راهنمای علائم بین المللی شستشوی لباس

تنوع بسیار بالای پارچه ها و الیاف های مورد استفاده در تولید البسه، موجب ایجاد استانداردهای جهان شمول علائم شستشوی لباس شده که این استانداردها بصورت راهنمای علائم بین المللی شستشوی لباس بر روی لباس ها درج می شوند.

یکی از نکات کلیدی در نگهداری و حفظ ظاهر و کیفیت لباس‌ها، شستشو ، خشک کردن، اتو کشی و خشک شویی صحیح لباس‌ها می‌باشد. به همین جهت تولید کنندگان لباس علائم شستشوی لباس را بر روی محصولات خود درج می‌کنند. وجود انواع لباس‌ها و تنوع بسیار بالای الیاف مورد استفاده در پارچه، لزوم توجه به علائم شستشوی لباس را ایجاب می‌کند. در این مقاله از وبسایت نیمه شب سعی داریم پراستفاده ترین علائم شستشوی لباس را معرفی کنیم.

در تصویر زیر توضیحی کلی از علائم شستشو و نگهداری لباس ارائه شده است که در ادامه مطلب به تبیین معانی هر یک از این اشکال به تفکیک خواهیم پرداخت.

جدول معرفی 52 علائم اصلی از علائم شستشوی لباس

راهنمای علائم بین المللی شستشوی لباس

راهنمای علائم بین المللی شستشوی لباس

۱:  شستشو با آب ممنوع (فقط خشکشویی شود)
۲:  شستشو با ماشین با برنامه لباس‌های حساس و ظریف (دور آرام ماشین)
۳ : شستشو با ماشین با برنامه‌ی ویژه الیاف مصنوعی انجام شود/  ضد چروک
۴:  شستشوی معمولی انجام شود
۵،۶،۷ : شستشو با درجه کم ماشین یا آب حداکثر ۳۰ درجه انجام شود
۸،۹،۱۰:  شستشو با درجه دو ماشین یا آب حداکثر ۴۰ درجه انجام شود
۱۱،۱۲،۱۳ : شستشو با درجه سه ماشین یا آب حداکثر ۵۰ درجه انجام شود
۱۴،۱۵،۱۶ : شستشو با درجه چهار ماشین یا آب حداکثر ۶۰ درجه انجام شود
۱۷،۱۸،۱۹ : شستشو با درجه پنج ماشین یا آب حداکثر ۷۰ درجه انجام شود
۲۰،۲۱،۲۲ : شستشو با آخرین درجه ماشین یا آب داغ حداکثر ۹۵ درجه انجام شود

بیشتر بخوانید: بهترین اپلیکیشن های خشکشویی آنلاین 1400

۲۳: این نوع علامت از علائم شستشوی لباس ها به معنای آن است که استفاده از هر نوع سفید کننده در صورت نیاز مجاز است ، حتی سفید کننده کلرین دار
۲۴ : تنها استفاده از سفید کننده های غیر کلرین دار مجاز است
۲۵،۲۶:  استفاده از سفید کننده ممنوع

۲۷ : از خشک کن استفاده نشود
۲۸: از برنامه عادی شستشو/ همراه با چرخش استفاده شود
۲۹: از برنامه ضد چروک/ همراه با چرخش استفاده شود
۳۰: از برنامه شستشو برای لباس های ظریف/ بدون چرخش استفاده شود
۳۱: استفاده از خشک کن با دمای بالا
۳۲: استفاده از خشک کن با دمای متوسط
۳۳: استفاده از خشک کن با دمای پایین
۳۴: خشک کردن بدون دما/ با هوای آزاد انجام شود

۳۵: اتوکشی با حرارت پایین انجام شود
۳۶: اتوکشی با حرارت متوسط انجام شود
۳۷: اتوکشی با حرارت بالا انجام شود
۳۸: امکان اتوکشی وجود دارد
۳۹: اتوکشی مجاز نیست

۴۰: این نوع علامت از علائم شستشوی لباس ها نشان دهنده آن است که نباید از اتوی بخار استفاده شود

۴۱: خشکشویی شود
۴۲: خشکشویی نشود
۴۳: خشکشویی با تمام مواد
۴۴: خشکشویی با مواد خاص نفتی/ پترولیوم
۴۵: به صورت آویزان خشک شود
۴۶: روی بند یا به حالت آویزان خشک شود
۴۷: به صورت مسطح پهن و خشک شود
۴۸: نم دار آویزان شود
۴۹: دونم شود
۵۰: در سایه خشک شود
۵۱: شستشو فقط با دست انجام شود
۵۲: چلانده نشود

چرا توجه به علائم نگهداری یا شستشوی لباس مهم است؟

آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده است که لباسی را که برای اولین بار شسته و یا بعد از اینکه آن را از ماشین لباسشویی بیرون آورده اید از دیدن آن شوکه شده باشید؟ سخت می‌شود فردی را یافت که با مشکلات مراقبت و شستشوی لباس دست و پنجه نرم نکرده باشد. احتمالا برای همه ما پیش آمده است که لباسی را بعد از اولین شستشو غیر قابل استفاده تشخیص داده باشیم!

هر لباسی ممکن است بعد از اولین بار که داخل ماشین لباسشویی رفته است، دچار تغییرات رنگ و بدفرمی شده باشد و یا به اصطلاح آب رفته باشد. اما چطور می‌شود از این اتفاقات جلوگیری کرد؟ شما می‌توانید با کمی دقت و توجه نسبت به اتیکت مراقبت از لباس ها، برای همه این سوال‌ها جواب صحیح ، پیدا کنید به شرط آنکه لباس خود را از برندهای معتبر تهیه کرده باشید ، چرا که با خرید از برندهای متفرقه ، احتمال نبود اتیکت های راهنمای علائم شستشو و نگهداری از لباس ، بسیار بالاست.

شستشو

علامت‌های شستشوی لباس بیش از هر علامت دیگری مهم هستند! تشخیص مواردی مثل دما و دوره چرخش مناسب برای شستشوی لباس، می‌تواند از آسیب دیدن البسه به راحتی جلوگیری کند.

راهنمای علائم بین المللی شستشوی لباس

روش شستشو

این علائم به شما کمک می‌کند تا بهترین نوع شستشو برای هر لباس را به راحتی بسنجید. با توجه به علائم مربوط به شستشوی لباس، شما می‌توانید تشخیص دهید لباس باید با دست شسته شود و یا با ماشین لباسشویی ، که پس از آن می توانید با توجه به نوع علائم درج شده بر اتیکت لباس نوع شستشوی خود را انتخاب نمایید.

نکته: یادتان باشد که اگر علامت دوم که تصویر یک دست درون ظرف آب است و یا تصویر چهارم که یک دایره تو خالی است بر روی اتیکت لباس درج شده بود ، به هیچ وجه نباید لباس را داخل ماشین لباسشویی انداخت.

بیشتر بخوانید: ترفندهای پاک کردن لکه آدامس از روی پارچه و لباس

استفاده از سفیدکننده ها

اگر می‌خواهید برای تنظیف یا لکه‌بری لباس از سفیدکننده استفاده کنید بیشتر از هر وقت دیگری به شناخت علائم مراقبت از لباس احتیاج دارید. این نکته را به یاد داشته باشید که استفاده‌ اشتباه از سفیدکننده ها می‌تواند لباس ها را برای همیشه غیر قابل استفاده کند!

علامت های شستن البسه

آیا ممکن است لباسی علائم نگهداری از لباس را نداشته باشد؟

بله! درست است که همه برند‌های معتبر ایرانی و خارجی، اتیکت مربوط به مراقبت و نگهداری از لباس را داخل آن می‌دوزند؛ اما اگر از تولیدی‌های متفرقه لباس تهیه کنید متاسفانه نباید امیدی به دیدن این نوع اتیکت ها داشته باشید! ممکن است این دسته از لباس‌ها قیمت پایینی داشته باشند ولی اگر ندانید چطور می‌شود از آنها مراقبت کرد به سادگی ، کیفیت خود را از دست می‌دهند و غیرقابل استفاده می‌شوند که برای رفع این مشکل ما به شما پیشنهاد می‌کنیم همیشه از فروشگاه‌ها و برند‌های معتبر داخلی و خارجی خرید کنید تا دیگر از این بابت نگرانی نداشته باشید.

سخن پایانی

برخی لباس ها هستند که مجلسی و بسیار مجلل و گران قیمت هستند و برای شستشوی این نوع لباس ها ، باید حتما به لیبل راهنما یا علائم شستشوی لباس درج شده بر روی آن ها توجه نمود و اگر این نوع لباس ها فاقد لیبل یا راهنمای شستشو هستند بهتر است که در مورد شستشوی آنها ریسکی نکنیم و آنها را به یک واحد خشکشویی بسپاریم.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

مداد شمعی قدیمی

آموزش ساخت مداد شمعی جدید با مداد شمعی های قدیمی و بلا استفاده

همه ما یکسری وسایل قدیمی در منزل خودمان داریم که نمی دانیم با آن‌ها چکار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *