پالو سانتو چیست؟ | عود چوب پالو سانتو یا چوب مقدس چیست و چه کاربردی دارد؟

پراکنده بودن یک رایحه دلنشین در فضای خانه برای همه ما بسیار لذت بخش است. علاوه بر این حتما به یاد داریم که بسیاری از افراد برای معطر کردن فضای خانه از اسماج استفاده می‌کردند. یکی از چوب‌های بسیار پرطرفدار که برای معطر کردن فضای خانه استفاده می‌شود پالو سانتو نام دارد. در این مقاله از وب سایت نیمه شب به معرفی این پالپ سانتو و ویژگی‌های آن می‌پردازیم.

پالو سانتو چیست

پالو سانتو چیست؟

پالو سانتو در واقع به چوب درختی گفته می‌شود که دارای خواصی برای سیستم ایمنی بدن است. این درخت به عنوان درخت مقدس شناخته می‌شود و بیشتر در آمریکای مرکزی و جنوبی یافت می‌شوند. این دسته از درختان بومی جنگل‌های اکوادور‚ مکزیک و پرو می‌باشند. عبارت پالو سانتو در زبان اسپانیایی به معنای چوب مقدس است و از قدیم الایام از آن به عنوان دارو استفاده شده است. این چوب دارای خاصیتی است که قادر به پاکسازی انرژی در فضا‚ افزایش سطح هوشیاری روحی و همچنین پراکنده کردن یک رایحه دلنشین در فضا می‌باشد. بسیاری از افراد از عود این چوب برای فراهم کردن فضایی جهت انجام مراقبه و مدیتیشن استفاده می‌کنند. در حال حاضر در برخی مراسم‌های مذهبی در کلیساهای کاتولیک چوب این درخت سوزانده می‌شود.

خواص این درخت از قرن‌ها پیش باعث شد که با نام درخت مقدس شناخته شود. جالب است بدانید که طبق قانون در کشورهای اکوادور و پرو این درخت فقط باید به شکل طبیعی از بین برود و هرگز قطع نخواهند شد. برای این که بتوان از خواص درمانی و پاکسازی پالو سانتو استفاده کرد‚ باید خود به خود روی زمین بیافتند تا پس از مدتی این خواص را به دست بیاورند. البته برخی از شاخه‌های این درخت که هرگز به زمین نمی‌رسند خواص درمانی بیشتر و رایحه قوی‌تری دارند. چوب این درخت پس از این که خواص خود را به دست آورد در زمان مشخصی برداشت شده و توسط بومیان اکوادور در کارگاه به قطعاتی تبدیل می‌شوند که بتوان از آن‌ها به عنوان عود استفاده کرد.

ترکیبات

طبق تحقیقات اصلی‌ترین مواد تشکیل دهنده چوب پالو سانتو شامل لیمونن حدود ۸۹٫۳۳ درصد‚ آلفا-ترپینول حدود ۱۱ درصد‚ مونتوفوران حدود ۶٫۶ درصد و کارون حدود ۲ درصد می‌باشد. علاوه بر این ترکیبات دیگری شامل germacrene D‚ muurolene و pulegone به مقدار کمتر در این چوب وجود دارد.

خواص پالو سانتو

همانطور که گفته شد چوب پالو سانتو با خواص درمانی و پاکسازی خود از قدیم الایام شناخته می‌شود. استفاده از این چوب بیشتر به صورت اسانس است. البته در برخی موارد استفاده‌هایی به صورت بخور نیز دارد. استفاده از این چوب به کاهش افکار و انرژی‌های منفی کمک کرده و همچنین موجب افزایش خلاقیت می‌شود. دفع انرژی‌های منفی و پاکسازی فرد و محیط یکی از خواص بسیار مهم چوب پالو سانتو است. به دلیل همین خاصیت این چوب در فراهم کردن محیط مناسب برای مراقبه و مدیتیشن بسیار کاربرد دارد. همچنین در برای ارتباط با خود برتر و آگاهی درون نیز بسیار کمک کننده است.

علاوه بر این خاصیت درمانی این چوب باعث شده که در درمان و از بین بردن مواردی مانند ا‌سترس‚ افسردگی‚ سردرد‚ آسم‚ علائم سرما خوردگی‚ التهاب و … نیز تاثیر گذار باشد و به افزابش آرامش درونی در افراد کمک کند. همچنین تسکین درد معده‚ کاهش درد ناشی از آرتروز‚ کمک به دفع حشرات از فضا نیز یکی دیگر از خواص استفاده از چوب پالو سانتو می‌باشد.

پالو سانتو
عود چوب پالو سانتو

دیگر خاصیت های چوب پالو سانتو

  • استفاده از رزین پالو سانتو به عنوان بخور: البته این کار در شرایطی انجام می‌گیرد که فرد احتیاط لازمرا انجام دهد. به عنوان مثال این کار برای افرادی که دارای مشکلات تنفسی و ریوی هستند‚ باردار و یا شیرده هستند و یا این که پوستشان توسط روغن پالو سانتو تحریک شده است توصیه نمی‌شود.
  • استفاده از روغن پالو سانتو: این کار معمولا در یوگا و همچنین مدیتیشن استفاده می‌شود. علاوه بر این در طول آروماتراپی نیز از روغن آن استفاده می‌شود. این روغن را می‌توان به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار داد. به عنوان مثال مالیدن آن به همراه یک روغن دیگر روی پوست‚ اضافه کردن آن به دستگاه پخش کننده‚ استنشاق آن از بطری و … از روش‌های استفاده از روغن پالو سانتو می‌باشند.
  • پاکسازی ذهنی و روحی‚ پاکسازی محیط‚ پاکسازی سنگ و کریستال

استفاده از چوب پالوسانتو

برای استفاده از چوب پالو سانتو ابتدا باید یک تکه از این چوب را آتش بزنید. سپس به مدت سی ثانیه تا یک دقیقه با زاویه ۴۵ درجه آن را روشن نگهدارید و بگذارید در این مدت بسوزد. بهتر است بدانید که به چه منظور از این چوب استفاده می‌کنید. یعنی هدف خود را که ممکن است درمان بیماری‚ پاکسازی و یا هر چیز دیگری باشد مد نظر قرار دهید. سپس شعله این چوب را خاموش کنید. چوب را در یک ظرف و یا در جایی قرار دهید و اجازه دهید که دود آن در محیط پخش شود.

در زمان استفاده از پودر چوب پالو سانتو و یا تراشه‌های چوبی آن نیز می‌توانید آن‌ها را در یک ظرف با حرارت قرار دهید. سپس با یک فندک آن را روشن کرده و پس از ۳۰ ثانیه شعله آن را خاموش نمایید. سپس اجازه دهید که دود آن در محیط پخش شود.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی زهرا جعفری

همچنین ببینید

چگونه خاص و متفاوت باشیم؟

خاص و متفاوت بودن می‌تواند آرزوی هر فردی باشد! هرکسی که از دانش و مهارت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *