اسماج چیست و از چه گیاهانی درست می شود؟

اسماج

در این مقاله ویژه طرفداران گل و گیاه به بررسی این موضوع می پردازیم که اسماج چیه و با چه گیاهانی عود طبیعی درست کنیم؟ و همچنین به بررسی تفاوت آن با اسماجینگ پرداخته می شود بنابرین اگر شما هم به کسب اطلاعاتی در این موضوع علاقمند هستید با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید.

اسماج (عود طبیعی)
عود طبیعی

وجود گیاهان طبیعی در منزل علاوه بر پاکسازی محیط و تولید اکسیژن به جذب انرژی مثبت نیز کمک می کند.

اما سوالی که پیش می آید این است که :

آیا تنها نگهداری گیاهان طبیعی به جذب انرژی مثبت کمک می کند؟

خیر، روش های دیگری با گیاهان طبیعی وجود دارند که می تواند به تولید انرژی مثبت و ایجاد آرامش کمک کند که یکی از این روش ها، اسماجینگ است.

شاید این سوال پیش آید که:

اسماجینگ و اسماج چیست ؟

اسماجینگ که یکی از مراسم های سنتی کشور آمریکاست عبارت است از به آرامی سوزاندن گل و گیاهان در یک محیط خاص که این محیط خاص می تواند منزل، محیط کار، کلاس درس و … باشد. اسماج نام دسته گلی است که برای این منظور آماده می شود.

پیشینه اسماج

از گذشته تاکنون در طب سنتی، سوزاندن گیاهان از اهمیت بسیاری برخوردار بوده است و یکی از گیاهانی که به طور متناوب برای سوزاندن استفاده می شده است دانه های اسفند بوده است که یکی از اهداف سوزاندن آن دفع انرژی های منفی در فضا و به باور پیشینیان رفع چشم زخم بوده است. در بسیاری از آئین های مذهبی اسماج مقدس بوده و گیاهانی که در آن استفاده می شود برای آن ها مقدس محسوب می شود. اسماج برای این مردم انرژی مثبت و اثر شفا بخشی دارد. طبیعت و هر چیزی که منشا طبیعی دارد حس خوب و انرژی طبیعت را بازتاب می کند.

در فرهنگ آمریکا و کانادا از دود حاصل از سوزاندن گل ها یا اسماج ، به عنوان دود مقدس یاد می شود. از دیرباز تاکنون آتش به عنوان عنصر پاکسازی شناخته شده است به همین جهت است که مهم ترین هدف اسماج تصفیه محیط و پاکسازی میکروب ها و باکتری ها و انرژی های منفی محیطی است. اسماج با نام سیج نیز شناخته می شود. در هنگام سوزاندن اسماج سعی کنید یک پنجره را باز بگذارید . از یک ظرف برای زیر اسماج استفاده نمایید تا خاکستر حاصل از آن داخل ظرف ریخته شود.

smudging (عود طبیعی)
اسماجینگ

فواید سوزاندن گیاهان چیست ؟

  • از بین بردن باکتری های موجود در فضا : نتایج تحقیقات مختلف نشان می دهد که سوزاندن گیاهان یا عملیات اسماج به نابودسازی باکتری های موجود در فضا تا حدود 98 درصد کمک می کند .
  • دفع انرژی های منفی
  • پاک سازی محیط
  • تصفیه هوا
  • دفع حشرات موذی
  • افزایش آرامش: استشمام بوهای طبیعی و خاص تاثیر قابل توجهی را در افزایش آرامش دارد برخی از این بوها عبارتند از : بوی سوزاندن گیاهان ، بوی طبیعت ، بوی خاک ، بوی نم باران و …
  • ضدعفونی کنندگی محیط
  • ایجاد طراوت محیط

وسایل مورد نیاز جهت سوزاندن اسماج

سوزاندن اسماج بسیار راحت است و نیاز به وسیله ی خاصی ندارد. تنها نیاز به یک جا اسماجی دارید که اصولا برای آن از صدف استفاده می کنیم. اما اگر صدف در دسترس ندارید می توانید به جای آن از یک کاسه سرامیکی، گلی یا شیشه ای استفاده کنید.

خاکستر حاصل از اسماج را چه کنیم ؟

در فرهنگ آمریکا و کانادا خاکستر حاصل شده در خاک دفن می شود تا بر پایه ی عقاید سنتی که خاکستر، جاذب انرژی ها و احساسات و افکار منفی است به رفع پلیدی ها و پاک سازی کمک کند .

نکته : جهت افزایش آرامش جسمی و روحی و جذب انرژی های مثبت  می توانید یک عود را داخل اسماج خود قرار دهید تا به بوی خوش محیط نیز بیشتر کمک کند.

نکات : سعی کنید در هنگام سوختن اسماج ، ظرف اسماج را در سایر بخش های محیط خانه بچرخانید تا دود در همه جا پخش شود. در آمریکا و اروپا هنگام سوزاندن اسماج به دعا و نیایش پرداخته می شود زیرا اعتقاد بر این است که انرژی های محیطی مثبت است و کائنات در بالاترین مدار اجابت دعا قرار دارد.

smudge

چرا از برخی گیاهان خاص را در ساخت عود طبیعی استفاده می شود؟

گیاهان دارای ویژگی های مختلفی هستند برخی از آنها خاصیت پاک سازی دارند. برخی از آنها تصفیه کنندگی، برخی دارای رایحه خوش هستند، برخی دارای خاصیت ضد باکتریالی هستند. به همین دلیل است که در ساخت اسماج از ترکیب مختلف انواع گیاهان استفاده می شود.

مهم ترین گیاهی که در ساخت اسماج استفاده می شود چه گیاهی است ؟

گیاه مریم گلی که باعث رفع استرس، افزایش انرژی مثبت محیط، بالا بردن ارتعاش و دفع انرژی های منفی می شود. دود حاصل از مریم گلی تمام انرژی های منفی بلاگ در بدن انرژیکی و وسایل را از بین می برد و انرژی مثبت درمانگر را در محیط جاری می کند.

چه گیاهانی در ساخت اسماج استفاده می شوند ؟ و خواص آنها چیست ؟

اسماج
اسماج (عود طبیعی)

گیاه اسطوخودوس     خواص : رایحه خوش و آرامش بخش

گیاه بومادران            خواص : دفع سموم بدن و محیط

گیاه رزماری              خواص : حفاظت در برابر انواع میکروب ها

گیاه نعنا                  خواص : افزایش سلامتی جسمی و روحی

گیاه برگ سرو و کاج   خواص: پاکسازی و تصفیه محیط

گیاه خرگوشک          خواص : ضدعفونی کننده محیط ( علی الخصوص محیط هایی که در آنها بیمار بستری است )

گیاه اکالیپتوس         خواص : بازشدن مجاری تنفسی و رفع گرفتگی بینی

گیاه گل رز              خواص : افزایش آرامش و جذب انرژی های مثبت

با خرید مواد اولیه اسماج می توانید برای خود و حتی فروش اسماج درست کنید.

نکته :

انتخاب گیاهان کاملا امری سلیقه ای است و شما می تواند در اسماج خود از سایر گلهای دیگر مثل گل بنفشه، گل مریم، گل ارکیده  یا سبزیجاتی مثل ریحان و ترخون یا پوست مرکباتی  مانند پرتقال و لیمو شیرین یا چوب دارچین جهت بوی خوش و خواص درمانی دیگر آنها نیز استفاده کنید.

چگونه اسماج درست کنیم ؟

برای ساخت آن می توانید از گیاهان خشک یا تازه استفاده کنید. ابتدا گیاهان خود را انتخاب کنید.

عود طبیعی
عود طبیعی

سپس اگر قصد خشک نمودن آنها را دارید بگذارید برای دو روز گیاهان در زیر نور آفتاب یا جلوی باد پنکه یا گرمای بخاری یا پکیج بمانند.

نکته : از خشک شدن بسیار زیاد گیاهان جلوگیری کنید چرا که منجر به شکننده شدن عود های طبیعی شما می شود.

گیاهان خود را بصورت یک دسته گل درآورید. برای اینکه گلهای ریزتر یا چوب دارچین یا پوست پرتقال از دسته گل یا اسماج خارج نشود سعی کنید آنها را در وسط یا لابلای آنها قرار دهید. سپس دور قسمت پایین گل ها را گره بزنید. سپس بند اضافه ی گره رانبرید و آن را بصورت مارپیچ تا انتهای دسته گل برسانید و سپس گره بزنید. می توانید برای تزئین اسماج از غنچه های خشک و کوچک رز یا گل محمدی استفاده کنید. اسماج ما آماده شده است می توانید عملیات اسماجینگ یا سوزاندن گل ها را آغاز نمایید.

عود طبیعی
عود طبیعی
با گل رز و وانیل در خانه صابون بسازید

نام فارسی اسماج چیست ؟

گیاه پیچ _ عود طبیعی _ دودچی

خواص درمانی اسماج 

-رفع خستگی

-رفع استرس

-رفع افسردگی

-بهبود خلق و خو

-رفع اضطراب

-افزایش تمرکز

-و …

عوارض و مضررات سوزاندن اسماج 

اگر دچار میگرن یا آسم و سایر بیماری های تنفسی هستید سعی کنید که از سوزاندن عود طبیعی جلوگیری نمایید زیرا میگرن را تشدید و در افراد دارای آسم و بیماری های تنفسی ؛ تنگی نفس ایجاد می کند.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

ترفند های نگهداری از لوازم برقی خانگی

با در نظر گرفتن افزایش قیمت لوازم خانگی برقی در سال های اخیر، امکان جایگزینی …

۴ نظر

  1. عالی بود ممنون

  2. چقدر جذاب بود. باز هم از این مطالب برامون بذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *