آموزش دوخت قنداق فرنگی در چند مدل مختلف

در مقالات پیشین از وبسایت نیمه شب به آموزش دوخت چند مدل رو انداز نوزادی فانتزی و زیبا و همچنین به آموزش دوخت کیف پارچه ای یا توته بگ پرداختیم و حال امروز در این مقاله از بخش آموزش خیاطی وبسایت نیمه شب همراه شما هستیم با آموزش دوخت قنداق فرنگی در چند مدل مختلف.

از آنجا که نوزاد، پوست بسیار حساسی دارد، بنابراین باید برای دوخت قنداق، از پارچه نخی استفاده کرد.

نکته مهم بعدی، شست‌وشوی قنداق فرنگی است؛ زیرا قنداق فرنگی، وسیله‌ای برای بیرون بردن کودک است و زود کثیف می‌شود. بهتر است که قنداق، جنس نخفی و بسیار با کیفیت برای شست‌وشو داشته باشد تا رنگ آن تغییر نکند.

آموزش دوخت قنداق فرنگی

قنداق فرنگی شماره 1

آموزش دوخت قنداق فرنگی در چند مدل مختلف

برای کشیدن الگوی دوخت قنداق فرنگی، به کاغذ الگو بزرگ و خط‌‌کش نیاز دارید.

ابتدا مستطیلی به طول ۱۰۰ سانتی‌متر و عرض ۴۰ سانتی‌متر بکشید. سپس در کنار آن، مستطیلی به ابعاد ۴۰ در ۹۰ سانتی‌متر بکشید.

سپس مستطیل سمت چپ را از وسط، تقسیم کرده، دو خط بکشید و از روی خط، تا بزنید. هرجا که مثلث خوابید، خط را تا آخر الگو ادامه بدهید (حدودا اندازه ۲۰ سانتی متر پایین آمده.) بعدا قرار است در این مثلث، زیپ دوخته شود.

آموزش دوخت قنداق فرنگی در چند مدل مختلف

الگوی دوخت قنداق فرنگی را روی دولای پارچه قرار دهید و برش بزنید (با ۱ سانتی‌متر جای دوخت). یک لایه هم پشم‌شیشه متری برش بزنید و اگر پشم شیشه، قطر کمی دارد، از دولا پشم شیشه استفاده کنید.

پشم شیشه را به پشت پارچه بدوزید. هر لایه را جدا بدوزید تا ضخامت بهتری داشته باشد.

بعد از ثابت شدن پشم شیشه روی پارچه، پارچه‌ها را به پشت کرده( پشت پارچه به پشت پارچه چسبیده باشد) و به‌هم بدوزید.

در ضلع بالایی مستطیل، زیپ معمولی را باز کرده و انتهای زیپ رادر پایین پارچه قرار بدهید و بدوزید.

نکته:حتما از زیپ ۵۰ سانتی‌متری یا اگر پیدا کردید از زیپ 100 سانتی متر استفاده کنید.

در این مرحله از دوخت قنداق فرنگی ، شما به زیپ متری نیاز دارید. دور تا دور قنداق را از بیرون زیپ بدوزید.

قنداق فرنگی شماره 2

آموزش دوخت قنداق فرنگی در چند مدل مختلف

وسایل مورد نیاز :

  • پارچه اصلی که ترجیحا از جنس کتان یا نخ باشد
  • پارچه آستری نرم و پنبه ای
  • چسب دو طرفه نر و ماده
  • لایه پشم شیشه نمدی
  • کاغذ الگو
  • زیپ ۷ سانتی کاپشنی
  • نخ همرنگ
  • چرخ خیاطی
  • قیچی

نحوه دوخت :

در مرحله اول از دوخت قنداق فرنگی ابتدا الگو قطعه رویی قنداق و بدنه اصلی آن را همانند تصاویر زیر بکشید. باید در نظر داشته باشید که عرض تمام کار باید حدود ۹۰ سانتی متر و طول آن نیز باید ۸۸ سانتی متر باشد.

کیسه خواب

قطعه رویی قنداق فرنگی نیز شبیه یک بیضی با قطر کوچک ۴۰ سانتی متر و قطر بزرگ ۵۰ سانتی متر است.

الگوی کیسه خواب

در گام بعدی از دو قطعه الگوها ( که پارچه را روی دو لا بسته گذاشته و برش داریم) و یک مرتبه از لایی پشم شیشه ای برش دهید و لایی پشم شیشه را به ابعاد ۱ الی ۲ سانتی متر بزرگتر در نظر بگیرید و بعد آن را بر روی پارچه اصلی بگذارید.

سپس لایی پشم شیشه را به پارچه موردنظر سنجاق بزنید. بعد از آن دور تا دور پارچه اصلی را به شکل زیگزاگ به لایه دوخت بزنید و بخش های اضافه را با استفاده از قیچی برش بزنید. پس از اینکه دور هر تکه را دوختید به منظور زیباتر شدن سطح رویی کار و نیز جمع نشدن لایی پشم شیشه می توانید یک سری دوخت زیبا و شبیه به هم را بر روی سطح کار اجرا نمایید.

الگوی خیاطی

در مرحله بعدی لبه اریب قسمت بالای الگو را به ابعاد ۱۷ سانتی متر بر روی یکدیگر بگذارید و این بخش را سوزن بزنید و با حدود ۱ سانتی متر فاصله از لبه کار با استفاده از دوخت ساده آن را چرخ نموده تا کلاه موردنظر قنداق دوخته شود.

سپس الگوی دو تکه را بر روی آستر آن بگذارید و بدون در نظر گرفتن زاپاس تکه اریب را به همدیگر دوخت بزنید تا شبیه کلاه گردد.

در مرحله بعدی آستر را بر روی بدنه اصلی بگذارید و محل هایی که به صورت نقطه چین معین شده اند را دوخت بزنید و بخشی از کار را برای دوخت زدن زیپ باز نگه دارید.

سپس دور بخش دوخت زده شده را با استفاده از قیچی برش بزنید.

در گام بعدی از دوخت قنداق فرنگی دو بخش زیپ را از هم جدا نموده و محلی را که قلاب ندارد از بخش ابتدای طرف راست بخش گرد شده تا قسمت پایینی کار به بدنه اصلی دوخت بزنید. باید به این نکته توجه داشته باشید که زیپ قنداق به بخش انتهایی قسمتی که باز نگه داشته اید نمی رسد.

سپس آستر را بر روی لبه زیپی که دوخت زده اید بگذارید و روی این بخش را دوخت بزنید. در نظر داشته باشید که بخشی که زیپ ندارد باز می ماند. پس از آن می توانید بدنه اصلی قنداق را از این محل که باز مانده است به شکل پشت و رو اتو بکشید.

قطعه دوم زیپ را نیز به بخش بیضی مانند دوخت بزنید، به طوری که باید قطعه دوم زیپ را بر روی قطعه بیضی مانند قرار داده و کوک بزنید.

پس از آن آستر را نیز بر روی بدنه بیضی مانند بگذارید و دور تا دور آن را دوخت بزنید و یک بخش از آستر را باز نگه دارید. بعد از آن دو قطعه آستر را به همدیگر پس دوزی کنید.

کیسه خواب نوزادی

در مرحله بعدی نوبت دوخت دستک های قنداق فرنگی است و سپس باید چسب های نر و ماده را برش دهید. به منظور راحت بودن کار می توانید یک بخش چسب را به شکل دو تکه بلند برش دهید و طرف دیگر چسب را به شکل سه تکه کوچکتر برش دهید.

بعد از آن یک طرف چسب ها را بر روی آستر یکی از دستک ها بگذارید و طرف دیگر را نیز بر روی پارچه اصلی دستک بگذارید و سپس بدوزید

مدل ساک حمل نوزاد

باید به این نکته توجه داشته باشید که بهترین کار این است که بخش نرم تر چسب را بر روی آستر دوخت بزنید.

قنداق فرنگی شماره 3

آموزش دوخت قنداق فرنگی در چند مدل مختلف

دوخت این کیسه خواب یا قنداق فرنگی بسیار ساده است و برای دوخت آن ، شما به دو مستطیل نیاز دارید که یکی بلند تر از دیگری است که انتهای هر دو مستطیل یه شکل نیم دایره برش زده می شود. می توانید پایین کیسه خواب را به صورت مستطیل بگذارید. بالای مستطیل بزرگتر را با به هم بدوزید تا حالت کلاه پیدا کند. این قسمت را می توانید زیپ یا دکمه نیز وصل کنید.

الگوی کیسه خواب

نکته: در بین دو لایه پارچه برش شده الیاف متری برای گرم نگه داشتن نوزاد و ایستادگی کیسه خواب استفاده می شود.

یکی از ویژگی های این مدل قنداق فرنگی این است که با باز کردن بند آن تبدیل به پتوی نوزاد می شود. درواقع شما با دوختن یک پتو ، یک کیسه خواب نیز در سیسمونی نوزاد خود خواهید داشت.مانند تصویر زیر نوزاد در بین پتو قرار می گیرد. برای دوخت این کیسه خواب می توانید از پتو های متری نازک نیز استفاده کنید و یا از پارچه کتان و الیاف متری استفاده کنید.

سخن پایانی

قنداق فرنگی ها علاوه بر آنکه یک رختخواب قابل حمل می باشند در واقع یک نوع محافظ و ضربه گیر نیز محسوب می شوند و امیدواریم که آموزش های کلیدی فوق بتواند در دوخت یک قنداق فرنگی شیک به شما کمکی شایان کند.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

دوخت شورت مامان دوز

آموزش دوخت لباس زیر زنانه (شورت) مرحله به مرحله+ الگوی ساده

دوخت لباس زیر زنانه واقعاً می تواند کمک کننده باشد. دوخت لباس زیر زمان بسیار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *