اسماج چیه و از چه گیاهانی درست می شود؟

اسماج

وجود گیاهان طبیعی در منزل علاوه بر پاکسازی محیط و تولید اکسیژن به جذب انرژی مثبت نیز کمک می‌کند. در این مقاله ویژه طرفداران گل و گیاه به بررسی این موضوع می‌پردازیم که اسماج چیه و با چه گیاهانی عود طبیعی درست کنیم؟ و همچنین به بررسی تفاوت آن با اسماجینگ پرداخته می‌شود. بنابرین اگر شما ‌هم به کسب اطلاعاتی در این موضوع علاقمند هستید با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

اما سوالی که در مورد اسماج پیش می آید این است که :

1: آیا تنها نگهداری گیاهان طبیعی به جذب انرژی مثبت کمک می کند؟

خیر، روش‌های دیگری با گیاهان طبیعی وجود دارند که می‌تواند به تولید انرژی مثبت و ایجاد آرامش کمک کند که یکی از این روش‌ها، اسماجینگ است.

اسماج (عود طبیعی)

عود طبیعی

2: اسماجینگ و اسماج چیست ؟

اسماجینگ که یکی از مراسم‌های سنتی بومی مردم کشور آمریکای شمالی است که با دودی ایجاد شده از سوختن گیاهان دارویی جنبه مقدس و معنوی درسراسر جهان  بخصوص آمریکای شمالی است که به عنوان پاک سازی نامیده می‌شود. از به آرامی سوزاندن گل و گیاهان در یک محیط خاص که این محیط خاص می‌تواند مثل  منزل، محیط کار، کلاس درس و… باشد. اسماج نام دسته گلی است که برای این منظور آماده می شود. در حالت کلی می‌توان گفت اسماج یعنی دسته‌ای از گل یا گیاهانی که با سوزاندن آن‌ها و حاصل دود گل یا گیاه سوخته شده تمام انرژی‌های منفی و بد را از بین می‌برد و همچنین باعث تمیز شدن هوای محیط می‌شود.

نام فارسی اسماج چیست ؟

 1. گیاه پیچ
 2. عود طبیعی
 3. دودچی

تاریخچه اسماج

از گذشته تاکنون در طب سنتی، سوزاندن گیاهان از اهمیت بسیاری برخوردار بوده است و یکی از گیاهانی که به طور متناوب برای سوزاندن استفاده می‌شده است دانه‌های اسفند بوده است که یکی از اهداف سوزاندن آن دفع انرژی‌های منفی در فضا و به باور پیشینیان رفع چشم زخم بوده است. در بسیاری از آئین‌های مذهبی اسماج ارزشمند بوده و گیاهانی که در آن استفاده می‌شود برای آن‌ها مقدس و با ارزش محسوب می‌شود. اسماج برای این مردم انرژی مثبت و اثر شفا بخشی دارد. طبیعت و هرچیزی که منشا طبیعی دارد حس خوب و انرژی طبیعت را بازتاب می‌سازد.

در فرهنگ آمریکا و کانادا از دود حاصل از سوزاندن گل‌ها یا اسماج، به عنوان دود مقدس یاد می‌شود. از دیرباز تاکنون آتش به عنوان عنصر پاکسازی شناخته شده است به همین جهت است که مهم‌ترین هدف اسماج تصفیه محیط و پاکسازی میکروب‌ها و باکتری‌ها و انرژی‌های منفی محیطی است. اسماج با نام سیج نیز شناخته می‌شود. در هنگام سوزاندن اسماج سعی کنید یک پنجره را باز نگه‌دارید. از یک ظرف برای زیر اسماج استفاده نمایید تا خاکستر حاصل از آن داخل ظرف ریخته شود.

smudging (عود طبیعی)
اسماجینگ

مراسم اسماجینگ

اسماجینگ یک نوع مراسمی توسط مردم بومی آمریکای شمالی اجرا می‌شود. مردم بومی این کشور در مراسم اسماجینگ مکانی را مشخص و گل و گیاهانی را می‌سوزاند. علت انجام سوزاندن گل‌ها از نظر مردم آمریکا این است که آنان اعتقاد دارند که این کار باعث می‌شود از سوی خداوند برکت نازل شود و همچنین باعث پاکسازی مکان و مردم می‌شود. که دود حاصل از سوختی را مقدس یاد می‌کنند و برای آنان بسیار ارزشمند است.

وسایل مورد نیاز جهت سوزاندن اسماج

سوزاندن اسماج بسیار راحت است و نیاز به وسیله‌ی خاصی ندارد. تنها نیاز به یک جا اسماجی دارید که اصولا برای آن از صدف استفاده می‌کنیم. اما اگر صدف در دسترس ندارید می‌توانید به جای آن از یک کاسه سرامیکی، گلی یا شیشه‌ای و یا از سینی هم می‌توانید استفاده کنید.

خاکستر حاصل از اسماج را چه کنیم ؟

در فرهنگ آمریکا و کانادا خاکستر حاصل شده در خاک دفن می‌شود تا بر پایه‌ی عقاید سنتی که خاکستر، جاذب انرژی‌ها و احساسات و افکار منفی است به رفع پلیدی‌ها و پاک‌سازی کمک می‌کند.

چرا از برخی گیاهان خاص را در ساخت عود طبیعی استفاده می شود؟

گیاهان دارای ویژگی های مختلفی هستند برخی از آنها خاصیت پاک سازی دارند. برخی از آنها تصفیه کنندگی، برخی دارای رایحه خوش هستند، برخی دارای خاصیت ضد باکتریالی هستند. به همین دلیل است که در ساخت اسماج از ترکیب مختلف انواع گیاهان استفاده می‌شود.

مهم ترین گیاهی که در ساخت اسماج استفاده می شود چه گیاهی است ؟

گیاه مریم گلی که باعث رفع استرس، افزایش انرژی مثبت محیط، بالا بردن ارتعاش و دفع انرژی‌های منفی می‌شود. دود حاصل از مریم گلی تمام انرژی‌های منفی بلاگ در بدن انرژیکی و وسایل را از بین می‌برد و انرژی مثبت درمانگر را در محیط جاری می‌کند.

smudge

گیاهانی که  در ساخت اسماج استفاده می شوند و خواص آن ها

 • گیاه اسطوخودوس: رایحه خوش و آرامش بخش
 • گیاه بومادران: دفع سموم بدن و محیط
 • گیاه رزماری: حفاظت در برابر انواع میکروب‌ها
 • گیاه نعنا: افزایش سلامتی جسمی و روحی
 • گیاه برگ سرو و کاج: پاکسازی و تصفیه محیط
 • گیاه خرگوشک: ضدعفونی کننده محیط (علی الخصوص محیط‌هایی که در آن‌ها بیمار بستری است)
 • استوخودوس: درمان اضطراب و افسردگی است و باعث آرامش می‎‌شود.
 • گیاه اکالیپتوس: بازشدن مجاری تنفسی و رفع گرفتگی بینی
 • بادرنجبویه: کاهش استرس، افزایش اشتها، ضد باکتری قوی و جلوگیری از بروز عفونت‌های باکتریایی.
 • صنوبر گاحنا: تصویه هوا و پاکسازی محید
 • گیاه گل رز: افزایش آرامش و جذب انرژی‌های مثبت

اسماج

با خرید مواد اولیه اسماج می توانید برای خود و حتی فروش اسماج درست کنید.

نکته : انتخاب گیاهان کاملا امری و سلیقه‌ای است و شما می‌توانید در اسماج خود از سایر گل‌های دیگر مثل گل بنفشه، گل مریم، گل ارکیده  یا سبزیجاتی مثل ریحان و ترخون یا پوست مرکباتی  مانند پرتقال و لیمو شیرین یا چوب دارچین جهت بوی خوش و خواص درمانی دیگر آن‌ها نیز استفاده نمایید.

چگونه اسماج درست کنیم ؟

برای ساخت آن می‌توانید از گیاهان خشک یا تازه استفاده کنید. ابتدا گیاهان خود را انتخاب کنید.

سپس اگر قصد خشک نمودن آنها را دارید بگذارید برای دو روز گیاهان در زیر نور آفتاب یا جلوی باد پنکه یا گرمای بخاری یا پکیج بمانند.

 

عود طبیعی
عود طبیعی

شما به مقداری نخ کنفی یا پشمی نیازمندید، سپس باید گل‌های خود را به صورت دسته‌ای مانند دسته‌گل آماده سازید و بعد از خشک شدن سوختن آنان بسیار راحت می‌شود.

برخی از نکات مهم در هنگام استفاده از اسماج عبارتند از:

 • از خشک شدن بسیار زیاد گیاهان جلوگیری کنید چرا که منجر به شکننده شدن عودهای طبیعی شما می‌شود.
 • گیاهان خود را بصورت یک دسته گل درآورید. برای اینکه گل‌های ریزتر یا چوب دارچین یا پوست پرتقال از دسته گل یا اسماج خارج نشود سعی کنید آن‌ها را در وسط یا لابه‌لای آن‌ها قرار دهید. سپس دور قسمت پایین گل‌ها را گره بزنید. سپس بند اضافه‌ی گره را نبرید و آن را بصورت مارپیچ تا انتهای دسته گل برسانید و سپس گره بزنید.
 • می‌توانید برای تزئین اسماج از غنچه‌های خشک و کوچک رز یا گل محمدی استفاده کنید.
 • جهت افزایش آرامش جسمی و روحی و جذب انرژی‌های مثبت می‌توانید یک عود را داخل اسماج خود قراردهید تا به بوی خوش محیط نیز بیشتر کمک کند.
 • سعی کنید در هنگام سوختن اسماج، ظرف اسماج را درسایر بخش‌های محیط خانه بچرخانید تا دود در همه‌جا پخش شود. در آمریکا و اروپا هنگام سوزاندن اسماج به دعا و نیایش پرداخته می‌شود. زیرا اعتقاد بر این است که انرژی‌های محیطی مثبت است و کائنات در بالاترین مدار اجابت دعا قرار دارد.
 • استفاده از عود برای قرار دادن اسماج مفید است زیرا کمک بسزایی برای رایحه خوش محیط می‌کند.
 • هنگام سوختن اسماج سعی کنید در قسمت‌های مختلف خانه بچرخاید تا دود حاصل از سوختگی گیاه در همه جای خانه پخش شود.
 • زیر اسماج حتما ظرفی قرار دهید تا خاکستر آن محیط را کثیف نکند.
 • بعد از اتمام کار خاکستر حاصل از اسماج را در خاک دفن کنید تا ناپاکی‌ها دفن شود.

عود طبیعی

عود طبیعیاسماج ما آماده شده است می‌توانید عملیات اسماجینگ یا سوزاندن گل‌ها را آغاز نمایید.

زمان مناسب برای اسماج

هر زمانی که اسماج حس خوبی برای شما می‌دهد، می‌توانید استفاده کنید مخصوصا زمانی که:

 1. روزی که به خانه جدید منتقل می‌شوید اسماجیک می‌تواند از جوهر بد ساکن قبلی و انرژی قبلی آن خانه را پاکسازی می‌کند و باعث خلاص شدن از شر و پر برکت بودن خانه جدید می‌تواند کمک کند.
 2. هنگامی که احساس بدی کردید و یا برخی وقایع مانند دعوا یا انرژی بد آن‌روز ایجاد شده است اسماجیک می‌تواند انرژی بد را از بین ببرد و روز شما را زیبا سازد.
 3. برای شروع جدید می‌توانید از اسماج استفاده کنید مثلا قبل از شروع کار جدید یا هنگام تحویل سال جدید و یا بعد از اتمام خانه تکانی اسماجیگ می‌تواند برای شما مفید باشد.

اسماجینگ

خاصیت اسماج

خاصیت ضد عفونی کننده حاصل از دود اسماج به‌وجود می‌آید و می‌تواند از به وجود آمدن آلودگی و باکتری‌ها جلوگیری کند. سوزاندن اسماج عطر و بوی زیبای منحصر به‌فرد دارد که برای خوشبو کننده هوا تاثیر بسزایی دارد. همچنین با کمک اسماج می‌توانید برای پاکسازی و بهبود روحی، عاطفی و جسمی خود کمک کنید که برای از بین بردن انرژی منفی و برای رسیدن به اوج آرامش بسیار تاثیرگذار است.

خاص درمانی

 • رفع خستگی
 • درمان آلرژی و حساسیت
 • رفع استرس
 • رفع افسردگی
 • بهبود خلق و خو
 • رفع اضطراب
 • افزایش تمرکز
 • و…

چند مورد از فواید سوزاندن گیاهان

 • از بین بردن باکتری‌های موجود در فضا: نتایج تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که سوزاندن گیاهان یا عملیات اسماج به نابودسازی باکتری‌های موجود در فضا تا حدود 98 درصد کمک می‌کند.
 • افزایش آرامش: استشمام بوهای طبیعی و خاص تاثیر قابل توجهی را در افزایش آرامش دارد برخی از این بوها عبارتند از: بوی سوزاندن گیاهان، بوی طبیعت، بوی خاک، بوی نم باران و…
 • تصفیه هوا: سوزاندن گل‌هایی نظیر مریم گلی عطر زیبایی را به محیط پخش می‌کند.
 • دفع انرژی‌های منفی
 • پاک سازی محیط
 • دفع حشرات موذی
 • ضدعفونی کنندگی محیط
 • ایجاد طراوت محیط

عوارض و مضررات سوزاندن اسماج

اگر دچار میگرن یا آسم و سایر بیماری‌های تنفسی هستید سعی کنید که از سوزاندن عود طبیعی جلوگیری نمایید. زیرا میگرن را تشدید و در افراد دارای آسم و بیماری‌های تنفسی، تنگی نفس ایجاد می‌کند. دقت داشته باشید که دود حاصل از اسماج باعث به‌وجود آمدن آسم نمی‌شود بلکه حال بیماران آسم را نیز بدتر می‌کند. تحقیقاتی که در سال 2008 انجام شده است نشان دهنده این است که استفاده بلند مدت از عود باعث می‌شود که خطرمبتلا به سرطان سلول سنگ‌فرشی را افزایش ‌دهد.

به طور کلی:

دود حاصل از گیاهان  خوبیت بسیار زیادی را دارد و همان‌طور که ذکر کردیم درایام  گذشته از اسماج  برای رها سازی ازبدی‌ها، انرژی‌های منفی، ناپاکی‌ها استفاده می‌کردند. اگر اسماج را به آرامی بسوزانید موجب پاکسازی محیط از انرژی منفی می‌شود که آرامش در فضا را در پی خود دارد. ما به‌راحتی می‌توانیم از دودی که حاصل از سوختگی ایجاد می‌شود برای در امان ماندن از چشم بد و برای دفع بلاها نیز استفاده نماییم.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

لوستر با مهره چوبی

آموزش ساخت لوستر دست ساز با مهره چوبی

لوسترها نقش زیادی در نورپردازی و روشنایی خانه شما دارند. اگر شما هم جز افرادی …

۴ نظر

 1. عالی بود ممنون

 2. چقدر جذاب بود. باز هم از این مطالب برامون بذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.