آموزش گام به گام چاپ روی پارچه با مهر لینو (لینولئوم)

شاید چاپ پارچه با مهر لینو یا همان لینولئوم در نگاه اول یک کار سخت به نظر برسد، اما ما این مقاله را جمع‌آوری کردیم تا به شما ثابت کنیم که با ساده‌ترین وسایل، می‌توانید پارچه‌های مختلف خود را با این تکنیک زینت ببخشید. پس برای اینکه با هنر چاپ روی پارچه با مهر لینو و آموزش گام به گام این تکنیک بیشتر آشنا شوید، مطالب این مقاله را از دست ندهید.

علاوه بر این، می‌توانید آموزش مرحله به مرحله نقاشی روی پارچه را هم در سایت نیمه شب یاد بگیرید.

چاپ لینو یا لینولئوم چیست؟

چاپ لینو که یک نوع روش چاپ دستی روی پارچه، کاغذ یا… است، به کمک مهرهای مخصوص لینولئوم و رنگ دلخواه برروی سطح مورد نظر پیاده می‌شود. مهرهای به کار برده شده در این هنر از نوعی کفپوش ساختمانی بسیار نرم ساخته می‌شوند و می‌توان که به وسیله یک عدد از آنها، صدها کپی از یک طرح با رنگ‌های مختلف را برروی پارچه یا کاغذ پیاده کرد. این مهرها در فروشگاه‌های لوازم هنری، لوازم ساختمانی و ماکت سازی قابل خریداری هستند و حتی امکان ساختن آنها در خانه نیز وجود دارد. علاوه بر این، شما می‌توانید به وسیله این مهرها طرح مورد نظر خود را روی لباس، شال و روسری، پرده، رانر، ساک دستی، کوسن، رومیزی… نیز پیاده کنید.

چطور مهر لینو بسازیم؟

همانطور که گفتیم، مهرهای لینولئوم به صورت آماده و در طرح‌های بسیار متنوع در دسترس هستند و حتی شما می‌توانید طرح دلخواه خود را به کسب و کارهایی که مهر لینو می‌سازند سفارش دهید. اما اگر دوست دارید که صفر تا صد چاپ پارچه با مهر لینو را با دستان خودتان انجام دهید، ابزار مورد نیاز را آماده کرده و مراحل ساختن مهر لینو را مو به مو انجام دهید.

وسایل مورد نیاز برای ساختن مهر لینو

_ورقه لینو (این ورقه‌ها دو سطح مات و براق دارند که معمولا سطح مات آنها برای چاپ روی پارچه و سطح براق آنها برای چاپ روی کاغذ یا مقوا مناسب است.)
_پرینت طرح دلخواه
_مغار (مغار شفره به شکل V، قاشقی یا گلویی به شکل U از مغارهای مناسب برای کنده کاری ورقه لینو به شمار می‌روند.)
* کاربن و مداد
* قلم استنسیل و مداد پررنگ
* پد و استون ۱٠٠٪

(نکته: فقط به یک مورد از موارد ستاره‌دار نیاز دارید)

مرحله اول: پیاده کردن طرح مورد نظر روی ورقه لینو

برای شروع باید طرحی که مد نظرتان است را روی ورقه لینو پیاده کنید. برای اینکار ۴ روش مختلف را پیش رو دارید:

۱_بعد از پرینت گرفتن طرح دلخواه، آن را روی ورقه لینو قرار دهید و سپس پد آغشته شده به استون ۱٠٠٪ را روی آن بکشید تا رنگ کاغذ به ورقه لینو منتقل شود.

۲_یک پرینت از طرح مورد را تهیه کرده و بعد از قرار دادن آن بر روی ورقه لینو، اتویی که حالت بخار آن خاموش باشد را چند بار روی طرح بکشید تا طرح به ورق لینو منتقل شود.

مهر لینولئوم

۳_طرح مورد نظر را پرینت گرفته و پس از گذاشتن طرح روی ورقه لینولئوم، به کمک کاربن و مداد طرح را بر روی لینو ایجاد کنید.

۴_از طرح مورد نظر خود یک عدد پرینت تهیه کرده و با مداد پررنگ خطوط آن را مشخص کنید. سپس پرینت را روی ورقه لینو قرار داده و با قلم استنسیل روی آن بکشید تا طرح به روی ورقه لینو منتقل شود.

مرحله دوم: کنده‌ کاری طرح مورد نظر

پس از پیاده کردن طرح مورد نظر، مغار را بردارید و قسمت‌های اضافه طرح را کنده کاری کنید تا جایی که طرح مورد نظرتان کاملا برجسته شود. می‌توانید در حین کنده کاری، مهر را به رنگ آغشته کرده و آن را روی یک تکه کاغذ امتحان کنید تا از درست بودن کنده کاری مطمئن بشوید. اگر طرح‌های ظریفی را برای مهر لینولئوم خود در نظر گرفته‌اید، حتما از مغارهایی با نوک نیم، یک، دو، سه و چهار میل استفاده کنید.

لوازم مورد نیاز برای چاپ پارچه با مهر لینو

_پارچه
_رنگ پارچه یا رنگ اکرلیک
_مهر لینو با طرح دلخواه
_یک تکه ابر یا اسفنج کوچک
_پالت نقاشی یا هر سطح صاف دیگری برای ریختن رنگ
_فوم، پارچه یا کاغذی که جاذب رطوبت باشد

آموزش چاپ پارچه با مهر لینو

نکته اول:

اگر قصد دارید که چاپ لینو را روی یک پارچه بزرگ مثل پارچه‌های پرده‌ای انجام بدهید، بهترین کار این است که پارچه را قبل از انجام هرکاری بشویید یا چند ساعتی در آب خیس کنید تا اگر پارچه آبرفت داشت، قبل از پیاده کردن طرح آب برود.

نکته دوم:

همانطور که در بخش لوازم مورد نیاز گفته شد، می‌توان برای چاپ پارچه با مهر لینو هم از رنگ پارچه و هم از رنگ اکرلیک استفاده کرد. اما باید بدانبد که رنگ مخصوص پارچه روی پارچه بهتر تثبیت می‌شود. از طرفی دیگر، اگر قصد داشته باشید که از رنگ اکرلیک استفاده کنید، باید بلافاصله بعد استفاده از مهر آن را بشویید. چرا که اگر رنگ اکرلیک روی مهر خشک شود، مهر خراب شده و دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

نکته سوم:

هر چه که پارچه مورد نظر شما نازک‌تر باشد، نتیجه چاپ پارچه با مهر لینو هم بهتر خواهد بود. چرا که اگر پارچه خیلی ضخیم باشد، رنگ به خوبی روی تمام قسمت‌های آن پخش نخواهد شد.

آموزش گام به گام چاپ روی پارچه با مهر لینو (لینولئوم)

مرحله اول: آماده کردن رنگ دلخواه

تهیه رنگ پارچه یا اکرلیک

ابتدا کاغذ، فوم یا پارچه جاذب رطوبت متناسب با سایز پارچه خود را روی یک سطح صاف پهن کنید و پارچه را روی آن بی‌اندازید. سپس رنگ دلخواه خود را روی یک سطح مناسب مثل پالت نقاشی یا حتی یک بشقاب تخت بریزید.

مرحله دوم: آغشته کردن اسفنج به رنگ

مرحله دوم چاپ پارچه با مهر لینو

حالا ابر یا اسفنج خود را به رنگ آغشته کنید و آن را به صورت ضربه‌ای برروی مهر لینوم بزنید تا تمام قسمت‌های مهر به رنگ آغشته شود. البته حواستان باشد که نباید اسفنج را داخل رنگ غرق کنید. چرا که در این صورت طرح روی پارچه تمیز از آب در نخواهد آمد.

مرحله سوم: مهر زدن پارچه

آموزش چاپ لینولئوم روی پارچه

پس از اینکه مهر لینولئوم کاملا به رنگ دلخواهتان آغشته شد، آن را با احتیاط روی پارچه بگذارید و در حد چند ثانیه با دست فشار دهید تا رنگ کاملا به خورد پارچه برود. بهتر است که مهر زدن پارچه را از گوشه پارچه شروع کنید تا فواصل طرح‌ها هماهنگ‌تر شده و کار خودتان هم راحت‌تر پیش برود.

مرحله آخر: اتو زدن پارچه

مرحله آخر

مهر زدن پارچه را تا جایی که دوست دارید ادامه دهید. در نهایت بعد از پایان کار، پارچه را به مدت ۲۴ ساعت کنار بگذارید و پس از گذشت این مدت، پارچه را برعکس کنید یا روی آن را یک پارچه دیگر بی‌اندازید و سپس با اتویی که حالت بخار آن خاموش باشد، شروع به اتو زدن پارچه کنید تا رنگ کاملا به خورد آن رفته و تثبیت شود.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

خرید صنایع دستی اصفهان

کاربرد صنایع‌دستی در چیدمان دکوراسیون خانه

چیدمان یا دکوراسیون خانه‌ها، روح حاکم بر محیط را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. رنگ …

4 نظر

  1. معصومه رمضانپور

    ممنون از توضیحات کامل و عالی ای که دادید خیلی مفید بودند

  2. سلام ورقه لینو رو باید از کجا بخریم؟
    و قیمتش چقدره؟

  3. درود بر شما
    ببخشید اگر یه تکه کوچیک رو اشتباه کنده کاری کنیم چجوری میشه اصلاحش کرد؟ مدل من بزرگه و نمیتونم دوباره کل کار رو اجرا کنم و از اول شروع کنم کلی کار برده تا الان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *