کالیگرافی چیست و متریال برای شروع

هنر خلاقیت یک عضو جدا ناشدنی از وجود انسان و زندگی بشر است. هنر تنها به نقاشی یا عکاسی خلاصه نمی‌شود بلکه هر انسان به نوبه خود و در کار‌های مختلف می‌تواند یک هنرمند محسوب شود. به این مثال یک شخص هنر معلمی دارد و در این هنر تبحر دارد، دیگری هنر خیاطی داشته و از طریق به جایگاه بالایی می‌رسد. کالیگرافی یکی از هنر‌هایی است که مطمئنا اکثریت شما نامش را شنیده باشید یا حتی آن را با نام نشناسید. این واژه به معنای هنر زیبانویسی است و ریشه یونانی دارد که از دو بخش کالوس به معنی زیبا و گرافاین به معنای نوشتن تشکیل می‌شود. این‌هنر بسیار زیبا و چشم نواز است که کمتر کسی به آن علاقه ندارد یا حتی از دیدنش لذت نمی‌برد. از همین رو در این مقاله ما تصمیم گرفتیم تا بیشتر به این هنر بپردازیم و متریال آن را به شما معرفی کنیم.

خوشنویسی

کالیگرافی یعنی چه و چه تاریخچه‌ای دارد ؟

همانطور که کمی پیش به آن اشاره کردیم کالیگرافی یک واژه است که ریشه یونانی داشته و از دو کلمه کالوس و گرافاین به معنای زیبا و نوشتن تشکیل شده است. این کلمه معنای دیگری به نام دانش درست نویسی نیز دارد. قابل توجه است که هنر کالیگرافی بیش از سه هزار سال قدمت دارد! این هنر به حدی قدیمی است که است شاید بتوان آن را به عنوان اولین هنر را با برخورد اولین جوهر به کاغذ پوستی دانست. در این موضوع که کدام تمدن اولین بار از این  هنر استفاده کرده‌اند اختلاف وجود دارد، به این معنا که برخی از افراد می‌گویند اولین کالیگرافی متعلق به چینی‌ها و برخی دیگر معتقد هستند که رومی‌ها آن را اختراع کرده‌اند. با وجود اختلافاتی که در مورد اختراع این هنر وجود دارد، درمورد استفاده آن توافق وجود داشته و آن هم این است که هنر کالیگرافی در اواسط قرن پانزدهم و پس از ورود صنعت چاپ به اروپا به صورت مجزا مورد استفاده قرار گرفت. به زبانی دیگر در این دوران میان دست نوشته‌های معمولی و سبک‌های خاص نوشتاری تمایز و یا تفاوتی به وجود آمد.

کالیگرافی چیست ؟

کالیگرافی یا همون خوش نویسی، نوعی هنر بصری محسوب می‌شود که با نوشتار در ارتباط دارد. حروف و کلمات در کالیگرافی توسط ابزار‌های پهن یا قلم مو به طرز هنرمندانه روی کاغذ به وجود می‌آید. به زبانی دیگر کالیگرافی هنر نوشتن حروف و کلمات، به روش ابزار گر، هماهنگ و ماهرانه می‌باشد.

کالیگرافی مدرن طیف وسیعی از اشکتل نوشتاری را شامل می‌شود. این طیف از دست نوشت های کاربردی تا طراحی‌های هنری را که بخشی از کلمات آن‌هل قابل خواندن نیستند را در بر می‌گیرد. کالیگرافی کلاسیک از تایپوگرافی و دست خط غیر کلاسیک فرق دارد اما ممکن است هر دوی این ها را شامل شود.

سبک های کالیگرافی چیست ؟

کالیگرافی انواع مختلفی دارد که هر کدام از این سبک ها به یک کشور خاصی در دنیا متعلق هستند. ما در ادامه چند نمونه از معروف‌ترین سبکهای کالیگرافی را به شما معرفی خواهیم کرد که این سبک‌ها شامل :

خوش نویسی غربی

خوشنویسی غربی

در این نوع کالیگرافی معمولا برای نوشتن از قلم شیب استفاده شده و انتخاب این نوع قلم‌ها با توجه به نوع خط متفاوت هستند. به عنوان مثال انواع خط‌هایی که در این سبک از خوش نویسی مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل خط کارولینگین، خط انگلیسی، خط ایتالیک و خط رومی هستند.

خوش نویسی اسلامی ( عربی )

خوشنویسی اسلامی

نوع دیگر کالیگرافی خوش نویسی اسلامی است که به آن خوش نویسی عربی نیز می‌گویند. این نوع کالیگرافی متفاوت ترین نوع آن محسوب می‌شود. خوش نویسی اسلامی با هنر اسلامی مطابقت دارد و نوعی حالت معنوی در کلمات به وجود می‌آورد. این نوع کالیگرافی برای نوشتن کتاب مقدس مسلمانان یعنی قران مورد استفاده قرار گرفته است. خط کوفی و خط نسخ از معروف ترین خطوط کالیگرافی اسلامی یا عربی محسوب می شوند.

خوش نویسی اشراقی

خوش نویسی بعدی خوش نویسی اشراقی است که به سبک شرقی بوده وابزار آن به چهار گنجینه یادگیری معروف است و این چهار گنیجینه از قلم مو، جوهر، کاغذ و جوهردان تشکیل می‌شود. تنوع خطوط آن با توجه به نوع و اندازه قلم مو است. یکی از خطوط سنتی مورد استفاده در سبک اشراقی خط کایشو است که ساده و خوانا و در عین حال زیبا می باشد. این نوع کالیگرافی روی ظاهر حروف تاکید بسیاری دارد.

کاربرد کالیگرافی

کالیگرافی در زندگی روزمره بسیار مورد استفاده قرار می گیرد که همین موضوع باعث می‌شود تا کار شما ارزش داشته باشد و از سوی اطرافیان خود بیشتر مورد توجه قرار بگیرید. درواقع به جرات می توان گفت هیچ چیز به اندازه یک خط خوب روی دیگران تاثیر مثبت نمی گذارد. به این معنا که هنگامی که شما می خواهید در این کاری استخدام شوید و رزومه خود را با خط خوش می‌نویسد، این کار شانس استخدام شدن شما را بالا می‌برد. یکی دیگر از کاربرد‌های کالیگرافی کسب در آمد است و کسب و کار‌های زیادی به یک شخصی که خطش زیبا باشد احتیاج دارد و حتی شما می‌توانید به عنوان یک معلم خطاطی مشغول به کار شوید.

 

بیشتر بخوانید : بهترین و پر کاربردترین زبان برنامه نویسی

متریال برای شروع کالیگرافی

قلم

اولین متریالی که شما برای شروع خوش نویسی لازم دارید قلم است و شما باید قلم خود را انتخاب کنید که در این صورت باید با انواع قلم‌ها آشنا شوید.این قلم ا شامل :

– قلم‌های نوک فلزی :

کالیگرافی

این نوع قلم ها دارای یک نوک فلزی هستند که از جنس فولاد بوده و از وسط تقسیم می‌شود و کانال جوهر را ایجاد می‌کند.

قلم خود نویس  :

کالیگرافی

قلم بعدی خود نویس است که مطمئنا از آن استفاده کرده‌اید. شما با استفاده از این نوع قلم قادر خواهید بود بدون بارگذاری مجدد جوهر روی نوک قلم یک خط مداوم طراجی کنید. به این دلیل که خود نویس‌ها یک مخزن جوهر دارند که داخل آن‌ها قرار دارد. نوک فلزی خود‌نویس‌ها آن‌ها را از سایر قلم‌ها متمایز می‌سازد.

قلم‌های هنری :

این نوع قلم‌ها یک یک مخزن جوهر با کیفیت دارند اما دارای نوک فلزی نیستند. علاوه بر این اندازه نوک‌های آن‌ها از 0.03 تا 0.8 میلی2متر را شامل می‌شود که حتی مواد مختلفی شامل پشم، فیبر و یا غلتک نیز دارند.

قلم‌های خودکارد :

خودکار

این نوع قلم‌ها در همه جا وجود دارد و شما می‌توانید از جوهر آن برای ساخت عمق و فرم سه بعدی لایه بندی کنید که این کار اکثر قلم‌های دیگر امکان پذیر نیست.

کاغذ

کالیگرافی

متریال بعدی کاغذ است که شما باید کاغذ خود را انتخاب کنید. به این معنا که امکان دارد شما پروژه خاصی داشته باشید که در مقابل بای کاغذ خاصی نیز انتخاب کنید.

جوهر

جوهر خوشنویسی

متریال بعدی که مهم‌ترین متریال کالیگرافی محسوب می‌شود جوهر است که شما باید در صورت استفاده از یک قلم نوک تیز آن را خریداری کنید. اگر می‌خواهید این حرفه را شروع کنید و به اصطلاح مبتدی هستید، بهتر است از جوهر رنگ مشکی استفاده کنید.

اخطار : جوهر سومی از رنگ سیاه بسیار غنی برخودار است.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

فستیوال‌های ژاپن

جذاب‌ترین فستیوال‌های ژاپن

فستیوال‌های ژاپن سنت‌های قدیمی هستند که اغلب با رقص و موسیقی در ژاپن جشن گرفته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *