چگونه موخوره را از بین ببریم؟

موهای خشک و وز می‌توانند دلایل مختلفی داشته باشند، اما در اغلب موارد، کمبود رطوبت مقصر است. عواملی مانند بافت یا تخلخل مو، سطح پروتئین و حتی محیطی که در آن زندگی می‌کنید می‌توانند به‌طور چشمگیری بر میزان رطوبت مورد نیاز موهای شما تأثیر بگذارند. نوع و بافت مو از فردی به فرد دیگر متفاوت است و هیچ راه حل یکسانی برای موهای خشک و وز وجود ندارد. در حالی که همه موها ممکن است خشک و وز شوند، موهای مجعد تمایل بیشتری به ایجاد هر دو دارند. موخوره ناشی از خشکی موهایی است که رطوبت ندارند. از قضا، آب و هوای مرطوب باعث بدتر شدن موهای وز می شود. خب چاره کار چیست؟ با نیمه شب همراه باشید تا در مورد درمان موخوره مو بیشتر آشنا شوید.درمان موخوره مو

چه چیزی باعث ایجاد موخوره می شود؟

وز شدن موها معمولاً بر افرادی تأثیر می‌گذارد که به طور مکرر موی خود را با وسیله های گرمایشی آرایش می‌دهند. همه این‌ها می‌توانند باعث شکستگی، گره خوردن و دو شاخه شدن انتهای مو شوند و موهای شما  خشک، کدر و وز به نظر می‌رسانند.

در سطح میکروسکوپی، موهای وز و آسیب‌دیده تحت هوازدگی بیش از حد قرار گرفته‌اند که به بیرونی‌ترین لایه‌های ساقه مو، معروف به کوتیکول، ساییده شده است. هنگامی که این لایه برداشته شود، لایه قشر داخلی در معرض دید قرار می گیرد که می تواند منجر به شکستن مو شود. به عبارت دیگر، وز شدن موها نشانه آسیب عمده مو است که ساختار تارهای مو را به خطر انداخته و هیدراته شدن آن را از بین برده است.

درمان موخوره مو چگونه است؟

در نیمه شب بخوانیم:در رطوبت و بارندگی موهای ابریشمی داشته باشید!

یک شامپو + نرم‌کننده حاوی گلیسیرین انتخاب کنید

در حالی که ما همیشه به ایجاد فرمول‌های بدون سولفات اهمیت می‌دهیم، اجتناب از این ماده ممکن است به ویژه برای کسانی که مستعد خشکی و موخوره هستند مفید باشد. دستیابی به محصولات غنی از گلیسیرین نیز مفید است، که با نفوذ به مو و هیدراته کردن آن از داخل به بیرون، به مبارزه با موخوره کمک می کند. گلیسیرین یک مرطوب‌کننده عالی است، به این معنی که رطوبت اضافی هوا را جذب می‌کند و یک پوشش محافظ در اطراف ساقه مو ایجاد می‌کند تا به حفظ رطوبت کمک کند.

حداقل هفته ای یکبار از ماسک حالت دهنده عمیق استفاده کنید

برای افزایش بیشتر هیدراتاسیون، حداقل یک بار در هفته به سراغ یک ماسک نرم‌کننده عمیق عمیق بروید. یک ماسک مو با کیفیت بالا نه تنها به مرطوب کردن موهای شما از داخل به بیرون کمک می کند. همچنین از موهای شما در برابر آسیب گرما و دو شاخه شدن انتهای مو محافظت می‌کند – دو دلیل اصلی وز شدن مو.

حوله موهای معمولی خود را کنار بگذارید

استفاده از حوله نامناسب می تواند به معنای واقعی کلمه موهای شما را خراب یا شکسته کند (مخصوصاً دومی)، زیرا موهای خیس در آسیب پذیرترین حالت خود هستند. به جای استفاده از حوله نخی، که می‌تواند باعث اصطکاک و شکستگی شود، به جای آن از یک حوله مخملی استفاده کنید. پارچه نرم‌تر نه تنها بر روی تارهای شما ملایم‌تر است، بلکه به‌طور ویژه طراحی شده است تا موهای شما را سریع‌تر خشک کند و میزان تورم روی موهای خیس را کاهش دهد، که این همان چیزی است که آن‌ها را مستعد وز کردن و آسیب می‌کند. اگر موهای فرفری یا پیچ‌دار دارید، حتی می‌توانید موهای خود را با یک تی‌شرت خشک کنید تا آب موهایتان کم شود.

هنگام خشک کردن موهایتان از سری بزرگ شسوار استفاده کنید

دخترای مو فرفری گوش کنید این یکی برای شماست! در حالی که حالت دادن حرارتی می‌تواند آسیب‌رسان باشد، لازم نیست برای از بین بردن موهای وز شده، سشوار را کنار بگذارید. وقتی موهایتان را سشوار می‌کنید، حتماً یک ضمیمه پخش‌کننده اضافه کنید تا میزان حرارت مستقیم و هوای نیرومندی که به تارهایتان برخورد می‌کند را محدود کنید. سشوار کشیدن با دیفیوزر از پرتاب بیش از حد موهایتان در حین خشک شدن جلوگیری می کند. این اصطکاک کمتری ایجاد می کند و در نتیجه وز کردن کمتری ایجاد می کند. اجازه دهید موهایتان در اکثر موارد (حدود ۷۵ درصد) قبل از اینکه با سشوار خشک شود، با هوا خشک شوند. فقط مطمئن شوید که سشوار را روی حرارت ملایم قرار دهیددرمان موخورهدرمان موخوره مو با استفاده از سرم مو

سرم مو موها را می پوشاند و درخشندگی و محافظت در برابر رطوبت را فراهم می کند. سرم مو آسیب را التیام نمی بخشد، اما می تواند به محافظت از مو در برابر عناصر کمک کند و به حفظ رطوبت آن کمک کند.

روی روبالشی ابریشمی استفاده کنید

ممکن است کمی اضافی به نظر برسد، اما روبالشی ابریشمی می‌تواند کمک زیادی به مبارزه با موخوره و دو شاخه شدن انتهای آن کند. به این دلیل که مانند حوله نخی شما، روبالشی استاندارد پنبه‌ای می‌تواند الیاف موهای شما را بکشد و اصطکاک ایجاد کند، در حالی که در شب در حال چرخش هستید، صبح‌ها دچار وز، شکستگی و گره خوردن می‌شوید. از سوی دیگر، ابریشم پارچه‌ای بسیار نرم‌تر و ملایم‌تر است که به حفظ روغن طبیعی موهایتان در هنگام خواب کمک می‌کند و میزان اصطکاک و آسیبی که در طول شب در معرض آن قرار می‌گیرد را کاهش می‌دهد. البته روکش‌های ساتن نیز می‌توانند برای موهای شما در روز یا شب مفید باشند.

از اسپری حالت دهنده مو صرف نظر کنید

در حالی که اسپری مو ممکن است یک مرحله ضروری قبل از رفتن به بیرون در یک روز خوشایند به نظر برسد، اما در واقع بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر خواهد داشت. حتی سبک‌ترین اسپری‌های مو حاوی الکل‌های خشک‌کننده هستند که باعث ایجاد تجمع و تورم و پف کردن کوتیکول مو می‌شوند. به عبارت دیگر، این محصول مو اساساً بهترین دوست موخوره است، پس فقط به خودتان لطف کنید و دوری کنید.

برای موهایتان وقت بگذارید

اگر از یک آرایشگر بپرسید که چگونه از شر موهای وز خلاص شوید، احتمالاً به شما خواهند گفت که زمان اصلاح فرا رسیده است. شکاف نوک‌ مو و شکستگی اغلب موهایتان را وز می‌کند، به همین دلیل است که باید موهایتان را مرتب نگه دارید. برای کوتاه کردن مو هر هشت هفته یا بیشتر برنامه ریزی کنید. یک اصلاح تازه به خلاص شدن موهای شما از هر گونه آسیب‌دیدگی کمک می‌کند، که در عین حال باعث می‌شود موهای شما سالم و صاف به نظر برسد.

در نیمه شب بخوانیم:چرا استفاده از ماسک مو ضروری است؟

درمان موخوره مو با دست نزدن زیاد به مو

اگر در حال حاضر بیشتر این نکات را دنبال می کنید و هنوز نمی دانید که چگونه از شر موهای وز خلاص شوید، باید دست زدن به آن را متوقف کنید. ممکن است دستان شما عامل وز کردن موهایتان باشند. هرچه بیشتر انگشتانتان را بین موهایتان بگذرانید، اصطکاک و وز بیشتری ایجاد می کنید – به خصوص در موهای مجعد یا مواج. می‌توانید از این ترندهای لوازم جانبی مو استفاده کنید و از یک هدبند یا گیره‌های تزئین شده برای نگه داشتن تارهای خود در جای خود و دور از صورت خود استفاده کنید، جایی که احتمال بیشتری وجود دارد که آنها را لمس کنید.وز شدن مو با دست زدن زیاد

موهای خود را بخار کنید تا آبرسانی بیشتری داشته باشید

بسته به تخلخل موهایتان، ممکن است در آبرسانی کافی به تارهایتان مشکل داشته باشید. مو از پروتئین‌های متصل به هم توسط لیپیدها/اسیدهای چرب ساخته شده است و بیرونی‌ترین لایه، کوتیکول، مانند فلس‌ها قرار دارد. میزان باز یا بسته بودن این فلس‌ها تعیین می‌کند که انواع موی مختلف چقدر راحت یا دشوار می‌توانند رطوبت را جذب کرده و در خود نگه دارند. کوتیکول های مو با تخلخل بالا بسیار برآمده هستند – یعنی آب به راحتی جذب می شود اما به سرعت تبخیر می شود. کوتیکول های مو با تخلخل کم چنان محکم بسته شده اند که عبور آب از آن بسیار دشوار است. چالش این نوع مو این است که محصولات اغلب به جای جذب روی تار می نشینند.

چگونه افرادی با تخلخل کم می توانند هیدراتاسیون را القا کنند؟ استفاده از بخار پوسته‌های لایه کوتیکول را تشویق می‌کند تا باز شود، و رطوبت به داخل نفوذ کند.

برای بخار دادن موهایتان در خانه، به موهای تازه شسته شده نرم کننده بزنید. موها را با کلاه حمام بپوشانید و با یک حوله مرطوب داغ بپوشانید. بخار پوسته‌های لایه کوتیکول موهای شما را باز می‌کند و به نرم‌کننده اجازه می‌دهد تا در آن نفوذ کند.

سرم مو برای درمان موخوره مو

راهکارهای خانگی برای درمان موخوره مو

سرکه سیب

موی سالم سطح ph اسیدی دارد که بین 4.5 تا 5.5 است. وقتی تعادل PH مو در این محدوده باشد، کوتیکول ها بسته و صاف می مانند. وقتی مو خیلی قلیایی می شود، کوتیکول ها باز می شوند و ظاهری وز می کنند.

سرکه سیب یک آلفا هیدروکسی اسید است که کمی اسیدی است. به همین دلیل، شواهد حکایتی نشان می دهد که در صورت استفاده موضعی، ممکن است برای  جلوگیری از موهای وز مفید باشد، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

برای استفاده از سرکه سیب برای موهای خود:

1/3 فنجان سرکه سیب ارگانیک را با 1 لیتر آب گرم مخلوط کنید.

به اندازه نیاز روی موهایتان بریزید. می توانید بقیه را برای استفاده بعدی ذخیره کنید، یا همه آن را بر اساس ضخامت و طول موهای خود استفاده کنید.

بگذارید مخلوط به مدت 1 تا 3 دقیقه روی موهایتان بماند.

با آب خنک بشویید

یک یا دو بار در هفته استفاده کنید.

سرکه سیب می تواند بوی قوی داشته باشد، اما بوی آن باید با آبکشی از بین برود. 

درمان موخوره مو با روغن نارگیل

روغن نارگیل سرشار ازلوریک اسید است. وقتی روغن نارگیل به مو آغشته می‌شود، به راحتی جذب و می‌تواند به منبع مغذی باشد کند تا موها رطوبت خود را حفظ کند و ریزش مو را کاهش دهد.

برای افزایش رطوبت و درمان موخوره مو، از مقدار کمی روغن نارگیل به عنوان پیش شستشو یا پس از شستشو استفاده کنید. برای استفاده:

مقدار کمی روغن نارگیل طبیعی را در کف دست خود قرار دهید. آن را به آرامی روی موها و پوست سر خود ماساژ دهید.

بگذارید به مدت 15 دقیقه استراحت کند.

سپس موهای خود را با شامپو بشویید.

همچنین می‌توانید موهای خود را با روغن نارگیل روغن تراپی کرده به عنوان ماسک روی موهای خود بگذارید.

اگر از روغن نارگیل به عنوان روغن تراپی استفاده می کنید، از یک روبالشی قدیمی یا کلاه رنگ مو استفاده کنید تا از لکه های روغن جلوگیری کنید.

روغن آرگان

روغن آرگان سرشار از عوامل مرطوب‌کننده است، مانند اسید اولئیک و اسید لینولئیک. همچنین حاوی آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین E است.

بسیاری از مصرف کنندگان روغن آرگان بر این باورند که این روغن دارای مزایای محافظتی برای مو در برابر گرما است، مانند آنچه که توسط محصولات حالت دهنده یا نور خورشید ایجاد می شود. با این حال، هیچ مدرک علمی برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد.

استفاده از روغن آرگان برای کاهش موخوره:

قبل از حالت دادن چند قطره به موهای خیس بمالید.

آووکادو

این ابرمیوه مملو از مواد مغذی است که برخی از آنها ممکن است به تقویت موهای شما کمک کند، مانند ویتامین‌های a و e.

همچنین مملو از رطوبت است که می تواند به هیدراته کردن موهای شما و درمان موخوره مو کمک کند.

سعی کنید این ماسک مو آووکادو را در خانه درست کنید:

یک آووکادوی رسیده و متوسط ​​را له کنید.

در نیمه شب بخوانیم:آسیب های بالش نامناسب به پوست و مو

با 2 تا 4 قاشق غذاخوری روغن نارگیل مخلوط کنید تا یک قوام صاف و ماسک مانند به دست آورید. نباید زیاد شل باشد.

ماسک را آزادانه روی پوست سر و موهای خود بمالید.

موهای خود را با کلاه یا حوله پلاستیکی بپوشانید. بگذارید ماسک به مدت 20 تا 30 دقیقه روی پوست بماند.

به طور کامل شامپو بزنید تا ماسک پاک شود.

از این ماسک مو یک تا دو بار در هفته استفاده کنید.

کلام پایانی

برای کسانی که نمی‌دانند چگونه از شر موهای وز خلاص شوند، این محصولات، نکات و ترفندهای مفید برای مو مطمئناً می‌توانند معجزه کنند. به جای مبارزه با بافت و حالت طبیعی موهایتان، آن را بپذیرید! بگذارید موهای صاف، موج دار، مجعد یا فرفری شما کار خود را انجام دهند. استرس نداشته باشید و به جای آن زندگی خودتان را بکنید!

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

موثر ترین روش های کاهش درد پریود

پریود یکی از مسائلی است که خانم ها از سن بلوغ تا اواخر دوران میان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *