آموزش انواع دوخت و کوک خیاطی با دست

در گذشته لباس ها را با دست می دوختند و برای همین دوخت های گوناگونی به وجود آمد که هر کدام از آن ها هم برای هدف ویژه ای استفاده می شد و امروز در این مقاله از بخش خیاطی وبسایت نیمه شب به آموزش انواع دوخت و کوک خیاطی با دست پرداخته خواهد شد بنابرین جهت آشنایی با این نوع دوخت و کوک ها با ما در ادامه مطلب همراه باشید.
آموزش کوک زدن نامرئی
این نوع کوک برای دوختن لبه های بالش دست دوز خیلی مناسب است. این کوک دیده نمی شود و به همین علت لبه ها را زشت نمی کند. از نخی استفاده کنید که با پارچه تان هماهنگ باشد.
سوزن را نخ نموده و انتهای نخ را گره بزنید. و سوزن را از داخل لای درز بیرون بیاورید تا انتهای گره پنهان باشد.
سوزن را از نقطه خروج نخستین کوک وارد کنید تا مجددا به داخل پارچه برگردد.نکته اینجاست که دو طرف پارچه باید دقیقا در یک نقطه بر روی هم باشند تا کوک دیده نشود.
سوزن را خیلی کم حرکت دهید و در همان طرف ادامه دهید. نخ را از داخل کوک بکشید و سوزن را به طرف دیگر پارچه بروید، وارد همان نقطه ای شوید که از طرف دیگر وارد شدید. نخ را کشیده و مرحله 4 را تکرار کنید به طرف دیگر پارچه بروید.
بعد از بسته شدن لبه، نخ مثل پله های نرده بان دو سمت پارچه را به هم متصل می کند.
برای اینکه کوک ها دیده نشوند، انتهای نخ تان را محکم کنید. به یاد داشته باشید که همیشه از نخی استفاده کنید که به رنگ پارچه است.
آموزش کوک زدن ساده 
در حقیقت آسان ترین انواع دوخت دستی با سوزن T کوک ساده است. بهتر است فاصله های این کوک T نیم تا یکی سانتی متر باشد. برای ظریف بودن بیشتر کار، تلاش کنید مقدار این فاصله ها را حفظ کرده و فاصله تا لبه پارچه را هم یکسان باشد. انواع دوخت دستی روی پارچه به صورت ساده برای وصل کردن درزها روی هم پیش از دوخت با چرخ خیاطی به کار می رود. انواع دیگر آن مثل کوک شلال قدری محکم تر از نوع ساده است.

آموزش انواع دوخت و کوک خیاطی با دست

آموزش کوک زدن زیگزاگ 
کوک زیگزاگ در حقیقت از انواع کوک های دشوار در خیاطی است. وقتی که می خواهیم یک پارچه را روی پارچه دیگر بدوزیم از این نوع دوخت استفاده می کنیم. چنانچه می خواهید از پشت پارچه کوک پیدا نباشد باید هر بار با سوزن یک نخ از پارچه را بگیرید.

آموزش انواع دوخت و کوک خیاطی با دست

آموزش کوک زدن شل
به کوک شل در اصطلاح کوک راهنما نیز گفته می‌شود و از آن برای نشانه گذاری خطوط الگو روی پارچه استفاده می‌شود، هرچند خیلی از افراد دست به دوخت از کاربن و رولت برای منتقل کردن خطوط الگو بر روی پارچه استفاده می‌کنند، ولی پیشنهاد خیاطان حرفه‌ای این است که در دزهای مخصوص مثل درزهای آستین و یقه، بهتر است از کوک شل برای نشاه گذاری استفاده شود.
دوخت کوک شل همانند دوخت ساده است با این فرق که در آن، حلقه‌ای از نخ به‌ گونه شل بر روی پارچه باقی می‌ماند، باید دقت کرد که زمان دوخت کوک شل، نخ، گره زده نشود، به جز کوک زدن، دانستن شیوه قیچی کردن کوک شل، مهم و لازم است؛ برای قیچی کردن کوک شل، دو طرف پارچه را از طرفین به‌گونه‌ای می‌کشیم که اضافه نخ در میان دو تکه پارچه قرار بگیرد و آنگاه اضافات نخ را طوری که در هر دو سمت، قسمتی از آن باقی بماند، قیچی می‌کنیم.

آموزش انواع دوخت و کوک خیاطی با دست

آموزش کوک زدن دندان موشی 
کوک دندون موشی از گدشته برای دوختن سوراخ دکمه روی لباس استفاده می کردند. اکنون هم بیشتر برای انواع کوک های تزئینی روی لباس یا پارچه استفاده می کنند. نیاز به گفتن است یک اندازه بودن هر کدام از دندانه ها با هم در زیبایی آن ها خیلی اهمیت دارد.

دندان موشی

آموزش کوک زدن بخیه
از کوک بخیه برای متصل کردن تکه‌های لباس استفاده می‌شود. این دوخت خیلی محکم است و مانند دوخت درزهای ساده در چرخ‎های خیاطی است.
برای دوخت کوک بخیه، باید دوخت را از راست به چپ آغاز کرده و در هر کوک سوزن را در انتهای بخیه قبلی آغاز کنیم و به همین شکل ادامه دهیم.

بخیه

آموزش کوک زدن جسته
از این نوع کوک برای وصل لایی‌چسب (شناخت ابزارهای خیاطی) به پارچه و یا ثابت نگه‌داشتن یقه‌ها استفاده می‌شود، به‌طوری‌که لایی با شلال‌های کوچک اریب به پارچه وصل می‌گردد. این دوخت پارچه در پشت پارچه زده می‌شود و در آن، فواصل و طول شلال‌ها، یک سانتی‌متر است.

دوخت جسته

دوخت درز فرانسوی
حال که با انواع آموزش کوک زدن آشنا شدید ، آموزش انواع دوخت نیز در ادامه مطلب ارائه شده است که دوخت دو درزه مناسبترین دوخت جهت پارچه های لطیف (خصوصا حریر) است.
ابتدا دو لایه پشت پارچه را روی هم قرار دهید و درز را را در سمت روی پارچه چرخ کنید. جادرز را به یک سمت بخوابانید و اتو نمایید. آن گاه عرض جادرز را به یک اندازه و مساوی «4 میلیمتر»قیچی کنید.

درز فرانسوی

سپس پارچه را به طرف پشت برگردانید و دوباره درزبگیرید، به طوری که ضخامت درز اول درس در میان درز دوم واقع شود.
دوخت درز دوبله خوابیده
درزهای دوبله خوابیده جهت پوشاک اسپرت استفاده می شود.

درز خوابیده

پس از چرخ کردن درز معمولی، جادرز آن را به یک سمت بخوابانید و اتو کنید. لبه درزها را با چرخ پاکدوزی نمایید و سپس در سمت روی پرچه لبه درز را به فاصله «75/0 سانتی متر» از درز قبلی، روی ضخامت جادرز، چرخ کنید. اگر می خواهید که خیلی ضخیم نشود مخی توانید مطابق تصویر، سمت داخلی را باریک کرده و سپس چرخ کنید.
دوخت درز دوبله شکسته

درز دوبله شکسته

برای آموزش این نوع کوک زدن ، ابتدا یک درز ساده بدوزید، سپس درزها را به یک طرف بخوابانید و اتو کنید. آنگاه عرض جادرز زیرین را «4 میلیمتر» کنید و مقدار اضافی آن را بچینید. سپس لبه فوقانی را «تا» نمایید، روی پارچه را کوک بزنید و لب به لب آن را چرخ کنید . در درزهای دوبله، چنانچه نخ از نوع ضخیم تر انتخاب شود جلوه شلال ها بیشتر می شود.

سخن پایانی

امیدواریم که کوک ها و دوخت های فوق برای شما عزیزان ، کاربردی باشد و همچنین در صورت تمایل می توانید به مرور سایر مقالات آموزش خیاطی که عبارتند از آموزش دوخت مدل های مختلف مقنعه با الگو و آموزش دوخت کیسه نان و سبزی پارچه‌ای نیز بپردازید.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

دوخت شال

آموزش دوخت چند مدل شال

دوختن شال میتونه تفریح خوبی باشه. اما سوال اینه که چگونه خودمان شال بدوزیم؟ همیشه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.