معرفی و نقد سریال پر بیننده بازی مرکب (Squid game)

بازی مرکب یکی از سریال های پر مخاطبی است که این روزها سر و صدای زیادی به پا کرده است و به همین جهت ، امروز به معرفی و نقد سریال پر بیننده بازی مرکب (Squid game) که سریالی 9 قسمتی است پرداخته ایم ، بنابرین با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

بازی مرکب (به کره ای: 오징어 게임 ؛ RR: Ojing-eo Geim) یک مجموعه تلویزیونی درام در کره جنوبی است که در Netflix پخش می شود. این فیلم توسط هوانگ دونگ هیوک نوشته و کارگردانی شده است و لی یونگ جائه ، پارک هه سو ، وای ها جون ، یونگ هو یون ، او یئونگ سو ، هئو سونگ تائه ، آنوپام تریپاتی و کیم جو ریونگ بازیگران اصلی آن هستند. این مجموعه که توسط Netflix توزیع شد ، در 17 سپتامبر 2021 در سراسر جهان منتشر شد.

این مجموعه بر روی مسابقه ای تمرکز می کند که در آن 456 بازیکن ، از قشرهای مختلف زندگی وجود دارند که هر کدام بدهکار هستند. هوانگ این ایده را بر اساس مبارزات اقتصادی خود در اوایل زندگی و همچنین اختلاف طبقاتی در کره جنوبی ترسیم کرده بود. گرچه در ابتدا فیلمنامه آن در سال 2008 نوشته شد ، اما هوانگ نتوانست پشتیبانی برای تولید فیلمنامه خود پیدا کند و  تا اینکه کلید آن در سال 2019 زده شده. هوانگ تمام 9 قسمت را خودش نوشت و کارگردانی کرد.

سریال بازی مرکب نقدهای بسیار مثبتی دریافت کرد ، از تحسین برای اجراها ، اصالت ، کارگردانی ، سبک بصری گرفته تا موسیقی ، هنر ، فضا و موضوعات دیگر . این سریال تنها در عرض یک هفته ، به یکی از پربیننده ترین برنامه های نتفلیکس در چندین شبکه منطقه ای تبدیل شد.

معرفی و نقد سریال پر بیننده بازی مرکب (Squid game)

بررسی کلی squid game

در سریال بازی مرکب ، سئونگ گی هون ، راننده مطلقه و بدهکار ، برای بازی در یک سری بازی های کودکان دعوت شده است تا بتواند جایزه نقدی زیادی دریافت کند. با پذیرش این پیشنهاد ، او به مکانی نامعلوم منتقل می شود و خود را در میان 455 بازیکن دیگر می بیند که همگی بدهی های بزرگی دارند. بازیکنان همیشه تحت مراقبت افراد نقاب دار با کت و شلوار صورتی قرار دارند و بازی ها توسط فرمانده نظارت می شود. در این بازی ، بازیکنان به زودی متوجه می شوند که باخت در این بازی ها منجر به مرگ آنها می شود و هر مرگ 100 میلیون پوند را به جایزه بزرگ اضافه می کند. در این بازی گی هون با بازیکنان دیگر از جمله چو سانگ وو که دوست دوران کودکی اش نیز می باشد متحد می شوند تا سعی کنند از پیچ و خم های فیزیکی و روانی این بازی جان سالم به در ببرند.

نقش بازیگران و شخصیت های اصلی بازی مرکب

لی یونگ جائه در نقش سئونگ گی هون (성기훈 ، تلفظ کره ای: [sʌŋ gi hun] ، 456) در بازی مرکب ، وی در این سریال در نقش راننده و فردی معتاد به قمار است که با مادرش زندگی می کند و برای تأمین مخارج مالی دخترش در تلاش است و برای تسویه بدهی های زیاد خود در این بازی شرکت می کند.
پارک هائه سو در نقش چو سانگ وو (조상우 ، تلفظ کره ای: [tɕo saŋ u] ، 218) ،وی در نقش سرپرست تیم سرمایه گذاری در یک شرکت اوراق بهادار  است، او از Gi-hun کوچکتر است و بسیار پراستعداد است. وی در این بازی دانشجویی است که در دانشگاه ملی سئول تحصیل کرده بوده است ، اما اکنون به دلیل سرقت پول از مشتریانش توسط پلیس تحت تعقیب است.
یونگ هو-یون در نقش کانگ سائ بایوک (강 새벽 ، تلفظ کره ای: [gaŋ sɛ bjʌk]، 067) ، وی یک مهاجم کره شمالی است که برای بازیابی یک کارگزار وارد بازی می شود تا اعضای بازمانده خانواده خود را پیدا کند.
در بازی مرکب O Yeong-su در نقش Oh Il-nam (오일남 ، تلفظ کره ای: [O il nam]، 001) ، که یک پیرمرد مبتلا به تومور مغزی است که بازی را ترجیح می دهد به انتظار برای مرگ در دنیای خارج.

 

بیشتر بخوانید: آیا سریال عروسکی نارگیل برای کودکان مناسب است؟

 

هئو سونگ تائه در نقش جانگ دئوک سو (장덕수 ، تلفظ کره ای: [dzaŋ dʌk su] ، 101) ، وی در این بازی گانگستری است که برای تسویه بدهی های عظیم قمار خود وارد بازی می شود.
آنوپام تریپاتی در نقش عبدالعلی که یک کارگر خارجی از پاکستان است که پس از امتناع کارفرما از پرداخت ماهانه حقوق به کارگرش ، وارد بازی می شود.
کیم جو ریونگ در نقش هان می نایو ، که زنی مرموز است که ادعا می کند یک مادر فقیر مجرد است.
وای-جون در نقش هوانگ جون هو که یک افسر پلیس است که به عنوان نگهبان برای پیدا کردن برادر گمشده خود وارد بازی می شود.

معرفی و نقد سریال پر بیننده بازی مرکب (Squid game)

جایزه بازی مرکب (Squid game) چیست؟

در این بازی ، بازیکنان با دریافت مبلغی اندک وارد بازی می شوند اما مبلغ اصلی جایزه بازی ، 38 میلیون دلار که یک جایزه اغوا کننده است می باشد.

نقد سریال بازی مرکب (Squid game)

سریال بازی مرکب سریالی است اجتماعی ، سیاسی که در آن شکاف طبقاتی بسیاری به چشم می خورد و در طول بازی سوالاتی پرسیده می شود که تماشاگر نیز از پاسخ به آنها واهمه دارد. در ابتدای بازی ، مخاطب به همزاد پنداری با شخصیت اصلی داستان که یک مرد است می پردازد ، مردی که حوادث تلخی را پشت سر گذاشته و اهل شرط بستن است و به دلیل بدهی های فراوان ، طلبکاران بسیاری را دارد طلبکارانی که بسیار خطرناک و جانی هستند و از همین رو زندگی خود را بسیار پر تلاطم و در آستانه نابودی می بیند و به دنبال راهی است که خود را از این مخمصه ها نجات دهد.

در طول این سریال ، ذهن مخاطب با سوالات بسیاری درگیر می شود از جمله اینکه اگر جای بازیکن بود کدام فضایل اخلاقی را زیر پا می نهاد اما فاش شدن برخی از اسرار سریال باعث می شود که مخاطب ، تحت تاثیر لحظات شوک آور سریال قرار نگیرد.

بدترین قسمت این بازی آن است که بازیکن در صورت عدم پیروزی ، با ضرب گلوله کشته می شود بنابرین با وحشتی که در میان بازیکنان ایجاد می شود آمار کشته های بازی به بیش از پنجاه درصد می رسد و بازیکنان بر خلاف آنکه پیش از بازی با هم پیمان می بندند که به هم وفادار باشند اما با سودای جایزه بازی ، در طول بازی به هم خیانت می کنند و بازی به صورت هیجان انگیزی ادامه می یابد.

معرفی و نقد سریال پر بیننده بازی مرکب (Squid game)

این بازی ، عدم عدالت در جوامع امروزی و سودای پول ، را ریشه بسیاری از فسادها ارزیابی می کند و برخی از نازیبایی های زندگی انسان ها را ناشی از پا گذاشتن آنها در محیطی ناعادلانه می داند. سریال بازی مکعب ، فخر فروشی و قدرت نمایی قشر مرفه جامعه را به قشر ضعیف جامعه به تصویر کشیده است ، امری واقعی که در دنیای مدرن امروزی به وضوح به چشم می خورد و همین امر ، زندگی را در نظر برخی ترسناک جلوه داده است.

 

بیشتر بخوانید: معرفی سریال جدید خاتون به همراه بیوگرافی بازیگران

 

در این سریال بروز تنش ها بسیار بالاست و همین تنش ها سریال را به سریالی دنبال شونده توسط مخاطب تبدیل کرده است. از نقاط ضعف این سریال آن است که پایان برخی اپیزودها در آنها کاملا قابل تشخیص است و پایان سریال ، پایانی ناخوشایند است.

واقع بینانه نوشتن داستان سریال ، از نقاط قوت آن است و همچنین موسیقی مناسب متن و لباس های شخصیت ها و تعاملات جالب آنها از دیگر نقاط مثبت آن می باشد که مخاطب را به خود جذب می کند.

سخن پایانی

اگر جز افرادی هستید که علاقمند به دنبال نمودن سریال های بقا محور می باشید باید به شما این مژده را بدهیم که این سریال دو بخشی است و فصل دوم آن نیز احتمالا در سال 2023 تولید و پخش خواهد شد و حتی اگر دنبال کننده سریال ها هم نباشید این سریال محصول کره جنوبی ، شما را مبهوت خود خواهد نمود به طوری که با تماشای یک قسمت از آن ، به دنبال تماشای سایر قسمت های آن نیز ، ترغیب خواهید شد.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

10 فیلم برتر کره ای عاشقانه 2021 و2022

کره‌ جنوبی از آن کشورهای رو به توسعه است که تواسته در دهه‌های اخیر، صنعت …

2 نظر

  1. چه خوب که الان تو اینترنت همه چیزو میشه پیدا کرد. قبلنا باید کلی میگشتیم تا چیزی رو که میخوایم یاد بگیریم و دنبالشیم پیدا کنیم یا مثلا واسه لوله بازکنی برچسب ها رو زیر و رو میکردیم که آیا یه آدم مطمئن واس چاه بازکنی پیدا میشه یا نه! ولی خداروشکر الان دیگه از شیر مرغ تا جون آدمیزاد تو نت ریخته. خلاصه که دمتون گرم خیلی برام مفید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *