ترموتراپی یا حرارت درمانی چیست؟

احساس درد نشانه بیماری و اختلال در عملکرد سیستم های داخلی بدن است. از دیر باز انسان از روش ترموتراپی یا استفاده از گرما برای تسکین دردها بهره می برده زیرا این روش برای پاره ای از دردها نتیجه بخش است.

ترموتراپی

کیسه گندم

در گذشته برای ترموتراپی و گرما درمانی از کیسه های گندم و یا ماسه استفاده میکردند به این صورت که کیسه ای از کتان میدوختند و آن را از گندم و یا ماسه پر می کردند و بعد آن را گرم کرده و در نواحی درد می گذاشتند و اکثر مواقع از آن نتیجه خوبی می گرفتند. به همین دلیل امروزه نیز بطور حرفه ای تر در مراکز فیزیوتراپی برای تسکین دردها از گرما بهره می گیرند.
در این مراکز از اشعه مادون قرمز و اشعه لیزر استفاده می کنند زیرا این نوع اشعه می تواند هم در سطح پوست و هم در سطوح عمقی تر بافتها نفوذ کرده و نتیجه بهتری دهد.
در دردهای مستمر عصبی موضعی و یا استخوان درد و یا دردهای ماهیچه ای می توان از این روش استفاده نمود. اما گاهی درد مقطعی و گذراست و فقط با یک کمپرس آب گرم ساکت می شود مثل انواع قولنج و یا گرفتگی عضلات که بر اثر سرما ایجاد می شود.

کیسه آب گرم

این نوع دردها اگر چه زود برطرف می شوند اما بسیار آزار دهنده است. بهتر است که برای درمان درد های ساده و ترموتراپی در خانه، کیسه آبگرم یا به اصطلاح کیسه آب جوش را که در داروخانه ها به فروش می رسد را خریداری کرده تا همیشه و در موقع لزوم در دسترس داشته باشید. این کیسه ها دارای یک روکش عایق هستند که مانع از سرد شدن سریع آن می شود.

ترموتراپی

تشک برقی

یک نوع دیگر از وسایل گرم کننده تشک برقی است که بهترین وسیله برای استفاده از آن در موقع قولنج و یا گرفتگی عضلات پشت و کمر میباشد. گاهی این نوع گرفتگی عضلات پشت باعث درد شکمی شدید میشود که بهتر است در این موقع یک نوشیدنی گرم همراه با یک مسکن خورده و بر روی تشک برقی دراز کشیده و عضلات را شل کنید تا درد سریع تسکین یابد و اگر چنانچه درد بیش از چهار ساعت طول کشید حتما به پزشک مراجعه کنید بخصوص اگر همراه با تب بود.

پزشک برای نواحی خاصی مثل زانو یا دست و پا درد ممکن است پمادهایی مثل پیروکسیکام تجویز کند که این نوع پمادها با مالش به زیر پوست نفوذ کرده و خون را متوجه ناحیه درد میکند و باعث گرما در همان محل میشود.
وقتی ما یک ناحیه را با هر روشی گرم میکنیم رگهای آن محل منبسط شده و خون بیشتری در آنها جریان می‌یابد در نتیجه اکسیژن و مواد مغذی بهتر برای سوخت و ساز و ایجاد انرژی به سلولهای آن ناحیه میرسد و درد سریع تر تسکین می یابد.

در نیمه شب بخوانید : گرم کننده ی دست چیست؟

اما در بعضی از دردها نمیتوان موضع درد را گرم کرد و از ترموتراپی استفاده کرد، زیرا نتیجه عکس خواهد داد. بخصوص زمانیکه یک عفونت عامل درد باشد. زیرا گرما باعث ازدیاد باکتریهای عفونت زا می شود و درد را تشدید میکند. مثل درد شکمی که همراه با تب است که بر اثر عفونت آپاندیس ایجاد شده باشد در این صورت گرم کردن آن بسیار خطرناک است و ممکن است باعث مرگ شود.

در این موقع بهتر است برای سرد کردن ناحیه آپاندیس از کیسه آب یخ استفاده کرد تا فعالیت باکتریها را کند در این صورت رگهای خونی آن منطقه منقبض شده و از رسیدن مواد غذایی و اکسیژن برای فعالیت باکتریها جلوگیری میکند و شخص بیمار تا رسیدن به بیمارستان دوام می اورد و در این نوع درد حتما باید سریع بیمار را به بیمارستان برد زیرا ممکن است حتا چند دقیقه هم سرنوشت بیمار را عوض کند.

بعضی از مواد خوراکی نیز برای تسکین درد و گرفتگی عضلات و التهاب موثرند و برای رهایی از درد به بیمار کمک میکنند که این مواد عبارتند از سیر که باعث از بین بردن التهاب ناشی از عفونت باکتری هاو کم کردن درد میشود.

مواد غذایی که باعث بهبود درد می شوند:

 • گوجه فرنگی که سرشار از پتاسیم است و درد ناشی از گرفتگی عضلات را التیام می بخشد زیرا گاهی گرفتگی عضلات بر اثر کمبود پتاسیم و منیزیم است.
 • دانه کتان از درد ناحیه سینه زنان می‌کاهد.
 • ترب کوهی برای درد سینوزیت ناحیه صورت و پیشانی که بسیار شایع است مفید واقع میشود
 • آب و همچنین کره و روغن در ساخت غضروف در زانو ها و ستون فقرات و آرام کردن درد آنها نتیجه بخش است
 • انگور خوردن روزی یک خوشه کوچک انگور قرمز جریان خون به بافت های اسیب دیده کمر را بهبود میبخشد و از درد آن جلوگیری مینماید.
 • مالش روغن نعناع درد عضله و ماهیچه ها را کاهش میدهد.
 • آناناس دردهای ناشی از نفخ شکم را درمان میکند.
 • زردچوبه مسکن خوبی برای بیماری ارتریت و ارتروز است.
 • خوردن هفته ای دوبار ماهی و میگو التهاب روده را برطرف میکند.
 • گیلاس به سردرد و بیماری بسیار دردناک نقرس کمک شایانی میکند.
 • زنجبیل برای درمان دردهای مفصلی و عضلانی و التهابی ماده ای مفید است.
 • روغن زیتون قهوه، ماهی سالمون که سر شار از امگا۳ است.
 • آویشن برای درد های مزمن
 • پرتقال که حاوی ویتامین ث است و دارای انتی اکسیدانی بنام بتاکریپتوزانتین است و بیماری التهاب مفصلی ارتریت روماتوئید را بهبود میبخشد.
FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی شهرزاد هکمتانه

همچنین ببینید

بارداری در پریود

آیا امکان بارداری در زمان پریود هست؟

ممکن است شنیده باشید که بارداری در پریود امکان‌پذیر نیست، اما این کاملاً درست نیست. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.