نحوه شست و شو و ضدعفونی سبزیجات

نحوه شست و شو و ضدعفونی سبزیجات برای کاهش خطر باکتری های بیماری زا، ویروس ها و آفت کش ها و همچنین محافظت از افراد در برابر بیماری هایی نظیر اسهال و بیماری های گوارشی و … بسیار حائز اهمیت است ، بنابرین در این مقاله از وبسایت نیمه شب به آموزش شست و شو و ضدعفونی انواع سبزیجات مختلف خواهیم پرداخت ، بنابرین با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

قوانین کلی

چند مرحله ساده برای مناسب ترین نحوه شست و شو سبزیجات وجود دارد که عبارتند از:

ابتدا دستان خود را قبل و بعد از انجام کار با آب گرم و صابون بشویید.
میز، تخته های برش و ظروف خود را قبل از برش و خرد کردن و بعد از پوست کندن ضدعفونی کنید زیرا باکتری‌های خارج از محصولات خام ، می‌توانند پس از بریدن یا پوست کندن آنها ، به داخل نیز سرایت کنند.
سطوح و ظروف آشپزخانه را پس از تهیه هر ماده غذایی با آب گرم و صابون بشویید.
محصولات را با صابون یا مواد شوینده متفرقه نشویید و حتما از مایع مخصوص ضدعفونی کردن سبزیجات استفاده نمایید.
برای شستشوی وسایل از آب سرد قابل شرب تمیز استفاده کنید.

نحوه شست و شو و ضدعفونی سبزیجات
برای محصولاتی با پوست ضخیم مانند سیب زمینی، از یک برس سبزیجات استفاده کنید تا خاک‌هایی را که به سختی جدا می‌شوند و می‌توانند محل تجمع باکتری‌ها باشند، به سادگی زدوده شوند.
سبزیجاتی مانند گل کلم، کلم بروکلی یا کاهو به دلیل لایه ای و فشرده بودن ، پس از باز شدن ، باید به مدت 1 تا 2 دقیقه در آب سرد و تمیز ، خیس شوند و در هنگام خیس خوردن آنها از مخلوط کردن سایر محصولات با آنها جلوگیری کنید. به طور مثال اگر می خواهید سالاد درست کنید گوجه و خیار را به کاهوها در هنگام خیس خوردن اضافه نکنید.

 

بیشتر بخوانید: بلانچ کردن سبزیجات چگونه است و زمان مورد نیاز برای سبزیجات مختلف چقدر است؟

 

پس از شستن برخی محصولات، علاوه بر آنکه باید اجازه دهید آب آنها ، از طریق صافی به طور کامل خارج شود نیز باید سعی کنید آن محصولات را با دستمال کاغذی تمیز خشک کنید زیرا این امر می تواند باکتری های بیشتری را حذف کند.
پس از برش یا پوست کندن سبزیجات، آنها را در اسرع وقت در یخچال با دمای 4 درجه سانتیگراد 39 درجه فارنهایت منتقل کنید.
خرید محصولات برش خورده آماده را به حداقل برسانید مانند خرید سالادهای آماده از رستوران ها.

بهترین نحوه شست و شو سبزیجاتی مانند بروکلی و سبزی های برگ دار مانند کاهو ، کلم و… چیست؟

سبزی های برگ دار باید در عرض دو ساعت پس از برداشت یا خرید نگهداری شوند و بیرون ماندن آنها از محیط یخچال ، بیش از این زمان جایز نیست.
سبزی ها را پس از جدا کردن برگ ها ، به مدت چند دقیقه داخل وان آب سرد بخیسانید و سپس به شستشوی آنها بپردازید.
روش دیگر این است که سبزی ها را به مدت پنج دقیقه در مخلوطی از سرکه و آب (به میزان 1/2 فنجان سرکه سفید مقطر و دو فنجان آب) از قبل خیس کنید، و پس از خیس نمودن ، آنها را با آب تمیز شستشو نمایید. نتایج تحقیقات نشان داده است که این امر باعث کاهش و نه از بین بردن کامل آلودگی های باکتریایی می شود و ممکن است کمی بافت و طعم سبزیجات را تغییر دهد.
سبزی های برگ دار مانند کاهو و کلم و … را پس از شستشو ، در یک صافی قرار دهید و پس از خارج شدن آب آنها ، با یک دستمال کاغذی ، نم باقی مانده آنها را بگیرید.
نکته: محصولات تازه قبل از خرید ، توسط افراد و نقاط متعددی کنترل می شود از جمله کشاورزان ، میادین تره بار ، خرده فروشان و در نهایت مشتریان. بهتر است فرض کنید که قبل از اینکه میوه و سبزیجات به دست شما برسد، هیچ نقطه ای از نظر پاکیزگی ، ایمن و بدون خطر نبوده است.

نحوه شست و شو و ضدعفونی سبزیجات

سوالات متداول

آیا لازم است میوه ها و سبزیجات را قبل از تهیه و مصرف ، شستشو نمود؟

پاسخ کوتاه این است که بله، خطر عدم بهداشت و ایمنی محصولات وجود دارد و شستن میوه و سبزیجات این خطر را کاهش می دهد.

آیا محصولات از پیش شسته شده ، دارای خطر هستند؟

اگر به خرید محصولات از پیش شسته شده پرداخته اید باید این نکته را به خاطر داشت که به طور کلی خطر محصولات از پیش شسته شده کم است اما صفر نیست. بحث آکادمیکی در مورد اینکه آیا باید محصولات از پیش شسته شده را مجدد ، در خانه بشویید یا خیر وجود دارد و بهتر است که اگر می توانید، این کار را به صورت بهداشتی انجام دهید یا اگر سیستم ایمنی شما به خطر افتاده است، به عنوان مثال. اگر باردار، مریض، مسن هستید یا برای یک کودک خردسال آشپزی می کنید، شستن محصولات ، را اکیدا ، سرلوحه کار خود قرار دهید.

آیا قوانین مختلفی برای نحوه شست و شو سبزیجات وجود دارد؟

بله ، برای محصولاتی با پوست ضخیم مانند هویج یا خربزه، بهتر است که از یک برس سبزیجات نرم استفاده کنید تا خاک‌هایی که به سختی جدا می‌شوند و ممکن است حاوی باکتری‌های بیماری‌زا مانند لیستریا، E. coli 0157 یا سالمونلا و غیره باشند ، باکتری زدایی شوند. این موضوع در مورد قارچها ، نیز صدق می کند و بهتر است که برای شستشوی قارچ ها نیز از برس شستشو استفاده کنید.
سبزیجاتی مانند کاهوها ، کلم ها و … بر خلاف سیب زمینی و هویج و … پیش از شستشو نیاز به خیساندن دارند و آن هم به مدت یک الی دو دقیقه و در آب سرد.
نکته: سعی کنید سبزیجات را بصورت تفکیک شده بشویید و از مخلوط کردن سبزیجات مختلف در طول فرآیند خیساندن و شستشو خودداری کنید تا خطر آلودگی متقاطع به حداقل برسد.

 

بیشتر بخوانید: روش های خانگی کاشت سبزیجات در گلدان

 

بهترین زمان برای شست و شو چه زمانی است و آیا باید آنها را در محلولی خاص بشویید؟

بهترین زمان 1 تا 2 دقیقه در آب آشامیدنی تمیز و سرد می باشد و همانطور که در بالا ذکر شد، برای به حداقل رساندن خطر بیماری ها، سبزیجات را به مدت پنج دقیقه در مخلوطی از سرکه و آب (1/2 فنجان سرکه سفید مقطر در هر دو فنجان آب) خیس کنید ، سپس به شستشوی آنها بپردازید.

نحوه شست و شو و ضدعفونی سبزیجات

نحوه شست و شو و ضدعفونی سبزیجات خوردن ، کوکویی ، قورمه سبزی و … چگونه می باشد؟

این نوع سبزیجات ، به دلیل آنکه دارای گل می باشند به شستشو و مراحل بیشتری نسبت به سایر سبزیجات مانند هویج و شلغم و لبو … نیاز دارند و بهترین روش شستشو پس از پاک کردن کامل آنها ، انجام سه مرحله به شرح زیر می باشد:

مرحله اول

ابتدا سبزیجات را داخل وان آب سرد بریزید و یک قاشق چای خوری پودر پرکلین به آن اضافه کنید و اجازه دهید که سبزی ها به مدت 10 دقیقه داخل آب بمانند و برای آنکه سبزیجاتی که بر روی آب قرار گرفته اند به زیر آب روند و در محلول ضدعفونی قرار گیرند کمی ، آنها را با دست به سمت پایین آب هدایت کنید. سپس ، سبزیجات را به سبدی ترجیحا پایه دار منتقل کنید و این کار را بصورت برداشتن با دست انجام دهید زیرا بر عکس کردن وان حامل سبزیجات ، گل های ته نشین شده را مجدد به سبزی ها منتقل می کند و پس از قرار گیری کامل آنها داخل سبد ، بر روی آنها آب سرد گرفته و جریان آب را به همه قسمت های زیر و روی سبزی ها برسانید تا محلول بطور کامل از آنها زدوده شود.

نکته 1: سعی کنید مراحل شستشوی سبزی را به دقت و به طور کامل انجام دهید زیرا در این مراحل است که انواع انگل ها و کرم ها و کیست ها ، پاکسازی و نابود می شوند.

نکته 2: پودر پرکلین را می توان ، از داروخانه ها تهیه نمود و در صورت عدم دسترسی می توانید از انواع مایع های ضدعفونی کننده مخصوص سبزیجات استفاده نمایید.

مرحله دوم

در این مرحله ، وان را بشویید تا گل های آن از بین روند ، سپس سبزیجات را مجدد به وان منتقل کنید و بر روی آنها مقداری آب سرد و 2 قطره مایع ظرفشویی بریزید و اجازه دهید که سبزیجات ، به مدت 5 دقیقه خیس بخورند.

نکته 1: میزان مایع ظرفشویی بستگی به حجم سبزیجات دارد و به ازای هر کیلو سبزیجات باید یک قطره مایع ظرفشویی به آب اضافه نمود.

نکته 2: در این مرحله ، برخی از نمک یا سرکه استفاده می کنند که این دو ماده برای سبزیجاتی غیر از سبزی خوردن کاربرد دارد زیرا بافت این نوع سبزی را لزج می کند ، اما سایر سبزیجات ، داخل فریزر قرار می گیرند و شکل ظاهری آنها دچار تغییر نخواهد شد.

مرحله سوم

در این مرحله ، سبزیجات را مجدد با دست ، به صافی منتقل کنید و بر روی آنها یعنی همه قسمت های زیر و رو آب سرد بگیرید و پس از شستشوی وان ، دوباره سبزیجات را به وان منتقل کنید و اجازه دهید که برای 1 دقیقه ، سبزیجات داخل آب سرد ساده و عاری از هر ماده افزودنی بمانند.

و در پایان این مرحله ، آنها را بلافاصله به صافی منتقل کنید و بر روی آنها آب سرد بگیرید و اجازه دهید که آب آنها به طور کامل خارج شود.

سخن پایانی

به فرموده پزشکان ، بسیاری از بیماران بستری بخش ویروسی و گوارشی ، به دلیل مصرف میوه جات و سبزیجات آلوده ، بیمار گشته و در این بخش ها قرار گرفته اند و بهتر است که پیش از مصرف انواع سبزیجات و یا صیفی جات و میوه جات ، از سلامت بهداشتی آنها مطمئن گردیم سپس به مصرف آنها بپردازیم تا سلامت خود و عزیزانمان را به خطر نیاندازیم.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

مداد شمعی قدیمی

آموزش ساخت مداد شمعی جدید با مداد شمعی های قدیمی و بلا استفاده

همه ما یکسری وسایل قدیمی در منزل خودمان داریم که نمی دانیم با آن‌ها چکار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *