۷ راه از بین بردن موهای صورت

برداشتن موهای زائد از هر قسمت از بدن بسیار آسان و قابل درک است. با این حال، وقتی نوبت به از بین بردن موهای صورت می‌رسد، اکثریت مردم با مشکل مواجه هستند و از روش مناسب مطمئن نیستند. به هر‌حال این قضیه مربوط به چهره است و ما نمی‌توانیم ریسک کنیم. بنابراین، اگر می‌خواهید بدانید که چگونه موهای صورت خود را از بین ببرید، ما در این مقاله به ۷ روش اشاره می‌کنیم.

۱-اصلاح

 چه از یک ریش‌تراش یکبار مصرف یا یک ماشین اصلاح برقی استفاده کنید، هر دو دارای یک تیغه داخلی هستند که موهای سطح پوست را کوتاه می‌کند. ریش‌تراش‌ها می‌توانند روی قسمت‌های مختلف بدن کار کنند و موهای صورت شما را از بین ببرند، از جمله: لب بالا، چانه، ابروها، خط ریش.

با این حال، نتایج دائمی یا طولانی‌مدت نیستند. صورت شما برای یک تا سه روز بدون مو می‌ماند و سپس باید دوباره اصلاح کنید. برای بهترین نتیجه، صورت خود را تمیز کرده و یک لایه صابون یا کرم اصلاح بمالید. این کار باعث ایجاد سطح صاف و کاهش احتمال بریدگی می‌شود. ریش‌تراش را در جهت رشد مو روی صورت خود بکشید.

این روش نسبتاً ایمن است، ولی موهای زیر پوستی می‌توانند یکی از عوارض جانبی اصلاح باشند. این برجستگی‌های کوچک زمانی ایجاد می‌شوند که موها دوباره به داخل پوست رشد می‌کنند. موهای رشد کرده معمولاً طی چند روز خود به خود بهبود می‌یابند.

از بین بردن موهای صورت

در نیمه شب بخوانید:دکلره صورت و بدن چیست و چگونه انجام می‌شود؟ چه مزایا و معایبی دارد؟

۲-موچین کردن

 یکی دیگر از راه‌های مؤثر و ارزان برای از بین بردن موهای صورت است. این روش کمی متفاوت از اصلاح عمل می‌کند. به جای برداشتن مو با تیغ، موچین برای کندن یا کشیدن مو از ریشه طراحی شده است. موچین روی هر موی صورت کار می‌کند.

به طور معمول، نتایج موچین بیشتر از اصلاح ماندگاری دارد، سه تا هشت هفته. برای موچین کردن موهای صورت، مراحل زیر را دنبال کنید: قبل از شروع، صورت خود را با یک دستمال گرم پاک کنید تا پوست نرم شود. موهایی را که می‌خواهید بچینید جدا کنید. در حالی که پوست خود را کشیده نگه داشته‌اید، هر بار یک تار مو را بچینید. همیشه در جهت رشد، موها را بکشید.

استفاده موچین می‌تواند باعث ناراحتی جزئی شود، اما معمولاً دردناک نیست. اگر درد دارید، یک تکه یخ را روی آن ناحیه بمالید تا قرمزی و التهاب کاهش یابد. حتما قبل و بعد از استفاده، موچین خود را با الکل ضدعفونی کنید. مانند اصلاح، موچین نیز می‌تواند باعث رشد موهای زیرپوستی شود.

از بین بردن موهای صورت

در نیمه شب بخوانید:تونیک پوست صورت چیست و چه تفاوتی با تونر دارد؟

۳-اپیلاسیون

اپیلاسیون گزینه دیگری برای از بین بردن موهای صورت است. این تکنیک می‌تواند تا چهار هفته موها را از بین ببرد. اگر نمی‌خواهید مرتباً اصلاح کنید یا موچین کنید، انتخاب بهتری است. اپیلاتورها مانند موچین و اصلاح عمل می‌کنند.

تفاوت این است که اپیلاتورها با گرفتن همزمان چندین مو و از بین بردن آنها از ریشه موهای صورت را از بین می‌برند. از آنجایی که مو از ریشه برداشته می‌شود، رشد مجدد آن به زمان بیشتری نیاز دارد. گاهی اوقات، اپیلاسیون باعث می‌شود که موها نرم‌تر و ظریف‌تر رشد کنند.

ممکن است فقط هنگام برداشتن مو از پاها یا مناطق بزرگتر بدن به اپیلاتور فکر کنید. اما اپیلاتورها در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند که آنها را برای از بین بردن موهای تمام قسمت‌های بدن ایده‌آل می‌کند. هنگام استفاده از اپیلاتور لازم نیست پوست خود را آماده کنید. با این حال، لایه‌برداری چند روز قبل به نرم شدن پوست و کاهش خطر رشد موهای زیر‌پوستی کمک می‌کند.

هنگامی که برای برداشتن مو با اپیلاتور آماده شدید، مراحل زیر را دنبال کنید: اپیلاتور را در زاویه ۹۰ درجه نگه دارید. پوست خود را سفت نگه دارید. اپیلاتور را در جهت رشد مو حرکت دهید. برای جلوگیری از شکستن مو، اپیلاتور را به آرامی روی صورت خود بکشید. آن را خیلی محکم روی پوست خود فشار ندهید. این روند می‌تواند دردناک باشد، اما آهسته رفتن می‌تواند ناراحتی را کاهش دهد. اگر بعد از آن دچار حساسیت شدید، یک تکه یخ را روی نقاط دردناک بمالید تا تورم و التهاب کاهش یابد.

از بین بردن موهای صورت

در نیمه شب بخوانید:فواید یخ برای صورت | آیا یخ برای درمان جوش صورت خوب است؟

۴-اپیلاسیون با موم

 دو نوع  اپیلاسیون وجود دارد، اولی استفاده از موم سرد است، که قبل از استفاده بین دستان خود گرم می‌کنید. و دومی موم گرم که در یک وارمر ذوب می‌کنید و سپس با استفاده از چوب روی آن قسمت از بدن قرار می‌دهید. هنگام خرید موم، به دنبال مومی باشید که برای استفاده روی صورت فرموله شده است.

اگر مومی را انتخاب می‌کنید که نیاز به گرم کردن در خانه دارد، یک واکس گرم‌کننده بخرید. گرم کننده موم، موم را به طور یکنواخت گرم می‌کند و به شما امکان کنترل بهتر دما را می‌دهد. همچنین، حتما تعداد زیادی چوب اپیلاسیون خریداری کنید تا فقط یک بار از هر چوب استفاده کنید. دو بار استفاده از یک چوب می‌تواند باکتری را وارد موم کند و ممکن است باعث عفونت پوست شود.

قبل از اپیلاسیون، تست پچ روی پوست خود انجام دهید تا ببینید آیا دچار واکنش آلرژیک شده‌اید یا خیر و مطمئن شوید که دمای موم مناسب است. موم نباید احساس گرمای ناراحت کننده داشته باشد. باید به راحتی روی پوست شما سر بخورد.

اگر پوست شما واکنش آلرژیک نشان نداد، این مراحل را برای اپیلاسیون موهای صورت خود دنبال کنید: دست‌هایتان را بشویید. صورت خود را تمیز کنید. مقداری از موم را بر روی صورت قرار دهید. نوار را در جهت رشد موها محکم بردارید. وقتی کارتان تمام شد، موم باقی مانده را با روغن بچه بردارید، سپس مرطوب کنید.

اپیلاسیون ممکن است ناراحت کننده باشد و می‌تواند باعث ایجاد آکنه و موهای زیر پوستی شود. همچنین اگر از رتینوئیدها استفاده می‌کنید، باید از مصرف آن اجتناب کنید.

در نیمه شب بخوانید:ماسک خانگی برای درمان جوش صورت | آموزش ساخت ماسک خانگی برای پوست

۵-لیزر موهای زائد

مشکل اصلی بسیاری از روش‌های از بین بردن موهای صورت این است که نتایج موقتی هستند یا فقط چند هفته دوام می‌آورند. برای نتایج طولانی‌تر، لیزر موهای زائد را در نظر بگیرید. در این روش از لیزر و پرتوهای ضربان‌دار برای آسیب رساندن به فولیکول‌های مو و در نتیجه ریزش مو استفاده می‌شود.

این روش یک راه حل نیمه دائمی است، موها بعد از حدود شش ماه دوباره رشد می‌کنند. گاهی اوقات موها دوباره رشد نمی‌کنند و اگر مو برگردد، ممکن است ریزتر و غیر قابل توجه باشد. لیزر موهای زائد ممکن است گران باشد. دستیابی به نتایج مطلوب معمولاً مستلزم چندین بار رفتن به مطب پزشک یا اسپا است.

لیزر موهای زائد را می‌توان در هر نقطه از صورت مانند لب بالایی و چانه انجام داد.

هنگام استفاده از لیزر، مراحل زیر را دنبال کنید: صورت خود را تمیز کنید و اصلاح کنید. از آنجایی که شما موهای زیر پوست را از بین می‌برید، این درمان زمانی که موها کوتاه هستند بهترین عملکرد را دارد. عوارض جانبی رایج لیزر موهای زائد قرمزی و حساسیت به لمس است. برای کاهش ناراحتی از یخ استفاده کنید.

در نیمه شب بخوانید:بهترین مراکز لیزر مو زائد در تهران

۶-کرم‌های موبر

 نتایج کرم‌های موبر می‌تواند، بیشتر از اصلاح ماندگار باشد. قیمت این کرم‌ها از اپیلاسیون ارزان تر است. این کرم‌ها دارای مواد شیمیایی مانند سدیم، دی اکسید تیتانیوم و سولفید باریم هستند که پروتئین‌های مو را تجزیه می‌کنند و به راحتی حل و شسته می‌شوند.

اگرچه این مواد به طور کلی بی‌خطر هستند، اما خطر واکنش شیمیایی وجود دارد. اگر اولین بار است که از کرم موبر استفاده می‌کنید، ابتدا یک تست پچ انجام دهید و مقدار کمی از کرم را روی پوست خود بمالید. علائم واکنش شامل قرمزی پوست، برآمدگی و خارش است. حداقل ۲۴ ساعت پس از آزمایش پچ صبر کنید قبل از اینکه کرم را روی بخش‌های بزرگتر صورت خود بمالید.

سپس یک لایه از کرم را روی موهای زاید صورت بمالید. اجازه دهید کرم حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه روی صورت شما بماند. با استفاده از یک پارچه مرطوب، کرم را به آرامی پاک کرده و موهای زائد را از بین ببرید. صورت خود را با آب بشویید و خشک کنید. این محصولات به صورت ژل، کرم و لوسیون موجود هستند.

در نیمه شب بخوانید:روش سریع درمان جوش صورت در ایام عید | راهکارهای درمان جوش

۷-نخ‌زنی

گزینه دیگری برای فرم دادن به ابروها و از بین بردن موهای صورت در ناحیه‌ی لب، دو سمت صورت و چانه  است. در این روش از یک نخ استفاده می‌شود که موهای ناخواسته را می‌کشد و می‌پیچد تا زمانی که از فولیکول مو بلند شوند.

نتایج می‌تواند بیشتر از اصلاح یا موچین ماندگاری داشته باشد، به علاوه این روش باعث رشد موهای زائد نمی‌شود. نخ کشی مواد شیمیایی ندارد بنابراین، هیچ خطری برای واکنش پوستی وجود ندارد، اگرچه ممکن است با برداشتن مو از فولیکول‌ها توسط تکنسین، درد یا ناراحتی جزئی را تجربه کنید. برای کاهش درد، از تکنسین خود بخواهید که کرم بی حس‌کننده را روی صورت شما بمالد یا پس از آن یک کمپرس گرم اعمال کنید.

در نیمه شب بخوانید:۱۱ تا از بهترین مراکز پوست، مو و زیبایی در تهران

به خاطر داشته باشید که بر‌خلاف تصور رایج، هیچ روشی برای از بین بردن موهای صورت نمی‌تواند تضمین‌کننده حذف دائمی موهای زائد باشد. با این حال، تکنیک‌هایی در دنیای زیبایی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی بیشتر از شر آنها خلاص شوید.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

اشتباهات رایج مراقبت های پوستی

همه مردم خصوصا بانوان اهمیت ویژه ای برای سلامت پوست خود قائل اند و برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *