرز تهیه کبه برنج عربی

حالا برنج را به همراه یک قاشق چایخوری نمک و بدون روغن درون آب می ریزیم و روی حرارت متوسط قرار می دهیم. توجه داشته باشید برنج باید به صورت شفته و بدون آب باشد، پس میزان آب را نسبت به پخت برنج رعایت کنید.

مرحله ششم

در این مرحله پس از گذشت حدودا ۱۵ دقیقه برنج را آبکشی می کنیم، سپس اجازه می دهیم آب اضافی اش خارج شده و خنک شود. در ادامه پس از گذشت ۴۵ دقیقه وقتی سیب زمینی پخت آن را از قابلمه خارج می کنیم.

مرحله هفتم

حالا پوست سیب زمینی پخته را جدا می کنیم و برای بهتر له شدن به ۴ قسمت تقسیم می کنیم. در ادامه سیب زمینی را درون یک قابلمه جداگانه می ریزیم، سپس با گوشتکوب آن را می کوبیم و برنج شفته را به آن اضافه می کنیم.

مرحله هشتم

در این مرحله برنج را با سیب زمینی می کوبیم تا با هم ترکیب شوند. در ادامه برای انسجام بهتر سیب زمینی و برنج را با دست ورز می دهیم تا یکدست و منسجم شوند، سپس اجازه می دهیم مخلوط برنج کاملا خنک شود.

مرحله نهم از طرز تهیه کبه برنج عربی

حالا پوست پیاز را جدا می کنیم و به صورت ریز نگینی خرد می کنیم‌، سپس یک تابه مناسب روی حرارت قرار می دهیم و مقداری روغن درون تابه می ریزیم و بلافاصله پیاز خرد شده را درون تابه می ریزیم و تفت می دهیم تا سبک و شیشه ای شود.

طرز تهیه کبه برنج عربی + فوت و فن های آن

مرحله دهم

در این مرحله گوشت چرخ کرده را اضافه می کنیم و به تفت دادن گوشت ادامه می دهیم تا گوشت تغییر رنگ دهد. در ادامه نمک، فلفل سیاه، زردچوبه، زیره و رب گوجه فرنگی را به گوشت اضافه می کنیم، سپس تفت می دهیم.

مرحله یازدهم

در این مرحله به تفت دادن ادامه می دهیم تا خامی ادویه ها گرفته شده و رب کاملا سرخ شود. در ادامه خلال بادام های خیس خورده را کمی خرد می کنیم، سپس به مایه گوشت اضافه می کنیم و کمی تفت می دهیم.

مرحله دوازدهم

حالا جعفری خرد شده را به مواد میانی اضافه می کنیم، سپس به تفت دادن ادامه می دهیم تا جعفری تغییر رنگ دهد. در ادامه برای درست کردن پیاز داغ، پوست پیاز را جدا می کنیم، سپس به صورت خلالی نازک خرد می کنیم.

مرحله سیزدهم

در این مرحله یک تابه جداگانه روی حرارت قرار می دهیم، سپس مقداری روغن به آن اضافه می کنیم و پیاز خلالی را درون تابه می ریزیم، سپس اجازه می دهیم پیاز طلایی و ترد شود. در ادامه پیاز داغ را به مواد میانی اضافه می کنیم.

مرحله چهاردهم از طرز تهیه کبه برنج عربی

حالا مواد میانی را از روی حرارت بر می داریم، سپس زرشک را به آن اضافه می کنیم و تند تند مخلوط می کنیم تا زرشک با حرارت تابه نسوزد. در ادامه مواد میانی را در دمای محیط قرار می دهیم، سپس اجازه می دهیم کاملا خنک شود.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه هوموس یا حمص غذای لبنانی

مرحله پانزدهم

در این مرحله وقتی مخلوط برنج و سیب زمینی کاملا خنک شد، تخم مرغ را به همراه آرد درون مخلوط برنج می ریزیم، سپس ورز می دهیم. توجه داشته باشید در این حالت مایه گوشت کمی چسبنده است اما آرد بیشتری اضافه نکنید.

مرحله شانزدهم

حالا با دست خیس کمی از مخلوط برنج و سیب زمینی بر می داریم، سپس مقداری از مایه گوشت وسط آن می ریزیم و با فشار دست آن را جمع کرده و گرد می کنیم. اگر مواد چسبناک شد مجددا دستمان را خیس می کنیم.

طرز تهیه کبه برنج عربی + فوت و فن های آن

مرحله هفدهم

در این مرحله یک قابلمه مناسب انتخاب می کنیم، سپس روی حرارت ملایم قرار می دهیم. در ادامه تا جایی روغن درون تابه می ریزیم که کبه ها درون آن شناور بماند. در ادامه کبه ها را به آرامی درون تابه قرار می دهیم.

مرحله آخر از طرز تهیه کبه برنج عربی

در نهایت اجازه می دهیم یک طرف کبه ها کاملا سرخ شود، سپس پس از گذشت ۵ دقیقه کبه را بر می گردانیم تا آن طرف دیگرش نیز سرخ شود. در ادامه کبه عربی را درون ظرف مورد نظر بچینید و با سس دلخواه میل کنید.

فوت و فن های کبه

*در طرز تهیه مرحله به مرحله کبه برنجی ابتدا برنج را بدون نمک کته کنید. برنج کپه باید نرم و کمی هم شفته باشد. سپس برنج پخته شده را با گوشتکوب بکوبید تا خوب له شود. سپس طبق مراحل کبه عربی با بلغور گندم سایر مراحل را پیش ببرید.

*در مواد داخل کبه عربی می‌توانید زرشک و گردو و یک عدد سیب‌زمینی آب‌پز هم اضافه کنید. سیب‌زمینی آب‌پز رنده شده را با یک عدد تخم‌مرغ خام و برنج پخته و له شده مخلوط کنید و خوب ورز دهید تا حالت چسبنده پیدا کند. سپس گردو و زرشک را به گوشت چرخکرده اضافه کنید و تمام مواد داخل کپه را با هم مخلوط کنید. حالا به همان روشی که گفتیم به اندازه یک عدد تخم‌مرغ از مواد بردارید و با ایجاد یک حفره در آن، مواد داخل کپه را اضافه کنید، حفره را ببندید و کبه را سرخ کنید.

*می‌توانید به گوشت سرخ کرده، مقداری رب هم اضافه کنید.

*طرز تهیه کبه با گوشت مرغ هم مرسوم است. اگر برای خوردن گوشت قرمز ممنوعیت دارید، از گوشت چرخ‌کرده مرغ یا بوقلمون هم می‌توانید برای درست کبه استفاده کنید.

*کبه را زیاد سرخ نکنید چون وا می‌رود.

*طرز تهیه کبه ترکی هم مثل کبه عربی و لبنانی است.

*می‌توانید کبه‌های آماده شده و سرخ نشده را به مدت ۳ ماه در فریزر نگه دارید و هر بار تعدادی از آن‌ها را بعد از یخ‌زدایی سرخ و میل کنید.

سخن پایانی

کبه یک غذای عربی است که بیشتر در لبنان و عراق درست می‌شود. کبه در جنوب ایران هم در کنار سمبوسه و فلافل تهیه می‌شود و هواداران خودش را دارد. این غذا را می‌توان در وعده ناهار یا شام و حتی میان‌وعده میل کرد و در آن به جای برنج هم می‌توان از بلغور گندم که چهار تا پنج ساعت خیس شده نیز استفاده کرد.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

غذاهای نونی برای شام

برای مهمانی و دورهمی ها شام چی درست کنم که همه راضی باشند؟

زمانی که نام مهمانی و دورهمی به گوش می رسد، یک مادر ایرانی به دنبال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *