هیجان‌انگیزترین فستیوال چینی‌ها از سگ‌خوری تا قایق اژدها

رویدادها و فستیوال چینی‌ها بخش بزرگی از فرهنگ و زندگی روزمره مردمان چین است. در هر ماه معمولاً جشنی برپا می‌شود و یکی از موارد رایج در بین همه‌ی این جشن‌ها این است که تاریخ و سنت فراوانی دارند و با تزئینات پر زرق و برق همراه هستند. برای آشنایی با هیجان‌انگیز‌ترین فستیوال‌های چین در ادامه مقاله با تیم وب‌سایت نیمه شب همراه باشید. 

فستیوال چینی‌ها

تقریباً تمام فستیوال‌های چینی بر اساس تقویم قمری برگزار می‌شوند، بنابراین تاریخ دقیق برگزاری جشنواره از سالی به سال دیگر در تقویم غربی متفاوت است. در ادامه فستیوال‌های چینی پر جنب و جوش و رنگارنگی که در طول سال در چین برگزار می‌شود را معرفی می‌کنیم.

فستیوال خوردن سگ

نگران نباشید این فستیوال چینی‌ها رسماً توسط دولت در سال ۲۰۱۱ ممنوع شد، حداقل دیگر در ملاءعام انجام نمی‌شود. قبل از این ممنوعیت، برای بیش از ۶۰۰ سال، در اکتبر هر سال ساکنان کیانشی، استان ژجیانگ، در حال خرد کردن، پختن و خوردن سگ در جشن پیروزی نظامی سلسله مینگ بودند.

در این پیروزی ظاهراً ارتش توانست با موفقیت حمله کند زیرا تمام سگ‌های منطقه را کشتند و آنها نتوانستند برای اطلاع دشمن از نزدیک شدن ارتش پارس کنند. گوشت سگ‌های ذبح شده در جشنی که مدت کوتاهی پس از آن برگزار شد، سرو شد و همین امر باعث شد که این جشن تبدیل به یک سنت شود.

بعدها، با وجود گوشی‌های هوشمند و اینترنت، این جشنواره بسیار عمومی‌تر شد و در نتیجه، اعتراض شدیدی در بین دوستداران حیوانات در سراسر جهان برپا شد. همین باعث شد که دولت برگزاری آن را ممنوع کند.

فستیوال چینی‌هافستیوال چینی‌ها

فستیوال برف و یخ

این جشنواره از پنجم ژانویه تا پنجم فوریه در هاربین برگزار می‌شود. این فستیوال چینی‌ها بزرگ‌ترین جشنواره یخ جهان است و دارای کنده‌کاری‌هایی است که ارتفاع آنها به بیش از ۲۰ فوت می‌رسد. در این جشنواره همچنین می‌توانید ساختمان‌های بزرگی را پیدا کنید که با استفاده از بلوک‌ها‌ی بزرگ یخی ساخته شده‌اند.

فستیوال چینی‌هافستیوال چینی‌ها

فستیوال فانوس

جشن فانوس در پانزدهمین روز از اولین ماه در تقویم قمری برگزار می‌شود. این فستیوال چینی‌ها نشان‌دهنده‌ی پایان جشن‌های سال نو چینی با اولین ماه کامل است. فانوس‌های چینی از نظر فرهنگی اهمیت دارند. در طول سال‌ها، آنها برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گرفته‌اند و همچنین به عنوان یک وسیله ارتباطی در نظر گرفته می‌شوند.

فانوس‌های قرمزی که معمولاً در این جشنواره استفاده می‌شوند به عنوان نشانه نشاط و شادی عمل می‌کنند و همچنین برای نشان دادن ازدواج و تولد قریب‌الوقوع استفاده می‌شوند. در این مدت که جشنواره پابرجاست تمامی پارک‌ها، خانه‌ها، ویترین فروشگاه‌ها، بازارها و خیابان‌ها، همه با فانوس‌های زیبا و رنگارنگ روشن می‌شوند. نه تنها فانوس‌های سنتی قرمز بلکه فانوس‌هایی در رنگ‌ها و اشکال مختلف را نیز شامل می‌شود.

در واقع، شهرهای مختلف در سراسر کشور دارای فانوس‌های ویژه در طول دوره جشنواره هستند. طبق سنت مردم به معبدها می‌روند و معماهای مختلف را حدس می‌زنند. در این مدت، شناورها و رژه‌ها، آکروبات‌ها، رکاب‌زنان، دلقک‌ها و موسیقی را در سراسر کشور خواهید دید و البته ترقه و رقص اژدها و شیر چینی نیز وجود خواهد داشت. علاوه بر این، خانواده‌ها برای خوردن برنج شیرین گرد هم می‌آیند که نمادی برای اتحاد خانواده و خوشبختی محسوب می‌شود.

فستیوال چینی‌هافستیوال چینی‌ها

فستیوال Qinming

جشنواره Qinming که به نام روز جارو کردن مقبره نیز شناخته می‌شود، برای گرامیداشت اجداد و اطمینان از شادی آنها در جهان آخرت جشن گرفته می‌شود. این فستیوال چینی‌ها معمولاً طبق تقویم غربی در ابتدای آوریل برگزار می‌شود. در طول این فستیوال، معابد در سراسر کشور پر از فعالیت می‌شوند، زیرا مردم هدایایی می‌آورند و به آنها احترام می‌گذارند.

مردم قبرها را جارو و تمیز می‌کنند و غذاهایی مانند شیرینی، نان و میوه می‌دهند. سنت متداول همچنین شامل سوزاندن هدایا، به ویژه پول برای ارواح است. چینی‌ها معتقدند که با سوزاندن هر چیزی، خاکستر آن به دنیای ارواح فرستاده می‌شود، جایی که مرده می‌تواند از آن استفاده کند.

فستیوال چینی‌هافستیوال چینی‌ها

در نیمه شب بخوانید:جذاب‌ترین فستیوال‌های ژاپن

فستیوال سال نو چینی

فستیوالی است که آغاز سال جدید را بر اساس تقویم سنتی چینی قمری و خورشیدی جشن می‌گیرد. در فرهنگ‌های چینی و سایر فرهنگ‌های آسیای شرقی، این جشنواره معمولاً به عنوان جشن بهار نامیده می‌شود، زیرا فصل بهار در تقویم قمری به طور سنتی با لیچون شروع می‌شود.

اولین دوره از بیست و چهار دوره خورشیدی که جشنواره در حدود زمان سال نو چینی جشن می گیرد. به نشانه پایان زمستان و آغاز فصل بهار، مراسم به طور سنتی از شب سال نو، قبل از اولین روز سال تا جشن فانوس که در پانزدهمین روز سال برگزار می‌شود.

اولین روز سال نو چینی در ماه جدید که بین ۲۱ ژانویه تا ۲۰ فوریه می‌باشد، آغاز می‌شود. سال نوی چینی یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین فستیوال‌ چین‌ها می‌باشد. شب قبل از روز سال نو اغلب به عنوان فرصتی برای خانواده‌های چینی در نظر گرفته می‌شود تا برای شام گرد هم آیند. همچنین در هر خانواده سنت است که خانه خود را به طور کامل تمیز کنند تا هر گونه بدبختی را از بین ببرند و راه را برای خوش‌شانسی جدید باز کنند.

رسم دیگر تزئین پنجره‌ها و درها با کاغذهای قرمز و دوبیتی است. مضامین محبوب در میان این برش‌ها و دوبیتی‌ها شامل خوشبختی، ثروت و طول عمر است. از دیگر فعالیت‌ها می‌توان به روشن کردن ترقه و دادن پول در پاکت‌های کاغذی قرمز اشاره کرد.

فستیوال چینی‌هافستیوال چینی‌ها

فستیوال دوگانه‌ی هفتم

جشنواره دوگانه در هفت جولای سال قمری برگزار می‌شود و داستانی عاشقانه دارد. طبق یک افسانه چینی، عاشقان آلتایر و وگا که توسط ستاره‌ها از هم جدا شده‌اند، می‌توانند هر سال در شب جشنواره هفتم دوبل با هم ملاقات کنند. در این جشن مردم برای تماشای دیدار دو عاشق به حیاط خانه خود می‌آیند و برای ازدواجی شاد و سالم دعا می‌کنند. اکنون به عنوان روز ولنتاین چینی نیز جشن گرفته می‌شود.

فستیوال چینی‌هافستیوال چینی‌ها

فستیوال ارواح

این فستیوال چینی‌ها دقیقاً برعکس جشنواره Qinming است. در این جشن اعتقاد بر این است که ارواح به مدت یک ماه با باز شدن درهای بهشت بیرون می‌آیند و به دیدار زندگان می‌روند. این جشن در هفتمین ماه از تقویم قمری برگزار می‌شود.

از آنجایی که ارواح قدرتمند در نظر گرفته می‌شوند، با نهایت احترام با آنها رفتار می‌شود. مردم برای خوشحالی آنها غذا می‌دهند و اغلب، در کنار جاده‌ها هدایایی قرار می‌دهند. این هدایا برای ارواح یتیمی است که کسی را ندارند که از آنها مراقبت کند.

مردم نمی‌خواهند روح عصبانی در خانه آنها پرسه بزند زیرا اعتقاد بر این است که ارواح ناراضی اغلب باعث به وجود آمدن چیزهای بد و منفی می‌شوند. علاوه بر این، برای آرام کردن ارواح، مراسم و آیین‌های مختلفی نیز برگزار می‌شود.

فستیوال دونگجی

جشنواره دونگجی که یکی از مشهورترین فستیوال چینی‌ها می‌باشد. هر سال در ماه دسامبر برگزار می‌شود. این جشن معروف‌ترین جشن در چین است و به آن انقلاب زمستانی نیز می‌گویند. فلسفه پشت این جشنواره بر اساس تعادل و هماهنگی در کیهان است.

پس از جشن باشکوه این جشنواره، روزها با ساعات طولانی‌تر سپری خواهد شد. امروزه مردم چین این جشن را با بازدید از یکدیگر و درست کردن غذاهای لذیذی مانند Tangyuan که از آرد برنج تهیه می‌شود، جشن می گیرند.


در نیمه شب بخوانید:همه چیز در رابطه با فستیوال رنگ استانبول (جشن هولی)

روز ملی چین

روز ملی چین روز ملی تأسیس جمهوری خلق چین در سال ۱۹۴۹ را جشن می‌گیرد و بدون شک یکی از مهم‌ترین فستیوال چینی‌ها است. این جشن در سرتاسر سرزمین اصلی چین، ماکائو و هنگ کنگ با فعالیت‌های مختلف مانند کنسرت‌ها و آتش‌بازی‌های سازماندهی شده توسط دولت برگزار می‌شود.

فستیوال نیمه‌ی پاییز

یکی از فستیوال‌های هیجان‌انگیز چین فستیوال نیمه‌ی پاییز است. این فستیوال چینی‌ها که به‌عنوان فستیوال ماه یا کیک ماه شناخته می‌شود، یک فستیوال سنتی چین است که در فرهنگ آن‌ها جشن گرفته می‌شود. یکی از مهم‌ترین تعطیلات در فرهنگ چینی است و محبوبیت آن برابر با سال نو چینی است.

تاریخچه‌ی فستیوال میانه پاییز به بیش از ۳۰۰۰ سال می‌رسد. این فستیوال در پانزدهمین روز از هشتمین ماه تقویم قمری چینی با ماه کامل در شب، مطابق با اواسط سپتامبر تا اوایل اکتبر تقویم میلادی برگزار می‌شود. در این روز، چینی‌ها بر این باورند که ماه در درخشان‌ترین و کامل‌ترین اندازه خود، مصادف با زمان برداشت در اواسط پاییز است.

فانوس‌هایی در اندازه‌ها و اشکال مختلف نمایش داده می‌شوند، چراغ‌های نمادینی که مسیر مردم را به سوی رفاه و خوشبختی روشن می‌کنند. کیک ماه، یک شیرینی غنی که معمولا با لوبیا شیرین، زرده‌ی تخم‌مرغ، گوشت یا خمیر دانه نیلوفر آبی پر می‌شود، به طور سنتی در این فستیوال هیجان‌انگیز خورده می‌شود. جشنواره نیمه پاییز بر اساس افسانه چانگه، الهه ماه در اساطیر چینی است. این فستیوال در تاریخ ۱۰ سپتامبر سال ۲۰۲۲ میلادی برگزار شد.

فستیوال چونگیانگ

این فستیوال چینی‌ها به جشنواره نهم دوگانه نیز معروف است. در طول جشنواره Chongyang، مردم با نوشیدن شراب داوودی و خوردن کیک Chongyang جشن می‌گیرند. در برخی از نقاط کشور، مردم به کوه‌نوردی می‌روند یا به مناطقی سفر می‌کنند که می‌توانند گل‌های داوودی را ببینند و در واقع جشن بزرگ و باشکوهی است.

فستیوال قایق اژدها

یک جشن سنتی چینی است که در پنجمین روز از پنجمین ماه تقویم چینی، که مطابق با اواخر ماه مه یا ژوئن در تقویم میلادی است، برگزار می‌شود. پنجمین ماه قمری، ماه نحس به حساب می‌آید. مردم معتقد بودند که بلایای طبیعی و بیماری در ماه پنجم شایع است.

برای رهایی از بدبختی، مردم در پنجمین روز از ماه پنجم کالاموس، درمنه، گل‌های انار، اکسورای چینی و سیر را بالای درها قرار می‌دادند. این فستیوال هیجان‌انگیز در چین مربوط به قبل از سلسله Qin (۲۰۶-۲۲۱ قبل از میلاد) است. پنجمین ماه از تقویم قمری به عنوان ماه بد و روز پنجم ماه روز بد تلقی می‌شد.

گفته می شود حیوانات سمی از روز پنجم ماه پنجم ظاهر می‌شوند، مانند مارها و عقرب‌ها. مردم نیز ظاهراً پس از این روز به راحتی بیمار می‌شوند. بنابراین، در طول جشنواره قایق اژدها، سعی می‌کنند از این بدشانسی جلوگیری کنند. به عنوان مثال، تصاویر پنج موجود سمی را روی دیوار با سوزن می‌چسبانند. مردم همچنین برش‌های کاغذی از پنج موجود ایجاد می‌کنند و آنها را دور مچ دست فرزندان خود می‌پیچند.

مراسم و نمایش‌های بزرگ از این دسته در بسیاری از مناطق ایجاد شده‌ و جشنواره قایق اژدها را به روزی برای رهایی از بیماری و بدشانسی تبدیل کرده است. بخش قابل توجه فستیوال زیبای قایق اژدها درست کردن و خوردن زونگزی (کوفته برنج سنتی چینی) با اعضای خانواده و دوستان است.

در نیمه شب بخوانید:از چین تا نمایشگاه کانتون فیر گوانجو ۲۰۲۲

فستیوال‌های چینی برای ارتباط با دوستان و خانواده، قدردانی از مردم و اماکن مقدس است. همچنین زمینه‌ای برای فرهنگ‌سازی و درک شیوه زندگی سنتی است.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

چرا زنان در ایران به حقوق و دستمزد کم قانع می شوند؟

مشاهدات نشان می دهد که بخش خصوصی تمایل بیشتری برای استخدام زنان دارد و تعداد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *