نمایشگر همیشه روشن آیفون باعث خالی شدن باتری می‌شود؟

نمایشگر همیشه روشن (AOD) یکی از ویژگی‌های گوشی‌های هوشمند با صفحه نمایش LED، OLED یا SuperAMOLED است. این ویژگی به ما این امکان را می‌دهد متن، تاریخ، زمان یا تصاویر گرافیکی را حتی زمانی که صفحه نمایش خاموش است را روی صفحه نمایش خود نشان دهیم.

نمایشگر همیشه روشن (AOD) روی کدام صفحه نمایش‌ها کار میکند؟

نمایشگر همیشه روشن فقط روی صفحه نمایش LED، OLED یا SuperAMOLED در دسترس است، نه روی صفحه نمایش LCD. دلیل این امر در فناوری این نمایشگرها نهفته است.

بیایید با اصول اولیه‌ی نمایشگر گوشی هوشمند آشنا شویم. در اصل دو نوع نمایشگر برای گوشی‌های هوشمند وجود دارد، LCD و LED. نمایشگرهای LED انواع مختلفی دارند مانند OLED، AMOLED، MicroLED، QLED و …. همچنین انواع مختلفی از LCDها مانند TN، IPS و … وجود دارد.

در نیمه شب بخوانید:انتقال مخاطبین از اندروید به آیفون و برعکس

نمایشگر ال‌سی‌دی چگونه کار می‌کند؟

اتاقی را تصور کنید که دارای دو پنجره است. نور درخشان خورشید وارد می‌شود. مالک روی هر یک از آن پنجره‌ها یک پرده تاریک اتاق نصب کرده است. اگر پرده را روی پنجره بکشیم، نور از آن پنجره وارد اتاق نمی‌شود. بنابراین، اگرچه نور خورشید در کنترل ما نیست، می‌توانیم پرده را کنترل کنیم تا نور از هر پنجره‌ای که می‌خواهیم وارد شود.

این تصویر مانند نمایشگر یک LCD 2 پیکسلی است. خورشید را نور پس‌زمینه، هر پنجره‌ را پیکسل، پرده را کریستال مایع می‌گویند و کار مکانیکی ما برای باز کردن و بستن آن پرده‌ها ولتاژ یا برق نامیده می‌شود.

نور پس زمینه در LCD همیشه روشن است. الکترونیک فقط عبور نورها را در سطح پیکسل از طریق کنترل کریستال مایع در نمایشگر کنترل می‌کند. بنابراین، حتی اگر یک تصویر سیاه روی LCD نشان دهیم، نور پس زمینه خاموش نمی‌شود و روشن است، اما کریستال‌های مایع، مانع نور در پیکسل می‌شوند. به همین دلیل است که LCD نمی‌تواند یک صفحه‌ی مشکی واقعی ایجاد کند.

نمایشگر همیشه روشن

در نیمه شب بخوانید:۱۰ عکس برتر مسابقه‌ی عکاسی ماکرو با گوشی‌های آیفون

نمایشگر ال‌ای‌دی چگونه کار می‌کند؟

کلمه‌ی LED مخفف Light Emitting Diode است. الکترونیک مدرن به ما این امکان را داده است که این ال‌ای‌دی‌ها را آنقدر کوچک کنیم که حتی چشم غیرمسلح ما هم نمی‌تواند LED را ببیند.

یکی از مزایای کلیدی این نمایشگر این است که ما می‌توانیم به صورت جداگانه این دیودهای ساطع‌کننده‌ی نور را روشن یا خاموش کنیم.

در نیمه شب بخوانید:فیلم گرفتن از صفحه آیفون

آیا نمایشگر همیشه روشن باتری را خالی می‌کند؟

پاسخ منفی است. نمایشگر همیشه روشن باتری را خالی نمی‌کند زیرا در نمایشگرهای LED، OLED یا Super AMOLED، درایور نمایشگر فقط پیکسل‌های (LED) مورد نیاز برای نمایش متن، تصویر یا گرافیک‌های مرتبط با AOD را روشن می‌کند، در حالی که تمام پیکسل‌های دیگر (LED) خاموش است.

از این رو، انرژی بسیار کمی مصرف می‌کند، و متوجه شدیم که تنها 1٪ انرژی باتری در ساعت مصرف می‌کند. با این حال، بسیاری از افراد به دو دلیل نگران روشن کردن نمایشگر همیشه روشن (AOD) هستند: نگرانی بابت تخلیه باتری، نگرانی بابت سوختگی صفحه نمایش OLED.

تجربه نشان می‌دهد نمایشگر همیشه روشن از حدود 1٪ شارژ باتری در ساعت استفاده می‌کند که فقط زمان، تاریخ و درصد باتری در صفحه AOD نشان داده شده است. همچنین کسانی که از این AOD استفاده می‌کنند، متوجه مشکل تخلیه باتری نشدند. علاوه بر این، حتی اگر AOD روشن باشد، وقتی گوشی خود را در جیب یا کیف خود می‌گذاریم، صفحه نمایش خاموش می‌شود.

در نیمه شب بخوانید:به روز رسانیios | آموزش کامل به آپدیت سیستم عامل گوشی های آیفون

آیا نمایشگر همیشه روشن (AOD) باعث سوختگی صفحه نمایش می‌شود؟

نمایشگر OLED یک اشکال دارد. به آن مشکل «سوختگی صفحه» می‌گویند. اگر یک تصویر، متن یا گرافیک برای مدت طولانی در یک مکان باقی بماند، آن گرافیک یک علامت شبح در صفحه نمایش باقی می‌گذارد. به عنوان مثال، نماد جهت در نقشه‌های گوگل در صورتی که اغلب از نقشه‌ها استفاده می‌کنید.

بنابراین، نگرانی برای نمایشگر همیشه روشن این است که باعث “سوختگی صفحه” در صفحه نمایش OLED شود. ولی نگران نباشید؛ چون باعث سوختگی صفحه نخواهد شد.

در چند سال گذشته که از AOD استفاده شده است، باعث سوختگی صفحه نمایش نشده است و این امر به این دلیل است که متن همیشه روشن، گرافیک، زمان، تاریخ، اعلان‌ها و غیره همیشه در یک مکان باقی نمی‌مانند. نرم افزاری که AOD را تامین می‌کند، آنها را به طور معمول تغییر می‌دهد تا این مشکل ایجاد نشود.

در نیمه شب بخوانید:7 راهکار موثر برای جلوگیری از خراب‌ شدن شارژر آیفون

چرا نمایشگر همیشه روشن روی صفحه LCD موجود نیست؟

از نظر فنی امکان ارائه‌ی این ویژگی در گوشی هوشمند با صفحه نمایش LCD وجود دارد. چون باتری را خالی می‌کند. به این دلیل است که نور پس‌زمینه صفحه‌های LCD همیشه روشن است که باتری گوشی را تخلیه می‌کند. برخلاف OLED، ما نمی‌توانیم نور تک پیکسلی را روی LCD کنترل کنیم. بنابراین، ویژگی Always-on Display در گوشی‌های هوشمند با صفحه نمایش LCD هیچ معنای عملی ندارد.

در نیمه شب بخوانید:نحوه رجیستری گوشی آیفون

به طور خلاصه، نمایشگر همیشه روشن یک ویژگی عالی است که بسیاری از مردم در مورد آن نمی‌دانند، و بسیاری از آن استفاده نمی‌کنند، زیرا فکر می‌کنند باتری آن‌ها را تخلیه می‌کند. با این حال، ویژگی AOD انرژی بسیار کمی برای کار می‌گیرد. بنابراین، ما می‌توانیم بدون نگرانی از آن در تلفن خود استفاده کنیم.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

انتقال مکالمات واتس‌آپ

انتقال مکالمات واتس‌آپ از اندروید به آیفون و برعکس

اگر در حال حاضر کاربر آیفون هستید و تصمیم گرفته‌اید گوشی خود را به اندروید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *