کاشت سبزی در گلدان | روش های خانگی کاشت سبزیجات در گلدان

در حال حاضر کاشت سبزی و همچنین کاشت و نگهداری گل در خانه به یکی از لذت بخش‌ترین کارها تبدیل شده است. افراد بسیاری به این دلیل که به گل و گیاه علاقه دارند در خانه خود به نگهداری از آن‌ها می‌پردازند. با کوچک شدن خانه‌ها و زندگی در آپارتمان این علاقه به گل و گیاه دو چندان شده است. چون افراد دوست دارند با طبیعت در ارتباط باشند ولی در خانه‌های کوچک فقط امکان نگهداری از گلدان را دارند. پس همین باعث شده که اشتیاق زیادی برای خرید و نگهداری گل و گیاه را داشته باشند.

علاوه بر گل‚ یکی از مواردی که مدتی‌ست مردم به کاشت و نگهداری از آن‌ها علاقه پیدا کرده‌اند کاشت سبزیجات است. کاشت سبزیجات مزیت دیگری هم دارد و آن هم این است که باعث می‌شود افراد دسترسی ساده‌تری به سبزیجات مورد علاقه خود داشته باشند. در ادامه این مقاله از وب سایت نیمه شب به معرفی روش های کاشت سبزی در گلدان می‌پردازیم.

کاشت سبزی در گلدان

کاشت سبزی در گلدان علاوه بر این که می‌تواند دسترسی افراد به سبزیجات مورد علاقه خود را ساده کند‚ موجب می‌شود که با اطمینان بیشتری از آن سبزیجات استفاده کنید. به این معنی که شما سبزیجاتی را استفاده می‌کنید که از سلامت آن و نحوه پرورش آن اطمینان دارید. علاوه بر آن‚ پرورش و کاشت سبزی در گلدان باعث زیباتر شدن فضای خانه شما خواهد شد. در ادامه این مقاله روش‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که بتوانید سبزیجات خود را در گلدان‌ها به خوبی پرورش دهید.

کاشت سبزی
کاشت سبزی در گلدان

شرایط کاشت سبزیجات در گلدان

طبیعتا هر گیاهی برای رشد کردن نیاز به شراط خاص خودش را دارد. بهتر است که شما پیش از کاشت و یا خرید هر گیاهی درباره شرایط رشد آن گیاه تحقیق کنید. کاشت و نگهداری سبزی هم به نور، خاک، رطوبت و هوا مناسب احتیاج دارد. بیلچه، الک، گلدان و آبپاش هم از دیگر ابزار لازم برای کاشت سبزی در آپارتمان است.

  • می‌توان گفت که بیشتر گیاهان در طول روز حداقل به ۶ ساعت نور خورشید نیاز دارند. البته که لامپ‌های مخصوص رشد گیاه نیز می‌توانند پاسخگوی نیاز گیاهان شما برای رشد باشند. لامپ‌های فلورسنت برای پرورش گیاهان آپارتمانی مناسب هستند.
  • درباره دمای هوا نیز باید بدانید که مقاومت گیاهان در برابر سرما با یکدیگر متفاوت است. برخی از گیاهان حساسیت چندانی به هوای سرد ندارند. مثلا سبزیجاتی مانند اسفناج، جعفری، گشنیز، تره، کلم، کاهو و شلغم حساسیت چندانی به هوای سرد ندارند.
  • یکی دیگر از موارد بسیار مهم در رشد و پرورش گیاهان کیفیت خاک است. بهتر است که هنگام خرید درباره نوع خاک هر گیاهی از فروشنده راهنمایی بگیرید. البته شما می‌توانید برای کاشت سبزیجات از پرلیت یا همان بستر غیر خاکی نیز استفاده کنید و در کنار آن از کود‌های مخصوص سبزیجات استفاده نمایید.
  • عدم رطوبت کافی برای سبزیجات آپارتمانی باعث پوسیدگی، عفونت‌های قارچی و یا خشک شدن گیاه می‌شود. پس بهتر است که حتما در آب و هوای بیش از اندازه خشک، از دستگاه‌های رطوبت دهنده برای این گیاهان استفاده شود.
  • حتما کاشت سبزی از گلدان‌های سوراخ دار استفاده کنید چون گیاه به آبکشی مناسب نیازمند است.
  • برای شروع و در ابتدای کار می‌توانید از خاک میکس برای کاشت سبزی استفاده کنید.
  • باید بدانید که شما می‌توانید در هر فصلی در آپارتمان بذر سبزی هایی مانند تره، شاهی، شنبلیله، ریحان، جعفری، گوجه فرنگی، فلفل رنگی، کدو و بادمجان را در بسترهای خاکی یا غیرخاکی بکارید.

روش کاشت سبزی

برای کاشت سبزی شما باید با توجه به نوع سبزی از نشاء و یا بذر آن سبزی استفاده نمایید. به یاد داشته باشید که بذر تازه باشد و نشاء هم باید ضخیم و دارای قامتی راست باشد و یا برگ زرد و سوراخی نداشته باشد. در ابتدای کار شما برای کاشت سبزی نیاز دارید که بذر مناسبی را انتخاب نمایید. بذر اصلاح شده ای که روی پایه مادری رسیده باشد. یک روز پیش از کاشت‚ باید بذرها را در آب ولرم بریزیم. باید آن‌ها را بین هشت ساعت تا سه روز در آب ولرم نگهدارید تا حالت متورم به خود بگیرند. سپس باید خاک مناسب با بذر را انتخاب نمایید و آن را الک کنید. پس از این کار خاک را به ارتفاع حداقل ۱۵ سانتی متر در یک گلدان که زهکش داشته باشد می‌ریزیم.

کاشت سبزی
کاشت سبزی در گلدان

بعد از انجام مراحل بالا‚ پس از گذشت هشت ساعت تا سه روز از قرار دادن بذرها در آب‚ آن‌ها را از آب بیرون می‌آوریم. سپس آن‌ها را روی یک پارچه تمیز یا روزنامه قرار می‌دهیم تا نم آن‌ها از بین برود. سپس سطح خاک درون گلدان را صاف می‌کنیم و در هر گلدان ده عدد از بذرها را با فاصله روی خاک می‌پاشیم. پس از این کار روی بذرها نیز کمی خاک می‌پاشیم. تقریبا به اندازه دو برابر اندازه بذر.

سپس سطح مقطع گلدان را با یک روزنامه می‌پوشانیم تا بذرها دقیقا زیر روزنامه قرار بگیرند. بعد از انجام این کارها شما باید با یک آبپاش کوچک در طول روز دو تا چهار بار روی روزنامه را آبپاشی کنید تا کاملا خیس شود. گلدان را به مدت دو تا پنج روز در یک مکان گرم قرار دهید. برای رشد دو تا سه میلی متری سبزی‚ گلدان آماده شده را دور از نور و در جای تاریک نگهدارید.

بعد از این که گیاه دو تا سه میلی متر رشد کرد روزنامه را بردارید و آن را در معرض نور قرار دهید. همچنین به گیاه به صورت مستقیم آب دهید.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

شخصیت رمزآلود مردان بتا که باید بدانید!

شخصیت هر فرد او را از دیگران متمایز می‌کند و به همین خاطر، تیپ‌های شخصیتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *