چگونه می توان از ریزش مو در رژیم های لاغری جلوگیری کرد؟

اضافه وزن دارید و رژیم غذایی را شروع کردید که به تناسب اندام برسید اما چند روز یا چند هفته بعد از شروع رژیم، موها یکی یکی شروع به ریختن می کند و با خود می پرسید که چگونه می توان از ریزش مو در رژیم های لاغری جلوگیری کرد؟ اگر بخواهید رژیم را رها کنید تمام زحمات خود را هدر داده اید و اگر هم کاری به ریزش مو نداشته باشید مشکل دیگری برایتان رقم خواهد خورد.

پس باید به رژیم غذایی خود توجه کنید؛ طوری که هم وزن تان کاهش یابد و هم موهایی زیبا داشته باشید. رژیم غذایی علمی و مناسب چنین عوارضی ندارد. در این مقاله توضیح خواهیم داد که ریزش مو چه زمانی اتفاق می افتد، تا چه اندازه طبیعی است و چه راهکارهایی برای درمان آن وجود دارد.

چگونه می توان از ریزش مو در رژیم های لاغری جلوگیری کرد؟

چه چیزی موجب ریزش مو پس از کاهش وزن می‌شود؟

ریزش مو مشکلی شایع در جهان است. اگر به سرعت وزن خود را کاهش دهید، احتمال تشدید ریزش مو افزایش می‌یابد. اگر تغییرات چشمگیری در رژیم غذایی خود ایجاد کرده و میزان کالری‌های دریافتی روزانه خود را به شدت کاهش دهید، تجربه نازک شدن و ریزش مو دور از انتظار نیست.

این شرایط به ویژه در افراد مبتلا به بی‌اشهایی عصبی شایع است.

در این مورد، کمبود مواد مغذی به واسطه تغییرات چشمگیر و سریع کاهش وزن دلیل ریزش مو محسوب می‌شود. اگر مواد مغذی مورد نیاز بدن را به میزان کافی مصرف نکنید، برخی مکانیزم‌های دفاعی بدن وارد عمل خواهند شد و تغذیه اندام‌ها و بخش‌های مهم بدن با این مواد مغذی را در دستور کار قرار می‌دهند. فولیکول‌های مو بین این بخش‌ها قرار ندارند، از این رو مواد مغذی ضروری مورد نیاز برای حفظ سلامت مو را دریافت نمی‌کنند.

انواع ریزش مو در رژیم لاغری

ریزش مو در افرادی که رژیم لاغری گرفته اند به ۲ صورت خواهد بود :

در خیلی از افراد ریزش مو موقتی است و ۲ تا ۶ ماه طول می‌کشد و پس از بازگشت به رژیم متعادل غذایی رشد مو طبیعی می‌شود.
توصیه می‌شود کاهش وزن در هفته حداکثر یک کیلو باشد و حتما از مکمل‌های کم خونی ویتامین و آهن هم استفاده کنید.پ

 

بیشتر بخوانید: علت ریزش موهای پشت سر چیست؟ | چرا موهای پشت سر می ریزد؟

 

چگونه از ریزش مو در رژیم لاغری پیشگیری کنیم؟

اگر قصد دارید از ریزش مو پیشگیری کنید، باید به میزان کافی در طول روز کالری دریافت کنید. اگر قصد دارید وزن خود را کاهش دهید، باید اندکی کالری‌های مصرفی خود را کاهش دهید اما محدودیت بیش از حد می‌تواند به بروز مشکلات ریزش مو و بسیاری مشکلات سلامت دیگر منجر شود.

اگر قصد دارید از ریزش مو پیشگیری کنید، باید پروتئین کافی از رژیم غذایی خود دریافت کنید. این که چه میزان پروتئین در روز نیاز دارید به وزن بدن یا سطوح فعالیت شما بستگی دارد.

اگر قصد دارید از ریزش مو پیشگیری کنید، باید در زمان کاهش وزن مکمل‌های ویتامین مصرف کنید. با توجه به کاهش کالری‌های مصرفی، ممکن است برخی از مواد مغذی ضروری را به میزان کافی دریافت نکنید.

غلات کامل، میوه‌جات و سبزیجات باید جایگاه ثابتی در رژیم غذایی شما را داشته باشند. میوه‌جات و سبزیجات سرشار از ویتامین‌های A ، C، و E و روی هستند که عواملی مهم برای رشد مو محسوب می‌شوند؛ در شرایطی که غلات کامل سرشار از آهن هستند که میزان ناکافی آن به کم‌خونی (آنمی) منجر می شود. کم‌خونی یکی از دلایل اصلی ریزش مو است.

به طور کلی به کمک روتین زیر می توانید از ریزش مو در رژیم های لاغری پیشگیری نمایید:

1) مصرف روزانه سه قاشق غذاخوری سیلیکا ژل خوراکی: ژل سیلیکاژون حاوی سیلیکون است. این ماده به جذب مواد معدنی مورد نیاز مو های در حال رشد شما یعنی کلسیم، منیزیم و سلنیوم کمک می کند.

2) روزانه 10000 میکروگرم بیوتین مصرف کنید: بیوتین برای رشد مو ضروری است؛ زیرا به فولیکول‌ های مو کمک می‌ کند تا ویتامین‌ های دیگر، به ‌ویژه ویتامین‌ های B را که مو برای رشد به آن ها نیاز دارد جذب کنند.

3) حتما در طول روز ویتامین D مصرف کنید: مصرف ویتامین D برای افرادی که رژیم دارند، ضروری است؛ زیرا این ویتامین برای تولید سبوم و ذخیره سایر ویتامین ها در فولیکول مو مورد نیاز است.

4) تغذیه رژیمی ولی سالمی داشته باشید: با خوردن غذا های رژیمی ولی استاندارد مانند انواع سبزیجات، گوشت سفید و قرمز بدون چربی، تخم مرغ، غذا های دریایی و میوه های مفید به تامین ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز رشد مو کمک کنید.

5) استفاده درست از ویتامین ها و مکمل ها: سعی کنید روزانه از یک مکمل غذایی استاندارد که حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن باشد، استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که مکمل مصرفی، حاوی تمام ویتامین های مورد نیاز از جمله A، C، D، E، تمام ویتامین های خانواده B و همچنین کلسیم، فسفر، منیزیم، منگنز و روی باشد.

چگونه می توان از ریزش مو در رژیم های لاغری جلوگیری کرد؟

نقش ویتامین ها  در رژیم لاغری

 

به طور کلی نقش ویتامین ها در رژیم لاغری عبارتند از:

ویتامین A

ویتامین A عاملی کلیدی برای رشد مو است، زیرا به حفظ سلامت پوست و تولید چربی در فولیکول های مو کمک می‌کند. با این وجود سطوح بیش از حد این ویتامین نیز می‌تواند به ریزش مو منجر شود. مقدار مصرف توصیه شده روزانه ویتامین A برای مردان ۹۰۰ میکروگرم و برای زنان ۷۰۰ تا ۱۳۰۰ میکروگرم است. مصرف بیش از ۳,۰۰۰ میکروگرم از این ماده در روز موجب مسمومیت با ویتامین A می شود که اثر منفی بر فولیکول‌های مو دارد.

ویتامین B

ویتامین B نیز برای رشد مو عنصری مهم محسوب می‌شود. کمبود این ویتامین نادر است اما در صورت وقوع به ریزش مو منجر خواهد شد. از مواد غذایی سرشار از ویتامین B می‌توان به تخم مرغ، ماهی، لوبیاها و سبزیجات برگدار اشاره کرد.

ویتامین C

ویتامین C فواید سلامت مختلفی را ارائه می‌کند. این ماده مغذی در تولید کلاژن نقش دارد که عاملی کلیدی برای حفظ سلامت پوست و مو محسوب می‌شود. کمبود ویتامین C می‌تواند به ریزش مو منجر شود. میوه‌جات و سبزیجات به ویژه میوه‌های خانواده مرکبات سرشار از این ویتامین محلول در آب هستند.

ویتامین D

ویتامین D عاملی مهم در زمینه چرخه رشد مو است. مقدار مصرف توصیه شده روزانه برای این ویتامین ۶۰۰ تا ۸۰۰ واحد بین‌المللی است. قرار گرفتن در معرض نور خورشید راحت‌ترین گزینه برای تولید ویتامین D در بدن است. لبنیات غنی شده با این ویتامین و مکمل‌ها نیز از دیگر گزینه‌هایی هستند که می‌توانید برای تامین این ماده مغذی مد نظر قرار دهید.

روی

روی یک ماده معدنی کلیدی برای حفظ سلامت پوست، مو و ناخن‌هاست. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که روی نقش مهمی در تنظیم ساختار پروتئینی DNA و RNA فولیکول‌های مو دارد.

 

بیشتر بخوانید: علت ریزش موی شدید بعد از کرونا چیست؟ | راهکارهایی برای درمان ریزش مو بعد از کرونا

 

تاثیر رژیم لاغری بر ریزش مو

تاثیر رژیم لاغری بر ریزش مو یکی از مهمترین و کلیدی ترین نکاتی است که افرادی که قصد کاهش وزن از طریق رژیم های لاغری دارند، باید مورد توجه قرار گیرد. آمارها نشان داده برخی از متقاضیان کاشت مو در واقع به دلیل رژیم های غذایی غلط و خودسرانه و یا مسائلی مانند سوء تغذیه و یا لاغر شدن ناگهانی (به دلیل بیماری و یا عوامل دیگر) دچار ریزش مو و حتی طاسی در برخی نقاط سر شده اند. به همین جهت جلوگیری از ریزش مو در رژیم لاغری اهمیت زیادی دارد.

رژیم غذایی می تواند به سلامتی شما و کاهش وزن و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس و حتی طول عمر شما کمک کند. همه این مزایا برای بسیاری از افرادی که دچار اضافه وزن هستند، وسوسه برانگیز است. اما از آنجایی که هر روش درمانی قاعده و اصول مشخصی دارد و باید مطابق چهارچوب های درست انجام شود، رژیم غذایی هم در صورتی که اشتباه اجرا شود می تواند عواقب بدی برای بدن و حتی علاوه بر ریزش مو در مواردی ممکن است موجب ضعف بینایی، فشارهای عصبی، مشکلات فشار خون، بیماری و حتی پس از مدتی بازگشت وزن اولیه در آن فرد شود.

آمارها در سالهای گذشته آشکارا نشان می دهد که بیشتر کسانی که به دنبال درمان ریزش مو ناشی از رژیم لاغری هستند، رژیم های سخت و اشتباهی را بصورت خودسرانه و بدون مشاوره با کارشناسان و متخصصین تغذیه، در پیش گرفته بودند و متاسفانه در طول مدت رژیم بدن خود را از جذب مواد مفید و مغذی محروم کرده اند.

چگونه می توان از ریزش مو در رژیم های لاغری جلوگیری کرد؟

از این رو اکیدا توصیه می شود که چنانچه قصد گرفتن رژیم غذایی دارید سعی کنید جهت جلوگیری از بروز عوارض جانبی نام برده حتما موارد زیر به دقت رعایت شود:

1) حتما به متخصص و پزشک تغذیه مراجعه کنید.
2) مطابق برنامه ریزی توصیه شده عمل کنید و سر خود و بدون مشاوره شروع به گرفتن رژیم غذایی نکنید.
3) در طول مدتی که رژیم گرفتید، نوشیدن آب، مایعات، خوردن میوه و سبزی جات و ورزش و پیاده روی را فراموش نکنید.
4) در طول این مدت توجه داشته باشید که پروتئین، مواد مغذی و ویتامین های لازم به بدن شما برسند.

همان طور که پیشتر اشاره نمودیم ، یکی از مهمترین دلایل ریزش مو در مردان و زنانی که رژیم های غذایی سخت گرفته اند، کمبود ویتامین ها، مواد مغذی و معدنی بدن و یا پروتئین است. کمبود هر یک از این مواد می تواند به بدن از جمله به فولیکول مو آسیب برساند. به همین جهت توصیه می کنیم که حتما پیش از آغاز رژیم غذایی با پزشک متخصص مشورت کنید و دستورات لازم و راهنمایی های مفید را از وی دریافت کنید.  به یاد داشته باشید که تقویت مو در دوران رژیم لاغری اهمیت زیادی دارد.

آیا رژیم کتوژنیک باعث ریزش مو می‌شود؟

بدون شک، رژیم کتوژنیک مانند اغلب رژیم‌ها عوارضی نیز به دنبال خواهد داشت. بسیاری افراد در ماه‌های اول رژیم، دچار ریزش موی موقتی می‌شوند. با این رژیم، احساس گرسنگی کمی کرده و در نتیجه کمتر غذا خورده و کالری کمتری دریافت می‌کنید. سازگارشدن با این شیوه جدید غذا خوردن هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی استرس‌زاست؛ بنابراین ریزش مو در رژیم کتوژنیک و در نتیجه مجموعه‌ این موارد به‌علاوه‌ کمبود ویتامین و مواد معدنی، نتیجه‌ای کاملاً طبیعی است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر موهای شما به طرز غیرمعمولی شروع به ریزش کرد به متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا علت بالقوه تغییرات موهای شما را تشخیص دهد اما علاوه بر آن، بهتر است تا قبل از شروع رژیم نیز با دکتر رژیم لاغزی خود مشورت کنید تا از بی‌ضرر بودن رژیم مطمئن شوید، خصوصاً اگر به فشار خون بالا، بیماری قلبی یا دیابت مبتلا هستید.

 

بیشتر بخوانید: ریزش مو سکه ای | آموزش درمان ریزش مو سکه ای در خانه

 

سخن پایانی

به طور کلی یکی از نکات مراقبت از مو این است که تحت هر شرایطی سعی کنید که مواد مورد نیاز پوست و مو را از طریق مواد غذایی مصرفی خود تامین کنید. در صورت رعایت این نکته مهم شما یکی از مهم ترین قدم های بسیار ساده و در عین حال مهم را برای جلوگیری از ریزش موهای خود برداشته اید.

 

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

آبرسان صورت

بهترین محصولات برند نوتروژینا برای انواع پوست‌ها

توجه به برند لوازم آرایشی در زمان خرید یکی از مهمترین نکاتی است که حتما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *