علت سفید شدن مو در جوانی و راه های پیشگیری از آن

سفیدی موها در افرادی که پا به سن گذاشته‌اند امری کاملا طبیعی است و دیر یا زود در همه آن‌ها پدیدار می‌شود اما اینکه علت سفید شدن مو در جوانی و راه های پیشگیری از آن چیست موضوعی است که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت. برای بعضی افراد ممکن است سفید شدن موها خوشایند و دلپذیر بوده و بخشی از فرایند زندگی آن‌ها باشد. اما بعضی دیگر دوست دارند که روند سفیدی موها را به تاخیر انداخته و تا حد امکان رنگ طبیعی موهای خود را حفظ کنند. به همین دلیل به دنبال راهی برای عقب انداختن سفیدی موهای خود هستند.
آیا می توان از سفید شدن مو جلوگیری کرد؟
به قول معروف، ماهی را هر موقع از آب بگیری تازه است. می توان با کاهش شرایط استرس زا و یا ترک سیگار از این روند افزایشی سفید شدن مو در سنین پایین جلوگیری کرد. اما اگر عامل آن ژنتیکی باشد، هیچ راهکاری برای جلوگیری از آن وجود نخواهد داشت. در صورتی که بیماری زمینه ای سبب آن باشد، ممکن است با درمان بیماری، رنگدانه ها برگردند و رنگ موی شما نیز تغییر کند.
طبق یک پژوهش، اگر مشکل تیروئید باعث سفیدی مو شده است، پس از درمان این غده، رنگدانه مجدداً ایجاد می شود. مصرف مکمل های ویتامین B-۱۲ نیز در صورتی که سفیدی مو نتیجه کمبود این ویتامین باشد، می تواند سلامت فولیکول های مو را دوباره تامین کند.
علت سفید شدن مو در جوانی و راه های پیشگیری از آن
علت سفید شدن موها در سنین جوانی
اصلی‌ترین دلیل سفیدی موها بالا رفتن سن و از دست دادن رنگ‌دانه‌های مو یا ملانوسیت است. این عامل کاملا طبیعی است و هر فردی خواه ناخواه آن را تجربه خواهد کرد. اما شاید در اطراف خود کسانی را دیده باشید که در سنین میان‌سالی قرار دارند و تعداد موهای سفید آن‌ها خیلی کمتر از اطرافیان هم سن و سالشان است. سن سفیدی موها تا حد زیادی به وراثت و سبک زندگی افراد بستگی دارد. اما دلایل دیگری نیز باعث سفیدی موها می‌شود.
اختلالات هورمونی
معمولا اختلال در هورمون‌های بدن از دلایل اصلی بروز مشکلات پوست و مو و یکی از علت های سفیدی مو در جوانی است. علت سفیدی موها را باید در اختلالات غدد تیروئید و هیپوفیز جست‌وجو کرد. عدم تعادل در این هورمون‌ها و کم‌کار بودن یا پرکار بودن آن‌ها می‌تواند باعث از بین رفتن رنگ‌دانه‌های مو و سفیدی آن‌ها شود.
ژنتیک و عوامل ارثی
اگر بزرگ‌ترهای یک خانواده خیلی زودتر از دیگر افراد هم‌سن خود سفیدی موها را تجربه کرده‌اند، به احتمال زیاد این موضوع در دیگر اعضای خانواده نیز دیده خواهد شد. البته توجه کنید که وجود چنین موضوعی در یک خانواده به این معنا نیست که همه اعضای خانواده آن را تجربه خواهند کرد. ممکن است برخی عوامل ژنتیکی یا جنس موهای افراد به‌گونه‌ای باشد که سفیدی موها در آن‌ها روندی طبیعی داشته باشد. اما این اتفاق برای بیشتر فرزندان و نوادگان خانواده رخ خواهد داد. توجه کنید که جلوگیری از سفید شدن موها در اثر عوامل ارثی و ژنتیکی یا درمان آن تا به امروز غیرممکن نشان داده است.
استرس
فشارهای عصبی، استرس‌های طولانی مدت و شوک‌های عصبی می‌تواند یکی از علت سفیدی مو در جوانی باشد. این عوامل بر روی فولیکول‌ها و رنگ‌دانه‌های مو اثر گذاشته و آن‌ها را از حالت طبیعی خارج می‌کنند. ضمن اینکه استرس و اضطراب بیش‌ازحد و طولانی مدت باعث اختلال در خون‌رسانی به ریشه موها شده و کم‌کم آن‌ها را ضعیف می‌کند. در نتیجه موهای فرد خیلی زود سفید می‌شوند.
سبک زندگی و رژیم غذایی
یک علت سفیدی مو در جوانی سبک نادرست زندگی و رژیم غذایی است. منظور از سبک زندگی بیشتر شیوه مراقبت از موها است. در صورتی که فرد موهای خود را با آب داغ یا شامپوهای نامناسب بشوید، باید منتظر بروز انواع آسیب از جمله سفیدی موها باشد. علاوه بر آن خوردن غذاهای ناسالم نظیر فست فودها، غذاهای شور و چرب و… بر سلامت موهای افراد تاثیر خواهد گذاشت. این مواد غذایی تقریبا هیچ ماده مفیدی برای بدن ندارند و مصرف آن‌ها تنها باعث ایجاد آسیب در موها، خشک شدن آن‌ها و از دست رفتن رنگ‌دانه‌های طبیعی مو خواهد شد.
بیشتر بخوانید: سفید کردن دندان | روش های خانگی موثر سفید کردن دندان
مصرف دخانیات یا قرار گرفتن در معرض دود آن‌ها
دخانیات باعث سریع‌تر شدن روند پیری در کل اعضای بدن و به‌خصوص پوست و موها می‌شوند. چراکه این مواد بر روی عملکرد سلول‌های مختلف بدن تاثیر گذاشته و عملکرد طبیعی آن‌ها را با مشکل مواجه می‌کند. همچنین با غلیظ کردن خون، خون‌رسانی به اعضای بدن را دشوارتر کرده و باعث از بین بردن جوانی و طراوت آن‌ها می‌شود.
توجه کنید که تنها مصرف دخانیات نمی‌تواند به موهای افراد ضربه بزند. قرار گرفتن در معرض دود دخانیات حتی می‌تواند از مصرف مستقیم آن‌ها خطرناک‌تر باشد. این موضوع به‌خصوص برای کودکان و افرادی که ریه‌های حساس‌تری دارند خطرناک‌تر است. دود دخانیات باعث کاهش رنگ‌دانه‌ها در موهای این افراد شده و تولید ملانین را با مشکل مواجه می‌کند. در نتیجه قرار گرفتن در معرض دود سیگار یا قلیان باعث ایجاد سفیدی زودرس خواهد شد.
افزایش وزن و چاقی
مطالعات نشان داده است که چاقی افراد و تجمع چربی در زیر پوست باعث ایجاد آسیب در سلول‌های تولیدکننده ملانین شده و روند سفیدی موها را تسریع می‌کند. البته نمی‌توان گفت که لزوما موهای همه افراد چاق زودتر از سایر افراد سفید می‌شود. اما در صورتی که فرد دارای اضافه‌وزن زمینه‌های ژنتیکی و طبیعی سفیدی زودرس را نیز داشته باشد زودتر از هم سن و سالان خود گرد سفید پیری را تجربه خواهد کرد.
کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی و سفید شدن موها هستند.
علت سفید شدن مو در جوانی و راه های پیشگیری از آن
مصرف داروهای خاص
سفیدی مو ممکن است از عوارض مصرف برخی داروهای خاص باشد. معمولا در برگه راهنمای مصرف دارو درباره عوارض آن صحبت شده است. بنابراین اگر فرد در حال مصرف داروی خاصی است که سفیدی مو از عوارض آن است، نباید نگران شود. ممکن است پس از قطع دارو سفیدی موها متوقف شده یا در مواردی از بین برود اما در بیشتر موارد سفیدی موها حتی پس از قطع مصرف دارو نیز از بین نخواهد رفت. داروهایی نظیر کلروکین، اترتینات، هالوپریدول، والپروات، وراپامیل، فلوروبوتیروفنون، تریپارانول و بلئومایسین از معروف‌ترین داروهایی هستند که باعث سفیدی موها می‌شوند.
برخی بیماری‌ها
ابتلا به برخی بیماری‌ها باعث سفید شدن موها می‌شود. در برخی موارد نیز سفید شدن موها از نشانه‌های بروز یک بیماری است. بنابراین در صورتی که موهای فرد زودتر از زمان طبیعی شروع به سفید شدن کردند، به‌خصوص اگر چنین مشکلی در خانواده وجود نداشته باشد، باید پیگیر علت آن شد. معمولا کم‌کاری تیروئید، کم‌خونی، بیماری‌های خود ایمنی و بیماری‌های عروق کرونر از بیماری‌های ایجادکننده سفیدی موها هستند.
استفاده از رنگ موها
استفاده زیاد از مواد شیمیایی می‌تواند آسیب‌های زیادی به موهای فرد وارد کند. رنگ مو از جمله مواد شیمیایی است که بر روی رنگ‌دانه‌های مو تاثیر می‌گذارند. بنابراین می‌توانند با ضعیف کردن رنگ‌دانه‌ها و از بین بردن آن‌ها باعث سفیدی موها شوند. ضمن اینکه استفاده از رنگ موهای نامناسب و عدم تقویت موهای رنگ شده باعث خشکی موها می‌شود که خود یکی از عوامل اصلی سفید شدن موها در سنین جوانی است. استفاده از رنگ موهای حاوی پراکسید احتمال سفیدی موها در اثر رنگ کردن را بالاتر خواهد برد.
مصرف کافئین و الکل
مصرف الکل و مصرف بیش از حد نوشیدنی‌ها و مواد غذایی کافئین دار نظیر چای، قهوه و کاکائو تاثیرات منفی زیادی بر سلامت پوست و مو خواهد گذاشت. این مواد می‌تواند بر روی فولیکول‌ مو اثر گذاشته و روند تولید ملانین و رنگ‌دانه‌های مو را مختل کند. در نتیجه تداوم در مصرف مواد حوای کافئین و الکل باعث از بین رفتن رنگ‌دانه‌های مو و ظهور موهای سفید می‌شود.
