آیین و فلسفه عید نوروز 1400 برای ایرانیان

مبنای تعیین نوروز

در این مقاله ما علاوه بر بیان زمان دقیق سال تحویل مطالب و دانستنی های جدیدو جذاب  برای دوستان آماده کرده ایم . خوانندگان گرامی برای دانستن لحظه تحویل سال1400 و کلی مطالب جدید باما همراه باشید.

زمان تحویل سال خورشیدی برج حمل است که به آن نقطه اعتدال بهاری هم می گویند. اگر لحظه تحویل سال قبل از ظهر باشد همان روز نوروز است و اگر بعد از ظهر باشد فردای آن روز را نوروز می نامند.

مرز زمانی تحویل سال خورشیدی ظهر است. در تقویم ایران این مرز زمانی، با توجه به افق نصف النهار 52 نیم درجه شرقی بعد از لحظه ظهر محاسبه می شود. تعیین سال خورشیدی در سال 467 تا 471 (پیش از پیدایش تاریخ جلالی) این گونه بوده است:

سال را به 12 ماه تقسیم می کردند که هر ماه شمسی 30 روزه بود. جمعا 360 روز که پنج روز باقی مانده را در پایان آبان و یا اسفند اضافه می کردند و جمعا 365 روز می شد. با این محاسبه 5 ساعت و 48 دقیقه و 54 ثانیه می ماند که هر 4 سال یک روز می شود.

این باعث می شد نوروز در نقطه تعادل بهاری واقع نشود در زمان یزدگرد سوم روز نخست سال مطابق با 27 خرداد شد. پس از آن با محاسبه سال کبیسه، روز نوروز هر چهار سال یک روز به عقب آمد تا روز اول فروردین نوروز اعلام شود.

لحظه تحویل 1400

لحظه تحویل سال1400

زمان دقیق لحظه تحویل سال1400 هجری خورشیدی به ساعت رسمی جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر می باشد با ما همراه یاشید.

زمان تحویل سال 1400 : ساعت 13 و 7 دقیقه و 27 ثانیه

روز تحویل سال 1400 : (شنبه 1399/12/30) روز شنبه 30 اسفند 1399 هجری شمسی

مطابق 08 شعبان 1442 هجری قمری

20 مارس 2021 میلادی

شنبه 1399/12/30

 

آیین نوروز 1400 در سال تحویل 1400

1-  خانه تکانی:
در روزهای پایان سال ، تمام خانه و وسایل در آستانه نوروز تمیز و شستشو می کنند تا در لحظه تحویل سال ۱۴۰۰ با خانه ای آراسته به استقبال نوروز بروند.

2-  روشن کردن آتش:
رسم روشن کردن آتش در خرین چهارشنبه پایان سال متداول است که به آن چهارشنبه سوری می گویند. پریدن ار روی آتش در ایام نوروز در ترکمنستان هم رایج است.

3-  سفره های نوروزی :
برای سال تحویل ۱۴۰۰، از دیرباز رسم بوده است که سفره هفت سین که در آن هفت چیز که با حرف سین آغاز می شود پهن کنند.

4- پوشیدن لباس های نو :
برای ساعت تحویل ۱۴۰۰ از دیرباز رسم بر این بوده است که در خانه بزرگ خانواده جمع شوند و با وشیدن لباس های نو به استقبال سال نو می روند.

 

نمادهای سفره هفت سین:

سیب : نماد زیبایی و سلامتی
سنجد : نماد سنجیده عمل کردن
سکه : نماد رزق و روزی
سبزه : نماد طبیعت و طراوت
سیر : نماد مناعت طبع
سماغ : نماد صبر و بردباری
سرکه : نماد تسلیم و رضامناسبت های سال ۱۴۰۰:
تقویم ۱۴۰۰ ماه فروردین / تقویم فروردین ۱۴۰۰ / تعطیلات فروردین ۱۴۰۰
تعطیلات فروردین ماه تقویم رسمی ۱۴۰۰، هفت روز می باشد.

 

لحظه تحویل سال1400 چه حیوانی است؟

سال 1400 سال گاو می باشد.

حتما تا حالا دیدید و شنیدید که هر سال را به یک حیوانی نسبت میدهند و با توجه به خصوصیات حیوان سال ها ، خصوصیات و طالع بینی متولدین سالهای مختلف را با توجه به حیوان سال تولدشان ارائه می دهند. سال 1400 نیز سال گاو می باشد.

مشخصات متولدین سال گاو
آرام و صبور کم رو و کند و دقیق و صاحب روش متعادل و بی اهمیت نسبت به خود. گاو هوشیاری‌های طبیعتش را پشت یک چهره‌ی خانگی اش پنهان می‌کند. او اهل تفکر است و به همین دلیل شاید تنهائی را دوست می‌دارد و می‌تواند هدفی را تا سر حد تعصب تعقیب کند.

میهن پرستی افراطی دارد متاسفانه برای گاو عشق چیزی جز یک معمای قابل قبول نیست، می‌تواند با خروس ازدواج موفقیت آمیزی داشته باشد همچنین با موش‌ها نیز و مار و میمون هم می‌توانند در کنار گاو زندگی آرام توام با آرامشی داشته باشند، ولی از ببر و بز باید ترسید.

حیوان سال 1400

لحظه تحویل سال1400 درسایر کشورها

عید نوروز بزرگترین جشن ملی ایرانیان است و محدود به مرزهای جغرافیایی کشورایران نیست و گسترۀ آن به پهنای مرزهای فرهنگ ایرانی است. به غیر از کشورهای اطراف همچون تاجیکستان ، افغانستان و … عید نوروز توسط فرزندان ایران زمین در سراسر گیتی پاس داشته می‌شود .

نوروز باستانی یادگار نیک گذشتگان ماست که پیام آور دوستی ، عشق و محبت است. نوروز ایرانی درآمیخته با لطافت وخرمی طبیعت و فرصتی کم نظیر برای ورود به مرحله‌ای نیکوتر و برتر از عمر آدمی است. بدون تردید دمیدن روح تازگی بهار در میان درختان تنومند و کهنسال و استوار بسیار زیبا و دلنشین است.

 

امسال چه رنگی مد است؟

رنگ سال ۲۰۲۱ – ۱۴۰۰ چیست؟ کمپانی پنتون pantone امسال رنگ زرد و خاکستری را به عنوان رنگ‌های شاخص سال ۱۴۰۰ – ۲۰۲۱ معرفی کرده است. در این مقاله به چرایی انتخاب این رنگ‌ها و البته دلیل انتخاب رنگ سال از سوی این شرکت می‌پردازیم.

سال ۲۰۲۱ چه رنگی مده؟

رنگ‌های سال ۲۰۲۱ رنگ زرد لیمویی روشن یا زرد کره‌ای و خاکستری روشن هستند.  رنگ زرد روشن انتخاب شده توسط موسسه پنتون با کد رنگی PANTONE 13-0647 یک زرد درخشان، سر زنده و با نشاط است، رنگی گرم و سرشار از انرژی خورشید.

رنگ خاکستری کامل با کد رنگی PANTONE 17-5104 نمادی از عناصر جامد، قابل اعتماد و جاودانه است که پایه محکمی ایجاد می کند. این رنگ احساس خونسردی، مقاومت و استواری را به ما تلقین می کند.

مد رنگ سال ۲۰۲۱ – ۱۴۰۰

ترکیب زرد و خاکستری با جسارت بخشیدن به روحیه، نیاز درونی به دیده شدن، شناخته شدن و شنیده شدن صدای ما را برجسته تر می کند. ترکیبی که به بینش، نو آوری و شهود گره می خورد، احترام به خرد، تجربه و هوش، بازسازی را الهام می بخشد و ما را به سوی روش های تفکر و مفاهیم جدید سوق می دهد.

رنگ سال 1400

 

رنگ سال ۱۴۰۰ چه رنگی است؟

PANTONE 13-0647  – Illuminating
سال ۲۰۲۰ سال سخت و آشفته‌ای در تمام دنیا بود، بنابراین عجیب نیست که مؤسسه رنگ پنتون دو رنگ را به عنوان رنگ سال انتخاب کرده است، این انتخاب نشان دهنده بلاتکلیفی نیست بلکه می‌تواند یک استعاره باشد: نور انتهای تونل!

لوری پرسمن، معاون رئیس مؤسسه رنگ پنتون گفت: هیچ رنگی نمی‌تواند معنای لحظه را درک کند؛ در توضیح این انتخاب همچنین گفته شده است: یک پیوند رنگی، پیامی از قدرت و امید را ارائه می‌دهد که هم ماندگار است و هم روح بخش. در بیانیه منتشر شده در وب سایت پنتون آمده است: “عملی و سنگی اما در عین حال گرم و خوش بین، اتحاد بین قدرت و مثبت بودن؛ این یک داستان رنگی است که احساسات متفکرانه عمیق‌تر را با وعده‌ای درخشان و دوستانه در بر می‌گیرد.

کارشناسان کمپانی پنتون رنگ زرد را به خاطر داشتن و القای حس قدرت، انرژی، مثبت بودن، آفتاب و خاکستری را به خاطر سایه‌های روح‌انگیز، الهام‌بخشی و تلاش برای نشاط انتخاب کرده‌اند. آنها معتقدند ترکیب این دو رنگ پیامی حاوی قدرت و امید را القا می‌کند.

 

رنگ ۱۷-۵۱۰۴ Ultimate Gray ، نشان دهنده طرز تفکری عملکردگرا و انعطاف پذیر است! ایده ای که می تواند همه گیر بوده و موردپسند واقع شود؛ در حالی که رنگ ۱۳-۰۶۴۷ Illuminating یعنی همتای آفتابی آن، نوعی ابراز خوش بینی و امیدواری به آینده است.

 

ما امسال دو رنگ مکمل را اعلام کردیم! و این اتفاق دلیلی ندارد جز تاکید بر همراه بودن انسان ها با یکدیگر و تعامل. “

جالب است بدانید برای توصیف این دو رنگ به عنوان رنگ سال ۲۰۲۱ ، مجله architecturaldigest.com این چنین بیان شده است:

” خاکستری، زنبور عسل کارگر است و زرد، ملکه! “

همچنین مجله time.com نیز بیان داشته است:

” تعامل دو رنگ ایده آل با یکدیگر که پیامی از قدرت و امید را به همراه دارند و باعث نشاط آدمی می شوند. “

مدل لباس خاکستری و زرد، رنگ سال ۲۰۲۱

بسیاری از طراحان لباس و دکوراسیون برای این‌که بروز بودنشان را به مخاطبان نشان دهند از رنگ منتخب سال در طراحی‌ها و محصولاتشان استفاده می‌کنند و شخصیت‌های معروف (سلبریتی‌ها) نیز با همان انگیزه به خرید و استفاده از این محصولات جدید روی می‌آورند.

در ۲۲ سال گذشته این نخستین بار است که دو رنگ مستقل به عنوان رنگ سال مؤسسه پنتون انتخاب می‌شوند؛ برای اولین بار یک رنگ از طیف خاکستری در این انتخاب است و طیف زرد برای بار دوم: بار اول در سال ۲۰۰۹ و پس از آنکه بحران اقتصادی بزرگ سال ۲۰۰۸ بسیاری از کشورها را تحت تأثیر قرار داد.

 

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی شکوه زند

همچنین ببینید

کیفیت خواب

20 نکته برای بهبود کیفیت خواب

آیا تا به‌حال برایتان پیش‌آمده حتی در شب‌هایی که به‌ اندازه‌ی کافی خوابیده‌اید باز صبح‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *