بنر تبلیغاتی بالای مقاله

طرز تهیه دو نوع کیک قابلمه ای بدون فر

یکی از پرطرفدارترین کاری که در سراسر جهان بیشتر افراد از آن لذت می‌برند خوردن کیک با چای یا قهوه می‌باشد. بدون اغراق هیجان انگیزترین کار این است که خودمان کیک را تهیه نماییم. زیرا پختن کیک در خانه لذت خاصی دارد که به آسانی نمی‌توان با چیز دیگری مقایسه کرد. امروزه کیک خانگی را به دو روش تهیه می‌کنند، روش اول پختن کیک در فر و روش دوم پختن کیک بدون فر می‌باشد. ما در این مقاله قصد داریم طرز تهیه کیک بدون فر را با دو روش کار بردی آموزش دهیم.

گاهی اوقات ما همیشه دسترسی به فر را نداریم ولی هوس درست کردن کیک ذهنمان را درگیر خود می‌کند، کیک بدون داشتن فر به همه این امکان را می‌دهد تا بوی خوش کیک را در خانه تجربه کنند. شاید یکی از دلایلی که باعث می‌شود دور درست کردن کیک خانگی را خط بکشید این است که به فر دسترسی ندارید. اما برای این هم راهکاری وجود دارد و می‌توانید در قابلمه و بدون فر یک کیک قابلمه ای خوشگل و خوشمزه درست کنید. طرز تهیه کیک بدون فر و درون قابلمه لذت و طعم خواص خودش را دارد و شما به راحتی می‌توانید درون قابلمه یکی کیک عالی بپزید. در ادامه سعی می‌کنیم تمام نکاتی که لازم است برای پخت کیک در قابلمه رعایت شود را بنویسیم. پس با طرز تهیه دو نوع کیک قابلمه ای بدون فر با ما همراه باشید.

طرز تهیه کیک بدون فر

مواد لازم برای تهیه مواد کیک قابلمه ای عسلی :

این کیک برای 4_5 نفر کافی است.

تخم مرغ 3عدد اگر کوچک بود 4 عدد
 شیر 3/4 لیوان
 شکر 1 لیوان
 آرد  2 لیوان
روغن 1/4 لیوان
 وانیل نصف قاشق چای خوری
بکینگ پودر دو قاشق پر چایخوری
عسل یک قاشق غذاخوری همراه با آب

طرز تهیه مواد کیک قابلمه ای بدون فر :

 1. ابتدا تمام مواد را از نیم ساعت قبل از تهیه کیک داخل محیط قرار دهید تا تمام مواد به دمای محیط برسند.
 2. ابتدا آرد را با پکینگ پودر 3 مرتبه الک کنید. ( علت الک کردن آرد برای قرار گیری هوا در بین ذرات آرد هست تا کیک به خوبی پف کند.)
 3. سفیده و زرده‌ها را در ظرفی جدا کنید. سفیده تخم مرغ را به حدی بزنید که کاملا پف کند و سفت شود. یعنی وقتی ظرفتان را برمی‌گردانید از داخل ظرف نریزد. (هم زدن به اندازه تخم مرغ به شما کمک می‌کند تا کیکتان بوی بد تخم مرغ نگیرد.) سفیده تخم مرغ را در یخچال قرار دهید تا آب نیندازد.
 4. شکر را کم کم به سفیده اضافه می‌کنید و هم زدن را ادامه می‌دهید.
 5. زرده ای را که داخل ظرفی جدا شکسته بودید را همراه وانیل هم بزنید تا زمانی که شیری رنگ شود.
 6. ابتدا به زده تخم مرغ هم زده روغن را اضافه کنید با همزن برقی برای 30 ثانیه هم بزنید تا مخلوط شود.
 7. شیر را به زده و روغن اضافه کنید و 1 دقیقه هم بزنید.
 8. آردتان را هم که در ظرفی جدا سه بار با پکینگ پودر الک کردید آماده باشد و آن را کنار بگذارید.
 9. حالا مواد ما آماده شده است. حالا وقت اضافه کردن عسل به زرده و شیر و روغن است. اگر می‌خواهید بدانید که عسل را برای چه اضافه می‌کنیم. به خاطر رنگ آمدن کیک، کیک بعد از پختن یک رنگ عسلی به خودش می‌گیرد. (این بخش اختیاری است)
 10. حالا نوبت اضافه کردن آرد هست اینجا از یکی کمک بگیرید تا آرام‌آرام آرد را برای شما در مواد زرده و شیر و روغن بریزد و شما هم با همزن دستی مشغول همزدن باشید. اگر با همزن برقی هم بزنید پف کیک شما کم می‌شود.
 11. بعد از مخلوط کردن کامل مواد و برطرف شدن گلوله‌های آرد، سفیده تخم مرغ را از یخچال خارج کنید و نم نم هم بزنید تا مخلوط شوند.
 12. بعد از آماده شدن مواد ته قالبتان کاغذ روغنی را پهن کنید و دیواره‌ها را خیلی کم با پنبه چرب کنید. برای پف بهتر حتما به دیواره‌های ظرف آرد بپاشید.

نکته :

بیست دقیقه اول به هیچ عنوان درب فر باز نشود؛ زیرا اگر درب فر را باز کنید داخل فر هوا وارد می‌شود و کیک شما پف نمی‌کند.

 طرز پختن کیک قابلمه ای بدون فر

روش اول : پختن در یک قابلمه

درون قابلمه ابتدا چند قطره روغن بریزید و به اطراف قابمه پخش کنید تا کیک شما به قابلمه نچسپد. مواد را داخل قابلمه میریزید. شعله پخش کن را روی گاز قرار می‌دهید و سپس قابلمه را روی اجاق می‌گذارید. حتما از دم کنی برای در قابلمه استفاده کنید تا بخار کیک روی کیک نریزد و خمیر نشود. نیم ساعت اول به هیچ عنوان در قابلمه را باز نکنید. حتما مراقب باشید تا کیک ته نگیرد. مدت پخت با توجه به جنس قابلمه و دم و مقدار مواد بین 45 دقیقه تا 1 ساعت می باشد.

در ۵ دقیقه اول حرارت را کمی زیاد کنید بعد حرارت را کم کنید، تا ۳۰ دقیقه درب قابلمه را به هیچ وجه باز نکنید بعداز این زمان با خلال دندان کیک را چک کنید اگر چیزی بهش نچسبید و روی کیک هم بسته بود کیک پخته است. (اگر به خلال دندان چسبید باید اجازه بدید تا پخته ش).

حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید کمی خنک شود بعد یک بشقاب روی قابلمه قرار دهید تا کیک تان جدا شود.

اگر خواستید طرف دیگر کیک تان هم طلایی شود می‌توانید برگردانید داخل قابلمه تا طرف دیگر آن طلایی شود.

 

روش دوم : پختن در کیک پز

در این روش از قبل کیک پز را به برق میزنیم تا داغ شود. کیک پز ها با قالب حلقه ای هستند تا کیک بهتر پخته شود. برای پخت کیک با کیک پز چون هم حکم فر را دارد هم قالب از قبل با روغن چرب می‌کنیم. سپس بعد از اماده شدن مواد مواد را در قالب داغ شده می‌ریزیم و در آن را می‌بندیم. در نیم ساعت اول درب کیک پز را باز نمی‌کنیم. بعد از 45 ئقیقه می‌توانید با خلال دندان تست کنید کیک پخته یا نه! در کیک پز دما در تمام نقاط قالب یکنواخت است و کیک با پف خوبی را به شما می‌دهد.

 

نکات طلایی برای تهیه کیک بدون فر

 • ترجیحاً ظرفی که برای پختن کیک انتخاب کرده اید اگر دارای کف ضخیم باشد بهتر است زیرا کمک می‌کند تا تا کیک شما نسوزد.
 • قبل از ریختن مواد درون قابلمه، ابتدا زیر قابلمه را روشن نمایید، سپس شعله پخش کن را گذاشته و درب آن را ببندید تا خوب گرم شود. حدودا ۱۰ دقیقه با حرارت کم زمان مناسبی برای این کار می‌باشد. این روش را برای پخت کیک در فر هم انجام نمایید که فر چند دقیقه قبل از گذاشتن قالب باید گرم شود. زیرا این نکته در پخت کیک قابلمه ای و تابه ای بسیار مهم و کار بردی می‌باشد که حتما باید قابلمه کاملاً داغ باشد این روش  برای بهتر پف شدن کیک شما بسیار اهمیت دارد و بعد آن می‌توانید مایه کیکتان را داخل قابلمه ریخته و درب آن را ببندید.
 • برای چرب کردن کف قابلمه بهتر است از روغن جامد و یا کره استفاده کنید، اگر روغن مایع در دسترس دارید می‌توانید دیواره و کف قابلمه را چرب کنید و سپس مقداری آرد در قابلمه بپاشید.
 • در تمام مدت تهیه مواد کیک در یک جهت هم بزنید تا پف کیک بهتر شود.
 • توجه داشته باشید که برای پخت کیک بدون استفاده از فر باید از قابلمه ای استفاده کنید که درب مناسبی دارد و به خوبی کیپ می شود.
 • درب قابلمه را در حین پخت کیک برندارید زیرا پف کیک می خوابد.
 • می‌توانید برای برشته کردن روی کیک آن را به صورت وارونه در قابلمه برگردانید و به مدت ۳ دقیقه با شعله زیاد کیک را حرارت دهید.
 • برای تزیین این کیک خوشمزه می‌توانید از شابلون مخصوص طراحی کیک و توری زیر کیک و هر گونه اجسامی که برای تزیین کیک خانگی مناسب است استفاده کنید همچنین می‌توانید کیک را با کمک پودر پسته و یا پودر نارگیل نیز تزیین کنید.
 • اگر خواستید کیک شما دو رنگ شود ۱/۴ مایه کیک یا (۵ ق غ مایه کیک) را با ۲ ق چ پودر کاکائو مخلوط کنید و خوب بهم بزنید تا یکدست شود.(پودر کاکائو را با الک به مواد اضافه کنید.) ابتدا مایه ساده رادر قابلمه بریزید و روش را صاف کنید. بعد مایه کاکائویی را بریزد. (حتما از شعله پخش کن استفاده کنید)می‌توانید با خلال دندان، چنگال یا چاقو روی مایه کیک طرح ایجاد کنید، درب قابلمه را با دم کنی بپوشانید و روی قابلمه قرار دهید تا عرق درب قابلمه روی کیک را خمیری نکند.
 • در ۵ دقیقه اول حرارت را کمی زیاد کنید بعد حرارت را کم کنید، تا ۳۰ دقیقه درب قابلمه را به هیچ وجه باز نکنید بعداز این زمان با خلال دندان کیک را چک کنید اگر چیزی بهش نچسبید و روی کیک هم بسته بود کیک پخته است. (اگر به خلال دندان چسبید باید اجازه بدید تا پخته شود.)
 • بهترین قابلمه برای درست کردن کیک بدون فر از جنس تفلون است . ولی از چدن و سرامیک با کفه ی ضخیم هم می توانید استفاده کنید.
 • قابلمه خود را متناسب با حجم مواد کیک انتخاب کنید.
 • می توانید برای پخت کیک بدون فر از کیک پز و یا تابه های دو طرفه استفاده کنید و وقتی که یک طرف کیک به خوبی پخته شد. طرف دیگر آن را در تابه برگردانید تا به خوبی پخته شود.
 • برای طمع دار شدن کیک می توانید به جای شیر از هر ن.ع آبمیوه ای استفاده کنید ولی از مقدار پف کیک کاسته می شود.

طرز تهیه دو نوع کیک قابلمه ای ساده بدون فر

نکات تکمیلی کیک قابلمه ای

 • زمان پخت کیک قابلمه‌ای حدودا 40 الی 45 دقیقه می‌باشد.
 • زمان آماده سازی مواد کیک هم حدودا 20 الی 30 دقیقه است.
 • توجه نمایید مقدار اولیه طرز تهیه کیک برای 4 الی 5 نفر مناسب می‌باشد.
 • مدت زمان پخت کیک شما ممکن است با توجه به جنس و نوع قابلمه شما و یا حرارت گاز و مقدار مواد اولیه متفاوت باشد.
 • در جهت مطمئن شدن از پخت کیک، می‌توانید از خلال دندان استفاده نمایید، اگر مواد بر آن نچسبد بدانید که کیک شما به خوبی پخته شده است، در جهت چسبیده شدن مواد مجددا آن را در حرارت قرار دهید.
 • کیک بدون فر و درون قابلمه‌ای شما جزء کیک و شیرینی، انواع کیک می‌باشد.
 • کیک پخته شده درون قابلمه شما را می‌توانید در وعده دسر نیز سرو نمایید.

حال پس از طرز تهیه کیک قابلمه ای بدون فر به حل مشکلات احتمالی که در موقع پخت کیک می‌تواند به وجود آید می‌پردازیم:

10 مشکل رایج کدبانوها در پخت کیک قابلمه ای بدون فر

پخت کیک یکی از لذت بخش‌ترین سرگرمی‌های دنیا است. اما این کار هم مانند هر کار دیگری به اصطلاح قلق‌های خاص خودش را دارد. به همین خاطر ممکن است در حین پخت کیک با مشکلات مختلفی رو به رو شویم، از پف نکردن کیک گرفته تا چسبیدن آن به قالب کیک و غیره. ما هم در این مطلب می‌خواهیم به چند مشکل رایج در پخت کیک بپردازیم و ببینیم چطور می‌توان آن‌ها را حل کرد.

۱- پف نکردن کیک

مشکل: کیکم پف نکرده و مثل پنک کیک صاف شده.

‌می‌توانم درستش کنم؟

اگر فراموش کرده باشید جوش شیرین بریزید یا از آرد پف کننده استفاده نکرده باشید دیگر کاری از دست تان برنمی‌آید. البته اگر کیک تان نرم و اسفنجی شده و بیش از حد نپخته، لازم نیست کیک تان را دور بریزید و قابل خوردن است. می‌توانید آن را برش دهید و چند تکه کنید و روی هر تکه را با باتر کریم یا باتر آیسینگ بپوشانید. هیچ کس متوجه نمی‌شود کیک تان پف نکرده!

اما اگر کیک تان هنوز کامل نپخته و مطمئنید که ماده‌ پف آور را در آن ریخته اید، کیک را به داخل فر برگردانید و بگذارید مدت بیشتری بپزد. دمای فر را دوباره چک کنید و مطمئن شوید که درست است، چون ممکن است تنها مشکل کار این باشد که فرتان هنوز سردتر از آنی است که باید باشد.

دفعه‌ بعد چه کنم؟

دفعه‌ بعد ریختن جوش شیرین را فراموش نکنید.

اگر دستور پخت کیک پیچیده است، یک دستور ساده‌تر مثل کیک اسفنجی شکلاتی انتخاب کنید.

از درست بودن اندازه‌ قالب کیک مطمئن شوید، چون اگر بیش از حد بزرگ باشد مایع کیک آنقدر پف نخواهند کرد که قالب پر شود.

در هم زدن مواد هم زیاده روی نکنید. وقتی مواد با هم ترکیب شدند، دست از هم زدن بکشید و مایع کیک را داخل فر بگذارید تا بپزد.

۲- چرب شدن کیک

مشکل: کیکم براق و روغنی شده.

می‌توانم درستش کنم؟

اگر کیک تان خوب پخته، اما کمی چرب و روغنی است، می‌توانید رویش را با شکلات بپوشانید تا چربی کیک را پنهان کند. اما اگر کیک نپخته و کل آن خیس است، شاید چاره‌ای جز دور انداختنش نداشته باشید.

دفعه‌ بعد چه کنم؟

مطمئن شوید مقدار کره‌ای که استفاده می‌کنید درست است.

از درست بودن نحوه‌ هم زدن مواد مطمئن شوید.

کره را زیاد بیرون یخچال نگذارید، چون شروع به عرق کردن می‌کند و روغنی می‌شود و اگر در این حالت آن را به مواد اضافه کنید طبیعتاً همین مشکل برایتان پیش خواهد آمد.

کره را در دمای مناسب نگه دارید و طبق دستور پخت کیک عمل کنید.

۳- چسبیدن کیک به قالب

مشکل: کیکم به قالب چسبیده و جدا نمی‌شود.

می‌توانم درستش کنم؟

نگران نباشید؛ حل این مشکل کار سختی نیست. کافی است یک چاقوی تیز دور لبه‌ی کیک، یعنی بین کیک و قالب بچرخانید. یک ضربه‌ کوچک به دور لبه‌ها و پشت قالب هم بزنید. کمی صبر کنید و بگذارید کیک در همان حالت بماند؛ وقتی کیک هنوز خیلی داغ است نباید سعی کنید آن را از قالب درآورید. اجازه دهید ۱۵ دقیقه یا بیشتر، کیک در قالب بماند.

برای بیرون آوردن کیک، ابتدا دستکش‌های فرتان را به دست کنید. قالب را با یک دست بگیرید و دست دیگرتان را روی کیک بگذارید. در همان حالت قالب را وارونه کنید و دور لبه‌ها آنقدر ضربه بزنید تا کیک جدا شود و روی دست تان بیفتد. کیک را به سمت درستش برگردانید و آن را روی یک سینی خنک کننده بگذارید.

اگر هنگام بیرون آوردن، کیک یکجا از قالب جدا نشد و چند تکه بیرون آمد هم نگران نباشید. می‌توانید آن‌ها را برش دهید و چند تکه کنید و با بستنی مخلوط کنید، یا از آن‌ها به عنوان لایه‌ی زیرین ترایفل استفاده کنید، یا حتی له شان کنید و با آن‌ها آبنبات کیکی درستی کنید.

آموزش پخت کیک در قابلمه

دفعه‌ بعد چه کنم؟

دفعه‌ بعد هنگام درست کردن کیک یادتان باشد که قالب کیک را حتماً قبل از ریختن مایع کیک به داخل آن، چرب کنید.

برای چرب کردن از کره یا روغن استفاده کنید یا به جای آن، قالب کیک تان را با کاغذ شیرینی پزی بپوشانید تا کیک به آن نچسبد. هر دو روش جلوی چسبیدن کیک را خواهد گرفت.

۴- سوختن کیک

مشکل: کیکم سوخته.

می‌توانم درستش کنم؟

اگر کیک تان به معنای واقعی کلمه سوخته یعنی سیاه شده بهتر است سلامتی تان را با خوردن یک کیک سوخته به خطر نیندازید. اما اگر فقط بیرون کیک کمی برشته شده، اما داخلش نرم است، می‌توانید بیرون کیک را ببرید.

یک چاقوی بزرگ بردارید و با آن لایه‌ی بیرونی کیک را جدا کنید. باقیمانده‌ کیک را با باتر کریم یا باتر آیسینگ بپوشانید و مثل همیشه تزئینش کنید. هیچ کس متوجه تفاوتش نخواهد شد!

دفعه‌ بعد چه کنم؟

مطمئن شوید دمایی که برای پخت کیک انتخاب کرده اید و همینطور دمای فر قبل از گذاشتن کیک در آن درست و مناسب است. چون اگر فر بیش از حد داغ باشد کیک خیلی زود می‌پزد و روی آن می‌سوزد.

اگر داخل کیک نپخته، اما روی آن قهوه‌ای شده، باید کیک را با یک فویل آلومینیومی یا کاغذ شیرینی پزی بپوشانید. این کار باعث می‌شود دیگر فقط داخل کیک بپزد نه بیرون آن.

حواس تان به کیک باشد و تا اتمام پخت، حتما هنگام پخت کیکتان را در هر ۵ تا ۷ دقیقه چک کنید تا از سوختی یا دیگر مشکل جلوگیری شود.

۵- نپختن کیک

مشکل: کیکم را به اندازه‌ای که باید گذاشتم بپزد، اما هنوز اصلاً نپخته.

می‌توانم درستش کنم؟

اگر کیک تان حتی شروع به پختن هم نکرده، آن را به داخل فر برگردانید و مطمئن شوید که فر روشن است و روی دمای درست تنظیم شده.

اگر بیرون کیک پخته، اما داخلش نپخته باقی مانده، آن را دوباره در فر بگذارید و با فویل آلومینیومی کامل و محکم بپوشانید. فویل آلومینیومی حرارت را در خود نگه می‌دارد و کمک می‌کند داخل کیک هم بپزد. اجازه دهید کیک ۱۰ تا ۱۵ دقیقه‌ دیگر هم بپزد و در این حین حتماً هر ۵ تا ۷ دقیقه کیک را چک کنید تا مطمئن شوید که کار به درستی در حال انجام است.

ممکن است وقتی کیک را از فر درآوردید ظاهر چندان اشتهاآوری نداشته باشد، پس اجازه دهید خنک شود و بعد از آن، اگر کیک ناهمواری‌هایی داشت می‌توانید آن‌ها را با باتر کریم بپوشانید.

دفعه‌ بعد چه کنم؟

چک کردن دمای فر اهمیت زیادی دارد. چون دما اگر خیلی کم باشد کیک نمی‌پزد و اگر خیلی زیاد باشد کیک می‌سوزد.

۶- خشک شدن کیک

مشکل: وقتی کیک را از فر درآوردم دیدم به شدت خشک شده.

می‌توانم درستش کنم؟

اگر کیک تان آنقدر خشک شده که وقتی خواستید از قالب جدایش کنید خرد شد، می‌توانید با خرده‌های آن آبنبات کیکی درست کنید. خرده‌های کیک را با مقداری باتر کریم مخلوط کنید و آن‌ها را به شکل توپ درآورید. اما اگر کیک تان فقط کمی خشک شده و هنوز قابل خوردن است، می‌توانید آن را با یک لایه‌ی ضخیم باتر کریم یا باتر آیسینگ بپوشانید و با مواد ِ تَری مثل کره یا شکلات بپوشانید.

دفعه‌ بعد چه کنم؟

از درست بودن مقدار آرد مطمئن شوید. اگر آرد زیاد بریزید، مواد ِ تَر، آرد را به خود جذب می‌کنند و کیک تان خشک و خرد می‌شود.

اگر مقدار کره یا تخم مرغ هم کافی نباشد کیک خشک خواهد شد؛ بنابراین مطمئن شوید که دقیقاً طبق دستور پخت کیک عمل می‌کنید و دمای فر را هم همیشه چک کنید.

۷- فرو رفتن وسط کیک

مشکل: وسط کیکم فرو رفته.

می‌توانیم درستش کنم؟

اگر وسط کیک تان فرو رفته، اما داخلش کامل پخته، کار زیادی در مورد آن از دست تان برنمی آید. می‌توانید روی کیک را با باتر کریم بپوشانید تا فرورفتگی آن را پنهان کند. اما اگر کیک تان کامل نپخته، آن را با یک فویل آلومینیومی بپوشانید و بگذارید ۵ تا ۱۰ دقیقه‌ دیگر هم در فر بپزد. در این مدت هم حدوداً هر ۱۰ دقیقه کیک را چک کنید تا ببینید که لازم است بیشتر بپزد یا نه. بعد از اتمام پخت هم احتمالاً کیک تان شکل عادی‌ای نخواهد داشت، پس می‌توانید روی آن را با باتر کریم بپوشانید. هیچ کس متوجه تغییر شکل کیک نخواهد شد!

دفعه‌ بعد چه کنم؟

به خصوص در ابتدای کار، مطمئن شوید که در ِ فر، در مرحله‌ی پخت کیک باز نمانده.

دمای فر را چک کنید و اگر باز هم این مشکل تکرار شد، دفعه‌ بعد، به جای یک قالب کیک از دو تا استفاده کنید.

وقتی دو کیک اسفنجی تان آماده شدند، آن‌ها را به حالت ساندویچی روی هم بگذارید. با این کار فرورفتگی‌ها دیگر معلوم نخواهند شد.

۸- یکدست پف نکردن کیک

مشکل: یک طرف کیکم پف کرده و یک طرف دیگرش نه.

می‌توانم درستش کنم؟

اگر کیک تان کامل پخته باشد، جز اینکه قسمت بلندتر کیک را با چاقو ببرید و روی آن را هم سطح کنید، کار دیگری از دست تان برنمی آید. بعد از آن هم می‌توانید کیک را با فوندانت یا باتر کریم بپوشانید تا جای بریدگی‌ها را پنهان کنید.

دفعه‌ بعد چه کنم؟

دفعه‌ بعد هنگام اضافه کردن آرد به مواد ِ تَر مطمئن شوید که کار هم زدن را به درستی انجام می‌دهید. اگر آرد یکدست مخلوط نشود، شکل کیک هم بعد از پخت یکدست نخواهد شد.

دمای فر را هم چک کنید؛ چون اگر فر بیش از حد داغ باشد این مسأله می‌تواند تأثیر بگذارد، یا اگر فر به درستی کار نکند درنتیجه حرارت به طور یکسان در فر پخش نمی‌شود و کیک شکل درستی پیدا نمی‌کند.

۹- خوابیدن پف کیک

سؤال: وقتی کیک را از فر درآوردم پف داشت و اندازه اش خوب بود، اما بعدش پفش خوابید و کوچک شد.

می‌توانم درستش کنم؟

اگر کیک تان پفش خوابیده، اما کامل پخته و قابل خوردن به نظر می‌رسد، پس می‌توانید آن را بخورید. شاید ظاهر کیک تان قشنگ نباشد، اما مطمئناً طعم خوبی دارد. می‌توانید کیک تان را به شکل مکعب‌های کوچک هم برش دهید و با آن‌ها مینی کیک درست کنید.

دفعه‌ بعد چه کنم؟

همیشه وقتی می‌خواهید مایع کیک را داخل فر بگذارید مطمئن شوید که مایع خیلی سرد نیست. اگر بیشتر مواد کیک را در یخچال نگه می‌دارید، بهتر است قبل از مخلوط کردن شان یا پختن کیک، اجازه دهید به دمای اتاق برسند.

هم زدن بیش از اندازه‌ مایع کیک هم می‌تواند تأثیر بگذارد، بنابراین همزن برقی تان را روی یک سرعت یکنواخت تنظیم کنید و وقتی مواد با هم ترکیب شدند دست از هم زدن بکشید.

۱۰- ترک خوردن مواد کیک

مشکل: وقتی شروع کردم به مخلوط کردن کره و شکر با تخم مرغ، مواد ترک خوردند.

می‌توانم درستش کنم؟

قبل از اینکه بیشتر ترک بخورد به مواد آرد اضافه کنید. برای هم زدن از یک قاشق چوبی استفاده کنید یا با همزن برقی مواد را آنقدر هم بزنید تا باهم مخلوط شوند. هر چه سرعت عمل بیشتری داشته باشید احتمال بیشتری دارد که بتوانید ترکیب را حفظ کنید و جلوی ترک خوردنش را بگیرید.

دفعه‌ بعد چه کنم؟

لازم نیست اول شکر و کره را باهم مخلوط کنید. شما می‌توانید همه‌ مواد، یعنی کره، شکر، آرد و تخم مرغ را اندازه بگیرید و در ظرف بریزید و بعد کار هم زدن را شروع کنید.

 

 

FavoriteLoadingپسندیدم
بنر تبلیغاتی پایین مقاله

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

طرز تهیه مرغ لا پلو مجلسی و کباب لا پلو لذیذ و آس

پلو های لایه ای را می توان به عنوان یکی از انواع پلو های مجلسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.