گل فروشی آنلاین تهران

چگونه قد بلند شویم؟ | روش های افزایش قد

شما تنها نیستید اگر در آینه نگاه میکنید و همواره آرزو میکنید که ای کاش کمی بلندتر بودید. اما قد شما جنبه ای از بدن شماست که کنترل زیادی روی آن ندارید. علیرغم هرگونه راه حل یا نکته معجزه آسایی که ممکن است به صورت آنلاین دیده باشید ، در واقع نمی توانید قد خود را پس از اتمام رشد خود افزایش دهید. در این مقاله به این قضیه میپردازیم که آیا بعد و یا قبل از ۱۸ سالگی امکان افزایش قد وجود دارد؟

قبل از اینکه قد شما به حد معمول خود برسد، چند فاکتور وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند رشد را به حداکثر برسانید. اما بعد از بلوغ، هیچ روشی وجود ندارد که بتوانید قد خود را افزایش دهید.

افزایش قد

چرا در نوجوانی به حد کافی رشد نمی کنید؟

دانشمندان معتقدند حدود 80 درصد از قد شما توسط ژن‌های شما تعیین می‌شود ، اما آنها ارتباط دقیق بین ژنتیک و قد را درک نمی‌کنند. قد با بیش از ۷۰۰ نوع ژن تعیین می‌شود (به جای یک ژن)، که پیش‌بینی قد یک فرد را بسیار سخت می‌کند. یک مطالعه 2017 که نمونه‌های DNA بیش از 700000 نفر را مورد بررسی قرار داد، نشان داد که ژن‌هایی وجود دارند که بیش از یک سانتی‌متر از قد افراد را تشکیل می‌دهند.

ژنتیک شما همچنین می‌تواند به شرایط سلامتی که بر قد شما تأثیر می‌گذارد، مانند غول‌پیکری یا سندرم مارفان کمک کند.

رشد بیشتر افراد تا سن 18 سالگی متوقف می شود، اما زمان دقیق ممکن است بسته به زمان شروع بلوغ و اینکه آیا شما مذکر یا مونث هستید متفاوت باشد.

دختران معمولاً در حدود 14 سالگی یا چند سال پس از شروع قاعدگی به رشد کامل می‌رسند. رشد پسرها معمولاً در حدود 16 سالگی متوقف می شود، اما ممکن است چند اینچ بعد از آن نیز رشد کنند.

چگونه قبل از اینکه خیلی دیر شود به افزایش قد خود کمک کنیم ؟

تغذیه

یک رژیم غذایی متعادل برای افزایش قد ضروری است. مواد مغذی مانند کلسیم و ویتامین D بسیار مهم هستند، زیرا تحقیقات نشان می دهد که هر دو می توانند به طور قابل توجهی برای سلامت استخوان مفید باشند. خوردن میوه و سبزیجات برای رسیدن به سهمیه ویتامین و مواد معدنی برای همه مهم است – به ویژه برای کسانی که هنوز در حال رشد هستند.

تحقیقات همچنین نشان می دهد که پروتئین برای سلامت استخوان ضروری است و می تواند برای تراکم استخوان ستون فقرات مفید باشد. یک مطالعه 2016  روی 45 مجموعه از دوقلوها نشان داد که تغذیه در دوران نوزادی بسیار مهم است و کمبود پروتئین ممکن است بزرگترین عامل محیطی باشد که می تواند بر قد تأثیر بگذارد.

در نیمه شب بخوانید:جدیدترین روش های افزایش وزن

آیا کافئین موجود در قهوه روی استخوان های شما تأثیر می گذارد؟

برخی از مردم بر این باورند که نوشیدن قهوه، به ویژه در دوران نوجوانی، می‌تواند بر سلامت استخوان‌ها تأثیر بگذارد، اما شواهد زیادی برای تأیید این موضوع وجود ندارد.

یک مطالعه 1998 روی 81 زن سفیدپوست آمریکایی در رده سنی 12 تا 18 سال مورد بررسی قرار گرفت و هیچ تفاوتی در افزایش مواد معدنی استخوان بین آنهایی که بیشترین مصرف روزانه کافئین را داشتند و آنهایی که کمترین میزان کافئین را داشتند، مشاهده نشد.

اگرچه این مطالعه کوچک بود، اما نشان داد  که مصرف کافئین بر رشد استخوان در سال های نوجوانی تأثیر نمی گذارد.

خواب

تحقیقات نشان داده است که بسیاری از عملکردهای مؤثر بر رشد در طول خواب اتفاق می‌افتند، که ممکن است به این معنی باشد که خواب مناسب برای رشد مناسب  و افزایش قد ضروری است.

یک مطالعه 2013 نشان داد که کودکان مبتلا به آپنه انسدادی خواب (OSA) در مقایسه با کودکانی که OSA نداشتند، سطح هورمون رشد، قد و وزن کمتری داشتند. از آنجایی که OSA می‌تواند باعث بد خوابی یا بی خوابی شود، این یافته‌ها نشان می‌دهند که کیفیت پایین خواب تأثیر منفی بر رشد دارد.

فعال بمانید.

ورزش باعث رشد استخوان‌های شما نمی‌شود، اما تحقیقات نشان می‌دهد که فعالیت بدنی می‌تواند تراکم مواد معدنی استخوان‌ها را به‌ویژه در دوران نوجوانی افزایش دهد.

یک رژیم غذایی غنی از کلسیم همراه با مقدار سالم فعالیت بدنی می تواند توده استخوانی را به حداکثر برساند و خطر پوکی استخوان را کاهش دهد.

فعال ماندن نیز مهم است زیرا ماهیچه‌ها و استخوان‌ها را تقویت می‌کند و احتمالاً باعث ترشح هورمون رشد انسانی (HGH) می‌شود. جای تعجب نیست که HGH نقش بزرگی در رشد فیزیکی دارد. باعث شروع رشد در دوران کودکی می شود و ترمیم سلولی را ترویج می کند.

افزایش قد

آیا وزنه برداری و ژیمناستیک قد شما را کوتاه می کند؟

بسیاری از افسانه‌ها نشان می‌دهند که قد کوتاه‌تر با فعالیت‌هایی مانند وزنه‌برداری، ژیمناستیک، باله، دوی مسافتی و کشتی مرتبط است. تحقیقات کافی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد که بلند کردن وزنه افراد را کوتاه‌تر می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که این خود ورزش نیست که بر رشد شما اثر میگذارد، بلکه شدت تمرین است. در صورت عدم دریافت تغذیه مناسب، قد ورزشکار نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد.

عدم استعمال دخانیات (داخل رحم یا خارج از رحم):

سیگار برای سلامت عمومی خوب نیست، اما ممکن است بر قد نیز تأثیر بگذارد.

طبق مطالعات CDC، کشیدن تنباکو در دوران بارداری می تواند به رشد جنین آسیب برساند. تحقیقات نشان داده است که توده استخوانی کم و کاهش تراکم استخوان در دوران کودکی یا نوجوانی ممکن است با سیگار کشیدن مادر در دوران بارداری مرتبط باشد.

افزایش قد

استفاده از ماری جوانا نیز ممکن است روی قد تأثیر بگذارد. در حالی که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که مصرف زیاد ماری جوانا می تواند باعث شود پسران زودتر به بلوغ برسند و همچنین ممکن است رشد آنها را متوقف کند.

در حال حاضر در مورد قد خود چه کاری می توانید انجام دهید؟

هنگامی که بلوغ شما به پایان می رسد، تقریباً دیگر رشد قد شما روبه اتمام است.و از اینجا به بعد رشد قد غیرممکن است.

با این حال، قد شما می‌تواند در طول روز مقدار بسیار کمی تغییر کند. این به دلیل فشرده شدن دیسک های ستون فقرات است که در اثر فعالیت های روزانه که بر غضروف و مایع ستون فقرات شما تأثیر می گذارد، ایجاد می شود. به‌علاوه، اگر تمام روز پشت میز بنشینید، ممکن است به وضعیت شما کمکی نکند.

خبر خوب؟ چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید تا قد خود را بلندتر نشان دهید.

در نیمه شب بخوانید:قد و وزن ستاره های فوتبال ایران و جهان

یوگا تمرین کنید.

ممکن است این افسانه رایج را شنیده باشید که یوگا می تواند شما را قد بلندتر کند. در حقیقت، یک تمرین منظم یوگا به تقویت قدرت عضلانی کمک می‌کند، که می‌تواند وضعیت بهتری را پشتیبانی کند.

یوگا همچنین می‌تواند به شما یاد دهد که چگونه روی تنفس خود تمرکز کنید، که می‌تواند به وضعیت بدن کمک کند. به عبارت دیگر، یوگا ممکن است شما را قد بلندتر نشان دهد، اما در واقع باعث رشد شما نمی شود.

عضلات خود را بسازید و تقویت کنید.

یک جستجوی آنلاین سریع برای تمرین‌هایی که شما را قد بلندتر می‌کنند ممکن است نتایج به ظاهر امیدوارکننده‌ای داشته باشد، اما حقیقت این است که هیچ تمرینی وجود ندارد که وقتی به حداکثر قد خود رسیدید، باعث رشد شما شود.

به دست آوردن توده عضلانی و تقویت ماهیچه های شما می تواند وضعیت بهتری را پشتیبانی کند. عضله سازی همچنین ممکن است باعث شود احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

از مد به نفع خود استفاده کنید.

صحبت واقعی: می دانیم که به طرز دردناکی بدیهی به نظر می رسد، اما کفش های پاشنه بلند و پلت فرم به شما کمک می کند. تغییر لباس همچنین می تواند این توهم را ایجاد کند که پاهای بلندتر و نیم تنه بلندتری دارید.

سایر ترفندهای مد که باید امتحان کنید:

شلوارهای فاق بلند و یک شلوارک کوتاه‌تر یا استفاده از نیم بوت به جای بوت های بلند به شما کمک میکند.

ممکن است این چیزی نباشد که انتظار شنیدن آن را داشتید، اما فقط باید قد خود را بپذیرید و شکر گذار آنچه که دارید باشید.

قد شما دستاوردهای زندگی شما را محدود نمی کند. برخی از بزرگ‌ترین بازیکنان تاریخ که بازی را تغییر می‌دهند، جثه کوچک‌تری داشتند (ناپلئون بناپارت ارتش فرانسه را با ارتفاع 5 فوت و 2 اینچ رهبری کرد).

خط آخر

ژنتیک بیشترین نقش را در قد شما ایفا می کند، به این معنی که برای تغییر قد شما نمی توانید کارهای زیادی انجام دهید (به جز تشکر از والدینتان). عوامل محیطی مانند تغذیه و ورزش نیز در رشد و تکامل شما نقش دارند.

قد شما با رسیدن به سن 18 سالگی تقریباً تعیین می شود. در دوران بلوغ، می توانید با خوردن یک رژیم غذایی متعادل، فعال ماندن و خواب کافی در هر شب، رشد سالم را به حداکثر برسانید.

FavoriteLoadingپسندیدم
گل فروشی آنلاین در تهران

درباره‌ی پریا زندی

پریا زندی هستم دانشجوی رشته مهندسی برق و علاقمند به زبان انگلیسی. مدتیست که در تیم نیمه شب کار تولید محتوا میکنم و به لطف تیم نیمه شب موفق شدم مطالبی رو که ترجمه می کنم بتونم با شما به اشتراک بذارم. ممنون میشم اگر نظراتتون رو راجب مقاله هایی که قرار میدم بدونم!

همچنین ببینید

تأثیر موزیک بر روی سلامت قلب

تأثیر موزیک بر روی سلامت قلب و فشار خون

تأثیر موزیک بر روی سلامت قلب و بدن ثابت شده است. گوش دادن به موسیقی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *