آموزش دوخت مدل های مختلف مقنعه + الگو به روش ساده

دوخت مقنعه از جمله هنرهای کاربردی و مورد نیاز برای بانوان می باشد که اغلب خانم های ایرانی تمایل زیادی به یادگیری آن دارند، اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که به دوخت مقنعه علاقه مندید پیشنهاد می کنیم این مقاله از وبسایت نیمه شب که عبارت است از آموزش دوخت مدل های مختلف مقنعه + الگو به روش ساده را از دست ندهید.
آموزش دوخت مقنعه اداری و دانشجویی
مقدار پارچه برای دوخت مقنعه ساده ۸۰ سانتیمتر تا یک متر است و عرض آن نباید از ۱۱۰ کمتر باشد. برای دخــتر بچه ها معمولا ۷۰تا۷۵ سانتیمتر پارچه لازم است.

آموزش دوخت مدل های مختلف مقنعه + الگو به روش ساده

روش دوخت
ابتدا پارچه را به صورت زیر تا می زنیم.
نکته : برای الگو دوخت مقنعه و سایر پوشاک ، باید از کاغذ الگو استفاده نمود.

آموزش دوخت مدل های مختلف مقنعه + الگو به روش ساده

 

بعد از تا زدن پارچه از سمت دولای باز پارچه که یک لبه آن ترکی و یک لبه آزاد است اندازه صورت را جدا می کنیم.
نکته: برای اندازه گیری صورت، دور تا دور صورت را اندازه گیری کرده و تقسیم بر ۲ می کنیم.
یا از کنار سر از بالای پیشانی تا زیر چانه را اندازه می گیریم.
بیشتر بخوانید: آموزش دوخت توربان
آنگاه قد جلوی مقنعه را از زیر جای صورت تا پایین علا مت می زنیم.
برای قسمت پشت هم (قد صورت + بلندی جلو مقنعه + ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر) روی اریب پارچه یا دولای بسته علامت می زنیم.
این دو نقطه را به صورت هلال بهم وصل می کنیم به صورتی که حدود ۱۰ سانتیمتر از جلو و پشت حالت صاف داشته باشد.

آموزش دوخت مدل های مختلف مقنعه + الگو به روش ساده

بعد قسمت جلو را میدوزیم و پایین مقنعه را سردوز میکنیم و آماده استفاده است.
اگر خواستیم روی شانه مقنعه خالی شود(مثل مقنعه مجری های تلوزیون ) از وسط پایین مقنعه به اندازه ۵ تا ۱۵ سانتیمتر بالا رفته و به دو طرف هلال می کنیم.

الگو دانشجویی

 

آموزش دوخت مقنعه نمازی

مدل نمازی

نکته: پارچه لازم برای مقنعه یک متر است
ابتدا با توجه به الگو دوخت مقنعه نمازی زیر ،پارچه را از لبه ترکی روی سرانداخته و در اندازه دلخواه با سنجاق علامت می‌زنیم.
پارچه را تا کرده از دولای با مقنعه 12 الی 15 سانتی‌متر روی پارچه اصلی تا می‌زنیم. (مثل چادر)
برای نقاب مقنعه از اریب پارچه استفاده کرده آن را دولا می‌کنیم به طول 2/1 گردی سر و عرض 6 سانتی‌متر به طوری که قسمت بالای سر پهن و به تدریج باریک‌تر شود.

چانه دار

برای چانه، پارچه را به طول و عرض 15×15 سانتی‌متر و از قطر تا زده به زیر چانه می‌دوزیم.
نقاب به چانه دوخته می‌شود.
مزایای استفاده از مقنعه 
استفاده از مقنعه برای بانوان می­تواند مزایای بسیار زیادی داشته باشد. در میان این مزایا می­توان موارد زیر را نام برد:
استفاده کردن از مقنعه بسیار آسان است.
مقنعه در گذشته دارای طیف رنگی ثابت بود اما امروزه دارای رنگ­های مختلفی است و می­توان آن را با هر لباسی ست کرد.
خانم­هایی که دارای فرزند هستند و می­خواهند در اجتماعات حضور یابند به سبب این که معمولا باید کودک را بغل کرد، با استفاده از مقنعه ، دیگر نگران تکان خوردن شال یا روسری خود نیستند؛ زیرا مقنعه به خوبی می­توانند یک پوشش اساسی را ایجاد کند.
برای استفاده از مقنعه ، نیازی به مهارت خاصی وجود ندارد.
با مقنعه ، حجاب را بهتر از سایر شال ها و روسری ها می توان حفظ نمود زیرا جنس بعضی شال ها و روسری ها لغزنده است و به راحتی از سر می افتد.
آموزش دوخت مقنعه سه گوش یا ابری

مدل سه گوش

ابتدا با توجه به الگو دوخت مقنعه ابری زیر ، اندازه ی تای روی سر را می گیریم و کمی اضافه تر یک تکه ابر ۰٫۵ سانتی یا پارچه دیگری را بر می داریم و مقدار گوش تا گوش (تا گوشواره) را اندازه می زنیم روی ابر نصف می کنیم وسط ۶-۸ سانت بالا رفته و هلال می کنیم مانند نقاب می شود گوشه های Aو B را ۳ سانت می زنیم ابتدا تای مثلثی را به پشت تا می کنیم.

الگو ابری

ابر بین دو پارچه تای روی سر قرار می گیرد خط صاف بین بالا پارچه می آید اول جفت می کنیم ابر را از نگه می داریم و کمی مثلث را می کشیم (پارچه) کمی پارچه بالا می ایستد ما باید آن را سنجاق می زنیم با فاصله (۱-۰٫۵-۰٫۷ میلی) خط می کشیم تا فاصله ۳ سانتی تا انتهای ابر برسد.
آموزش دوخت مقنعه لبنانی
پارچه ۱۰۰-۹۰ سانت می‌خواهد. پارچه را به حالت سه گوش تا می‌کنیم در این مدل باید یک تا روی سر را اندازه زده (یعنی پارچه را می‌اندازیم روی سر به حالت سه گوش خط‌های تا زیر گلو بیاید تکه روی سر را اندازه می‌زنیم و ۲ اندازه‌ای بالای گوش روی سر و بالای گوش آن طرفی را اندازه می‌زنیم عدد این دو را یادداشت می‌کنیم مقداری که بدست آوردیم را روی پارچه تا می‌کنیم) دولای بسته روی دولای بسته تای روی سر بعلاوه ۳-۵ سانت می‌کنیم از نقطه C سانت ۱۶-۱۵ داخل می‌شویم از دم مقنعه پایین نقطه K یک سانت داخل می‌شویم( نقطه P ) ازH به P وصل می‌کنیم این خط H.P را ادامه می‌دهیم نقطه O تا A.B.

مدل لبنانی

باید ۱/۲ فاصله گوش تا گوش را اندازه می‌زنیم از O تا A.C سانت ۷ تا بدست می‌آید نقطه O را به C وصل می‌کنیم با فاصله ۱ سانت جادوخت نقطه K.H.O.C چیده می‌شود نقطه P.Z را می‌دوزیم بعد که دوخته شد مثلث را باز می‌کنیم مثلث پایینی را از وسط تا می‌کنیم نقطه S.F دوخته می‌شود جداگانه بعد رو می‌کنیم زاویه‌ها را چرت می‌خورد این بندها پشت گردن گره می‌خورد حتما تا مثلث را می‌گیریم بعد سر می‌کنیم.
آموزش دوخت مقنعه کراواتی

کراواتی

 

برای دوخت مقنعه کراواتی ابتدا ، قسمت بالایی مقنعه به تکه وسطی تا جایی که علامت زده شده است دوخته می شود که این قسمت مانند نقاب برای مقنعه است و بندها از پشت سر به صورت ضربدری عبور کرده و از داخل مقنعه خارج شده و از درون حلقه عبور داده می شود.

الگو کراواتی

 

در این مدل ابتدا باید دوخت شماره ۱ را انجام داد بعد مقنعه رو بر گرداند و کمی چپ و راست نمود در پایان مقنعه را باید گرد برید و بندها را اضافه نمود.
بیشتر بخوانید: آموزش دوخت چند مدل شال
سخن پایانی
به جرات می­توان گفت مد تاثیر شگرفی را در حجاب های اسلامی نیز به وجود آورده است. مغازه­ ها و فروشگاه­های مختلفی در زمینه فروش وسایل مربوط به حجاب فعالیت دارند و زمانی که وارد هر کدام از آن­ها می­شویم یا طیف مختلفی از وسایل و اقلام جذاب در زمینه حجاب روبرو خواهیم شد. یکی از وسایلی که به بانوان کمک می­کند تا حجاب و پوشش بهتری داشته باشند مقنعه است که در گذشته ، مقنعه ها از نوع ساده بود اما امروزه مدل های بسیار متفاوتی از سوی طراحان پوشاک ارائه شده است که شما می توانید با انتخاب سبک مورد پسند خود ، به راحتی مقنعه دلخواه خود را به کمک الگوها و آموزش های فوق بدوزید و به سر کنید.
FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

دوخت شال

آموزش دوخت چند مدل شال

دوختن شال میتونه تفریح خوبی باشه. اما سوال اینه که چگونه خودمان شال بدوزیم؟ همیشه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.