ترفندهای پاک کردن لکه آدامس از روی پارچه و لباس

اگر برایتان پیش آمده که آدامسی به لباستان چسبیده و به دنبال ترفندهای پاک کردن لکه آدامس از روی پارچه و لباس  هستید ما به شما در این مقاله کمک خواهیم نمود تا با ساده ترین روش ها از شر این لکه ی سخت راحت شوید.

توجه: کلیه روش‌های پیشنهادی ما کاربردی هستند و بارها امتحان خود را پس داده اند، اما پیشنهاد می‌کنیم قبل از استفاده از این روش ها مطمئن شوید که کدام روش مناسب سطح لکه شده شما می‌باشد.

نکته: در حین برخورد آدامس به لباس یا پارچه تنها کاری که نباید انجام دهید، انداختن آن لباس یا پارچه آغشته به آدامس در ماشین لباسشویی و یا بدتر از آن، در خشک‌کن است زیرا گرمای خشک‌کن نه تنها رنگ آدامس را به لباس منتقل می‌کند، بلکه با ذوب کردن آدامس باعث می‌شود تا آدامس مایع به بقیه لباس‌های موجود در خشک‌کن نیز منتقل شود.

ترفندهای پاک کردن لکه آدامس از روی پارچه و لباس

انواع ترفندهای پاک کردن لکه آدامس از روی پارچه و لباس

یخ ترفندی مناسب از ترفندهای پاک کردن لکه آدامس از روی پارچه و لباس

حتما این را شنیده‌اید که برای پاک کردن لکه آدامس از روی لباس می‌توان از یخ استفاده کرد. چنین ادعایی در حقیقت هم کذب نیست، چراکه در ترکیبات آدامس‌ها، پلیمر خاصی وجود دارد که نسبت به دما حساس است و به سرعت نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد. همین موضوع است که باعث می‌شود تا این ماده به سرعت با قرار گرفتن در معرض گرما نرم شود و در برابر سرما سریع واکنش نشان دهد و پاک شود.

برای این منظور یک تکه یخ را بر روی قسمتی که لکه آدامس قرار دارد، بگذارید و کمی روی آن قسمت حرکت دهید؛ سپس وقتی خشک شد، با استفاده از چاقو، آدامس را جدا کنید.

بیشتر بخوانید: ترفند پاک کردن لکه شمع از روی سطوح مختلف

اتو

یکی از دیگر راه‌های پاک کردن لکه آدامس از روی لباس این است که برخلاف روش قبلی، آن را با استفاده از ابزاری مثل اتو، گرم کنید. همانطور که می‌دانید، گرما آدامس را نرم و انعطاف‌پذیر می‌سازد و با این ترفند می‌توان آن را به سادگی از روی بافت پارچه جدا کرد. قبل از این که کارتان را شروع کنید، یک عایق حرارتی را زیر پارچه قرار بدهید و روی آن هم یک مقوا بگذارید. پارچه را از سمتی که آدامس به آن چسبیده است، روی مقوا قرار بدهید تا گرمای اتو آدامس را به سطح مقوا منتقل کند.

برای پاک کردن لکه آدامس از روی لباس، از حرارت نیمه ملایم اتو استفاده کنید و آن را روی سمت دیگر پارچه بکشید. اگر لکه به طور کامل رفع نشد، این کار را دوباره انجام بدهید تا لکه از روی لباس پاک شود. برای رفع کامل لکه آدامس از روی لباس هم آن را با مواد شوینده بشویید تا هرگونه اثری از لکه به طور کامل از بین برود.

بنزین بهترین ترفند از ترفندهای پاک کردن لکه آدامس از روی پارچه و لباس

بنزین یکی از حلال‌های بسیار قوی است و به همین دلیل باید زمانی از آن استفاده کنید که واقعا با یک مشکل بزرگ مواجه هستید. بنابراین، اگر با هیچ روش دیگری موفق به پاک کردن لکه آدامس از روی لباس نشدید، یکی از بهترین گزینه‌ها استفاده از بنزین است. البته این را هم در نظر داشته باشید که بسیاری از افراد با تنفس بخار بنزین دچار گیجی یا سردرد می‌شوند، پس موقع انجام این کار مراقبت‌های لازم را انجام بدهید.

کمی از بنزین را روی اسفنج یا تکه‌ای پارچه بریزید و روی آدامس بکشید تا لکه کم‌کم محو شود. از نوک چاقو برای رفع باقی قسمت‌های آدامس استفاده کنید و سپس لباس را بشویید تا هرگونه اثر به جا مانده از لک، کاملا برطرف شود.

ترفندهای پاک کردن لکه آدامس از روی پارچه و لباس

الکل

الکل یکی از موادی است که می‌تواند آدامس را در خود حل کند و این کار را در کمال سادگی و راحتی هم انجام می‌دهد. استفاده از الکل برای پاک کردن لکه آدامس به‌خصوص زمانی کاربرد دارد که روش‌های دیگر برای رفع لکۀ ناشی از آدامس، ناکام باقی می‌مانند.

کافی است تا مقداری الکل را روی یک اسفنج بریزید و تمام سطح آدامس را به آن آغشته کنید. سپس چند دقیقه صبر کرده و در گام بعد، با چاقو اثر آدامس را از روی لباس پاک نمایید. حالا برای از بین بردن آثار باقی مانده از لکۀ آدامس، شست و شو با مواد شوینده کافی است.

سشوار

اگر لکه‌ای به واسطۀ آدامس روی لباس شما افتاده است، می‌توانید با استفاده از هوای گرم آن را از روی پارچه رفع کنید. این روش برای لکه‌های بزرگ یا قدیمی کاربرد دارد که به سختی می‌توان آن‌ها را برطرف کرد. برای اینکار کافی است تا از یک سشوار استفاده کنید و یک لایۀ عایق را در قسمت پشت پارچه قرار بدهید. سپس سشوار را روشن کنید و روی لکه بگیرید تا آدامس نرم شود؛ و در پایان با ناخن یا نوک چاقو، اقدام به پاک کردن لکه آدامس نمایید.

نکته: اگر به سشوار دسترسی ندارید، می‌توانید از بخار آب کتری هم استفاده کنید.

خمیر دندان

خمیر دندان نه تنها دندان‌های شما را تمیز می‌کند، بلکه می‌تواند به شما در از بین بردن لکه آدامس از روی سطوح مختلف نیز کمک کند. خمیر دندان از طریق از بین بردن قدرت چسبندگی آدامس، به شما در جدا کردن آن از روی لباس یا فرش کمک می‌کند. بعد از اینکه خمیر دندان کار خود را انجام داد، می‌توانید لکه آدامس را به راحتی از روی فرش یا لباس خود بتراشید.

بیشتر بخوانید: نحوه تمیز کردن فرش

آبلیمو

آخرین ترفند از ترفندهای پاک کردن لکه آدامس از روی پارچه و لباس استفاده از آبلیمو است.

پیشنهاد می‌کنیم این ترفند را برای پاک کردن آدامس را حداقل یک‌بار امتحان کنید: اگر متوجه چسبیدن آدامس به لباس خود شدید، آن را در آبلیمو خیسانده و سپس آدامس باقی‌مانده را با چاقوی کره‌خوری خراش دهید. در نهایت، لباس خود را به صورت معمول بشویید.

ترفندهای پاک کردن لکه آدامس از روی پارچه و لباس

نکات مهم در پاک کردن لکه آدامس از روی پارچه و لباس

*استفاده از روغن ممکن است لکه‌ای دائمی بر روی لباس جای بگذارد، بنابراین بهتر است از این روش استفاده نکنید!

*به جای چاقو می توانید از مسواک نیز استفاده کنید.

*اگر نمی‌خواهید به یک لباس گران‌قیمت آسیب برسانید، آن را به یک خشک‌شویی معتبر ببرید که می‌تواند از حلال‌های خاصی استفاده کند تا از لکه‌دار شدن یا آسیب رسیدن به پارچه جلوگیری شود. ممکن است برای شما هزینه داشته باشد، اما بهترین روش خواهد بود.

*هنگامی‌که آدامس را با مسواک اسفنجی یا لبه چاقو می‌تراشید مراقب بافت پارچه باشید. برخی از پارچه‌ها بافت نازک و شکننده‌ای دارند و حرکت خشن شما باعث آسیب رسیدن به بافت این پارچه‌ها می‌شود.

*از مایعات تمیزکننده قابل اشتعال در مجاورت گرما، جرقه یا هرگونه اتصال الکتریکی استفاده نکنید.
خراشیدن با چاقو یا اعمال گرما نیز ممکن است لباس را برای همیشه خراب کند بنابرین سعی کنید از مسواک یا یک اسفنج استفاده نمایید.

*سرکه ، روغن و هر ماده دیگری که برای این استفاده در نظر گرفته نشده باشد، می‌تواند به پارچه آسیب برساند.
بنزین سرطان‌زای شناخته‌شده‌ای است. از تماس با پوست و استنشاق بخار آن اکیداََ خودداری کنید.

کلام آخر

برای پاک کردن لکه ی  آدامس از روی پارچه ها یا البسه روش های بی شماری وجود دارد اما در حین استفاده از این روش ها باید دقت نمود که روش انتخابی ، مناسب ترین روش باشد. به عنوان مثال  استفاده از بنزین و سپس شستشوی لباس برای لباس های مجلسی و گران قیمت مناسب نمی باشد اما این روش را می توان برای لباس های معمول به کار برد.

بنابرین در حین انتخاب روش لکه بری خود سعی کنید بهترین روش را با توجه به لباس یا پارچه خود انتخاب نمایید.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

مداد شمعی قدیمی

آموزش ساخت مداد شمعی جدید با مداد شمعی های قدیمی و بلا استفاده

همه ما یکسری وسایل قدیمی در منزل خودمان داریم که نمی دانیم با آن‌ها چکار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *