آسان ترین راه های گرفتن اقامت ترکیه

در سالهای اخیر سرمایه‌گذاری و خرید ملک در ترکیه برای اقامت و سکنی گزیدن با استقبال دوچندان متقاضیان روبرو شده است که بر همین اساس قصد داریم تا در این مقاله به تبیین آسان ترین راه های گرفتن اقامت ترکیه بپردازیم .

وقتی فکر مهاجرت به هر کجای این کره خاکی به ذهنتان خطور می‌کند؛ یعنی اینکه شما از پتانسیل لازم برای جامعه عمل پوشاندن به این هدف بطور کامل برخوردارید.

پس سوالی که با نهادن اولین قدم در این مسیر در پس ذهنتان عیان میگردد، این است که به کجا مهاجرت کنیم؟ اصلا نگران نباشید. تنها کافی است بسته به شرایط خود و آنچه که از زندگی در محیط جدید و ساخت آینده‌ای روشن از آن انتظار دارید را انتخاب نمایید.

در این مرحله است که عموما مهاجرت به ترکیه مورد توجه و انتخاب جمع کثیری از مهاجران، علی‌الخصوص مهاجران ایرانی، گرجستانی، سوریه، ارمنستان، بلغارستان و… قرار گرفته است. به همین دلیل اگر به راستی عزم خود را جزم کرده اید برای مهاجرت و اقامت در ترکیه، پس ادامه ی این مطلب را از دست ندهید.

آسان ترین راه های گرفتن اقامت ترکیه

آسان ترین راه های گرفتن اقامت ترکیه

اقامت توریستی در ترکیه|آسان ترین راه های گرفتن اقامت ترکیه

یکی از آسان ترین راه های گرفتن اقامت ترکیه ، اقامت توریستی است .

همانطور که می‌دانید شهروندان ایرانی می‌توانند با در دست داشتن پاسپورت معتبر و بدون نیاز به دریافت ویزا برای حداکثر ۹۰ روز در یک بازه ۶ ماهه به صورت توریستی در ترکیه اقامت داشته باشند. البته این مورد برای تمامی شهروندان دنیا یکسان نبوده و بسیاری از اتباع کشورهای مختلف باید با مراجعه به وب‌سایت رسمی evisa.gov و پرداخت ۱۵ یورو، نسبت به دریافت ویزای الکترونیکی و فرودگاهی پیش از ورود به این کشور اقدام کنند.

آن دسته از شهروندان خارجی که قصد دارند بیش از مدت زمان ۹۰ روزه ویزای توریستی الکترونیکی خود در ترکیه اقامت داشته باشند، باید برای دریافت یک دفترچه کوچک آبی رنگ از اداره مهاجرت این کشور اقدام کنند و از این طریق دیگر نیازی به خروج از کشور و دریافت مجدد ویزا و مهر پاسپورت نخواهند داشت.

اما این قانون برای شهروندان ایرانی صدق نکرده و به دلیل اینکه ویزای توریستی برای ایشان صادر نمی‌شود، خروج از کشور پیش از اتمام مهلت ۹۰ روزه اقامت توریستی برای ایرانیان الزامی است.

در صورتی که مسافر ایرانی از این قانون پیروی نکرده و بیشتر از حد مجاز در این کشور اقامت داشته باشد، ملزم به پرداخت جریمه نقدی و پاسخگویی به آفیسر مرزی فرودگاه برای تخطی از قانون خواهد بود.

ایرانیان با اجاره خانه در ترکیه، می‌توانند برای اقامت قانونی توریستی در این کشور اقدام کنند.

بر همین اساس شهروندان ایرانی می‌توانند با ارائه مدارک زیر نسبت به دریافت اقامت موقت توریستی ترکیه از ۶ ماه تا حداکثر ۲سال درخواست دهند:

 • قرارداد رسمی اجاره‌ خانه در ترکیه با اعتبار یک‌ساله و یا برگه تائیدیه هتلی در ترکیه مبنی بر اقامت فرد برای بازه زمانی یک‌ساله به نام شخص متقاضی (بنابر قوانین دولتی این کشور تا ۳ نفر و در برخی موارد بیشتر می‌توانند با یک قرارداد رسمی و سند تاپو اقامت خود را دریافت کنند)
 • پاسپورت و کپی پاسپورت
 • بیمه سلامت یک‌ساله
 • برگه دریافت کد مالیاتی ترکیه از vargi numurasi
 • ۴قطعه عکس رنگی جدید برای کارت اقامت
 • برگه تائید صحت قرارداد اجاره‌نامه توسط دفترخانه رسمی
 • فیش واریزی به اداره مهاجرت

البته در برخی مواقع نادر ممکن است حتی با ارائه مدارک کامل، درخواست اقامت متقاضی و مهاجرت به ترکیه از طرف اداره مهاجرت این کشورریجکت شده و یا به جای ۱ تا ۲ سال برای ۶ماه برای فرد صادر شود.

در عین حال آن دسته از گردشگران ایرانی که قصد حضور در کارگاه‌های آموزشی و یا دوره‌های زبان ترکی استانبولی تومر را داشته باشند نیز می‌توانند با ارائه مدارک کامل و موجه به اداره مهاجرت این کشور، برای دریافت اقامت یک‌ساله و موقت توریستی ترکیه اقدام کنند.

آسان ترین راه های گرفتن اقامت ترکیه

اقامت از طریق ادامه تحصیل در ترکیه|آسان ترین راه های گرفتن اقامت ترکیه

ادامه تحصیل نیز یکی از آسان ترین راه های گرفتن اقامت ترکیه است .

این روزها با توجه به مزایای برتر تحصیل در ترکیه نظیر اعتبار بالای مدارک دانشگاهی، استاندارد و کیفیت بالای آموزشی، امکان انجام کار دانشجویی در حین تحصیل، امکان دریافت کمک هزینه تحصیلی، پایین‌بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی در ترکیه، نبود نیاز به دریافت ویزا و مدرک زبان انگلیسی و نداشتن شرط سنی و گپ تحصیلی، متقاضیان ایرانی زیادی به فکر ادامه تحصیل و اقامت در ترکیه هستند.

بر همین اساس آن دسته از شهروندان ایرانی که قصد ادامه تحصیل و دریافت اقامت موقت یکساله در ترکیه را دارند، می‌توانند ازطریق گذراندن دوره زبان تومر و یا دریافت پذیرش تحصیلی و ثبت‌نام در موسسات آموزشی و یا دانشگاه‌های خصوصی و دولتی معتبر ترکیه، نسبت به دریافت اقامت موقت قانونی از اداره مهاجرت این کشور درخواست دهند.

با تحصیل در ترکیه کارت اقامت یکساله برای دانشجویان بین‌المللی صادر شده و دانشجو می‌تواند تا پایان زمان تحصیل خود در این کشور به کار دانشجویی مشغول شود، از خدمات بیمه درمانی استفاده کند و در عین حال کارت اقامت خود را تمدید نماید.

لازم به ذکر است که دانشجویان بین‌المللی مقطع کاردانی و کارشناسی اجازه انجام کار دانشجویی در سال اول حضور خود در ترکیه را نداشته و می‌توانند از سال دوم تحصیلی برای دریافت مجوز و انجام کار دانشجویی در این کشور اقدام کنند.

البته بنابر قوانین دولتی ترکیه دانشجویان بین‎المللی می‌توانند پس از اتمام دوره تحصیلی دانشگاهی خود در این کشور، به مدت یکسال اقامت خود را جهت جستجوی کار مناسب و تمام وقت در بازار کار ترکیه تمدید نمایند.

متقاضیان کار تمام‌وقت و اقامت پس از تحصیل در ترکیه باید مجوز کار را از وزارت کار و امور اجتماعی این کشور دریافت کنند و در عین حال از تسلط کامل زبان ترکی برخوردار باشند.همچنین با گذشت ۵سال از زمان ورود، متقاضیان واجد شرایط می‌توانند کارت اقامت یکساله خود را به کارت اقامت دائم تبدیل کنند.اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که اقامت دائم ترکیه با شهروندی ترکیه فرق دارد و از مزایای کمتری برخوردار است.

لازم به ذکر است که برای ادامه تحصیل در ترکیه و اقامت در این کشور توریستی و خوش آب و هوا حتما ملزم به داشتن دانش زبان ترکی استانبولی نیستید و می‌توانید از طریق زبان انگلیسی نیز به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های برتر این کشور بپردازید.

به طور معمول دانشگاه‌های دولتی و کم‌هزینه ترکیه دروس خود را در مقاطع مختلف دانشگاهی به زبان ترکی استانبولی ارائه می‌دهند و اغلب دانشگاه‌های خصوصی و گران‌تر این کشور اقدام به ارائه دروس دانشگاهی به زبان انگلیسی می‌کنند. اما در هر دو صورت، دریافت اقامت موقت ترکیه برای دانشجوی بین‌المللی ممکن بوده و در صورت نداشتن آشنایی با زبان ترکی، موقعیت‌‌های کاری در بازار این کشور برای فرد کمتر خواهد بود.

 

اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

خرید ملک می تواند یکی از آسان ترین راه های گرفتن اقامت ترکیه باشد .

همانطور که در مطلب خرید ملک و دریافت پاسپورت ترکیه به طور مفصل به این موضوع پرداختیم، بنابر قانون وضع‌شده در سال ۲۰۱۸ توسط دولت ترکیه ، رئیس جمهور ترکیه این امکان را برای شهروندان خارجی فراهم کرده تا با خرید ملکی با ارزش ۲۵۰ هزار دلار در ترکیه از مزایای حق شهروندی، پاسپورت ترکیه و اقامت این کشور برای خود و خانواده برخوردار گردند.

پیش از تصویب قانون فعلی، متقاضیان خارجی تنها می‌توانستند از طریق خرید ملک و سرمایه‌گذاری ۱ میلیون دلاری به این مهم دست پیدا کنند، اما بنابر تصمیم‌گیری جدید دولت ترکیه در راستای جذب سرمایه خارجی، رونق اقتصادی و پیشرفت و گسترش کشور، اکنون شهروندان خارجی می‌توانند با خرید یک یا چند ملک در ترکیه با مجموع ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا، در کمترین زمان ممکن از مزایای حق شهروندی، پاسپورت و اقامت ترکیه برخوردار شوند.

بد نیست بدانید که امکان افتتاح حساب بانکی در ترکیه و خرید اقساطی ملک در ترکیه نیز وجود داشته و شرایط بسیار ایده آلی را برای خریدار خارجی به همراه خواهد داشت.

شما ملزم به نگهداری ملک و یا آپارتمان خریداری‌ شده در ترکیه برای حداقل ۳ سال بوده و حق فروش آنرا در این بازه زمانی نخواهید داشت. اما در عین حال می‌توانید با استفاده از گزینه اجاره ملک، علاوه بر مزایای شهروندی، درآمد ارزی هم در ترکیه داشته باشید.

پیشنهاد می کنیم تا برای مقایسه و انتخاب بهترین گزینه خرید ملک در ترکیه یا ایران و اطلاع از جزئیات مهمی نظیر، روش های انتقال پول از ایران به حساب بانکی ترکیه، انتقال سند ملک در ترکیه به خوبی تحقیق کرده و از مشاوره تخصصی کارشناسان ما در نیلگام استفاده کنید.

به طور معمول، قیمت آپارتمان در مناطق مختلف ترکیه و شهرهای این کشور با یکدیگر تفاوت اساسی داشته و نمی توان این توقع را داشت تا با بودجه ای متوسط، بهترین خانه را در برترین منطقه و شهر خریداری کرد. برای همین بهتر است تا در مورد اینکه کدام شهر ترکیه برای خرید ملک و سرمایه گذاری مناسب تر است اطلاعات جامعی کسب کنید.

البته با خرید ملکی با ارزش کمتر از ۲۵۰ هزار دلار در ترکیه نیز می‌توان از کارت اقامت یکساله و تمدید آن برای سالهای بعد بهره برد، اما در صورت خرید ملک در ترکیه با ارزش ۲۵۰ هزار دلار، شما می‌توانید علاوه بر برخورداری از اقامت قانونی از مزایای مضاعف زیر استفاده کنید:

 • امکان دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه برای صاحب ملک و افراد خانواده
 • امکان اقامت دائمی در کشور ترکیه
 • امکان استفاده از مزیت دوتابعیتی از طریق Turkuaz card
 • برخورداری از خدمات کامل بیمه درمانی و دولتی
 • امکان تحصیل رایگان در ترکیه و استفاده از حق بازپرداخت دانشگاهی
 • برخورداری از حق رای و حقوق بازنشستگی
 • امکان اجاره ملک خریداری‌شده و کسب درآمد ارزی
 • نبود نیاز به اقامت دائم در ترکیه
 • صدور سریع کارت اقامت و پاسپورت ترکیه (۳۰ روز کاری)
 • امکان سفر به بیش از ۷۰ کشور دنیا بدون نیاز اولیه به گرفتن و گذراندن پروسه ویزا از طریق پاسپورت ترکیه
 • بالا رفتن شانس موفقیت در پروسه اخذ انواع ویزای معتبر دنیا نظیر ویزای کانادا و ویزای شینگن از طریق حق شهروندی ترکیه
 • امکان افتتاح حساب بانکی بین‌المللی مسترکارت و ویزاکارت

 

در صورتی که دارای ملک و یا شغل ثابتی در ترکیه باشید و بتوانید این موضوع را به اداره مهاجرت ترکیه اثبات کنید که از توانایی مالی کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی خود برخوردار هستید، می‌توانید برای دریافت اقامت موقت یک‌ساله اقدام نمایید.

با اتمام اعتبار کارت اقامت یک‌ساله، در صورتی که هم‌چنان در حال تحصیل، دارای کار دائم و یا ملک در ترکیه باشید، برای حداقل ۱۸۴روز در سال گذشته در این کشور اقامت داشته باشید، مالیات خود را در ترکیه پرداخت کرده و دارای توانایی مالی کافی برای پوشش هزینه‌های خود و خانواده در این کشور باشید، امکان تمدید اقامت برای شما وجود خواهد داشت.

پس از گذشت ۸سال از اقامت قانونی در ترکیه، شما امکان دریافت اقامت دائم و بی‌قید و شرط این کشور را خواهید داشت.

برای این‌که واجدشرایط دریافت اقامت دائمی ترکیه شوید، باید طی ۳سال گذشته از زمان درخواست اقامت هیچ کمک اجتماعی از موسسات دولتی این کشور نگرفته باشید، دارای هیچ‌گونه سوابق کیفری و جنایی نباشید و از تمکن مالی کافی برخوردار باشید.

شما هم‌چنین می‌توانید در صورت تمایل از خدمات خرید ملک ترکیه گروه شرکت‌های نیلگام (ایران-آنکارای سابق) استفاده کرده و علاوه بر دریافت مشاوره تخصصی رایگان و دسترسی به بهترین سایت های خرید و فروش ملک در ترکیه، از تخفیف تا حداکثر ۲۰ درصد این مجموعه استفاده کرده و ملک موردنظر خود را تا حداکثر ۵۰ هزار دلار کمتر از ارزش واقعی آن در ترکیه خریداری کنید.

اقامت از طریق ازدواج 

اخذ اقامت از طریق ازدواج همانطور که از  اسمش پیداست که تحت شرط ازدواج با یک شهروند ترک اخذ میشود. در این نوع از اقامت، بعد از ۳ تا ۵ سال زندگی دائم، طرف ترک میتواند برای درخواست شهروندی همسر خود اقدام کند. بدیهی است ازدواج صوری میتواند به دنبال خود مشکلات فراوانی داشته باشد، از جمله جریمه و اخراج از ترکیه

اقامت از طریق تولد فرزند|آسان ترین راه های گرفتن اقامت ترکیه

برای تولد فرزند هم کشور ترکیه برای اعطای شهروندی تابع قانون خون است .

یعنی تولد فرزند شما در ترکیه هیچ امتیاز خاصی ندارد و برای دریافت شهروندی حداقل یکی از پدر و مادر باید شهروند ترک باشد تا به کودک شهروندی اعطا شود.

آسان ترین راه های گرفتن اقامت ترکیه

اقامت کاری (استخدام)

اقامت کاری یکی دیگر از آسان ترین راه های گرفتن اقامت ترکیه است .

در این نوع اقامت ابتدا باید اجازه کار از طرف کارفرما برای متقاضی درخواست بشود و سپس ابتدا برای یکسال و در مرحله بعدی برای دوسال تمدید خواهد شد. در صورت ادامه همکاری بعد از پنج سال هم متقاضی میتواند درخواست شهروندی ترکیه را بدهد. شرط لازم و کافی برای اینکه شما بتوانید اقامت از طریق کار رابه دست آورید این است که یک شرکت ترکیه ای شما را بعنوان کارمند پذیرفته و استخدام کند.

همکاری با شما، طبق آمار وزارت کار و رفاه ترکیه، نباید شخصی که پاسپورت ترکیه را دارد با تخصص شما بیکار باشد، با ملاحظه نکته فوق و وضعیت کار در ترکیه و در نظر گرفتن شرایط خاص ایرانیان می توان اینطور نتیجه گرفت که در حال حاضر شانس یافتن کار در کشور ترکیه از طریق استخدام رسمی در شرکتهای ترک، برای ایرانیان بسیار کم است.

اما از طرفی هم در حال حاضر خارجیان زیادی از طریق کارهای خدماتی مانند پرستاری در خانه یا حتی دندانپزشکی از دولت ترکیه اقامت کاری دریافت نموده اند. پس میتوانید امیدوار باشید.

افرادی که مدارک دانشگاهی دارند می توانند به صورت حضوری و یا مکاتبه ای در کشور ترکیه در زمینه تخصص خود به یکی از شرکت ها و یا کارخانه های خصوصی تقاضای کار در ترکیه داده و برای خود شغل مناسب پیدا کنند، در این صورت کار فرما در صورتی که به تخصص شما نیاز داشته باشد، اقدام به گرفتن اجازه کار برای شما خواهد نمود که هزینه ای برای شما ندارد، پس از گرفتن اجازه کار (حدودا ۲ – ۳ ماه طول خواهد کشید) شما میتوانید شخصا اقدام به اقامت ترکیه نمائید که در این صورت نیز مخارج چندانی برای شما ندارد.

اقامت از طریق ثبت شرکت (راه اندازی کسب و کار)|آسان ترین راه های گرفتن اقامت ترکیه

در این اقامت، شما با ثبت شرکت ترکیه  و فعالیت در یک حوزه تجاری به شرطی که کارت آبی چالیشما ایزنی را هم دریافت کنید، بعد از ۵ سال می توانید برای شهروندی ترکیه اقدام کنید. در این حالت و برای دریافت چالیشما ایزنی نیاز است که لااقل ۵ نفر شهروند ترکیه را استخدام کرده وبرایشان بیمه رد کنید. نکته بسیار مهم این است که به هیچ عنوان فقط جهت اخذ اقامت ترکیه، اقدام به ثبت شرکت نکنید. چرا که هزینه های بعد از ثبت شرکت به مراتب بیشتر از هزینه های ابتدایی هستند.

سخن پایانی 

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که به دنبال مهاجرت به کشوری دیگر هستند مطلب بی نظیر زیر نیز می تواند برایتان مفید واقع گردد ، بنابرین آن را از دست ندهید.

ارزان ترین کشورها برای مهاجرت

چنانچه اگر جز افرادی هستید که قصد مهاجرت به ایران را دارند پیشنهاد ما به شما این است که از وبسایت زومیلا برای تامین مسکن خود در هر نقطه از ایران استفاده کنید .

لیست آژانس های املاک زومیلا

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا در سال 2022 چقدر است؟

کانادا یکی از کشورهای پیشرفته و توسعه یافته است که توانسته بستر مناسبی را برای …

3 نظر

 1. خیلی وقت بود دنبال مطلبی این چنین کامل می گشتم ممنون عالی بود

 2. امیدوارم کارای مهاجرت کاریم به ترکیه اوکی بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *