تامپون چیست؟ | هر آنچه که باید در رابطه با تامپون و استفاده از آن بدانیم

در دوران قاعدگی‚ خانم‌ها از ابزارهای مختلفی برای جذب خون خارج شده از بدن استفاده می‌کنند. تنوع این ابزارها در سال‌های اخیر بیشتر شده و هر یک مزایای خاص خود را دارد. نوار بهداشتی‚ تامپون‚ کاپ قاعدگی از مواردی هستند که برای جذب خون خارج شده از بدن در دوران عادت ماهانه استفاده می‌شود. در این مقاله از وب سایت نیمه شب به معرفی تامپون و نحوه استفاده از آن می‌پردازیم.

تامپون چیست

تامپون چیست؟

همانطور که گفته شد‚ تامپون یکی از ابزارهایی است که خانم‌ها در دوران قاعدگی برای جذب خون خارج شده از بدن از آن استفاده می‌کنند. البته تامپون شکل متفاوت‌تری از نوار بهداشتی دارد. شکل قرار گیری و نحوه استفاده از آن نیز با نوار بهداشتی متفاوت است. تامپون وسیله‌ای استوانه‌ای شکل از جنس پنبه است که با استفاده از بک فرو کننده درون واژن قرار گرفته و خون را به خود جذب می‌کند و اجازه خارج شدن خون را نمی‌دهد. در انتهای آن نیز نخی وجود دارد که برای خارج کردن آن از داخل واژن مورد استفاده قرار می‌گیرد. تامپون‌ها دارای نوع انگشتی نیز هستند که این نوع برای قرار گیری در داخل واژن نیازی به فرو کننده نخواهد داشت.

ویژگی‌های استفاده از تامپون

شما می‌توانید از تامپون‌ها در هنگام انجام فعالیت‌هایی مانند شنا نیز استفاده کنید. این یکی از مزیت‌های استفاده از این محصول نسبت به پد است. چون در حالی که شما از نوار بهداشتی استفاده کنید نمی‌توانید به داخل آب بروید. یکی دیگر از مزایای استفاده از این محصول نیز این است که بیشتر خانم‌ها زمانی که تامپون را درون واژن قرار می‌دهند آن را حس نمی‌کنند. در حالی که این ویژگی در زمان استفاده از پد یا کاپ قاعدگی وجود ندارد. اندازه کوچک این محصول نیز باعث شده که استفاده از آن ساده‌تر باشد.

سعی کنید از تماس مستقیم دست با خون و یا تامپون آلوده به خون، خودداری کنید. همچنین خانم‌هایی که تا به حال رابطه جنسی نداشته‌اند نباید از این محصول استفاده کنند. اما در حالی که اصرار به استفاده از آن را دارید به یک پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم انجام گیرد.

به صورت کلی بهتر است که در موقعیت‌های عمومی از نوار بهداشتی استفاده شود. به این دلیل که استفاده از نوار بهداشتی بهتر و ساده‌تر از استفاده از تامپون است.  موقعیت‌هایی که بهتر است شما از تامپون استفاده کنید شامل ورزش کردن و یا مهمانی رفتن است. اگر شما در مجلسی حضور پیدا می‌کنید و لباس مجلسی شما تنگ است‚ بهتر است از تامپون به جای نوار بهداشتی استفاده نمایید.

پیشنهاد سردبیر : برنامه پریود فارسی برای اندروید

چگونه از تامپون استفاده کنیم

انواع مختلف تامپون

به صورت کلی ساختار تامپون‌ها از سه بخش تامپون‚ فروکننده و نخ انتهایی تشکیل شده است. خود تامپون از جنس پنبه ساخته شده است و توسط فرو کننده در داخل واژن قرار می‌گیرد. برای خارج کردن آن نیز از نخ انتهایی آن استفاده شود. البته همانطور که گفته شد نوعی از تامپون وجود دارد که بدون استفاده از فروکننده و فقط با دست در داخل واژن قرار می‌گیرد. اما تامپون‌ها از نظر میزان جذب انواع مختلفی دارند که به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

  • ضعیف: جذب حدود ۶ گرم خون
  • معمولی: جذب ۶ تا ۹ گرم خون
  • خوب: جذب ۹ تا ۱۲ گرم خون
  • خیلی خوب: ۱۲ تا ۱۵ گرم خون
  • عالی: قدرت جذب ۱۵ تا ۱۸ گرم خون

بهترین نوع این محصول برای استفاده تامپون‌های با قدرت جذب معمولی می‌باشند. توصیه می‌شود که تامپون‌‌ها را هر ۴ تا ۶ ساعت یکبار عوض کنید. اگر فکر می کنید که لازم است که تامپون را زودتر از ۴ ساعت تعویض نمایید احتمالا باید از تامپونی با قدرت جذب بالاتر استفاده کنید. هرگز این محصول را دیرتر از ۸ ساعت تعویض نکنید.

نکته مهم

استفاده مداوم یا طولانی مدت از تامپون‌ها مخصوصا انواع فوق جاذب آن‌ها‚ باعث افزایش خطر حمله سمی می‌شوند. وقتی که تامپون به مدت طولانی در واژن قرار گیرد، احتمال مهاجم شدن باکتری‌هایی که قبلا بی آزار بودند وجود دارد. مهم‌ترین این باکتری‌ها استافیلوکوک اورئوس است. برای جلوگیری از این اتفاق توصیه می‌شود که تامپون‌ها را در فاصله زمانی گفته شده تعویض کرده و شب‌ها از نوار بهداشتی استفاده کنید. از تامپون‌های فوق جاذب استفاده نکنید و بهتر است از کوچک‌ترین تامپونی که می‌توانید استفاده کنید. اگر دچار عفونت پوستی مخصوصا در نزدیکی آلت تناسلی هستید، از تامپون استفاده نکنید. همچنین به یاد داشته باشید که پیش از قرار دادن تامپون حتما دست‌های خود را با دقت بشویید.

از کدام اندازه استفاده کنیم؟

باید بدانید که همه سایزهای تامپون مناسب استفاده برای همه نیستند. اگر اولین باری است که از این محصول استفاده می‌کنید، از سایز های کوچک‌تر آن شروع کنید. در صورتی که نتوانست که به طور کامل خون را جذب کنداز اندازه‌های یزرگ‌تر آن استفاده کنید. البته برخی خانم‌ها از سایزهای مختلف استفاده می‌کنند. در روزهایی که خونریزی بیشتر است از سایز بزرگ و در روزهایی که خونریزی کمتر است از سایزهای کوچک استفاده می‌کنند.

به یاد داشته باشید که استفاده از این محصول هرگز نباید درد داشته باشد. در این صورت اندازه آن را کوچک‌تر کنید.

چگونه از تامپون استفاده کنیم

نحوه استفاده

  • در ابتدای کار حتما دست‌های خود را با آب و صابون بشویید و خشک کنید. سپس پلاستیک تامپون را جدا کنید. به یاد داشته باشید که اگر به هر دلیلی تامپون از دستتان افتاد آن را دور بیاندازید و از یک تامپون دیگر استفاده کنید.
  • سپس بشینید و پاهای خود را در حالت راحتی قرار بدهید. در تامپون لوله نازک درون لوله بزرگ‌تر قرار دارد. شما برای قرار دادن آن باید وسط قسمت نازک را با انگشت بگیرید. مطمئن شوید که نخ تامپون وجود دارد.
  • با یک دست لب‌های واژن را باز کنید و با دست دیگر به آرامی تامپون را در داخل واژن وارد کنید. وقتی انگشتی که وارد می‌کند به بدن و یا آن اپلایکاتور رسید و یا وقتی لوله بزرگ‌تر وارد شد داخل کردن را متوقف کنید.
  • زمانی که اپلایکاتور یا لوله بزرگ‌تر وارد واژن شد از با انگشت سبابه لوله داخلی را به لوله خارجی فشار دهید.
  • زمانی که لوله داخلی وارد شد اپلیکاتور را خارج کنید. مطمئن شوید که نخ تامپون خارج از واژن وجود داشته باشد تا به راحتی بتوانید آن را خارج کنید.

اگر تامپون به درستی وارد شود شما آن را احساس نخواهید کرد. پس در صورتی که احساس ناراحتی می‌کنید احتمالا آن را درست قرار نداده‌اید. در این صورت آن را خارج کنید و از یک تامپون جدید استفاده کنید.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

شخصیت رمزآلود مردان بتا که باید بدانید!

شخصیت هر فرد او را از دیگران متمایز می‌کند و به همین خاطر، تیپ‌های شخصیتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *