آموزش ساخت لوستر دست ساز با مهره چوبی

لوسترها نقش زیادی در نورپردازی و روشنایی خانه شما دارند. اگر شما هم جز افرادی هستید که عاشق لوسترهای مجلل هستید ولی نمی خواهید یا نمی توانید برای آن ها هزینه کنید می توانید از ساخت لوستر با مهره های چوبی را امتحان کنید. در این مقاله به شما آموزش ساخت لوستر با مهره های چوبی با استفاده از وسایل نسبتا ارزان قیمت را در اختیارتان قرار می دهیم. آن را امتحان کنید و مطمئن باشید عاشقش خواهید شد.

دلتان می‌خواهد یک لوستر زیبا و جذاب برای خانه خود بسازید. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

لوستر با مهره چوبی

لوازم مورد نیاز برای ساخت لوستر با مهره چوبی:

 • کارگاه گلدوزی 15*15
 • کارگاه گلدوزی 21*21
 • کارگاه گلدوزی 24*24
 • سیم نازک
 • چسب چوب
 • چسب قوی
 • چسب برق
 • قیچی
 • نخ لحاف
 • سوزن لحاف
 • دانه های چوبی (مقدار دانه های مورد نیاز شما بستگی زیادی به اندازه لوستر شما دارد) می توانید از مهره‌های چوبی با رنگ طبیعی استفاده کنید، یا می‌توانید  مهره های تیره‌تر انتخاب کنید یا حتی رنگ‌هایی دیگر را انتخاب کنید
 • دانه های کوچک – 8 میلی متر. تقریبا 600 عدد
 • دانه های متوسط – 14 میلی متر. تقریبا 400 عدد
 • دانه های بزرگ – 19 میلی متر. تقریبا 75 عدد
 • سرپیچ و آویز لامپ در اندازه کوچک

مراحل ساخت قسمت بالای لوستر با مهره چوبی:

ابتدا دو کارگاه گلدوزی بزرگ را بردارید. در حال حاضر فقط با حلقه های داخلی کار خواهید کرد. به سوزن لحاف خود را نخ وارد کنید، حتماً از دو لایه نخ استفاده کنید و انتهای آن را گره بزنید. نخ را روی کارگاه گلدوزی کوچکتر حلقه کنید.

حال باید مهره های خود را از درون نخ عبور دهید. برای این کار الگوی زیر را دنبل کنید:

ابتدا 10 دانه کوچک را عبور دهید و به دنبال آن یک در میان 1 مهره متوسط / 1 مهره کوچک را عبور دهید و تا 12 دانه تکرار کنید و در انتها باید یک مهره چوبی کوچک داشته باشید.

انتهای رشته خود را با یک گره دوتایی یا سه تایی به حلقه گلدوزی بزرگتر ببندید. مطمئن شوبد که مهره های چوبی محکم هستند و اجازه ندهید رشته های مهره های چوبی شما از روی یکدیگر عبور کنند.

لوستر با مهره چوبی

آنقدر این کار را تکرار کنید تا بالای لوستر چوبی شما به اندازه دلخواه پر شود. سپس نخ اضافی را جدا کنید. عکس زیر  همان چیزی است که لوستر شما در این مرحله باید به نظر برسد.

لوستر با مهره چوبی

مراحل ساخت قسمت پایین لوستر با مهره چوبی:

حال باید حلقه گلدوزی کوچک را به کار ببرید. از درون سوزن لحاف خود رنخ را عبور دهید، حتماً ازدو لایه نخ استفاده کنید و انتهای آن را گره بزنید. نخ را روی حلقه کارگاه گلدوزی خود حلقه کنید، همانطور که در بالا انجام دادید.

مهره های چوبی را با استفاده از الگوی زیر از درون نخ خود عبور دهید:

1 مهره کوچک، 1 مهره بزرگ. الگو را در مجموع 5 بار تکرار کنید.

انتهای رشته خود را با یک گره دو یا سه تایی به همان حلقه کارگاه گلدوزی بزرگ ببندید. حلقه بزرگتر بالای حلقه کوچکتر که با آن کار می کنید قرار می گیرد که به عنوان قسمت پایین لوستر عمل می کند. باز هم، مطمئن شوید که رشته ها محکم هستند واجازه ندهید رشته ای مهره چوبی شما از روی یکدیگر عبور کنند. در زیر عکسی از نحوه ساخت لوستر با مهره چوبی در این مرحله آورده شده است – به خاطر داشته باشید که در این مرحله به صورت وارونه عمل خواهید کرد.

هر تعداد رشته که دوست دارید اضافه کنید.

مراحل نهایی ساخت لوستر با مهره های چوبی:

به هر گره که روی حلقه های گلدوزی زده اید یک قطره چسب قوی اضافه کنید. این کار به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که گره های شما شل نمی شوند.

لوستر با مهره چوبی

حلقه های کارگاه گلدوزی بیرونی خود را بگیرید و مقداری چسب چوب با کمک قلم مو در امتداد داخلی هر یک از حلقه ها بزنید. می توانید نخوه انجام آن را در تصویر مشاهده کنید.

پس از خشک شدن چسب چوب، پیچ را از حلقه های بیرونی جدا کنید. سپس از یک قیچی یا سیم بر برای جدا کردن قسمتی از کار مثل سیم ها که از حلقه ها بیرون زده است استفاده کنید. در عکس زیر نمونه کار را می بینید که ظاهر نهایی حلقه های گلدوزی شما برای ساخت لوستر با مهره چوبی باید این گونه باشد.

مراحل نصب چراغ آویز به لوستر:

از یک مته کوچک استفاده کنید و دو سوراخ عمودی بسیار کوچک را ر امتداد هر طرف حلقه که در بالا قرار می گیرد، ایجاد کنید. این کار را با دقت بالا انجام دهید. نحوه کار را در تصویر مشاهده می کنید.

لوستر با مهره چوبی

ابتدا یک سر سیم را که برای نگه داشتن چراغ آویز در درون لوستر است را از یک سوراخ عبور دهید و سیم را دور سیم خود چراغ آویز حلقه کنید و محکم کنید. سپس سیم را از سوراخ مخالف دیگر حلقه عبور دهید. مراحل کاملا در تصاویر گویا هستند.

نوار برق را از زیر دایره ای که با سیم دور سیم آویز چراغ ایجاد کردید بپیچید – این کار باعث می شود که لامپ مورد استفاده در چراق آویز به پایین نلغزد. چسب را محکم ببندید.

و تمام! اکنون شما آماده هستید تا لوستر مهره ای چوبی خود را آویزان کنید و از ساخت کار دستی خود لذت ببرید! لوستر ساخته شده  را بررسی کنید و اگر ایرادی دارد آن را برطرف کنید. شما می توانید لوستر با مهره چوبی خود را در اتاق مهمان آویزان کنید . آن را جایگزین لوسترهای قدیمی خود کنید عاشق آن خواهید شد!

لوستر با مهره چوبی

شما می توانید انواع دیگر لوستر با مهره های چوبی را با مدل های مختلف که یک نمونه در تصویر زیر مشخص است بسازید همه این ها به سلیقه شما بستگی دارد. می توانید مدل آن را شلوغ تر و یا خلوت تر انتخاب کنید. همچنین با توجه با دکور منزل خود از رنگ های دیگر مهره چوبی یا لامپ های دیگری استفاده کنید.

در پایان، . برای داشتن لوستری زیبا در سقف خانه،‌ خرید آن تنها راه‌حل نیست و می‌توانید به آسانی و با صرف هزینه بسیار کم لوستری زیبا برای سقف نشیمن خانه و اتاق خواب درست کنید. در این مقال ساخت لوست زیبا با مهره چوبی در اختیار شما قرار گرفت. شما میتوانید نکات انتخاب لوستر مناسب با دکوراسیون را در نیمه شب بخوانید.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی مهسا رسولی

همچنین ببینید

کاردستی با بادکنک

15 کاردستی خلاقانه با بادکنک برای کودکان

چه بخواهیم یک موقعیت خاص را جشن بگیریم چه بخواهیم تزییینی برای سرگرمی خودمان در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.