علت سفید شدن مو در جوانی و راه های پیشگیری از آن
چگونه مو‌های سفید را درمان کنیم؟
۱. افزایش مصرف ویتامین B ۱۲
در اثر کمبود ویتامین B ۱۲ مو‌ها سفید می‌شوند، لذا مصرف این ویتامین می تواند از سفید شدن مو‌ها تا حدودی جلوگیری کند.
۲. تیروئیدتان را بررسی کنید
کم‌کاری تیروئید یک بیماری مزمن جدی است. برخی غذا‌ها می‌توانند با فعالیت غده‌ تیروئید تداخل ایجاد کنند، غده تیروئید بر تمام عملکرد‌های حیاتی بدن‌ تاثیر می‌گذارد، یک تیروئید کم‌کار، می‌تواند سبب سفید شدن مو‌های افراد شود.
۳. ترک سیگار
 سیگار دارای اثرات نامطلوبی بر بدن است و می‌تواند به سفید شدن مو‌ها کمک کند و در اصل علت اصلی سفیدی مو در جوانی باشد.
۴. مصرف میزان فراوانی از آنتی‌اکسیدان‌ها
رژیم غذایی می‌تواند به جلوگیری از پدیدار شدن تار‌های سفید مو کمک می‌کند، همچنین از دست دادن رنگدانه می‌تواند رادیکال‌های آزاد را تولید کرده و مقدار آن‌ها را در حین بالا رفتن سن، افزایش دهد.
۵. غذا‌هایی که به کاهش روند سفید شدن مو‌ها کمک می‌کنند
غذا‌های دریایی، تخم‌مرغ و گوشت از جمله گوشت گاو و گوشت گوسفند را به میزان بیش‌تری مصرف کرده و از محصولات لبنی مانند شیر و پنیر نیز منابع خوبی برای تامین این ویتامین بهره ببرید، همچنین افرادیکه رژیم گیاهخواری یا وگان دارند می‌توانند مکمل‌ها یا محصولاتی را که با ویتامین B ۱۲ غنی شده‌اند را انتخاب کنند، غذا‌های غنی از آنتی‌اکسیدان مانند انواع توت، انگور، سبزیجات برگ سبز و چای سبز مصرف کنید.
پیری زودرس
برخی از خوراکی‌هایی که به شما کمک می‌کنند رنگ موی خود را حفظ کنید، عبارتند از:
– توت‌ها، زیرا غنی از ویتامین C هستند.
– جگر، زیرا به مبارزه با کم خونی و کمبود آهن کمک می‌کند.
– هویج زیرا غنی از ویتامین آ است.
– اسفناج به تولید ملانین کمک می‌کند.
– تخم‌مرغ، زیرا غنی از ویتامین B ۱۲ است.
– لوبیا که منبع غنی پروتئین محسوب می‌شود.
– تخمه‌ آفتابگردان که غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد معدنی است.
– چهارمغز منبع غنی از مس است که به تولید ملانین کمک می‌کند.
بیشتر بخوانید: جدیدترین روش درمان ریزش مو در 2021
ممکن است مو‌های سفید دوباره سیاه شوند؟
در صورت تشخیص و درمان مناسب، روند سفید شدن تار‌های مو را می‌توان معکوس کرد اما اگر این موضوع اختلال ژنتیکی باشد، بعید است که این روند معکوس شود، با این حال، می‌توان با یک رژیم متعادل و یک برنامه‌ی مناسب از مو مراقبت کرد.
سخن پایانی
مو به عنوان یکی از عوامل زیبایی شما از حساسیت بالایی برخوردار است. شاید نشود مو‌های سفیدشده و از دست رفته‌تان را برگردانید اما چرا بگذارید که باقی مو‌های‌ روی سرتان هم سفید شوند؟
شناسایی علت سفیدشدن مو، بهترین راه برای درمان و جلوگیری‌ از رشد بیشتر موهای سفید است. گول تبلیغات برخی از شرکت‌ها برای درمان قطعی سفیدی مو را نخورید چرا که اگه علت موی سفید شما ژنتیک باشد، راه درمانی وجود ندارد و فقط می‌توانید از افزایش مو‌های سفیدتان جلوگیری کنید. درمان‌های خانگی را حتما در نظر داشته باشید و از تامین ویتامین‌های بدن‌تان غافل نشوید.
برای جلوگیری از پیشرفت سرسام آور موهای سفیدتان باید به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید. متخصص پوست و مو پزشکی است که در بیماری‌های پوست، مو و ناخن تخصص دارد. متخصص پوست می تواند بیش از ۳۰۰۰ بیماری که می‌تواند دلیل بر موی سفید شما باشد را شناسایی کند و بهترین درمان برای آن را به شما پیشنهاد دهد.
FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

مراقبت‌های لازم‌ بعد از کراتینه مو

کراتینه کردن مو یک راه عالی و سریع برای رسیدن به موهای لخت و ابریشمی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.